Arab efa (Echis carinatus):
lhelye Afrika, Kzp-Kelet, Kzp-zsia s az indiai szubkontinens egyes rszei. A Fld legelterjedtebb mrgeskgyi kz tartoznak, benpestik Pakisztnt, Indit, Sr Lankt s szinte egsz Afrikt is. Kedvelik a sivatagos s szraz fves terleteket. A vilg legtbb embert megl 4 kgyfaj (ppaszemes kobra, kznsges krait, Russell-vipera s efa) kzl az ez a legkisebb. Mrge nagyon ers, azonnal tmad, ha rlpnek, vagy megzavarjk. Elterjedsi terletn a legtbb halllal vgzd kgymarsrt az efa a felels, mivel gyakori, s az a szoksa, hogy flig a homokba temetkezve, lthatatlanul vr. A test oldalt fed, ferdn ll orm pikkelyek frszes lek, ezeket egymshoz drzslve surld hangot hallat vdekezs, vagy tmads kzben.
Az efk feje jellegzetesen krte alak, a fejtetn jellegzetes X alak rajzolat van. A nagy szem magasan a fejtetn helyezkedik el. ltalban barna rnyalatak, de az lhelytl fggen lehetnek krmsznek, vrsesbarnk, vagy szrkk is. Htukon fekete, fehr s homokszn foltok s hullmok fordulnak el. Elevenszl, 20-25 ivadka is lehet. Tpllka vltozatos: gerinctelenek, ktltek, hllk, madarak, emlsk.
Csekly mretk (55-80 cm) senkit ne tvesszen meg, mivel tbb emebr hallt okozzk vente, mint az sszes tbbi mrgeskgyfaj egyttvve. Mrgk emberre hallos arnya 5 mg, teht hsszor kevesebb, mint pldul a puffog viperk esetben. Toxicits szempontjbl mg a kobrkat is tlszrnyaljk. Harapsuk elszr jelentktelen tnetekkel jr, st rkig tnetmentes lehet. Ksbb a vgtagokon dma s szederjessg alakul ki, majd megjelenik a legjellegzetesebb tnet, a fognyvrzs. ltalnos vrzkenysg lp fel, spontn vrzsek trtnnek a bels szervekben s az agyburok ereiben. Az agyfolyadkban toxin halmozdik fel s a szvetekben magas lesz a mregkoncentrci. A mreg szert a szervezetbe eljut s emiatt az ellenszrum neheze jut el minden rintett terletre. Polimer fehrvrsg is fellphet, ami gyakran trsul akut veseelgtelensggel. A vrzsek mellett a vesekrosods a f hallok.
|