Kgyk a mitolgiban s a nphiedelemben
A kgykat sok np vezredek ta tiszeli, ldoz nekik vagy szellemnek tekinti ket. Mr az egyiptomi hitvilgban jelen van Aphophisz, a sttsg kgyszer dmona, aki a Napisten, R ellensge. A mitolgia szerint a fld mlyben lakik. Aphophisz a pusztts s a viszly megtestestje.
A mrgeskgyk mr az kori Egyiptom trtnelmben is szerephez jutottak, amikor a vilg egyik legismertebb szerelmesprja, Marcus Antonius s VII. Kleoptra az actiumi csatavesztst kveten vgzett magval. Az utols Ptolemaiosz uralkodn, a Kr. e. 30-ban vgrehajtott ngyilkossghoz valamilyen mrgeskgyt, valsznleg a flelmetes hr ureusz kgyt vagy msnven egyiptomi kobrt (Naja haje) hasznlta. A frak ketts koronjt is ez a kgy dsztette, amely egyfajta hatalmi jelkp szerept is betlttte.
Az indiaiak hitben tbbfle kgy is szerepel. Lehet pldul a teremts eltti scen jelkpe, melynek partjn Visnu pihen meg. Kgy testesti meg a gonoszsgot is, ennek a kgynak Kli a neve s Krisna gyzte le. A Hts-Indiban l khmerek mitolgijban fontos szerepet jtszanak a kgy alak lnyek, a Ngk. A Naga kgyistenek a vizekben halmozzk fel az letenergikat, s vigyznak a tengerek kincseire, st egyes felfogsok szerint a vilgot is k hordozzk. Sok kultrban a kgy s srknykultusz sszemosdik, sokszor a srknyokat is hossz test kgyknt brzoljk.
A grg mitolgiban ismert Laokon, Apoll papjnak trtnete, aki ellenzte a fal Trjba vitelt. Bosszbl az istenek vzikgykat kldtek r s fira. A Laokoon trtnetet megrkt hres szobor ma a Vatikni Mzeumban lthat. A kgy Pallasz Athn llataknt a tuds s blcsessg szimbluma is. A grg mitolgiban kgy hajak a Gorgk, Porkhsz tengeristen s felesgnek lnyai. A grgknl a kgy pozitv szerepkrben is megjelenik, hiszen a gygyts istennek, Aszklpiosznak nemcsak a jelkpe volt ez a hll, hanem azonostottk is vele. Aszklpiosz lnyai is hasonl szerepet tltttek be a grg hitvilgban, hiszen Iasz s Panakeia a gygyts, Hgieia az egszsg megtestestje volt. Ebbl a korbl eredeztetjk a gygyszertrak jelkpeknt ma is hasznlt motvumot, a kelyhet krllel kgyt.
Az indinok hitvilgban is kzismert jelkp a kgy, a legtbb termszeti np hitvilgban csodlt lnyek. Az aztkok tollas kgy istene, Quetzelcoatl, aki lement az alvilgba s felhozta a halottak csontjait, majd sajt vrt rjuk csepegtetve lehelt letet beljk. Alakja egy trtnelmi szemlyisgre vezethet vissza. Hitk szerint a tbbek kztt szakllas frfiknt brzolt istensg a tengeren hagyta el Amerikt s ezrt ebbl az irnybl vrtk a visszatrst. gy trtnhetet meg, hogy sok esetben az indinok a partra lp konkvisztdorokat a tollas kgy visszatrseknt rtelmeztk, s nagy tisztelettel fogadtk az eurpai hdtkat. Egy repl Pteroszaurusz-fle shllt felfedezje, Douglas Lawson Quetzalcoatlus-nak nevezett el, br semmi kze a tollas istensghez, hiszen nem tollak, hanem brhrtya bortotta a szrnyt.
A kgy alakja a zsid-keresztny hagyomnyban sszetett jelkp. Mindenki ismeri az denkertben, az embert kgy kpben megksrt Stn trtnett. Mzes rzkgyja, melyet az r tancsra llt a pusztban, letad llat, mely meggygytja a betegeket. Jzus szavaiban pozitv jelentstartalommal br a kgy, amikor azt mondja: "Legyetek szeldek, mint a galamb s okosok mint a kgy".
A kgy a magyar np hiedelmeiben termszetfeletti erkkel rendelkezik. Minden hznak van egy kgyja, mely hzi vdszellemknt van jelen. Vdi a csald nyugalmt, ha idegen kzeledik. Szne rendszerint fehr, de lehet srga, zld, szrke s fekete is.
