Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
llatok

Hres llatok

Mostani rsomban hres llatokkal ismerkedhetnk meg. Kivteles lovakrl s kutykrl olvashatunk. Ez a kt faj volt a szzadok sorn a legfontosabb llat, mondhatjuk, hogy velk egytt rtuk a trtnelmet. 

 

Trtnelmi szemlyek hres llatai

 

Nagy Sndor s Bukephalosz

Nagy Sndor harci mnje ktsgkvl a trtnelem leghresebb lova s egyike az olyan kivteles htasoknak, amelyeket nv szerint emlt meg a trtnelem. Szinte mindenki ismeri azt a hres trtnetet, amikor a 12 ves Sndor megszelidtette a fkezhetetlen fekete, homlokn fehr csillagot visel nagytest mnt. Plutarkhosz rta le, hogy Kr. e. 344-ben egy Philonicus nev keresked hozta el a lovat II. Philipposz kirlynak, aki 13 vagy 16 talentumrt megvette finak az llatot. Hamar kiderlt, hogy a mn meglhetetlen, gy Philipposz fizetett sajt finak, hogy trje be. Sndor megnyugtat hangon szlt Bukephaloszhoz s gy fordtotta a lovat, hogy az ne lthatssa a sajt rnykt, mert Sndor rjtt, hogy attl ijedt meg az llat. Plutarkhosz lersa szerint ezutn Philipposz ezt mondta: "Legyen olyan kirlysgod fiam, amely elg nagy neked, mert Makednia tl kicsi a szmodra!"



Bukephalosz nevnek jelentse: krfej. Egyes forrsok szerint onnan ered a l neve, hogy abbl a hres thesszliai mnesbl vettk, ahol a lovakat krfejet brzol blyeggel jelltk meg. Msok szerint szles fejrl s masszv nyakrl kapta a nevt. Valsznleg akhal-teke eredet l lehetett. Sndornak sok csatalova volt, m mind kzl Bukephaloszt szerette a legjobban, rajta lovagolt a legtbbet s szinte sszes hadjratra elksrte. Bukephalosz Kr. e. 326 jniusban pusztult el, miutn hallos sebet kapott a Hdaszpsz menti csatban Indiban, melyet Sndor Prosz pandzsbi kirly ellen vvott. A lersok szerint Sndor ugyanolyan kor volt, amikor meghalt, mint szeretett lova, vagyis mindketten 32 vet ltek. Egy lnak ez szokatlanul hossz let, klnsen ha csatal volt. A trtnelmi forrsok mskpp szlnak arrl is, hogy hny vesen kerlt Bukephalosz Sndorhoz. A szakrtk tbbsge abban egyetrt, hogy a l mindekpp hossz letet lt. Bukephalosz elvesztse utn Sndor megparancsolta, hogy a gysz jell vgjk le a hadsereg sszes lovnak srnyt s farkt, s a nagy hdt 2 Bukephalia nev vrost is alaptott (az egyik ma Jhelum vrosaknt ismert Pakisztnban). Szmra nem csak egy htasl, hanem egy igaz bart is volt Bukephalosz, akivel egytt ntt fel s majdnem az egsz lett vele tlttte.   

Nagy Sndornak  Bukephaloszon kvl egy hres kutyja is volt, Peritasz. A hatalmas termet ebet oroszlnokkal s elefntokkal val viaskodsra hasznlta. Elszr Peritasz testvrt vette maghoz, m amikor bebizonyosodott, hogy llat lusta s nem hajland vadllatokkal megkzdeni, Sndor parancsba adta az llat elpuszttst. Ekkor kerlt hozz Peritasz. A forrsok mst rnak arrl, hogyan kerlt a kutya Sndorhoz. Plinius gy beszli el, hogy Albnia kirlya ajndkozta Sndornak, Theopompusz szerint viszont a makedn uralkod maga vette az llatot. Abban mindketten megegyeznek, hogy a kutya kivteles erej s hatalmas volt, rendszeresen vadszott medvkre, vaddisznkra s dmszarvasokra. Egy alkalommal lltlag kifrasztott s legyrt egy elefntot is. A hihetetlenl btor kutya tiszteletre Sndor egy vrost is elnevezett rla: mai neve Uchm Indiban fekszik, szz kilomterre Radzspurtl.

Nagy Sndor, eredetei nevn III. Alexandrosz, a vilgtrtnelem mig egyik leghresebb hadvezre, Makednia kirlya volt. Apja, II. Philipposz, anyja Olmpiasz kirlyn. Rvid, de eredmnyes uralkodsa a klasszikus kori trtnelem s a hellenizmus kezdett jelentette. Sndor istennek kpzelte magt, Egyiptomba rkezve frav nyilvntotta magt. Rengeteg hadjratot vezetett, legismertebb csati az isszoszi s a gaugamelai csata, ahol III. Dareiosz perzsa kirly volt az ellenfele. Nagy Sndor egyb esemnyekrl is hres, pl. a gordiuszi csom elvgsa, vagy a szzai mennyegz. Mire 32 ves korban utolrte a hall, szinte mindent elrt, amit lehetett, s a hadvezets legnagyobb ikonjv vlt. Napleon korig a vilgtrtnelem legzsenilisabb hadvezrnek tartottk, maga Napleon is a pldakpeknt emlegette, Julius Caesar pedig lltlag elsrta magt, amikor 32 ves lett s kijelentette, hogy fele annyit sem rt el, mint eldje, Nagy Sndor. Sndor halla a mai napig rejtly, srja ismeretlen. I. e. 323-ban Babilonba visszatrve az Arab-flszigetre tervezett hadjratt kezdte el elkszteni. Hres volt mrtktelen alkoholfogyasztsrl s tivornyirl. Az egyik ilyen orgia utn gynak esett s egy ht betegeskeds utn pr httel 33. szletsnapja eltt meghalt. A tudsok ma is csak tallgatjk hallnak okt, felmerlt mr tfusz, malria, tdgyullads, mrgezs, mjzsugorods stb.

