Schneider-trpekajmn (Paleosuchus trigonatus):
lhelye Bolvia, Brazlia, Columbia, Equador, Francia Guayana, Peru, Suriname, Venezuela. Nagy terletn fedi a Paleosuchus palpebrosus elfordulsi terlett, de azzal ellenttben dlebbre mr nem fordul el – valsznleg mert kevsb viseli el a hvsebb klmt.
devz folyk, leginkbb seklyebb erdei patakok s folyk. Bolviban s Venezuelban a Cuvier trpekajmnnal (Palesochus palpebrosus) osztozik az lhelyeken. 1300 mteres magassgban is elfordul. Az orr formja gyorfolys folykhoz alkalmazkodott letmdrl rulkodik. jjel aktvabb, ilyenkor sokat mozog a szrazfldn. Felntt korban elszeretettel lnek regekben, ahonnan csak jszaka bjnak el, hogy a vzfolysok mentn gyalogolva bejrjk a terletket, hogy lelem utn nzzenek.
Vadon l pldnyok becslt szma 1000000 felett
Szles terleten elterjedt egszsges populci, komoly emberi behatsok nlkl
Megjelens: Mindkt Paleosuchus altrzs kis termetnek szmt a tbbi krokodilflhez viszonytva, de a Schneider trpekajmn nmileg nagyobb, mint a Cuvier trpekajmn (P. palpebrosus). A hmek az 1,7-2,3 mtert is elrhetik (a feljegyzett maximum 2,6 m), a nstnyek ennl kisebbek. A pikkelyek csontosodsa kiterjedtebb s a hegyes farokpikkelyek, meg a rvid, kevsb mozgkony farok is vaskosabb, mint a P palpebrosus esetben. Szembetn oldalirny dudor tallhat a kt sorban sorakoz hegyes farokpikkelyeken. A farok inkbb horizontlisan, s nem oldalrl laptott, mint ms krokodilfajoknl. A szem szivrvnyhrtyja (risze) barna, ritkn enyhe zldes rnyalattal. Hinyzik a Cayman crocodylusnl is lthat szem alatti llkapcson krbefut csontos vonal, mely a koponya megerstsre szolgl. Jrsa jellegzetes, fejt magasra emeli.
Az trendje letkora szerint vltozik, csakgy mint ms krokodilok, s leginkbb az lhely tpustl fgg. A fiatal Paleosuchus trigonatus nagyobb mennyisgben fogyaszt gerinceseket: kgykat s kisemlsket (rgcslkat), s fleg halakat, ami a legfiatalabbaknak f tpllka. Hogy mit eszik attl is fgg, milyen lehetsges zskmnyllat l az adott helyen. jszakai portyi sorn bebarangoljk a vzpartot s az erds rszeket is, ha van ilyen a terleten, - amely lland, s akr tbb kilomter kiterjeds is lehet.
A przsi idszakot leszmtva az v tbbi rszt egyedl szokta tlteni. A nstnyek mg jval az ess idszak bellta eltt megptik fszkket. Legtbbjk a 1,3 mteres nagysgot elrve mr szaporodkpes, a hmek legalbb 1,4 mteresnek kell, hogy legyenek (ezt a nagysgot 10 s 20 ves koruk kzt rik el). A nstnyek a fszket gyakran termeszvrak kzelbe ptik. A tudsok felttelezse szerint ennek az az oka, hogy a termeszvrakbl rad h elsegti a fszek bels hmrskletnek egyenletes szinten tartst, gy nvelve az letkpes utdok szmt. Egy fszekaljban a tojsok szma 10 s 20 kztt mozog. A keltetsi id hossz, nagyjbl 115 nap. A kicsik akkor kelnek ki, amikor a vzszint emelkedni kezd a nagy eszsek miatt. A kikelst kveten a kicsik nagy terleten sztszrdnak, mikzben szletik az egsz territriumukra vigyznak. A fiatalkori halandsg arnya magas, mg az idsebbeknl nagyon alacsony, - csak olyan nagytest hsev veszlyeztetheti ket, mint a jagur.
|