A Sauropterygia regrendben rendkvl vltozatos ragadozk fejldtek ki, de mindegyikkben kzs, hogy kt pr evezszer uszonyuk s rvid, vaskos farkuk volt. Sok fajukrl felttelezik, hogy elevenszlek voltak. St: lehet, hogy az sszes Sauropterygia eleven utdokat produklt. Akr a mai cpknl, a megtermkenytett tojsok (cpk esetben ikrk) az anyallat testben fejldtek ki egy kezdetleges, de mhszer szervben.
Ebbe az regrendbe tartoztak tbbek kzt a hossz nyak Plezioszauruszok s a cetszer Plioszauruszok is. Hatkony halszok voltak: akr halakra, fejlbakra, rkokra, akr ms shllkre (pldul Ichthyosaurusokra) vadsztak, mindig flelmetes ellenfeleknek bizonyultak.
Sauropterygia
Plesiosaurus dolichodeirus: A legels Plesioszaurusz lelet. Mary Anning tallt r 1823-ban Nagy-Britannia terletn (Dorset, Lime Regis) egy olyan rtegben, ami a jura kor elejn kpzdtt. Az llat teljes hossza 3-5 mter volt. Mozgkony, gyors tengeri ragadoz lehetett, amely elssorban kisebb halakkal s fejlbakkal tpllkozott. Npszer elmletek szerint a Loch Ness-i szrny egy olyan Plesiosaurus fajhoz tartozik, amely tvszelte az vmillik viharait s alkalmazkodott az desvzi lethez.
Elasmosaurus: Ez a fejlett tengeri hll a ks krta korban, 85-65 milli vvel ezeltt lt. 14-15 mteresre ntt meg. Rendkvl hossz nyaka s kicsi feje volt, amivel nagyon gyesen manverezett a vzben. Halakkal, fejlbakkal tpllkozott. Az llat gyes vadsz volt, hossz nyakt arra hasznlta, hogy hozzfrjen a zskmnyhoz anlkl, hogy az szrevegye. Fejt oldalirnyba mozgatva knnyen elkapta ldozatt. Fejnek kis mrete szabta meg a zskmny nagysgt. Tpllka halakbl s fejlbakbl llhatott.
Az Elasmosaurus egsz lett a vzben tlttte, gyakran a partok mentn, halrajok utn kutatva. Idnknt lemerlt a tengerfenkre, hogy kerek kveket nyeljen le. A kvek segtettk az emsztst s nehezket is biztostottak. Az Elasmosaurus nagy tvolsgokat tett meg prkeressekor s a przsi hely elrshez. Bizonytkok vannak r, hogy az llat elevenen szlte kicsinyeit. A kicsinyek addig maradtak a szlvel, amg mr nllan tudtak gondoskodni magukrl.
Kronosaurus: A korai krta kor szrnyetege az eddig ismert egyik legnagyobb Pliosaurus-fle. A grg titnrl, Kronoszrl kapta a nevt. Testhosszukat korbbi becslsek alapjn mintegy 12,8 m-nek gondoltk, de a legjabb vizsglatok szerint „csak” 9–10 m hossz llnyek lehettek. Megnylt fej, rvid nyak jellemezte ket, masszv testket ngy uszony s egy viszonylag rvid farok segtsgvel mozgattk. A htuls uszonyaik nagyobbak voltak, mint az ellsk. Ragadoz letmdot folytattak, amit jl mutatnak hossz, les, kp alak fogaik, tovbb szak-queenslandi maradvnyuk fosszilis gyomortartalmt vizsglva a kutatk megllaptottk, hogy teknsket s Plesiosaurusokatzskmnyoltak. EgyEromangasaurus-maradvny koponyjn tallt harapsnyomok vlheten egy Kronosaurustl szrmaznak.
