A kígyómarás tünetei
A megmart végtag megdagad, a sérülés mentén felhólyagosodik és néhány nap múlva üszkösödni kezdhet. A dagadás nem sokkal a marás után kezdődik, átterjedhet az egész végtagra és a törzs végtaghoz kapcsolódó részére is. Vérzési és alvadási rendellenességeket, sokkot, vérnyomásesést, bénulást okozhat. Az idegbénulás először a szemizmokon észlelhető, majd a légző izmokat támadja meg. Előfordulhat izomkárosodás, fájdalmas izommerevség, bénulás és hosszantartó sokkos állapot következtében veseelégtelenség is. A kígyómarás után a legtöbb ember azonban semmiféle, vagy csak csekély mértékű mérgezést szenved, mert nem kerül jelentős mennyiségű méreg a szervezetébe. A komoly marásokból való gyógyulás hosszú hónapokig eltarthat, és sajnos nemegyszer a marások amputációval járhatnak, ezért mindenképp igyekezzünk elkerülni ezt a helyzetet!
A segítségnyújtás szabályai:
1. Nyugtassa meg a beteget (ez a kezelés legfontosabb része)!
2. A megmart végtagot helyezze nyugalomba (tegye sínbe, vagy rögzítse)
3. Amilyen gyorsan csak lehet, vigye a beteget orvoshoz, vagy kórházba
4. Ne tegyen semmi olyat, ami ártalmas lehet, pl. a seb kimetszése, kiszívása, és érleszorító alkalmazása
5. Ha veszélyes idegmérget kibocsátó kígyófaj marására van gyanú (pl. kobra, mamba, krait, korallkígyó, ausztráliai kígyó, vagy tengeri kígyó), tegyen szorítópárnát a sebre. Érleszorítás, vagy erőteljes leszorítás fokozhatja a végtag elhalás esélyét. Fájdalomcsillapításra csak paracetamolt használjon, aszpirint soha!
6. Ha van önnél ellenméreg, vigye magával a kórházba, vagy az orvoshoz. Lehetőleg bizonyosodjon meg róla, hogy pontosan milyen fajta kígyó okozta a marást, mivel a különböző fajok mérge eltérő lehet és eltérő kezelést igényel.
7. Ha a kígyó elpusztult, vigye azt is magával, de akkor se nyúljon hozzá puszta kézzel, ha döglöttnek látszik.
A kígyómarás egyetlen gyógyszere az ellenméreg!
Nem mindenkinek kell ellenmérget adni, akit megmart a kígyó. Kezelése szakértelmet igényel! Azoknak a betegeknek van szükségük ellenméregre, akik esetében a kígyóméreg bizonyítottan felszívódott és korán súlyos tünetek léptek fel, pl: eszméletvesztés, alacsony vérnyomás, a véralvadás hiánya, az orr vagy a fogíny vérzése, esetleg vérhányás, az izmok fájdalma és merevsége, bénulások, üszkösödések.
Az idegméreg legkorábban a szemizmok működésén figyelhető meg: felfelé tekintéskor a szemhéj nem emelkedik. A marás helyének enyhe vérzése és megduzzadása még nem indokolja az ellenméreg szükségességét.
Megelőzés:
A kígyókhoz nem szabad hozzányúlni, térjünk ki az útjukból! Ne provokáljuk a kígyókat! Bozótos, kígyók által lakott területen bakancs, zokni, hosszúnadrág viselése javasolt! Puszta kézzel ne gyűjtsünk tűzifát! Erdőben haladva az aljnövényzet bottal zörgesse! Cipőt, sátrat, hálózsákot ellenőrizni kell a használat előtt, csak jól zárható felszerelést használjon! A kígyó nem támad, csak ha megfélemlítik, vagy veszélyben érzi magát. A méreg a kígyó számára értékes anyag, tehát nem pazarolja feleslegesen, csak ha életveszélyben érzi magát. Kígyómarással kapcsolatos információk a Fővárosi Állatkert állatorvosaitól, az Állatorvostudományi Egyetemtől vagy az Erzsébet Kórház Toxikológiai Osztályától szerezhetők be!
|