A sokcsecs egr tudomnyos neve praomys natalensis. Mr tbb rendszertani csoportba besoroltk, pldul mastomys natalensis, rattus natalensis, s mus natalensis is. Vita folyik arrl, hogy valjban patkny-e vagy egrfle. Klnbz nyelveken nha egrnek, nha pedig patknynak nevezik. Angolul African Soft-furred Rat, azaz afrikai puhaszr patknynak hvjk. Ritkbban hasznljk a Multimmamate Rat elnevezst is, ami sokcsecs patknyt jelent. A hzi egrnl jval nagyobb, a patknynl viszont kisebb llat. A hmek 15 cm hosszak, 11 cm-s farokkal, slyuk 100-130 gramm. A nstnyek kisebbek, tlagosan 90-115 gramm slyak. A fajt 1834-ben fedeztk fel. lhelye Dl-Afrika. Nagyon krtkony rgcsl, a leggyakoribb rgcsl Afrikban. Vilgszerte elterjedt hzikedvenc s elesgllat. Az Egyeslt llomok nhny llamban, fleg dli s nyugati llamokban tilos a tartsa rendkvli krtkonysga miatt.
Mrett tekintve kb. ktszerese a sima egrnek. Legnagyobb elnye, hogy a fehregrrel sszehasonltva minimlis szaga van. Az egsz llat olyan, mintha egr-patkny hibrid lenne, a fiatal s felntt llatok feje s teste patknyszer, mg lbuk s farkuk egrszer. Trsas llat, ezrt ne tartsuk egyedl. A magnyosan tartott sokcsecs egr mogorva, haraps s depresszis lesz. A legjobb, ha 1 hmet 1-3 nstnnyel tartunk. 2 hmet soha ne tartsunk kzs ketrecben, mert meglik egymst. A vadonban szrks sznek, fogsgban tbb sznvltozata ismert. Legismertebb szne taln a pied sznvarici, ami fehr alapon szrke foltos egeret jelent. A szrke foltok ltalban a test hts rszre irnyulnak. Ltezik fehr-barna vltozata is. Nagyon tetszets a platinum szn, ami teljesen fehr, de a szem s a flek feketk. Kitenyszettek mr aguti, vrses, fahj, albn, fekete s sok egyb foltos, kevert szn vltozatt is.
A farkuknl fogva ne emeljk fel, mert ijedtben ledobhatjk azt. Ez sok rgcslra jellemz vdekezsi mechanizmus. Sajnos a sokcsecs egr hajlamos bizonyos betegsgekre, pldul osteoarthritis-re s idsebb korban a daganatos megbetegedsekre. ppen ezrt hasznljk ket orvosi clokra, pldul a degeneratv zleti betegsgeket s a gyomorrkot is vizsgljk rajtuk.
Tpllkt tekintve ignytelen llat, nagyon sok fle elesget elfogad. Eszik magokat, gymlcsket, zldsgeket, rovarokat, kutya-, vagy macskatpot. Fontos a friss ivvz biztostsa s nha biztosthatunk frdhomokot is. Szksge van szraz elesgre (zab, bza, rpa, szna, napraforg) s zldsgekre. A termszetben fogyasztanak rovarokat is, ezrt idnknt knljuk meg ket l lisztkukaccal, vagy szrtott rovarokkal. Imdja a srgarpt, a tkt s az uborkt. Kerljk a tl zsros magvakat, mert attl szrk zsross vlhat. trendjk 1/3-a legyen friss zldsg s gymlcs. A ketrec s a benne tallhat trgyak is legyenek rgsbiztosak, mert a manyagtl kezdve mindent sztrgnak. jszaka aktvak s hangosak lehetnek, ha bent hagyunk nekik tlat, vagy hzikt, akkor azt fogjk tologatni s felbortani, illetve rgni. Hlszobban teht ne tartsuk ket, mert garantltan bren lesznk egsz jszaka s hallgathatjuk egereink hancrozst. A kisegerek, miutn nllan elkezdenek tpllkozni, szintn adnak hangot, csipognak, veszekednek egymssal. A felnttek viszonylag ritkn adnak hangot, ha megijednek, akkor cincoghatnak, illetve nha przskor is hangoskodhantnak. Napkzben is aktvak, de pr rs brenltet kvetve ltalban egy kupacban, egymshoz bjva szundtanak. A hmrskletre nem rzkenyek, a szobahmrsklet megfelel a szmukra. rtelmes s tanulkony llatok, akr aprbb trkkkre is megtanthatk. A hmek ltalban rmensebbek, btrabbak, kvncsibbak s szeldebbek az vatos s flnk nstnyeknl. Az ivarrett llatok neme knnyen megllapthat, a hmek jl fejlett herkkel rendelkeznek. A rgcslkra jellemz vdekezsi mechanizmus, hogy a hmek a hasregbe vissza tudjk hzni heriket. Nyugodt krlmnyek esetn azonban egyrtelmen elklnthetk az ivarok.
Tarthatjuk ketrecben, egrldban, vagy terrriumban is. Legalbb 60x40-es alapterlet legyen a frhelye. A ketrec rcskzei ne legyenek nagyobbak 1,2 mm-nl, mert kifrnek. Mivel minden idejket lekti a rgs, rdemes gakat a betenni nekik. Nagyon j mszk s kivl az egyenslyrzkk, nincs triszonyuk, nagy magassgokbl is kpesek leugrani. Ha kiskortl foglalkozunk velk, igen szeldd nevelhetk. Tartsuk ket forgcson vagy pellet almon.
A nstnyek vemhessge 21-24 napos. Az alomszm igen magas, 10-20 kisegr kztt lehet. A faj a nevt is a szaporasgrl kapta, hiszen a nstnyeknek az tlagos egrnl jval tbb emljk van, gy kpesek egyszerre 12-16 utdot is szoptatni. tlagosan 8-12 kicsibl ll a szaporulat, az anya kornak elrehaladtval egyre cskken az alom mret. Az utdokat az anya mellett hagyhatjuk 5-6 htig. A hmet is bent hagyhatjuk, segdkezni fog a kicsik nevelsben, ebben az esetben viszont szmtsunk arra, hogy a szls utn rgtn ismt przik a nstnnyel. A kisegerek szeme 14-16 napos korukban nylik ki, onnantl kezdve fejldsk rohamosan felgyorul. A vemhes anyknak biztostsunk sok fehrjt tartalmaz elesget, pldul macskatpot, tojst, sajtot, mert ha szervezetk nincs kellkpp felksztve a szlsre s az utdgondozsra, akkor elfordulhat, hogy megeszik a kicsiket. 3 hnaposan mr ivarrettek (54-63 napos kortl), de 4-5 hnapos koruk eltt ritkn ellenek. 4-5 hetes koruk krl rdemes nemek szerint sztvlasztani a kisegereket. A hmek lettartama 3 v, mg a sokat szl nstnyek 2 v krli. A vemhes nstnyeket ne fogjuk meg s igyekezznk stresszmentes krnyezetet biztostani, mert elvetlhetnek. A megszletett kisegerek pr nap utn elkezdenek szrsdni s gyorsan nnek. ltalban 2 alomnak adnak letet egy tenysz szezonban. Viszonylag nehezen indul be a tenysztsk, de ha egyszer elkezdenek szaporodni, akkor nincs meglls s rendszeresen szlnek.
A cikk sajt rs!