rdekessgek a hllkrl
Hllkrl ltalnossgban
~ A hllk kpesek szablyozni a pupilljuk mozgst a fny erssgtl fggetlenl. Teht nem csak a fny hatsra tgul vagy szkl a pupilljuk, hanem maguk is kpesek ezt a mozgst irnytani.
~ A hllk agymrete a testmretknek csupn az 1 %-a. Ezt azt jelenti, hogy egy 30kg sly riskgy agya babszem mret. A kis mret kt fltekj agyat viszont rendkvl nagy mrtkben hasznostjk.
~ A hllk llkapcsa nem alkalmas rgsra, csupn a tpllk megragadsra szolgl.
~ A hllk ltalban ugyanazokat az izmokat hasznljk lgzsre, mint mozgsra, futsra (gykok, varnuszok esetben).
~ Egyes varnuszok akr 30-37 km/h sebessggel kpesek futni, egy nyulat is utolrhetnek s elkaphatnak.
~ Egyes fajok nstnyei raktrozzk a spermt, gy akr 2-4 vvel a przs utn is kpesek megtermkenyteni a petesejtjeiket.
~ Egyes fajok, pl. nhny gekkfaj s a teknsk nemt befolysolja a kelsi hmrsklet. Alacsonyabb hmrskleten tbb nstny, mg magasabb hmrskleten tbb hm utd fejldik ki a tojsokban. A kgyk s a tbbi gykfle nemt az ivari kromoszmk hatrozzk meg.
~ A vilgon csupn 23 krokodil faj ltezik, mely magba foglalja az alligtorokat, kajmnokat s a gavilokat is.
~ A tuatara, msnven hidasgyk a felemsgykok egyetlen ma l kpviselje. si hll, mr a dinoszauruszok korban is ltezett.
~ A gykok kztt az egyik legnagyobb tojsa az orrszarv legunnak van.
~ A vilgon 3 kk szn gyk ltezik: egy legun, egy nappaligekk s egy Kolumbihoz tartoz szigeten l anolisz.
Kgykrl
~ A vilg legkisebb kgyja a vakkgyk csoportjba tartoz Leptotyphlops bilinea, amely csupn 8 cm hossz s Barbadoson l.
~ A vilg legnagyobb kgyja cmrt tbb faj is verseng. A zld anakonda slyban a legnagyobb, akr 250kg-ot is nyomhat s 8-10m hosszra n. Eslyes mg az afrikban honos sziklapiton, ami szintn megnhet ekkorra. A valaha tallt leghosszabb kgy egy kereken 10m hossz kocks piton volt.
~ A vilgon tbb mint 2900 kgyfaj ltezik.
~ A kgyknak akr 300 pr bordjuk s 200 foguk is lehet. Ezeknek a szma fajonknt vltozhat.
~ A kgyk hidegvr llatok, ami nem a vrk hmrskletre utal, hanem arra, hogy fggenek a krnyezet hmrsklettl, mivel nem tudjk szablyozni sajt testhmrskletket, vagyis ektotermikus llatok. A kgyk teht olyan hmrskletek, amilyen a krnyezetk. Ez az anyagcserjk miatt lnyeges, a hllk nem tudnak lelmet gyjteni, amg fel nem melegszenek a napon, ami biztostja az arra a napra szksges energiamennyisget. A tlzott meleg azonban vgezhet velk, ezrt nem kedvelik a szlssgeket, a dleltti s a ks dlutni rk a legidelisabbak a szmukra.
~ A kgyk pikkelye keratinbl ll, ugyanabbl az anyagbl, mint a mi krmnk.
~ A kgyk legfontosabb rzkszerve a nyelvk. A ltsuk rossz, viszont rzkelik a fldn keltett rezgseket.
~ Egyes kgyk csontvzn megtallhatk a lbcsontok apr maradvnyai, ami arra utal, hogy egykor a kgyknak is volt lbuk, m az vmillik alatt elvesztettk azt.
~ A barna mangrovesikl kpes elmozdtani a szvt evs kzben, hogy le tudja nyelni a nagymret prdt.
~ A legtbb kgynak csak a fl tdlebenye mkdkpes, a msik cskevnyes.
~ A kgyk teljesen sketek.
~ A hm kgyknak pros szaportszervk van (hemipnisz), de przskor mindig csak az egyiket hasznljk.
~ A legtbb kgy nem gondozza az ivadkait. Ezzel szemben egyes fajok, pldul sok pitonfaj kotlik a tojsain. A mrgeskgyk kzl egyedlll a kirlykobra, mert fszket pt, vigyz a tojsokra azok kikelsig, s ezalatt az anya hezik. Miutn azonban a kicsik kikeltek, az anya rgtn elhagyja a fszket, mivel a tbb hnapos koplals utn elkezden felfalni sajt ivadkait. A kirlykobrknl nha a hm is azon a terleten marad, ahol prosodott egy nstnnyel.