Forrs: 100 legends l c. knyv

 

Caligula s Incitatus

Nagyszer versenyl volt Incitatus, tbb gyzelemmel ajndkozta meg tulajdonost, a rmai csszrt. Azonban neve nem errl vlt kzismert, hanem az uralkodi nkny jelkpeknt emlegettk mr az korban is. A csszr ugyanis Caligula (i.sz. 37-41) volt, az egyik legbetegebb lelklet uralkod a trtnelemben. Suetonius, a trtnetr 12 csszrrl rt knyvben Caligula letrl,  vrfertzsekrl, kicsapongsokrl, szadista kegyetlenkedsekrl r, valamint egy lrl is, amely lltlag majdnem a legmagasabb rangot rte el a vilgtrtnelemben, amelyet llat valaha is elrt.

A kocsiversenyek Rmban hasonl szerepet tltttek be, mint manapsg a labdargs. Voltak klubok, profi versenyzkkel, valamint rjng szurkoltborral. Ngy szn kpviselte az egyes klubokat, a fehrek s vrsk mell a csszrkorban alakult meg a kk s zld fakcio. Caligula a zldek hve volt, olyannyira, hogy sokszor azok tborban tartzkodott s tkezett. Ebbl kifolylag a csszr kegy rvn elnyhz jut zldeket erstette Incitatus, a pomps getl is. Suetonius rt arrl, hogy a versenyek eltti napon katonk jrtak krbe az istll krnykn, s intettek aznapra mindenki szigor csendre, nehogy brmi is megzavarja a versenyz lelki felkszlst. Ugyan szerint a paripa 18 sajt szolgval rendelkezett. Az istllja fnyz volt, mrvnybl s elefntcsontbl plt, a szerszmait drgakvek kestettk. Kln szrakoztatkat biztostottak szmra, hogy ne unatkozzon (a meghvkon az alrsa dszelgett). Cassius Dio szerint mg a csszri lakomkra is meghvtk, ahol arany kupbl ehette a zabot. A lakomra knyszermeghvott szentoroknak knytelen-kelletlen ltetnik kellett a pomps paript. s itt jn az, ami ma is vitra ingerli a trtnszeket: a kt rmai trtnetr szerint Caligulnak szndkban llt a legmagasabb szentusi rangra, konzull nevezni a kedvenc lovt. Szerintk csak a kor szoksainak megfelelen erszakos korai halla akadlyozta meg eme tett elkvetsben. Miutn csak szndkrl rtak, nagyon nehz lenne bizonytkot tallni erre. Ksbb gy kerlt be a kztudatba, hogy valban konzull nevezte Incitatust, a trtnet felbukkan sok helyen a vilgirodalomban is. Caligula hallt kveten nem tallunk emltst Incitatusrl sem, tovbbi sorsa ismeretlen.

Caligulrl rszletesebben rok, mert rdemes bemutatni a sok rltsget, amit vghezvitt. letrl s furcsa szoksairl a trtnetrknak ksznheten sokat tudunk.

Caligula nem uralkodknt elrt tetteirl s intzkedseirl hres, hanem rltsgrl. Az igazi neve Gaius Caesar Germanicus volt, amihez trnra kerlse utn hozzragasztotta a csszri cmet jelkpez Augustus nevet is. A "Caligula" nv sarucskt, vagy csizmcskt jelent, melyet gy szerezte, hogy apja hadvezrknt mr kiskorban is magval vitte a fit a hadjratokra s a katonk nagyon megkedveltk. Megcsodltk a neki varratott katonai csizma, a caliga apr mst, gy neveztk el Caligulnak. Trnra lpse utn kb. fl vig "normlisan" uralkodott, utna viszont kezdett visszalni a r ruhzott teljhatalommal. Valsgos mokfutsba kezdett. Az volt a mottja, hogy neki mindent szabad mindenkivel szemben s ezt be is tartotta. A politikai ellenfeleket, st szmos politikust vadllatokkal tpetett szt a cirkuszban. A cirkusz az egyik kedvenc tartzodsi helye volt. j mdszert dolgozott ki arra, hogy hogyan lehet cskkenteni a cirkuszi llatok elletsnak kltsgeit: egyszeren emberhssal kell etetni ket. Szinte mindenkiben ellensget ltott. Sajt csaldja s bizalmasai sem lehettek biztosak helyzetkben, hiszen a csszr brmikor ellenk fordulhatott. lvezte, ha megbnthat, vagy knozhat msokat. A kivgzseken gyakran jelen volt, st nha maga hajtotta vgre az tletet, "segdkezett" a hhroknak. A nptl rettegett, de rjtt, hogy nem kpesek sszefogni ellene. Caligula testileg s lelkileg sem volt egszsges. A klseje borzaszt volt, inkbb egy torzra emlkeztetett, mit l emberre. Teste viszonylag nagy volt, amihez vkony lbak s nyak trsult, ami karikaturlis klst eredmnyezett. Fiatalon elkezdett kopaszodni, holott teste tbbi rszn kifejezetten szrs volt. Ezrt nem szabadott kimondani a jelenltben a "kecske" szt, mert rgtn magra vette s hhrrt kiltott. Soha letben nem aludt tbbet 3 rnl, s azt is rmlmok kzt tlttte. jszaki nagyrszt tmulatta vagy virrasztott, a palotjban stlgatott vrva a pirkadatot. A vihartl s mennydrgstl gyermekesen flt, gyakorta az gy al meneklt. ltzkdse is fura volt: hol ni, hol frfi ruhkat lttt magra, olyan ruhkat hordott, amiket senki msnak nem jutott eszbe felvenni. zsiai kpenyeket varratott magnak, amiket drgakvel dsztett. Hordott selyem ni ruhkat s lruhban, vagy sznhzi jelmezekben is lttk. Alexandriban feltrtette Nagy Sndor srjt, amely az korban mg ltezett, elhozatta magnak a vilghdt pncljt csak azrt hogy, elmondhassa, hogy Nagy Sndor ltzett viseli.

