Madagaszkr a furcsa llatok shazja. Itt l a vilg sszes makifaja (flmajmok), de a kamleonfajok kzel fele is madagaszkri. Tovbb 150 bkafle s mintegy 30 klnbz tanrekfaj (srts snfle) sznesti az endemikus llatpalettt. Az afrikai szrazfldrl szrmaz sok madrfaj mellett mintegy 40 csak Madagaszkr szigetn l. A sziget flrja is rendkvl gazdag: az orszg terletrl kb. 9000 nvnyfajt rtak le.
A sziget nagyon rgen elvlt minden ms kontinenstl. Indokolhat llspont szerint tulajdonkppen nll kontinens. A nyugati, szrazabb oldalon trpusi lombhullat erdk honosak, a legszrazabb vidkeken flsivatagi tsks boztok tallhatk. Itt a lakossg ritka, az erdpusztuls nem olyan szmottev, mint keleten, de jelen van. Errefel ma is honos az getses-irtsos fldmvels. A lecsupasztott talajt az erzi veszlyezteti. Gyakran elfordul, hogy gy lepusztul a talaj, hogy ott mr semmifle nvnyzet nem tud megkapaszkodni. A folykba mosdott hordalk meg a folyk mentn lknek okoz sok gondot: rvzveszlyt, a kiktk feltltdst.
A szigetorszg az elmlt hsz vben j hrnevet szerzett magnak az serdk s az llatfajok vdelmvel, a mostani esemnyek, a janur vgn kezddtt belpolitikai csatrozsok azonban megtpzni ltszik Madagaszkr termszetvdelmi nimbuszt. Gazdasgi nyomsra a kormny nagy terleteket vgatott ki illetve getett fel a vilgviszonylatban is kiemelked biolgiai gazdagsg szakkeleti eserdk terletn, hogy a helykn kvltetvnyeket hozzon ltre. A szigeten az instabil llapotok miatt ismt virgzik a vadorzs, a csempszet s a korrupci. Az utbbi nhny hnapban tbb orszg terletrl is elkerltek olyan vdett llat- s nvnyfajok, amelyek kizrlag Madagaszkron honosak.
A vdett fajok kicsempszse mellett tovbbi problma a szigetorszg keleti terletn hzd, az Indiai-cen fell rkez esfelhk ntzte erdk rtkes shonos fafajainak illeglis kivgsa. Ez leginkbb a fknt a Masoala s Marojezy nemzeti parkokban l nemes fkat, elssorban az ben- s rzsafkat rinti. A fakitermelst klfldi befektetk megbzsra a helyi maffia irnytsa alatt vgzik. A tiltott rut Knba szlltjk, ahol a legnagyobb irnta a kereslet, s borsos ron eladjk a feketepiacon.
A makiflk Madagaszkr s nhny krnyez szigeten lnek. Elssorban fn l, fknt nappal aktv fajok. Megnylt pofa, rvid fl s hossz farok jellemzi az ide tartoz fajokat. Als fogsoruk metsz- s szemfogaik n. fogfst alkotnak, melyekkel szrzetket poljk. Fogazatuk 36 fogbl ll. Hts vgtagjuk msodik ujjn krm helyett karom tallhat, melyet szintn testpolsra hasznlnak. Ngy nemzetsg tz faja tartozik a csaldba, melyek nmelyike gyakori lakja az llatkerteknek.
Madagaszkr legismertebb llata a gyrsfark maki, vagy katta. Testhossza 38,5–45,5 cm, farka ennl hosszabb, 56–62,5 cm. Testtmege 2-3,5 kg. Ds szrzetnek alapszne szrke, a hton barns, a hasoldalon pedig fehr. Arca szintn fehr, de orra s szemkrnyke fekete. Legfeltnbb rajta a hossz, fekete-fehren gyrztt farok, a nevt is errl kapta. A kt nem nem klnbzik feltnen. Als fogsornak metsz- s szemfogai gynevezett fogfst alkotnak, s ezt szrzetk polsra hasznljk.
A kattk csoportokban lnek, egy csoportot tlagosan 12-24 egyed alkot, melyben a nstnyek a dominnsak. Ms lemurfajokhoz kpest kevsb territorilisak, tbbnyire csak a szaporodsi idben rzik terletket. A csoport nstnyei egymssal rokonsgban llnak, mivel a nstny utdok a szli csoportban maradnak. A hmek azonban 3-5 ves korukban elhagyjk a csoportot, melyben a vilgra jttek. A hmek a szaporodsi idn kvl gyakran ficsapatokat alkotnak.