Kgyvdelem
A kgyk s az emberisg kapcsolatt a vgletek jellemzik. Egyes kultrkban szent s srthetetlen llatknt tisztelik ket, de sajnos a vilg legtbb rszn ldztt s puszttott llnyek.
Sok ember riskgykat vsrol az llatkereskedsekben vagy tenysztktl, nem szmolnak viszont azzal, hogy vek mlva a nhny centis aprsgknt vsrolt llatka 3-5 mteres riss nvi ki magt s akr a gazdjra is veszlyt jelenthet. Amerikban ez problmt jelent pldul Floridban. Sokan feleslegess vlt kifejlett burmai pitonojukat egyszeren szabadon engedik az Everglades-mocsr terletn s a hatalmas kgyk egyre inkbb birtokba veszik a mocsarat az shonos fajokat veszlyeztetve. A pitonok elszaporodtak s mra mr veszlyt jelentenek az shonos llatok szmra, mivel a nyltl a vaddisznig brmit kpesek elkapni s lenyelni. Nhny tjkozatlan s feleltlen gazdi miatt veszlybe kerlhet a helyi koszisztma, st az emberi teleplsek is. Egyre tbb gazda szmol be arrl, hogy a tykokat s ms baromfikat pitonok tizedelnek, st kutyk s kecskk is "eltntek" nyomtalanul. Ha az llatvdk vagy a mocsr lvilgt rz szemlyzet pitont tall, vagy bejelents rkezik, az llatot befogjk, s vagy egy hllszakrtnl vagy magnllatkertben helyezik el, vagy elpuszttjk (az esetek tbbsgben az utbbi trtnik a pitonok tmeges megjelense miatt). A 21. szzad elejn egy jabb problma jelent meg Floridban. A tigrispitonok mellett Afrikbl szrmaz sziklapitonokat is a mocsrba engedtek s a kt faj bizonytottan keresztezdtt. Az gy ltrejv hibrid kgyk mindkt fajnl agresszvabbak s minden eddiginl nagyobb veszlyt jelenthetnek az emberekre s a vadon l llatokra egyarnt.
Sajnos a vilg tbb pontjn ma is npszerek a kgybrbl kszlt vek, tskk s egyb termkek. Ezzel veszlyeztetett fajok ezreit sodorjk a kipusztuls szlre. zsiai orszgokban nagy gondot okoz az illeglis kgybefogs s ezen kgyk tbbsge nem hzikedvenc lesz, hanem a tnyron vgzi! Thaifldn s Vietnamban is fogyasztanak kgyhst, sok kgy lete a fazkban r vget. Npszerek az n. "kgy whiskyk", amely gyakorlatilag egy sima whisky attl eltekintve, hogy az vegben klnfle dgltt llatok testrszei vagy egsz llatok, legtbbszr hllk szklnak.
Mg valamit meg kell emltenem, amirl beszlnek kell. Sajnos a hllknek sok ellensgk van az emberek krben. Feltehetjk a krdst: mirt tartja sok ember veszlyesnek, gusztustalannak a kgykat s egyb hllket? Egyrszt babonbl, msrszt mert szlei, ismersei is gy lltak hozz, teht ez hozztartozik az emberek neveltetshez. A legtbben egyszeren nem ismerik ezeket az llatokat, s amit nem ismernk, attl sztnsen flnk. A kgyk anatmija, klseje teljesen eltr a mi agyunkban az "llat" sz alatt rtett fogalommal, idegenek s furcsk a szmunkra. Nincs kezk s lbuk, egyesek kemny pnclszer kltakarval rendelkeznek, msoknak pedig tskk vannak a htuk kzepn. Ha valakit megkrdeznk, mi jut az eszbe az llat sz hallatn, aligha fog egy teknsbkra vagy krokodilra gondolni. A hllk nem olyan bjosak, mint egy kiscica, vagy egy pihe-puha nyuszi, szmunkra ismeretlen a tapintsuk is. Valjban mi hatrozzuk meg a szpsg fogalmt is. rdekes lenne megvizsglni, mitl vlik egy llat, vagy akr ember szpp a tbbi ember szemben. A hllket a legtbben rt llatoknak tartjk, pedig rendkvl rdekesek s szpek. A gykok s kgyk hihetetlenl szp sznekben pompznak, anatmijuk is pratlan az llatvilgban. A kgy sz hallatn sajnos a legtbb ember csontot sszeroppant hatalmas riskgyra, vagy hallos mrg viperra vagy csrgkgyra gondol, holott a kgyk, st a hllk tredke veszlyes csupn az emberre.