Egyszer bejelentette, hogy mostantl hnsg lesz, bezratta a gabonaraktrakat, holott tele voltak. Kijelentette, hogy mindenki gondoskodjon magrl gy, ahogy tud! Kicstra tele volt, de rengeteg klttt magra s a klnfle bolondriira. Birodalmban senki nem lehetett biztonsgban: ha az utcn megkvnt egy lnyt, azonnal elhozatta magnak. Ha szp haj embert ltott (mert az v pocsk volt), akkor elfogatta, s kopaszra nyrtk s az illet mg rlhetett, hogy nem az egsz fejt vesztette el. Rendszeresen listt vezetett nevekkel, s idrl-idre elvette, hogy "tisztogatni" kell, s a listn szerepl szemlyeket rgtn kivgeztk. Elvette a gazdagok pnzt, gyakran az letkkel egytt.

Nem brta elviselni, ha valami nem sikerl neki. Egyszer pldul nem volt kpes tengeri hidat pttetni. Mivel ezt mindenron teljesteni akarta, hajk szzait hozatta az blbe, annak kt foka kztt sorban lehorgonyoztatta ket, majd fldet szratott rjuk csak azrt, hogy beteljesedjen a jslat: e kt pont kztt  tenger fltt , Caligula igenis lhton fog tkelni.

A szentorokat sem kmlte, sokszor megalzta ket, pldul gyalog kellett kvetnik az egyre gyorsabb iramot diktl csszri lovasfogatot. A vgn mr rohantak a szentorok, Caligula pedig jt nevetett rajtuk. Gyakran szolgaknt bnt velk,  az hajukba trlte zsros kezt a lakomkon, vagy velk szolgltatta fel az teleket.

Mindenben rszt akart venni: atltnak, sznsznek, zensznek, jogsznak s sznoknak is tartotta magt, mindig mindenben a legjobbnak kellett lennie. Szeretett sznhzban jtszani, fellpni.

A "ksrletezs" hve volt. Egyszer pldul a fejbe vette, hogy neki ltnia kell, hogyan tpnek szt egy l embert. Vgl megszervezte a ksrletet, az ldozat egy npszer szentor volt. A szentor mit sem sejtve belpett a cirkuszba, majd Caligula emberei elfogtk,  sszeszurkltk, majd az elgyenglt testet elkezdtk darabokra vgni!  

Szexulis szoksai sem voltak mindennaposak. Hrom nvre volt, mindhrmat az gyasv tette. Nkkel s frfiakkal egyarnt folytatott viszonyt. Messzi fldrl hozatta magnak a szebbnl szebb lnyokat, de rendszeres vendge volt a bordlyhzaknak is. A frjezett asszonyokat sem kmlte, sokszor a frj is jelen volt, vagy a csszr az egyttltek utn rszletesen beszmolt mindenrl a frj fle hallatra. Egyik kedvence egy tapasztalt kurtizn volt, akire pnclt adott s sokszor jelen kellett lennie a katonai rendezvnyeken. Amikor a n lenyt szlt neki, rgtn felesgl vette s istennknt rajongott rte. Abban az idben tilos volt szz lnyokat kivgezni. Caligula ezt is "megoldotta": a lnyokat a kivgzs eltt a katonkkal megerszakoltatta, s utna mr vgre lehetett hajtani az tletet.

Hogy valami jt is emltsnk: rgi leomlott vrosfalakat ptetett jj, vzvezetkekkel s utakkal egytt. Tempolomokat renovltatott, szellemi s fizikai versenyeket rendezett.

Vgl utolrte a vg: sajt npe megelgelte a sok bntalmazst s borzalmat. Cassius Chaerea,  Caligula testrkapitnya Kr. u. 41 janurjban sszeeskvst szervezett a csszr ellen, majd 3 vnyi s 10 hnapnyi uralkods utn meggyilkoltk a csszrt. Eme rvid id alatt Caligula mrhetetlen puszttst vitt vghez.

