Gangeszi gavil (Gavialis gangeticus):
A gavil Pakisztnban, Indiban, Bangladesben s Mianmarban, honos. A hm akr 6,5 mter hossz is lehet, mg a nstny krlbell 4 mter. Testtmege legfeljebb 1000 kilogramm. Bre nagyon kemny, pnclozott, a bripar szmra valsgos kincs. A tbbi krokodillal ellenttben nem tudja felemelni a fldrl hatalmas testt s farkt, ezrt csak lassan cammog.
szhrtys lba kivlan megfelel az szshoz s a fszeksshoz. Pofja, pnclos hll ltre nagyon keskeny, tbb mint 100 fogat rejt, amelyek egymsba kapcsoldnak, mint egy villmzr, ha az llat becsukja az llkapcst. A hmeknl az orr hegyn, kill szvetdomborulat alakul ki.
A gangeszi gavil ltalban magnyos vagy kisebb csapatokban l. Ha csapatokban l, akkor egy hm krl tbb nstny tallhat. Tpllka halakbl, vzimadarakbl, rkokbl s kisemlskbl ll. Az ivarrettsget 10 ves korban ri el.
A przsi idszak tl vge-tavasz kztt van. Ekkor a nstny s egy fszket, melybe tlagosan 40 tojst rak. A kifejldsi id 60 - 90 napig tart. Ennek vgn a kis gavilok elkezdenek csipogni, hogy az anyjuk segtsgkre jjjn, a fszekbl val kimszshoz.
A gavil az egyik legnagyobb krokodil faj, 4 s 6 m kztti hosszal illetve kzel 450kg sllyal bszklkedhetnek a felntt pldnyok. Vrhat lettartamuk a vadonban 40-60 vre tehet. A gavil teste karcs, de nagymret, jellegzetes a keskeny orra s szja. Az orr mrete s formja az letkor elre haladtval vltozik. Az hmek orrn tallhat egy specilis kinvs, amelynek az udvarlsban van szerepe. Szrke vagy olva szn a brk, amely a kor elre haladtval sttebb vlik.
A farok oldalirnyban laptott, a lbujjai kztt szhrtya feszl ez teszi lehetv, hogy ennyire agilis s gyors a vzben az llat. A lbai nem elg ersek hogy elemeljk a testet a talajrl, mikor a szrazfldn tartzkodik, gy a hasukon cssznak. 100-110 les fog l az llkapcsukban. A gavilok az idejk nagy rszt a vzben tltik, nha kimsznak a partra stkrezni, illetve a tojsraks idszakban. A przs idszak november s janur kztti idszakra esik. A przs a vzben trtnik. Mrcius s mjus kztt a nstny kimszik a partra s fszket s a part kzelben, a fszekbe 50-60db tojst tojik, egy tojs slya megkzeltleg 150g nyom. A tojsokat a nstny flddel takarja be, majd rzi. A tojsok 90 napra kelnek ki. A kikels utn a nstny nem viszi a vzhez a kicsinyeket, ezt az llkapcsuk formjval s mretvel magyarzzk a kutatk.A gavilok tpllkt kizrlag halak teszik ki, esetlegesen egy-kt vzimadarat is zskmnyolnak, illetve dgt is ehetnek. A fiatal gavilok rovarokkal, lrvkkal s bkkkal tpllkoznak.
Ma is szenteknek tartjk a gavilokat, mert a bennszlttek szerint a sokfog krokodil isten szrny puszttst tesz a halak kztt. Day hangslyozza, hogy „igazi halev krokodil, mely szva fogja el zskmnyt.” Boulenger is emlti, hogy a gavil kizrlag halakkal l. Forsyth szerint a gavil klnsebb mrtkben nem veszlyezteti az embert.Minthogy egyetlen biztos esetrl sem tudunk, hogy a gavil nagyobb emlsket s az embert tmadott volna meg, a kevsb rtalmas krokodilok kz kell sorolni. A gavil, csak azzal okoz nmi krt, hogy a halban gazdag folyk mellett l lakossg tpllknak egy rszt elpuszttja.
Az eurpai muzelis gyjtemnyekben a gavil ritkbb, mint ms krokodilfajok, lve pedig a legnagyobb ritkasgnak szmt. Minthogy a szabad termszetben mly folyvizekben l s a szaporodsi idn kvl alig merszkedik ki a partra. Fogsgban tartsa is nagyobb nehzsgeket okoz, mint rokonai.
Fokozottan veszlyetetett faj! A gangeszi gavil az 1960-as vekben mg valamennyire elterjedt volt a nepli Koshi, Narayani, Karnali, Babai s Mahakali folykban, melyek az orszg dli rszn, a Himalja lbainl elterl fennskon tallhatk s tnylnak Indiba is. A lakossg tbb mint fele mintegy 11,5 milli f is itt l s fleg mezgazdasggal foglalkozik, de a hres Chitwanban a gavilokat s a szintn itt l mocsri krokodilokat (Crocodylus palustris) nem vadsszk, mert a legnagyobb foly, a Rapti egyben fokozottan rztt hatrfoly is. Az illeglis vadszat a nem vdett terleteken folyik, hiszen a gavil tojsa s "csre" lltlag gygyhats.
|