Ne felejtsk el azt sem, hogy az ember trhdtsval, s krnyezetrombol tevkenygvel egyre tbb terletet vesz el a termszettl, s elssorban az emberek vernek tanyt a kgyk vilgban, nem fordtva. A kgyknak hlsnak kne lennnk, hiszen puszttjk az emberi teleplsekbe bekltz, betegsgterjeszt rgcslkat. A vadon a hllk birodalma, mi lptnk be az terletkre. Ugyanez trtnik, amikor valakit cpatmads r. Az emberek csak a szmokat jegyzik meg, hogy vente ennyien halnak meg cpatmads kvetkeztben, azt azonban elfelejtjk, hogy a vz nem az ember termszetes lettere, a cpa viszont otthoni terepen van, a tengerek cscsragadozja. Ha bemerszkednk egy szmunkra ismeretlen vilgba, szmoljunk a kvetkezmnyekkel. A cpnak az ember sem tbb mint egy j falat, nem tesz klnbsget ember s llat kztt, neki pp olyanok vagyunk mint egy fka, mivel nem gondolkodik, hanem sztnk irnytjk. Mi emberek sajnos hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy rnk nem vonatkoznak a termszet szablyai, st mit irnythatjuk azt csak azrt, mert emberek vagyunk. Utlom azokat a kijelentseket, hogy bizonyos llatok soha nem tmadnak emberre. Az llatok nem klnbztetik meg az embert az llattl, ha a terletkre merszkednk, akkor mi is felkerlnk a tpllklncra s bizony megeshet, hogy egy ragadoz neknk tmad. Br nem tartozunk a termszetes lelemforrshoz, azrt a cpk s ms hsevk is vadszni fognak rnk. Ugyanez a helyzet a hllkkel.
Ezen a hozzllson teht srgsen vltozatni kellene. Ha jobban megismernnk ket, taln nem viszolyognnk annyira a hllktl. Az emberek agyonvernek minden "rusnya csszmszt", csak azrt mert nem ismerik. Nagyon fontosnak tartom, hogy lehetsg legyen arra, hogy mr kiskorban megismerkedjk ezekkel a lenygz llatokkal. rdekesnek tartom azt is, hogy a legtbb ember, aki fl s iszonyodik a hllktl, felntt. Tapasztalatom szerint a gyerekek sokkal nyitottabbak s megrtbbek, velk kell elkezdeni az oktatst. Egyszer meg is krdezte tlem egy kisgyerek, amikor bemutattam neki a gabonasiklimat, hogy: "Mirt kell ezektl az llatoktl a felntteknek flnik, hisz ez a kgy nem bnt?" Minnl tbb idt sznunk a hllk megismersre, annl jobban fogjuk csodlni ket s annl inkbb kinylik a szemnk a bennk rejl szpsgre. Mindenki, aki brmilyen mdon segt felhvni erre az emberek figyelmt, nagyon fontos kldetst hajt vgre, hiszen az llatok nem tudnak felszlalni a sajt rdekkben. Trkenyek, rzkenyek s srlkenyek, de remekl alkalmazkodtak a szlssges viszonyokhoz s az letterkhz. Nagyon kevs embert rdekelnek azok a szomor tnyek, hogy mind a mai napig egyes dlkelet-zsiai orszgokban az tlapon szerepelnek a hllk, kgyhst, s egyb dgltt llatokkal teli szeszes italokat szolglnak fel, hogy sajnos mg mindig nagy zletg a krokodil s kgybrbl kszlt divatcikkek s hasznlati trgyak piaca, vagy hogy vente tbb szz bka leli hallt az autplykon, mikzben igyekeznek eljutni a szaporodhelykre. Foglalkoznunk kellene ezekkel a problmkkal, ahelyett hogy legyintnk: ", azok csak hllk!" A hllk valsgos tllmvszek s skvletek egyszerre, sokkal rgebb ta lnek bolygnkon, mint mi!
Tisztelettel, megrtssel s trelemmel bnjunk a hllkkel, mert k is mellettnk lnek a Fldn, mr sokkal rgebb ta, mint ahogy az ember megvetette a lbt bolygnkon.
Ha jobban odafigyelnk rjuk, sokat tanulhatunk tlk s idvel taln mg szpnek is fogjuk tallni ket.
|