Az egyedek kztti kommunikciban a vizulis, a hanggal s a szaggal trtn kommunikcinak is fontos szerepe van. 28 klnbz hangjelzsk klnbztethet meg. A vizulis kommunikcinak a csoporton belli kapcsolatokban van jelents szerepe. Illatmirigyeik - melyek a nemi szervek krnykn, a csukln, valamint a hmek esetben a felkaron helyezkednek el - vladkt a csoporton belli kommunikcin kvl a terletjelzsre hasznljk. Utbbi esetben illatmirigyeiket klnbz tereptrgyakhoz, pldul fagakhoz drzslik, mg elbbi esetben mirigyeik vladkval farkukat kenik be, majd farkukat a magasba emelik. Ragadozik a fosszk, a ragadoz madarak, de veszlyesek lehetnek rjuk a kutyk is. A kattk klnfle nvnyi rszekkel, levelekkel, virgokkal, gymlcskkel, fakreggel s nvnyi nedvekkel tpllkoznak. Alkalmanknt zeltlbakat is fogyasztanak.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/katta_zpscosxkm7u.jpg)
A sziget legnagyobb makija az indri. Hegyi eserdkben l az 1800 mteres tengerszint feletti magassgig. Elterjedsi terlete mindig is szk volt. Madagaszkr szigetn egy kis, keleti parti svban ltek az szaki Antogil-bl s a dli Mangoro-foly kztt. A fokozd erdirtsok miatt sok helyrl eltnt, ma mr csak hrom rezervtumban fordul el. Vgtagjai csaknem egyforma hosszak, keze-lba nagy, hatalmas hvelykujja s regujja a tbbitl elterpeszthet, htuls lbujjainak tvt hrtya kti ssze, farka csenevsz vagy kzphossz Majdnem teljesen fekete vagy teljesen fehr vltozatokban is elfordul. Ggezskja a hangos kiltsok alkalmval rezonlszervknt felfvdik. Nappal aktv faj. Fkon l, de alkalomszeren lemszik a talajra is. Territriumokat alakt ki, amelyeket mindkt ivar megjell az ll, valamint a here s a vgbl krnykn lv mirigyek, illetve a hvelymirigyek vladkval. Mint a leghangosabb flmajom, ers hangjt is – amelyet a ggezsk rezonlsa tovbb erst – territriuma elhatrolshoz hasznlja. Trsas letformjra a monogmia jellemz, de kis, 5-6 llatbl ll, csaldi kzssgek is ltrejnnek. A csoport- s csaldi kapcsolatok felismerse a szagls tjn trtnik.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/indri_zpstrvawqen.jpg)
Msik ismert makifle a vari. Teljes hosszuk 50–60 cm, farkuk 65 centimter hossz, slyuk 3,2 s 4,5 kg kztti. Szrzetk hossz s puha, fekete-fehr vagy vrs-fehr szn. A lombkorona laki, ahol a nappalt fknt pihenssel s napozssal tltik. Rendkvl gyesen mozognak a fk gain, hatalmasakat ugorva frl fra. Szinte kizrlag gymlcskkel tpllkoznak. A varik csoportosan lnek. Egy csoportban hrom-t llat l egytt, egy szlpr s azok mg ivarretlen utdai. A csapatok flskett vltssel vdik s jellik a territriumukat, amely leginkbb az oroszln s szamr ordts keverknek hangzik. A terletk hatrait szaganyagokkal is jelzik a fajtrsaik szmra.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/vari_zpsljycy3lh.jpg)
Az egyik legklnlegesebb makifle a vznaujj maki, msnven aje-aje. Ezt a legfejlettebb, m legritkbb flmajom-fajt sokig rgcslnak tekintettk kill metszfogai miatt. Az ember knnyedn a kihals szlre juttatta, csak azrt nem halt ki vszzadokkal ezeltt, mint legkzelebbi rokona, a nagy vznaujj maki, mert a bennszlttek hiedelmben kzponti szerepet kapott. gy vltk, ugyanis, hogy aki megl egy aje-ajt, az egy ven bell maga is meghal. Megjelense macskaszer, de feje a hosszks orr miatt hromszglet benyomst kelt. Szemei egymstl tvol lnek. Ujjai hosszak s vkonyak, a kzps ujj mg a tbbinl is jval hosszabb. Flei s fogai feltnen nagyok. Korhad fkban l rovarokkal tpllkozik, mint nlunk a harkly. Ugyancsak a harklyhoz hasonlan a fa trzst kopogtatva hatrozza meg, hol lapul a kreg alatt valami ehet – csak ppen a vznaujj maki nem a szjval, hanem a klnleges, kzps ujjval kogtatja a ft. A krget vsszer fogaival bontja meg, a zskmnyt hossz ujjval kotorja ki alla.
Madagaszkr legnagyobb ragadoz llata a fossza, testtmege 7–12 kg. Klsleg hasonlt a macskkhoz, affle tmenet a macskk s cibetmacskk kztt. Klnsen szembetlv vlik ez a macskaszersg, ha a fosszt a vele egyez sznezet, megnylt alak, alacsony tairval (Eira barbara) vetjk ssze. A hasonlsg miatt a rendszertani helye is hossz ideig vits volt. Eleinte ltalnosan a macskaflkhez soroltk, majd Carlsson A. vizsglatai alapjn a cibetmacskkhoz tettk t. Vgl a molekulris biolgia s a gntrkpek megjelense utn elklntett Eupleridae csaldban tallta meg a helyt.