~ A kgyk hossz ideig kpesek letben maradni tpllk nlkl. Egyes fajok hnapokig, st akr fl vig is kibrjk lelem nlkl. A sziklapiton gyomra pldul a koplals alatt egyedlll mdon elkezd felszvdni, aztn a kvetkez kiads tkezskor a gyomorszvetek ismt nvekedsnek indulnak.
~ A kgyk mg a tengerekben is megtallhatk. A tengerikgyk a vilg legmrgezbb kgyi kz tartoznak, de szerencsre az ember ritkn tallkozik velk termszetes lhelykn.
~ Az afrikai tojsev kgy a fejnl ngyszer szlesebb tojsokat is le tud nyelni gy, hogy ekzben nem reped szt sem a tojs hja, sem a kgy feje. llkapcsa csuklsan kapcsold csontjainak sztcssztatsa teszi lehetv, hogy a kgy ilyen tgra nyissa a szjt. A tojst az llat garatjban lv csigolyanylvnyok trik ssze, majd a tojs tartalma lefolyik a gyomorba, az sszeprselt hjat pedig a kgy egyszeren kikpi.
~ A replkgy valjban nem repl, hanem siklik a levegben. Bordit kifesztve akr 100 mtert is kpes a levegben vitorlzva megtenni.
~ A kaliforniai kirlysikl elszeretettel fogyaszt csrgkgykat. A kirlysiklt egy protein komplexbl ll toxin vdi a hallos mregtl, gy mg akkor sem lesz baja, ha a csrgkgy megmarja. ltalban azonban a kirlysikl pillanatok alatt elkapja a csrgkgyt, sszeszortja a fejt s rtekeredik, hogy az ne szabadulhasson s haraphasson.
~ Nhny kgy, pldul az Afrikban l kpkd kobra kpes a mrgt az ellensge szembe kpni. A tmad kgy felemeli testnek egyharmadt, ezltal olyan magasra tud emelkedni, hogy akr egy ember szembe is nzhet. A mregfogak elejn lv nylson t kilvelli a mrget, mely a tmad szembe kerlve ideiglenesen, vagy ellenszer nlkl vglegesen vaksgot okoz. A kobra ezt a mdszert mindig vdekezsre hasznlja, nem pedig zskmnyszerzsre.
~ A mrgeskgyk mrge csak akkor jelent veszlyt, ha a vrramba kerl az llat harapsa vagy akr egy brn tallhat srlsen, vgson keresztl. Egyes llatok, mint pldul az afrikai kgyszkesely vagy az indiai mongz mrgeskgykat is fogyasztanak. Miutn megltk a kgyt, egyszeren leharapjk a fejt, hogy a mreg ne kerlhessen a szervezetkbe.
~ A vilg leggyorsabb kgyja a fekete mamba. Akr 20 km/h sebessggel is kszhat. Ez a kgyfaj az egyik legagresszvebb is, hiszen rendkvl ingerlkeny, s kpes hossz tvra ldzbe venni tmadjt. A fekete mamba nem a pikkelyei sznrl, hanem fekete szn, kopors alak szjregrl kapta a nevt, melyet gyakran mutogat veszly esetn.
~ A vilg mrgeskgyi kzl a Dl-Afrikban l gaboni vipernak van a leghosszabb mregfoga.
~ A legtbb mrgeskgy Ausztrliban honos.
~ A vilg leghosszabb mrgeskgyja a kirlykobra, ami ami akr 3,5-4 m-re is megnhet.
~ Nehz meghatrozni, hogy melyik a vilg legmrgesebb kgyja. Ez tbb tnyeztl fgg, pldul a mreg sszetteltl, hny embert lenne kpes meglni a mreg nhny cseppje, milyen mrtk puszttst visz vgbe a mreg a szervezetben, mekkork az llat mregfogai, mennyi mrget juttat az ldozatba egyetlen harapssal, milyen gyakran kerl sszetkzsbe a kgy az emberrel, mennyire agresszv a kgy, teht knny-e marsra brni stb. A legtbb szakrt azt vallja, hogy az Ausztrliban honos kisepikkely tajpn a leghallosabb amely egyetlen marsval 125 embert s akr negyedmilli egeret is kpes meglini. Ezenkvl elkel helyen szerepelnek a kobrk, a csrgkgyk, az efk s a mambk is. A tengerikgyk rendkvl mrgezek, m ritkn tallkozni velk, ezrt kiesnek a versenybl.
|