Forrs: Nemere Istvn: rltek a trnon (Caligulrl szl fejezet) c. knyv

 

Napleon s Marengo 

A hfehr Marengo Napleon francia csszr 130 sajt lovnak egyike volt. volt Napleon kedvence. Sokban hasonltottak: mindketten kis termetek, de oroszlnszvek voltak. A lovat 1799-ben szerezte az egyiptomi hadjrat sorn s a marengoi csatrl nevezte el az llatot. Napleon gyakran nevezte el a lovait gyzelmei helyszneirl. Marengo arab fajtj mnt volt, fradhatatlan s kitart. Kpes volt 5 rn t egyfolytban vgtatni, hogy megtegye a Burgos s Valladolid kztti 130 kilomteres tvolsgot. Legnagyobb teljestmnye azonban az, amikor tlen-szomjan 80 kilomtert vgtatott Bcstl Sommeringig. Mind a csszr, mind a l kivtelesen btor jellem, egyikk sem flt a fegyvertztl. Marengo hordozta Napleont Austerlitznl, Wagramnl, Jnnl, st az iszony ldozatokat kvetel oroszorszgi vissazvonuls idejn is 1812-ben. Marengo egyszer megcsszott a jeges ton, Napleon a fldre esett. Ezt az esetet kzelg balszerencseknt rtelmezte a csszr. 1815-ben Waterloonl harcoltak egytt utoljra. Marengot, aki ekkor 22 ves volt, fogjul ejtettk a csatamezn, Angliba kldtk s eladtk a grntosok tbornoknak, Angersteinnek. Az arab mn brit lovast is hsgesen szolglta, amg 27 ves korban "nyugdjba " nem vonult egy istllba. Marengo 38 vesen pusztult el. Csontvzt a sandhursti hadtudomnyi mzeumban lltottk ki, a csontvz majdnem hinytalan 1 patt leszmtva, melybl tubkosszelence kszlt s amelyet a testrsg tisztjnek ajndkoztak.

Napleon nem szmtott j lovasnak abban a korszakban. rdekldtt a klnleges lovak irnt, m seregnek htasait nem kmlte. Seregnek negyedt a lovassg tette ki. A francia lovassg hres s hrhedt volt Eurpa-szerte. A britek elleni hborzsa sorn elszr a lovassgt mozgstotta, amely sztverte a brit tzrsget. Napleon a nehzlovassgban bzott a legjobban, sokszor a sokkols s az elrettents volt a cl: a nehzfegyverzet lovassg lttn az ellensgnek nem egyszer inba szllt a btorsga. A lovakat ugyan kedvelte, de nem kmlte ket, uralkodsa alatt tbb tzezer htas veszett oda a csatamezkn, emiatt a "lovak mszrosnak" is neveztk a katonk. Nem trdtt a lvesztesggel. 10 v alatt 10 milli lovat vesztett a hbork sorn. 1812-ben 80ezer lval s 600ezer katonval indult Oroszorszgi hadjrra. Rengeteg embert s lovat vesztett, a farkasordt hidegben a katonk sajt lovaikat voltak knytelenek levgni s megenni. Visszavonuls kzben a lovak tbbsge megfagyott vagy hen veszett. Napleonnak sz szerint nem maradt lova s ezrt Waterloonl drgn megfizetett.

A macskktl Napleon betegesen flt s a kutykkal is bizalmatlan volt, miutn a njjszakjn szeretkezs kzben Josephine kutyja megharapta a hadvezr lbt.  

I. Napleon Bonaparte a vilgtrtnelem leghresebb hadvezre, a legismertebb francia s a leghresebb korzikai. A trtnelem taln legtbbet csodlt s tkozott hadvezre, aki csszr s zsarnok is volt egyben. Az ismeretlensgbl emelkedett ki, hogy az egyik legnagyobb katonai lngelmv vljon. A francia forradalom viharban egy magra utalt nemzet lre ltt, s flmillis hadseregvel meghdtotta az egsz kontinenst. Fnykorban tbb, mint 70 milli ember felett uralkodott s egsz Eurpa trkpt trajzolta.

 

Forrs: Serge Cosseron- Jean F. Bueno: Napoleon nagy csati c. knyv

100 legends l c. knyv

www.wikipedia.hu

 

Franklin D. Roosevelt elnk s Fala

Az 1940-ben szletett ngylbt Roosevelt unokatestvrtl, Margaret „Daisy”Suckleytl kapta karcsonyi ajndkknt. A kutya eredetileg a Big Boy nvre hallgatott, de Roosevelt elbb a skt eld, John Murray irnti tiszteletbl Murray the Outlaw of Falahillre keresztelte, majd ennek rvidtseknt szletett meg a „Fala” becenv. A hzi kedvenc nlkl a demokrata elnk szinte ki sem tette a lbt a Fehr Hzbl: Fala kvette Rooseveltet szlvrosba, Springwoodba (New York) s Warm Springsbe, Roosevelt kedvenc frdhelyre is. A kutya jelen volt szmos fontos esemnynl is, utazott az elnki klngpen s a Ferdinand Magellan vasti kocsin, de jelen volt az Atlanti Charta qubeci konferencijn s Rooseveltnek a mexiki elnkkel, Manuel vila Camachoval val tallkozsn is Monterrey vrosban. Az eb azonban sokszor megszktt a Fehr Hzbl, de a washingtoni jrkelk sokszor felismertk s visszavittk gazdjhoz.

Roosevelt hamar rdbbent, hogy a hzillat egyben a propaganda eszkztrnak nlklnzhetetlen kellkv vlt, amelynek segtsgvel az elnk megkzelthetv vlt a vlasztk szmra. Fala kivette a rszt a msodik vilghbors amerikai erfesztsekbl, s az Egyeslt llamok hadseregnek tiszteletbeli kzlegnyv, az otthoni front egyik emblematikus figurjv vlt: az ardenneki offenzva idejn ugyanis a frontokon harcol amerikai katonk azt krdeztk egymstl, hogy mi az elnk kutyjnak neve.

 


Fala nevt tbbek kztt az n. Fala-beszd is megrizte, amelyet Roosevelt az elnkvlasztsi kampny keretben 1944. szeptember 23-n tartott Washingtonban, a Fuvarozk Nemzetkzi Trsulata eltt. A kzel negyven perces beszdben az elnk a kongresszus republiknus tagjait ostorozta, s rszletesen taglalta az t rt jogtalan tmadsokat.