Arckifejezse hatrozottan macskaszer, megnylt, alacsony lbakon nyugv trzse, tojsdad fle s csupasz talpa viszont inkbb a cibetmacskkra hajaz. A fossza 1,5 mteres hosszbl csaknem 70 centimter a farok. Roppant alacsony termet llat, lbai alig 15 centimteresek. Bundja rvid, de tmtt, kiss durva, fejn s lbn a szrket mintha lenyrta volna valaki. Szne vrhenyes, fll sttebb rnyalattal, itt az egyes szrszlak barnval s halvny srgval gyrzttek. Fln a szr kvl-bell vilgosabb, bajusza rszben fekete, rszben fehr, szivrvnyhrtyja szrkszldes srgnak ltszik, s a hzimacskra emlkeztet.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/fossa_zpslbcdjbvr.jpg)
2 mongzfaj is l Madagaszkron: az ris szlescskos mongz s a kisebb, m nagyon hasonl szlescskos mongz. Az ris mongznak halvnybarna szrks szn szrzete van. Htn szles, vilgosszrke szn cskok futnak keresztl. Hasa sttbarna szn, lbai rozsdabarnk. Bozontos farka rvidebb, mint a teste s vilgosbarns szn.
Igazn nagy test llatok manapsg mr nem lnek a szigeten.
Az elefntmadr egykoron Madagaszkr szigetn lt, a struccalakak (Struthioniformes) rendjn bell az elefntmadr-flk (Aepyornithidae) csaldjt alkottk. A hatalmasra ntt rpkptelen madarak robusztus testtel, hossz nyakkal s kis fejjel rendelkeztek, a legnagyobb fajok (Aepyornis maximus) magassga meghaladta a 3 mtert, tmegk a 450 kilogrammot. Tojsaik legnagyobb tmrje elrte a 33 centimtert, becslt rtartalmuk pedig a 9 litert.
Mindmig rejtly, mi okozhatta az elefntmadarak kihalst, a legelterjedtebb elmletek szerint a vadszok okozhattk a vgzetket, msok szerint az ghajlatvltozs okolhat azrt, hogy az elefntmadr eltnt a Fld sznrl - olvashat a The Daily Telegraph online kiadsban. Ezt ltszanak altmasztani a Madagaszkr-szerte megtallhat csontok s a tojshjak radiokarbonos vizsglatai, amelyek szerint az elefntmadr egy vezrede mg jelen volt a szigeten, amelyet 2000 ve kezdte benpesteni az ember. A Madagaszkrra rkez eurpai tengerszek az 1600-as vekben mg lttk az rismadarakat, amelyek egyes beszmolk szerint az 1700-as vekben haltak ki. A szakrtk azonban gy vlik, hogy az elefntmadr-populci nagyobb rsze ezer ve hallhatott ki, s csupn a sziget eldugott zugaiban maradhatott fenn nhny pldny.
Madagaszkr jelenlegi madrvilga is rendkvl sznes. A rcktl kezdve papagjokon t a sasokig sokfle madrral tallkozhatunk.
Madagaszkr a hllk paradicsoma. A vilgon tallhat 150 kamleonfajbl 59 megtallhat a szigeten, valamint tallkozhatunk nappaligekkkkal, nagyfej gekkkkal, lcserepesteknskkel, merevmell sisakteknskkel, falak, valamint Dumril- bokkal, Cuvier-magaslegunokkal s nlusi krokodilokkal is.
A kisemlsk kzl a svos tanreket rdemes megemlteni. jjeli llat, tbbnyire magnyos. Tpllka rovarok, frgek s egyb gerinctelenek tlagosan 2 vig l. Az llat testhossza tlagosan 140 mm, testtmege pedig 125-280 gramm. 1-11 klyk szletik az 55-58 napig tart vemhessg vgn. A svos tanrek jjeli llat. Rovarokkal, frgekkel s egyb gerinctelenekkel tpllkozik. A tsks llat tlagosan 2 vig l. A svos tanrek az egyetlen emls, mely tud ciripelni. A tudsok nhny ve rjttek, hogy tski segtsgvel kpes ultrahangon is kommuniklni a trsaival.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/tanrek_zpsbwacubtl.jpg)
Forrsok:
http://www.erdekesvilag.hu/a-madagaszkaron-honos-indri/
http://www.ng.hu/Termeszet/2009/04/Veszelyben_a_madagaszkari_elovilag
http://www.erdekesvilag.hu/a-savos-tanrek-egy-kulonos-kinezetu-ciripelo-emlos/
http://terrarisztika.hu/oktatas/madagaszkar-elovilaga/
www.wikipedia.org