A kamleonokrl ltalban
A kamleonok teste oldalr laptott, hossz fogfarkuk alapjn knnyen felismerhetk. Sok faj visel tarajt a htn, fejn, farkn, a torka alatt vagy a hasn. Az t lbujj kzl kett, illetve hrom sszentt, markolsra alkalmas lbfejet kpezve. A nyelv olyan hossz lehet, mint az llat teste s farka egyttvve, vge megvastagodott s zskmnyszerzsre specializldott. A szemek egymstl fggetlenl mozgathatk, gy tkletesen vgigpsztzhatjk knryezetket, egyszerre nzhetnek maguk el s a htuk mg is. A szemek kis "tornyokon" lnek, melyek az sszeforrt szemhjakbl alakultak ki s csak a pupilla szmra hagy egy kis nylst. A kamleonok vadonban s fogsgban egyarnt rvid let llatok. Fogsgban a nyugodt letkrlmnyek s a megfelel gondozs termszetesen meghosszabbthatja az lettartamot, de a legtbb faj gy sem l 5 vnl tovbb, a nstnyek, fleg ha rendszeresen tojst raknak, gyakran csak 2 vig lnek s akadnak csupn msfl-2 vig ell fajok is.
A legtbb kamleonfaj Afrikban s Madagaszkr szigetn tallhat, de megtallhatk Arbiban, Indiban s Sry Lankn is, st dl-eurpia fajaik is vannak. A kamleonok 2 alcsaldba, 9 nembe s 171 fajba sorolhatk. A valdi kamleonok 4 nembe s 130 fajba tartoznak.
Calumma gallus
Territorilis llatok, fajtrsakkal agresszvek s rzkenyek a stresszre. A legtbb faj eserdben l, magas pratartalm krnyezetben.
A kamleonok sznvltsval kapcsolatban nagyon sok tvhit van forgalomban, ehhez hozzjrulnak azok a filmek s fotk, ahol igen ersen eltlozva van bemutatva a sznvlts. Egy kamleont, brmilyen rdekes is legyen, hiba helyeznk egy skt kocks tertre, nem fogja annak mintzatt felvenni, ezek a felvtelek s fotk csupn szmtgpes krecik. A msik risi tvhit, hogy a kamleon rejtzkds okn veszi fel krnyezete sznt s mintzatt. vszzadokig mg a kutatk is azt gondoltk, hogy ez gy van, holott ez ma mr egyrtelmen bizonytst nyert, hogy a kommunikcijuk rsze. Sok vizsglat trtnt ezzel kapcsolatban, a legpontosabb vizsglatokat Milne-Edwards zoolgus vgezte a XIX. szzadban. mutatta ki elszr, hogy a kamleon mlyebb s felszni brrtegeiben hrom klnbz pigment tallhat, s ezek klnbz koncentrcija rvn jnnek ltre a klnbz sznek, melyek a kamleon brn megjelennek.
Furcifer labordi nstny
A kamleon brben apr regek vannak, ebben tallhatk a sznanyagok, ezekbl az regekbl nylvnyok haladnak a br felszne fel, ezek a chromatophor sejtek. A kamleon kpes a sznanyagot kiprselni a chromatophor sejteken keresztl. Klnbz chromatophor sejtek tallhatk a kamleon brfelszne alatt, gy kpesek ellltani a klnbz szneket, sajt akaratuk, illetve sztnk szerint.
Ezek a sejtek a kamleon idegi s hormonlis szablyozsa szerint mkdnek, gy lehetsges, hogy a klnbz ingerekre klnbz sznekkel reaglnak. Pldul a hormonlis szablyozs teszi lehetv, hogy a megtermkenylt nstny kamleon kpes legyen egszen stt, olykor fekete sznt felvenni, ezzel jelezve a hm szmra, hogy nincs tbb szksg a trsasgra.
A kamleon sznt nem csupn a pigmentjeik kombincija hatrolja be, de hozzjrul a jelenlv fny intenzitsa, a kls hmrsklet, a kamleon sajt hmrsklete, teht ezek egyttesen adjk azokat a lehetsges sznrnyalatokat, melyet a kamleon kpes megmutatni az adott pillanatban a brszneknt.
A legtbb kamleon 30-45 cm hossz, s a lombkoronban tlti lete nagy rszt, m itt is akadnak kivtelek. Lteznek 5-10 cm hossz trpe fajok is, melyek Madagaszkron lnek s barns sznkkel tkletesen beleolvadnak az avarba, ahol lnek. A kamleonok ragadozk, hossz, kilthat, ragads nyelvkkel ragadjk meg a prdt, majd a szjukba hzzk.
Viszonylag knyes s idignyes llatok, ezrt terrriumi tartsuk halad terraristknak ajnlott. Ignylik a magas pratartalmat, a sok mszalkalmatossgot, indkat s vastag fagakat, a mags terrriumot. llatainkat egyesvel kell tartani, mert a felntt pldnyok agresszvek fajtrsaikkal, mg az azonos nemek is egymssal. A legtbb faj permetbl iszik, vagyiks kln vizestl nem szksges a szmukra, illetve egyltaln nem hasznljk azt. Akadnak persze naponta iv fajok is, pl. a Calumma parsonii. A talajon l trpe fajok nehezen viselik a nagy meleget, ezrt a hmrsklet ne emelkedjen 28-30 fok fl, mert a tarts meleg akr hallhoz is vezethet. Magas terrriumot ignyelnek msz letmdjukbl addan, egy sisakos kamleon felnttnek pldul javasolt 60x60x100 cm mret terrium (fl ves korig egy 30x30x50-es terrriumban is tarthat). Elengedhetetlen az UV-A s UV-B fnyforrs, de legjobban a termszetes napfnyt kedvelik, rk hosszat kpesek a napon stkrezni. Lass mozgs, megfontolt llatok.
Trioceros jacksonii hmek
A kamleonok ivarmeghatrozsa sok esetben egyszer, mivel a nagyobb hmek gyakran ltvnyos dszekkel, pl. sisakot, szarvat, tarajt viselnek a fejkn, orrukon, htukon, amelyeknek udvarlskor veszik hasznt. A hmek faroktve is rendszerint vastagabb, s egyes fajok. pl. a sisakos kamleon hmjei a hts lbukon mr egsz kiskoruktl kezdve sarkantykat viselnek. 1 ves korukban mr ivarrettek. Ha a nstny szne megvltozik s az tvgya is megntt, akkor sikeres volt a przs. Fajtl fggen 5-40 db tojst raknak, melyenken a kels ideje nagyon hosszra is elnylhat, akr 6-8 hnapig is tarthat. A kis kamleonok szlei apr msai s rgtn aktv vadszok. Mretknek megfelel rovarokkal etessk ket.
Rhampholeon temporalis
A sznvltsrl szl bekezds forrsa: http://www.sisakoskameleon.hu/szinvaltas
|