Egy zben Roosevelt az egyik republiknus vdra, amely szerint az elnk mikor vletlenl az Aleut-szigeteken hagyta kisllatt, s az amerikai tengerszet egyik romboljt kldte rte, a kvetkezket mondta hallgatsga eltt: „Ezek a republiknus vezetk nem elgszenek meg azzal, hogy engem, a felesgem, vagy a fiaimat tmadjk. Nem, nem elgszenek meg vele, most mr a kutymat, Falt is clkeresztbe vettk. Nos, termszetesen sem n, sem pedig a csaldom nem nehezmnyezi ezeket a tmadsokat – de a kutym zokon veszi ket. Tudjk, Fala skt, s ahogy megtudta, a republiknus trtnetgyrtk olyan trtnetet fztek ki, amely szerint n ott hagytam az Aleut-szigeteken, majd egy rombolt kldtem rte – az adfizetk pnzn, kt, hrom, nyolc vagy hsz milli dollros ron –, az skt lelke nagyon felhborodott ezen. Nem az a kutya mr, aki rgen volt. Ahhoz mr hozzszoktam, hogy rosszindulat hazugsgokat hallok magamrl – mint hogy magamat nlklzhetetlennek lltom be. Azt hiszem, megvan a jogom, hogy felemeljem a hangom a kutymat rt rgalmazsok ellen.”

A hivatalos tjkoztats szerint agyvrzsben 1945. prilis 12-n elhunyt elnkt Fala ht vvel lte tl: az 1952-ig Roosevelt felesgvel, Eleanor Roosevelttel l ngylbt ksbb Springwoodban a tizenkt vig hivatalban lev demokrata prti elnk mell temettk. Franklin Delano Roosevelt az Egyeslt llamok 32. elnke, akit 4 terminusra vlasztottak meg. 1933–1945 kztt volt elnk, s volt az egyetlen, aki kt ciklusnl tovbb vezette a Fehr Hzat. A 20. szzad egyik kzponti alakja volt.

 

Forrs:  www.wikipedia.org

 

Hsk

Barry

A Szentbernthegyi kutya Svjcbl szrmazik, a fajta kialakulst legenda vezi, azonban rsos dokumentci csak az XVIII. szzad elejtl ll rendelkezsre. A bernthegyi alapveten a parasztok hzrz kutyjaknt lt. Nevt a Nagy Szentbernt Hgban lv kolostorrl kapta, ahol a szerzetesek ksr- s mentkutyaknt alkalmaztk a hban s kdben eltvedt vndorok megsegtsre.
A fajtt a Barry nev bernthegyi tette hress. Barry 1800 s 1813 kztt 40 ember lett mentette meg a h s fagy fogsgbl. A korabeli rsos anyagok s kpek alapjn a bernthegyi kutya kllemt tekintve meglehetsen eltrt a mai fajtastandardtl, knnyebb s kisebb termet volt. Barry 70 cm marmagassg kan volt, lecsng szemhja azonban emlkeztet a mai bernthegyire. A fajtt eredetileg rvid szr vltozatok alkottk, azonban az jfoundlandi bekeresztezsvel kialaktottk a hossz szr vltozatot. A hossz szrtl jobb vdelmet vrtak a zord tli krlmnyek kztt dolgoz kutya szmra, azonban ez az elkpzels hibsnak bizonyult. A hban gzl hossz szrre rtapadt a h s a jg, megneheztve a kutya munkjt, gy a hossz szr egyedeket a szerzetesek elajndkoztk. Eredetileg a bernthegyi inkbb fehr volt, mint tarka. A Barry legenda kialakulsval indult meg az rdeklds a Szentbernthegyi fajta irnt. A Barry legenda s a hossz szr egyedek megjelensvel megindult a Szentbernthegyi nagyobb mennyisg tenysztse.

Barry kutyt a hres trtnet szerint a 41. megmentett ember lte meg, amikor egy lavina utn maghoz trve az els dolog amit megltott, egy havas pofa volt. A frfi medvnek nzte s ksvel leszrta a megmentsre odakldtt kutyt. Minden bizonnyal ez azonban csak legenda: Barry 1912-ben nyugalomba vonult s 2 vvel ksbb vgekgyenglsben mlt ki id kornak ksznheten. Testt kitmtk s a berni mzeumban lltottk ki. Szobrot is kapott a vrosban, st ms vrosokban, pldul Prizsban is, ahol a kvetkez felirat ll  az emlkmvn: "Barry, a bernthegyi. Negyven ember lett mentette meg...A negyvenegyedik pedig meglte!"

Forrs: www.szentbernthegyi.hu

100 legends kutya c. knyv 

 

Lajka

Lajka kutya volt az els llny, amely eljutott a vilgrbe. Neve oroszul "ugatsat" jelent, fajtjt tekintve keverk volt, eredetileg kborkutya volt s a sintrteleprl vlasztottk ki ksrleti kutynak. Kt msik kutyval egytt rvid kikpzst kapott, s 1957. november 3-n felbocstottk az rbe a Szputnyik–2 fedlzetn. A hideghbor alatt az Egyeslt llamok s a Szovjetuni egymssal kzdtt az r meghdtsrt. Az 1950-es vekben a szovjtek risi elnyre tettek szert. Minden kutats egyetlen clja az volt, hogy embert kldhessenek az rbe. Ksrleti llatokat mr korbban is hasznltak, elszr majmokat, majd kutykat.

