Bords krokodil (Crocodylus porosus):
A legveszlyesebb krokodilok kz tartozik s a legnagyobbra is n, tlagos hossza 3,5-5 mter, de egyes hm pldnyok a 6mtert s az 1000 kilogrammot is meghaladhatjk. A legnagyobb lemrt pldny 6,32 mter hossz s 1360 kilogramm tmeg volt. Egyes vlemnyek szerint a legnagyobb pldnyok a 7 mtert is elrhetik.
Hatalmas mretei mellett a bords krokodil rendelkezik tbb olyan tulajdonsggal is, amelyek alapjn knnyedn megklnbztethet az lhelyn elfordul egyb krokodilfajoktl. Teste igen szles, feje nagy. Szemtl az orra fel kt barzda hzdik. A kifejlett llatok szne szrke, barnsszrke vagy aranybarna, de elfordul a fajnl a melanizmus is, gy akr egszen stt, majdnem fekete szn egyedek is elfordulhatnak. A fiatal egyedek vilgosabbak s jellegzetes stt szn cskokat s foltokat viselnek. Pnclzata a htn klnsen kemny s ovlis alak.
Mivel kivl sz, messzire kimerszkedik a nylt tengerre is. Ezzel egyedlll a krokodilok kztt. Lttk mr egyedeit 1000kilomteres tvolsgban a szrazfldtl, kint a nylt tengeren is. Br nincs termszetes ellensge eredeti lhelyn, kint a nylt tengeren megtmadhatjk s meg is lhetik a nagyobb cpk. Szervezete hatkonyan tudja kivlasztani a felesleges mennyisg st, ezrt tud meglni a tengerekben is, br nem ez a legkedveltebb lhelye.
Elterjedsi terlete hatalmas, India keleti rsze, Sr Lanka, Banglades, Mianmar, Thaifld, Laosz, Kambodzsa, Vietnam, Malajzia, Indonzia teljes terlete, a Flp-szigetek, j-Guinea szigete, Ausztrlia szaki partvidke, a Palau szigetek, Mikronzia egyes rszei, a Kkusz-szigetek, a Salamon-szigetek, Vanuatu. Legkeletebbre a Fidzsi-szigeteken l.
Eredeti lhelye a folytorkolatok vidke s a partvidki mangrovemocsarak. Tbbnyire a tengerpartok kevert jelleg, gynevezett brakkvizben l, de kedveli az desvizet is, a nagyobb folykban a partoktl tbb kilomteres tvolsgban is megl s elfordul az desvzi tavakban s mocsarakban is.
Hatalmas elterjedsi terletn tbb krokodilfaj is l, de ez a faj dominnsnak szmt mindentt, ahol elfordul.
A fiatal egyedek vzi rovarokkal, kis halakkal vagy ktltekkel tpllkoznak. A kifejlett egyedek szinte mindenre rtmadnak, amit meg tudnak enni. Nagyobb mret emlsket is elejthetnek. A bords krokodil az egyetlen ragadoz Ausztrliban amelyik elejti a beteleptett s elvadult nagyobb test emlsllatokat (disznkat, kecskket, szamarakat, lovakat, szarvasmarhkat s vzibivalyokat), ezltal valamennyire szablyozni tudja azok populcijt. Ha nem jut elegend tpllkhoz a hllk tbbsghez hasonlan sokig kibrja az hezst. Ilyenkor a testben s a farkban elraktrozott zsrkszleteit li fel. A nagyobb egyedek akr egy egsz vig kibrjk tpllkozs nlkl. gy tud a krokodil a hosszan tart tengeri utazsai alatt is letben maradni, mert a nagyobb pldnyok nem elg gyesek, hogy a nylt tengeren elkapjk a halakat, gy utazsaik sorn nem esznek semmit sem. Az emberre is veszlyt jelentenek.
Szaporodsi idszaka az ess vszakra esik. A nstny ilyenkor boml nvnyi anyagokbl fszket pt. Ezekbe rakja 60–80 tojst. A fszket a teljes kelsi idszak alatt, mintegy hrom hnapig rzi. A kikel fiatalok hangokat adnak, mire anyjuk kissa ket a fszekbl s a vzhez viszi ket. A nstny ezutn egy ideig vja kicsinyeit. Mivel a nstnynek a szaporodshoz lland hely szksges nem annyira vndorl kedvek, mint a hmek. Ha talltak egy megfelel fszekrak helyet, akkor onnan csak nagyon alapos okkal (pldul tarts tpllkhiny) tvoznak el. A fiatal hmek viszont tbbet vndorolnak, mert a nagyobb hmek elfoglaltk mr a legkedvezbb helyeket, gy ha megfelel vadszterlethez s szabad nstnyekhez akarnak jutni, akkor olykor j messzire is el kell vndorolniuk.
|