Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Agámák
 
Gekkók
 
Kaméleonok
 
Leguánok
 
Gyíkok, szkinkek
 
Varánuszok
 
Szárazföldi teknősök
 
Vízi teknősök
 
Óriáskígyók
 
Siklók
 
Mérgeskígyók
 
Krokodilok
 
Kétéltűek
 
Ízeltlábúak és puhatestűek
 
Színváltozatok
 
Állatok

A mexikói kardfarkú hal

Április első cikkét a mexikói kardfarkú halnak, köznapi nevén szifónak szentelem. 

A mexikói kardfarkú hal az egyik elsőként felfedezett elevenszülő hal. 1840-ban fedezte fel a magyar Heller Károly, ezért tudományos elnevezése a Xiphophorus helleri lett. Első élő példányai csak 1909-ben kerültek Európába, ám hamar a legnépszerbűbb akváriumi hallá vált. Hazája Mexikó délkeleti vidéke, valamint Guatemala és Honduras. A hím testhossza a kardnyúlvány nélkül 8 cm, a nőstényé 12 cm. A karcsú, nyúlánkabb alkatú hím farokúszójának alsó sugarai nagy mértékben meghosszabbodtak, ez alapján könnyen felismerhető, hogy melyik egyed hím és melyik nőstény. A vadon élő változat, mellyel szinte alig találkozni már kereskedelmi forgalomban, eredetileg olajzöld, oldalai zöldessárgák, a hasa sárgás. Ráeső fényben a pikkelyei zöldes és kékes ragyogásúak. Orrcsúcsától a szemén át egészen a faroktőig bíborpiros cikkcakkban húzódó sáv található, amelyet felül és alul zölden csillogó vékony zóna kísér, amit ismét piros vonal vesz körül. A pikkelyek barnán szegélyezettek, ettől az egész hal finoman hálós rajzolatúnak látszik. Úszói sárgászöldek. A hímek kardnyúlványa narancssárga, felül és alul feketén keresztezett, alsó szegélye a faroktőre is enyhén átterjed.

A vad, zöldes törzsek szívósak és ellenállóak. A vízhőmérsékletre nem kényesek, már a 18-20 fokos vízzel is beérik. A kitenyésztett szín- és alakváltozatok viszont kényesebbek és melegigényebbek, ajánlott tartási hőfokuk 23-26 fok. A kardfarkúak medencéjét mindenképp be kell fedni, mert ugrálós faj! Az egymást kergető hímek, vagy ijedtség hatására a nőstények is kiugorhatnak az akváriumból. Mindenevő faj. Fogságban kapjon nagyobb arányban növényi eleséget, algákat tartalmazó tápokat. 

A nagyobb testű és tömzsi nőstények nagyon termékenyek lehetnek. Az udvarló hímek lenyűgöző látványt nyújtanak, hátrafelé is képesek manőverezni. 5-6 heti vemhesség után a nőstények egy alkalommal akár 80-200 ivadékot is szülhetnek. A szülés alatt az anya hajlamos a kannibalizmusra. Ha az akváriumban hagyjuk a nőstényt, maga az anya és a többi szifó is pillanatok alatt bekapják az újszülötteket, ezért fontos, hogy elkülönítsük a társas medencétől, illetve olyan szülőketrecet állítsunk fel, melyben a nőstény nem tudja elérni saját utódait. Külföldön elterjedt a fordított piramis alakú szülőketrec, amelynek alján a kipottyanó ivadékok kiesnek, így az anya nem éri el őket. Nálunk azonban ez a tenyésztési berendezés nagyon ritkán kapható, illetve igen borsos árú.

A kicsinyek bőségesen etetve gyorsan nőnek. Kezdők számára tenyészéshez a legjobban az egyszínű piros és a hagyományos zöld színű szifók ajánlottak. A tenyészváltozatok és színvariációk ugyanis sokszor terméketlenek, nehezen szaporíthatók, korlátozott mennyiségű kishalat produkálnak, melyeknek nagy aránya életképtelen. Ügyelni kell arra is, hogy lehetőleg ugyanolyan színű egyedeket párosítsuk. A kardfarkú halak leggyakoribb színvariációi a piros, a sárga és a fekete, ezeknek azonban számos további varáiációja van. 