A mholdnak nem volt visszatr egysge sem kpessge, ezrt Lajkra mr az elejtl fogva is a hall vrt, de a szovjetek sokig azt terjesztettk, hogy tbb napig letben volt, m mint ksbb bebizonyosodott, a Fld krli plyra lls utn nhny rval elpusztult. Biolgiai kldetst kellett volna vgrehajtania, amelyben az l szervezet rbli viselkedst tanulmnyozzk.

Lajkt aprlkos gonddal vlasztottk ki s ksztettk fel az utazsra. Dublze Albina lett volna, aki addig mr ktszer replt geofizikai raktkban. A kutynak el kellett szenvednie a replssel jr felksztst s sebszeti beavatkozsokat, amelyek sorn "lettani paramtereket felfog" kszlket ltettek a testbe. 1957. oktber 31-n Lajkt s a tpllkt adagol berendezst egy kontnerbe helyeztk. A kutya szvnek kedves Garenko, a Lajka felksztst vgz emberek egyike az indulsig mellette maradt. November 3-n a Szpuntyik- 2 felemelkedett. A belsejben Lajka, 20 napi lelemmel s mindssze egyetlen htre elegend oxigntartllyal. A szovjetek 7 napig tanulmnyoztk a kutyra hat erket s a slytalansgot. Lajka leveg hjjn egy ht mlva elpusztult, a mestersges holdba pedig egyltaln nem terveztek leszllegysget. A Szputnyik-2 1958. prilisban ismt belpett a Fld lgkrbe.

A felbocsts sorn, a legnagyobb gyorsuls s tlterhels idejn a kutya lgzsszma meghromszorozdott, szvverse a start eltti 103-rl 240-re gyorsult. Nagyjbl 3 rnyi repls utn – hozzvetleg hromszor olyan lassan, mint a fldi tesztek sorn – llt vissza a 100-as szmra a szvverse. Ebbl kt f kvetkeztetst vonhattak le a kutatk: az l szervezet kpes tllni egy rstartot, s a slytalansg sem li meg, hanem kpes alkalmazkodni ahhoz, valamint a lass megnyugvs pedig azt mutatta, hogy az llat jelents stresszknt lte meg az utazst.

Az adatok arra utaltak, hogy Lajka valamicskt evett is az telbl. Azonban nem sokkal ksbb (nagyjbl a repls hetedik rjtl) nem rkeztek letjelek a mholdrl. A szovjetek eredetileg gy terveztk, hogy egy htnyi replst kveten mrget adagolnak Lajka telbe, s gy kldik kegyes hallba az llatot, mivel a mholdat nem szereltk fel olyan eszkzkkel, amelyekkel kpes lett volna visszatrni a Fldre. Erre azonban mr nem kerlt sor, az eb – vlheten a mhold tlmelegedse miatt – pr rn bell elpusztult.

Az rkutya pusztulsa, illetve az a md, hogy mr eleve eslye sem volt a tllsre, az llatvdelemmel kapcsolatos vitk fellngolshoz vezetett. Fknt a vilg nyugati feln llatvd szervezetek az llatok tudomnyos ksrletekben val alkalmazsa s annak kegyetlen mdjai ellen szlltak skra. Angliban a Nemzeti Kutyavd Liga egyperces nma megemlkezsre krte fel tagjait, illetve a Kirlyi llatvd Trsasg tiltakozst fejezte ki a Szovjetuni fel. Ms llatvd csoportok egyenesen a szovjet kvetsgek eltti nyilvnos tiltakozsra hvtak fel Lajka replse kapcsn. Nhnyan az ENSZ New York-i szkhza eltt is demonstrltak.

Lajka szobrot kapott a moszkvai katonai replsi s rkutatsi orvostudomnyi intzet kzelben.

Br Lajka sorsa mr a felbocstskor a pusztuls volt, replsnek legfbb eredmnye mgis az volt, hogy bebizonytotta, egy l szervezet kibrja egy rstart s a Fld krli plyra lls, majd a slytalansg krlmnyeit. A szovjetek a replst kvet felhborodst ltva nyilvnos mentegetzsre knyszert Lajka tragikus sorsa miatt. Felldoztk a tudomny oltrn.

Forrs: www.wikipedia.hu

 

Balto 

Az alaszkai Nome a mlt szzad vgi egyik nagy aranylz alkalmval tnt fel a trkpen. A Seward-flszigeten tallhat telepls lakossga 1900-tl, illetve miutn a Bering tenger partjainl aranyat talltak 20 ezerre ntt. 1925-re az arany nagy rsze elfogyott s krlbell 1400 f a tvoli szakra vndorolt. Nome az v ht hnapjn t jggel volt krl vve s a legkzelebbi vastvonal a tbb mint 650 mrfldre tallhat Nenanaban volt.
Nome telegrf tjn tudott rintkezni a vilg tbbi rszvel, ami abban az idben egy viszonylag j tallmny volt; s annak ellenre, hogy Alaszka 1959-ig az Egyeslt llamokhoz tartozott, a kormny mkdtetett egy olyan tvonalat, ahol kutyafogatok vittk a postt Anchorage-bl Nome-ba. Ezen az „Iditarod t”-nak” nevezett tvonalon krlbell egy hnap alatt tettk meg az oda utat s Alaszka legjobb hajti voltak, akik az emltett tvonalat jrtk. 1925 janur 20-n egy telegrf zenet sprt vgig a fagyos tundrn: „Nome jelentkezik…Nome jelentkezik…diftria jrvny trt ki…nincs szrumunk…azonnali segtsgre van szksgnk…Nome jelentkezik…Nome jelentkezik…”