Liopleurodon: Egy rvid nyak Plesioszaurusz-fle krokodilszer koponyval, amely 165-150 milli vvel ezeltt lt a ks jura korban, a mai Eurpa terletn. Mrete vitra ad okot a tudsok kzt: egyesek akr 25 mterre is becslik, msok csak 7-10 mteres hosszt tartanak valsznnek. A valaha lt egyik legveszlyesebb ragadoz volt. Rendkvl fejlett rzkszerveivel messzirl szrevette zskmnyt s ers uszonyai miatt lhelye egyik leggyorsabb llata lehetett.
Pliosaurus: A Liopleurodonhoz hasonl uszonyos shll, amely kora cscsragadozja volt s hatalmas mretet rt el, akr 15 mterre is megnhetett. (Egy Angliban tallt koponya 2,5 mter hossz volt.) Pontos besorolsa problms a kevs leletanyag miatt. A Pliosaurus (magyarul nagyjbl „gykhoz kzeli”) nevet Richard Owen adta ennek a hllnek 1841-ben, mert gy gondolta, hogy ez a faj a kapcsolat a Plesiosaurusok s a krokodilok kztt. Valsznleg a fosszilis koponya formja s a valban krokodilszer fogak miatt jutott erre a (tves) kvetkeztetsre.
Mosasaurus: A Mosasaurus mai ismereteink szerint a kgyk legkzelebbi rokona koponya alapjn vgzett kladisztikai vizsglatok alapjn, amely a krta kor kzepn lt. Ennek a tengeri hllnek a testt egymst fed pikkelyek bortottk. Legkisebb faja, a Carinodens belgicus „mindssze” 3 mterre ntt meg s a sekly tengerpartok homokjban kutatott kagylk, csigk, lbasfejek utn. Az eddig ismert legnagyobb Mosasaurus faj pedig a 17 mter hossz Hainosaurus volt.Nevket onnan kaptk, hogy els maradvnyaikat a Maas kzelben fekv Maastrichtnl talltk meg 1780-ban. Nevk a Mosa, azaz a Maas (Meuse) foly latin nevbl s a „gyk” jelents grg „szaurosz” szbl szrmazik.
Tylosaurus: A Tylosaurus proriger volt a legnagyobb mosasaurus a Hainosaurussal s a Mosasaurus hoffmanniival egytt; mretk elrte a 15 mtert, de egyesek ennl hosszabbra is nttek. A Tylosaurus f ismertetje, a megnylt, henger alak pofja, amellyel lehet, hogy beldfdt ldozatba vagy a fajon belli harcok sorn hasznlta. A T. proriger gyomrbanvltozatos llat maradvnyokat talltak, ami arra utal, hogy az llat nem volt vlogats. Tpllka halakbl, cpkbl, kisebb mosasauruszokbl, plesiosauruszokbl, s rpkptelen, merl madarakbl, mint amilyen a Hesperornis, llt. A Tylosaurusok egyes helyeken a seklyebb vizeket kedveltk.
Ichthyosauria
Az Ichthyosaurusok a legkorbbi hllk kz tartoztak: kezdetleges fajaik az als trisz idszakban jelentek meg. Klsre nagyon hasonltottak a mai delfinekre, de ez csak a konvergens evolci miatt alakult gy. (Azonos krnyezeti tnyezkre s evolcis ignyekre azonos vlaszokat fejlesztettek ki a klnbz, egymssal rokonsgban nem ll fajok.) Halakkal tpllkoz ragadozk voltak ugyan, de tvolrl sem cscsragadozk: Pliosaurusok, Mosasaurusok s Liopleurodonok tizedeltk llomnyukat. Az Ichthyosaurusok tbbsge 2-4 mter kztti mretet rt el, br a sok faj kztt volt nhny ennl kisebb s nagyobb is. A gerinc, a nyaki rsznl dombor volt, a faroki rsznl megtrt. A mells vgtag uszonyszerv alakult, szsra s irnytsra szolglt. A hts vgtagok elcskevnyesedtek, de mg meg voltak. A htuszony a cpkhoz hasonlan hromszg alak volt, s gy biztostotta az llat egyenslyt a vzben. Az llatok, a faroksz ers csapsaival hajtottk magukat elre. A faroksz als rszt a gerinc meghosszabbodott, megtrt vge erstette. Az llkapocscsrszeren megnylt, gy vadszatkor cskkentette a vzellenllst. Tbb sor kismret fog helyezkedett el benne, hogy az llat a csszs halakat is meg tudja ragadni.