A kardfarkú halak érdekessége az ivari átalakulás. Az idősebb nőstények, illetve a csak nőstényekből álló csoportokban néhány egyed egy idő elteltével hímmé alakul. A nőstények azután is képesek hímmé alakulni, miután már többször szültek. Egyszer csak eltűnik rajtuk a terhességi folt, testük megnyúlik, a farok alatti úszóik gonopódiummá módosulnak és onnantól kezdve az állat termékeny hímként funkcionál. Az átalakulási folyamat elég hosszú ideig tart. Hímek viszont soha nem alakulnak át nőstényekké. Az ivari kétalakulás a következőképpen jön létre: az újszülött ivadékok még ivarilag kialakulatlanok, vagyis bármelyik ivarrá átalakulhatnak. Bizonyos hatóanyagok stimulálják, hogy a hal valamelyik ivarrá alakuljon át. A leendő nőstények petefészkei olyan hormont választanak ki, amely az egyed egész testét nőstény típusúvá formálja. Még nem teljesen tisztázott, hogy a petefészkek hormontermelése pontosan hogy befolyásolja a hal szervezetében létrejövő változásokat. Bizonyos anyagok, vagy környezeti hatások valószínűleg blokkolják a hormontermelést, így az addig gátolt hím adottságok felszabadulnak, a petefészkek elsorvadnak és herékké változnak.

A hímek territoriálisak. Általában felállítanak maguk közt egy rangsort, egy domináns egyed kiválik, és az összes többi hímet a sarokba zavarja. Ez a fiatal, alacsonyabb rangú hímek számára nagyon stresszes, életük nagy része a domináns hím elől való menekülésből áll, ezért mindig tartsunk jóval több nőstényt. Minél több a nőstény, annál békésebbek egymással a hímek. Mindegyik hímre számoljunk 3-5 nőstényt. 

A szifóknak nagyon sok szín és úszúvariációját tenyésztették ki. Ismert és kedvelt változat a Simpson-szifó, melynek hátúszói rendkívüli mértékben megnyúltak. Nevezik őket delta-, és fátyolos úszós szifóknak is. Az 1961-ben az Egyesült Államokból európai hódítóútjukra indult tenyésztörzsek hímjeinek hátúszója a farokúszókardjának közepéig hajlik hátra, a nőstényeké pedig a farokúszójukon is túlnyúlhat. A Simpson-szifók túltenyésztés és beltenyésztés miatt néha életképtelen utódokat hoznak világra. A heterozigóta egyedek lassabban növekednek a többi egyedhez képest és érzékenyebbek a gondozás hiányosságaira.

Az élénkpiros testű és szemű halak a  bécsi szifók, gyakorlatilag félalbínónak tekinthetők. A bécsi szifók gyakori lakói az állatkereskedéseknek.

1966-ban fedeztek fel egy másik mutációt, mely lírafarkú egyedeket eredményez. Mindkét nem képviselői hosszú kardnyúlványt visel felül és alul a farokúszóján. A farok alatti úszó is hosszú és hegyes, ezért első pillantásra nehéz lehet megkülönböztetni az ivarokat. A nőstény lírafarkú szifók teste teltebb, jelen van rajtuk a terhességi folt, farok alatti úszójuk pedig legyező alakú és általában nem annyira hosszú, mint a hímeknél. A lírafarkú példányok továbbtenyésztése problematikus, mivel a hímek farok alatti úszója inkább dekoráció, mintsem párzószerv. Az ondóvezeték a túlnőtt sugártüske miatt elzáródik, ezért a szervet egy bizonyos fokig csonkolni kell, amjd mikropipettával megtermékenyíteni a nőstényeket. A tenyésztők a gonopódiumot vissza szokták vágni, hogy "normális" méretűre visszaalakulva képes legyen feladatát ellátni. Ismert módszer, hogy mesterségesen termékenyítik meg a lírafarkú nőstényeket. A legegyszerűbb megoldás azonban az, hogy nem lírafarkú hímekkel pároztatjuk a lírafarkú nőstényeket, így a lírafarokért felelős gének továbböröklődnek és az utódokban előbb-utóbb megjeleníthető a különleges farokváltozat. A lírafarkúakat sárkány-szifóknak is szokták nevezni akvarisztikai körökben. 

A berliner szifók testét és úszóit leggyakrabban barnásvörös alapon, szabálytalan fekete foltok tarkítják. Az alapszín lehet sárga, fehér vagy aranyszínű is. A tuxedo szifók alapszíne leginkább zöld, vörös vagy aranysárga. Léteznek tuxedo és berliner színkombinációk is egyszerre. A két variáció közt az a különbség, hogy a berliner szifó testén rendszertelenül pöttyök vannak jelen, míg a tuxedo esetében a fekete szín egy sávra korlátozódik, amely az állat oldalának közepén fut végig. A fekete sáv szélessége változó lehet. A berliner szifók szaporodási aránya elég gyenge, főleg az erősen feketén pigmentáltaké. Ha tenyészteni kívánjuk őket, válasszunk minél kevesebb fekete színt viselő példányokat és csak elszórtan pettyezetteket. 