Nome egyetlen orvosa nhny esetben diftrit llaptott meg, ezt a klnsen fertz betegsget, amely a torkot s a tdt tmadja meg s knnyen jrvny mreteket lthet.
Az Inuit indinok klnlegesen sebezhetek voltak. Egsz teleplsek tntek mr el a mltban brnyhiml s lgzsi betegsgek jrvnya miatt.
Az ellenanyag eszeveszett keresse megkezddtt:
„Seattle jelentkezik…Seattle jelentkezik…itt van friss szrum…a repl kszen ll a Nome fel indulsra…”

A hmrsklet mlyen 0 fok alatt volt. Ezek az idjrsi krlmnyek messze meghaladtk az els nyitott piltaflkvel rendelkez replgpek technikai kpessgeit, ezrt gy dntttek, kutyasznnal juttatjk clba a szrumot.

A Nenana s Nome kztti postatvonal a Yukon mellkfolyja, a Tenana mellett halad egsz a torkolatnl lv hasonl nev faluig (220 km), innen a Yukont kveti Kaltagig (370 km). Utna nyugat fel fordul s tvg a Kuskokwim-hegysgen a Norton-bl (Norton Sound) partjn lv Unalakleetig (145 km), majd szaknyugati irnyt vesz, s a Seward-flsziget dli partjn halad Nome-ig (335 km). Az utols szakasz igen veszlyes, mivel a tenger fell fj ers szltl, illetve az onnan rkez viharoktl semmi nem vdi a kzvetlenl a parton hzd csapst, melynek egy 68 km-es szakasza a befagyott, de azrt lland mozgsban lv tengeren vg keresztl. Az tvonal teljes hossza 1085 km. A tvot a legjobb hajtk s legjobb kutyk teljestettk tbb vltsban. Balto azrt lett hres, mert az utols tvot az csapata teljestette s volt az, aki elrte a vrost a szrummal.

A vlt az 1085 km-es tvot 127 s fl ra alatt teljestette, embert s llatot prbl krlmnyek kztt.

A jrvny a hivatalos adatok szerint 5-7 hallos ldozatot kvetelt; de Welch becslse alapjn a vroson kvl l eszkimk kztt legalbb szz fertztt volt, az elhunytakat azonban vlheten sajt szoksaik szerint eltemettk, a hatsgot pedig nem rtestettk.

A Balto krli felhajts sajnlatos mdon httrbe szortotta a szrumfuts legnagyobb teljestmnyt nyjt egysgt. Leonhard Seppala s Togo ltal vezetett csapat sszesen 420 km-t tettek meg Nome s Shaktoolik, majd az oltanyagot szlltva Shaktoolik s Golovin kztt (ez nmagban 146 km, majdnem ktszer hosszabb tv, mint brmelyik msik csapat). Seppala felhborodott, amikor Balto szobrot kapott „dicssges teljestmnyrt”, hisz ez legalbb annyira megillette volna ket is.

1975-ben kutyasznvltt rendeztek a szrumfuts tvonaln, a rsztvevk kztt tbb egykori hajt leszrmazottja is ott volt. A tvot ktszer annyi id alatt tettk meg, mint eldeik.

1985-ben Ronald Reagan elnk levlben fejezte ki elismerst a hrom mg l hajtnak, Charlie Evansnek, Edgar Nollnernek, s Bill McCartynak. Nollner tvozott kzlk utolsknt, 1999. janurjban.

A kutyk dicssge rvid volt. A Hollywood-i film producer, Sol Lesser, elvitte a kutykat Los Angeles-be s csinlt velk egy 30 perces filmet „Balto futsa Nome-ba” cmmel. 1925 nyara s sze sorn Kaasen s a csapata beutaztk az Egyeslt llamokat.
Azonban ksbb Baltot s a tbbi kutyt eladtk egy elads s variet tulajdonosnak.
Kt vvel ksbb Balto s hres ksri mr teljesen eltntek a hszas vek lrms forgsban s a vsri barakkok vilgban. gy tnt, a vilg teljesen megfeledkezett „Alaszka hseirl”. Ekkor trtnt, hogy a Cleveland-i vllalkoz, George Kimble egy Los Angeles-i ltogatsa alkalmval felfedezte a „Dime” mzeumben killtott kutykat, s szrevette, hogy ezek betegek s rosszul bnnak velk. Ismerte Balto hres trtnett, s teljesen kiakadt ezen a megalzson. George-nak sikerlt a jelenlegi tulajdonossal megegyeznie, s 2000 dollrrt megvette a kutykat s elvihette ket Cleveland-be, de csak kt hete volt r, hogy sszegyjtse ezt az sszeget. Megindult a verseny Balto megmentsre!


Egy szmlt nyitottak Baltonak. Orszgszerte a rdiadk krtk az adomnyokat. A „The Cleveland Plain Dealer” vezeti kommentltk a hsk megmentsnek szksgessgt. Cleveland reaglsa nagyon pozitv volt. Iskolsok gyjtttek pnzt, munksok kalapoztak. Szllodk, zletek s turistk adakoztak amit tudtak, Balto javra. A „Western Reserve Kennel Club” nagylelk adomnyt nyjtott t.  Az emberek nagyon nagylelken viselkedtek. Mindssze 10 nap mltn az jsgcmek mr azt harsogtk: „A vros megszerezte a Baltonak szksges sszeget”. „ Vgre ide kldik a huskykat  a tengerpartrl!”  