Nhny lelet arrl rulkodik, hogy az Ichthyosaurusok (legalbbis nhny fajuk) elevenszlk voltak s gondoztk-neveltk ivadkaikat. Az Ichthyosaurusok sorstrsaikhoz hasonlan tdvel llegeztek, ezrt idnknt fel kellett jnnik a felsznre, hogy nagy levegt vegyenek. Ez kivl alkalom volt arra, hogy meglgjanak ellk. De amikor jra lebuktak, 40 km/h sebessgel ldztk kiszemelt zskmnyukat. Voltak azrt htrnyai is a halformnak. Az Ichthyosaurusok a Plesaurikkal s a Pliosaurikkal ellenttben kptelenek voltak kimszni a szrazfldre. gy jobb hjn a tengerben ltk le egsz letket. Ezrt k eleven kicsinyeket hoztak a vilgra, mg a tbbiek tojsokat raktak a tengerparton. Ez akkor derlt ki, amikor a kutatk egy szls kzben elpusztult Ichthyosaurus-maradvnyban megtalltk a bbi csontvzt is.
Ophtalmosaurus: a ks jura korban lt, 165-150 milli vvel ezeltt. Az Ophthalmosaurus magyarul „szem gyk”-ot jelent.
Az Ophthalmosaurus egyike azoknak a vzihllknek, melyeknek az Ichthyosaurus nevet adtuk. Az llat testalkata a mai delfinekhez hasonltott. Hossza 6 mter volt, melybl 1 mtert csak az llkapocs foglalt el. Testtmege 3 tonna volt. Majdnem fogatlan llkapcsa alkalmas volt a hal- s tintahalfogsra. Az sszes gerinces kzl neki volt a legnagyobb szeme. A maradvnyok azt mutatjk, hogy a szemgolyt csontos gyr vett krl, amely vdte a vznyoms ellen. Ez arra hagy kvetkeztetni, hogy az llat a mlyben kereste tpllkt.
Amikor elszr az 1820-as vekben Ichthyosaurus maradvnyokra bukkantak, a paleontolgusok elcsodlkoztak azon, hogy a farokcsontok lefel hajoltak. Az Ichthyosauruszok hllk, teht a farkuk egyenes kne legyen, mint a gykoknak. A rejtly megolddott, amikor olyan Ichthyosaurus maradvnyokat talltak, melyeken megkvlt br s halsznak ltsz krrajzok voltak. A hajlott farokcsont azrt volt lefel irnytva, mert alkotta a fggleges farok als rszt, a fels rsze porcokbl llt. Ms, felntt llatok maradvnyai kis csontvzakat tartalmaznak, melyek kis ichthyoszauruszok lehettek. St olyanokat is talltak, melyeknek a farkuk mr kint volt, de a testk mg az anyjuk hasba maradt. Ez arra kvetkeztet, hogy e rend fajai elevenszlk voltak s azrt kellett farokkal elre jjjenek a vilgra, hogy mindjrt szletsk utn fel tudjanak szni az els llegzetvtelhez. Tbb mint 50 ilyen fosszlit talltak, amelyben fejletlen kicsik voltak. A kicsik szma 2-11 kztt volt, de ltalban csak 2-3 jtt egy alkalommal a vilgra.
Forrsok:
http://8primeval8.blogspot.hu/2015/02/anning-halgyikja-az-uj-ichthyosaurus-faj.html
http://mikron.blog.hu/2010/06/15/melegveru_tengeri_sarkanyok