A szifót gyakran keresztezik véletlenül vagy szándékosan egy rokon fajjal, a Xiphophorus maculatus-szal, vagyis a széleshátú fogasponttyal (platti). Az így létrejövő utódok általában a plattira hasonlítanak jobban, a hímekről hiányziki a kardnyúlvány, ám  testük hosszúkás mint a szifóké. A plattik között nagyon tetszetős és népszerű a wagtail színváltozat, ami azt jelenti, hogy a piros vagy sárga testű hal összes úszója és az orra is fekete. Hamar létrehozták a wagtail színt a szifók között is. 

A fekete szifók viszonylag ritkán kaphatók állatkereskedésekben, ami annak tulajdonítható, hogy a fekete színű hímek szinte mind terméketlenek illetve intersex jellegűek (hím é nőstény között vannak). A nőstények termékenységi aránya is igen rossz. Az utódok között magas a halandóság, sok ivadék elpusztul. A fekete szífókra különösen jellemző az elrákosodás. A testen túlbúrjánzó melanómák, foltok és daganatok jönnek létre, melyek az úszókra is kiterjednek. Ez különösen gyakran jelenik meg a faroknyélen. Az úszók darabjai előbb-utóbb kiszakadnak, lehámlanak és hiányossá válnak. Az ilyen egyedek általában korán elhullanak. A Németországban létrehozott fekete testű, élénk piros orrú és úszójú halakat Alpha szifónak nevezték. Nagyon tetszetős külsejű állat. 

A világossárga-krémes alapon piros faroknyelű, farkú és úszójú példányokat nálunk ananász szifó névvel illetik. Külöföldön ezeket neon vagy szivárvány-szifóknak hívják. Ha az alapszín nem sárgás, hanem inkább szürkés, akkor zöld ananász színű az állat. Az ilyen halakat zöld és ananász keresztezésből szokták kitenyészteni.

Nálunk talán a legritkábban kapható variáció az arany szifó (külföldön marigold néven ismert). Az állat citrom vagy halvány narancssárgás, a farokúszó szélei pirosak, a hímek faroknyúlványának széle fekete.

Léteznek albínó szifók is. Ezek talán a legkényesebb változatok, a vízminőség apró változásaira is betegeskedéssel reagálnak. A fekete szemű fehéres színű halak nem albínók, hanem leucisztikusak, ami egy természetes színmutáció. A Mickey-mouse plattihoz hasonlóan a kékes faroknyelű fehér példányokat white moon névre keresztelték a tenyésztők. 

Különösen Németországban tenyésztenek extra színű és úszóvariációjú szifókat. Kedvelt a koi színű, amit nálunk sokszor Mikulás-szifó néven árusítanak. Az állat tejfehér alapon pirosas színű. A piros szín kiterjedhet kizárólag a test első vagy hátsó részére, így félig piros, félig fehér lesz az állat, de foltos jellegű is lehet (pl. piros-fehér-piros sorrendben). Ha a fehér-piros színeken kívül megjelenik a fekete is, akkor az állatot showa szifónak nevezik, amely gyakorlatilag tricolor koi. A fehéres-krémes alapon fekete pöttyös fehér koit pedig panda szifónak hívják. 

Most pedig lássunk az imént felsorolt színekről és úszóváltozatokról képeket:

Egy nagyon szép színes vad hím

Zöld (vadas) pár

Fekete pigmentációjú zöld nőstény

A boltokban ez a szín a leggyakoribb (vörös fekete pupillával)

Bécsi szifó (a képen lírafarkú)

Ananász

Arany

Wagtail

Delta wagtail

Berliner

Tuxedo

Albínó

Fehér (leucisztikus) - a képen lírafarkú

White moon

Koi

Showa 

Fekete

Alpha

Simpson

Lírafarkú (fátyolos)

Felül kardos - nem elfogadott, véletlen mutáció

 

Források:

Lányi György: Elevenszülő fogaspontyok c. könyve

http://www.xiphophorus-zuchtformen.de/

http://szifo.blogspot.hu/

http://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=28

www.diszhal-info.hu

 

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
Még nincs hozzászólás.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
Dr. Temesi Géza: A denevérek nem repülnek?
 
Chat
Kedves kérdezők! A hosszú eszmecseréket inkább emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan kérdezhettek itt is, főleg ha csak 1-2 sürgős kérdésetek van.
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terráriumi állat linkek
 
Más állat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Indulás: 2012-06-09
 
Időjárás
 
G-mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Óra
 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!