 


1927 mrcius 19-n Baltot s hat trst tszlltottk Cleveland-be s gyzelmi felvonulssal fogadtk ket a ftren. Azutn a kutykat a Cleveland-i llatkertbe vittk, hogy ott mltsgban tlthessk utols napjaikat. Azt mondjk, hogy ott tartzkodsuk els napjai alatt 15 ezer ember ltogatta meg ket.

Balto ismeretlen szrmazs kan kutya volt, br szibriai huskynak tartjk, eltr a mai huskyktl. Szleit nem ismerjk s utdot sem hagyott htra, mivel fl ves korban kasztrltk. Balto 1933 mrcius 14-n pusztult el 11 ves korban az llatkertben. Majdnem teljesen vak s sket volt ekkorra, slyos izleti gyulladst llaptottak meg a hts lbaiban. Az llatkert llatorvosa ezrt kmletesen elaltatta. Testt a Cleveland-i Termszettudomnyi Mzeumban killtottk, s azta is ott van, mint a hall elleni btor futs emlkezete.
 

Forrs: http://www.szanhuzoklub.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=174%3Abalto-toertenete&catid=101%3Aszakcikkek&Itemid=101&lang=hu

http://www.baltostruestory.net/balto.htm
 

Filmsztrok


Lassie

A Metro Goldwin Mayer 1943-ban gy dnttt, hogy filmre viszi Eric Knight Lassie hazatr cm nagysiker regnyt. Mivel a cselekmny Skciban jtszdik, a filmstdi egy shonos skt kutyafajtt, egy skt juhszt keresett a szerepre. Miutn kb. 1500 kutyt megnztek, kivlasztottak egy fiatal szukt, dublrnek pedig egy Pal nev kant. Ez utbbi brmire kpes volt, megmszott sziklkat, rendkvl gyengd s tehetsges "sznsz" volt, ezrt jtka kifejezbb volt a szuknl is. gy vgl Pal kapta Lassie szerept. A kznsg a hossz szre miatt gysem vette szre, hogy a kutyus valjban hmnem, ellenttben a regnybli Lassie-vel, aki szuka. rdekessg, hogy kivtel nlkl az sszes eddig kszlt Lassie-filmben jtsz cmszerepl kutya kan volt!

1940-ben Rudd Weathermax, aki llatidomr-iskolt tartott fenn Hollywoodban, kapott egy 8 hnapos skt juhsz klykkutyt. A gazdja megvlt tle, mivel elmondsa szerint a kutyt nem lehetett megnevelni, knyszeresen ldzte a bicikliket s mindent megrgott. Weathermax az utbbirl sikeresen leszoktatta, m a biciklik ldzse lete vgig Pal egyik kedvelt tevkenysge maradt. A kutyus nagyon rtelmes s tehetsges tantnynak bizonyult, Weathermax szmos trkkt betantott neki: pldul parancsra ugatni s halottnak tettetni magt. Ezek az elemek ksbb a Lassie filmben sznszi jtknak alapjai lesznek. Amikor Palt kivlasztottk Lassie szerepre, a harci jeleneteket dubrrel kellett fenvenni, Pal ugyanis annyira gyengd kutya volt, hogy nem volt hajland morogni, vagy megtmadni egy msik llatot, vagy embert. lltlag egy kiscsibt is kpes volt gy a szjba venni, hogy egy karcolst sem ejtett rajta. Az 1943-as filmet a szakrtk az egyik legszebb Lassie- feldolgozsnak tartjk. A filmben a ksbbi filmcsillag, Elizabeth Taylor is feltnik gyermekszereplknt, akinek ez volt a msodik filmszerepe s ezutn az alaktsa utn fedeztk fel a szakmabeliek.

Pallel hat filmet forgattak, melyeknek egy rszben mr nem Lassie-t alaktja. Msodik szerepe Lassie egyik klyknek szerepe volt. 1947-ben fellpett egy rdisorozatban, 1949-ben leforgattk vele a Lassie prbattele cm filmet. Pal 1951-ben jtszotta utols szerept, egy Shep nev skt juhszt. 1958-ban, 18 ves korban mlt ki. Idomrja, Rudd Weathermax mly depressziba esett, utna soha tbb nem nzte meg Pal egyik filmjt sem.

A Lassie-filmek rengeteget tettek azrt, hogy npszerstsk a skt juhsz fajtt. A filmek utn a skt juhsz fajta nagyon keresett lett, szmos csald fogadott be ilyen kutyt hzikedvencnek. A Lassie nv mg ma is a legnpszerbb skt juhsz nevek ln szerepel.

Pal utols szerepe, majd pedig halla utn, 1954 s 72 kztt hatnemzedknyi kutya alaktotta Lassiet, ezek valamennyien Paltl szrmaznak. rdekessg, hogy az sszes Lassie-kutya, melyek a filmekben szerepeltek, valamilyen szinten mind Pal leszrmazottjai.

 

Lassie hazatr, teljes film (1943):

https://videa.hu/videok/film-animacio/lassie-hazater-1943-classic-Zj5RFzeWhqveKo0j

 

Szlj hozz te is!
Nv:
E-mail cm:
Amennyiben megadod az email-cmedet, az elrhet lesz az oldalon a hozzszlsodnl.
Hozzszls:
Azrt, hogy ellenrzhessk a hozzszlsok valdisgt, krjk rd be az albbi kpen lthat szt. Ha nem tudod elolvasni, a frissts ikonra kattintva krhetsz msik kpet.
rd be a fenti szt: j CAPTCHA krse
 
Mg nincs hozzszls.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros