Dl-Amerikban egy alig 6 cm hossz kis hal tartja rettegsben a termszetes vizekbe merszked embereket. Az Amazonas-vidkn l indin trzsek jl ismerik a kandirunak nevezett apr halat, amelyi a harcsk csaldjba tartozik. Ismertebb neve: vmprhal s ez az elnevezs valban illik r. Az emberek jobban flnek tle, mint a piranjtl, ugyanis ez a parazita hal ms llnyek (belertve az embert is) testnylsaiban lskdik. A halak kopoltyregeibe telepszik, felmereszthet kamps tskivel megkapaszkodik s ldozatnak vrt szvja. Az emberek kzl a meztelenl frdzk vannak a legnagyobbb veszlyben. A vizelet kifejezetten vonzza a vmprhalat, amely miutn rtallt a gyantlan frdzre, felszik annak pniszn, vagy vaginjn t a hgycsbe, iszony fjdalmat okozva. Ha egyszer befszkelte magt, nagyon nehz eltvoltani. Az indinok ismernek nhny gygynvnyt, pldul a buzrflkhez tartoz jagua nvnyt s a Buitach-almt, ami megli a kandirut, m mg akkor sem enged a tsks kampk szortsbl. A nvnyi gygyszerek sokszor tl ksn rkeznek s addigra hatalmas puszttst vgzett a szervezetben. A leggyakoribb mdszer a sebszi eltvolts s ez korntsem veszlytelen. A folyk mellett l trzsek arra tantjk gyermekeiket, hogy ne vizeljenek a vzbe, mert a hal a vizelet sugart kvetve kpes a vz felszntl flmteres magassgba feljutni. Sok frfi a fjdalmak ellenre knosnak rzi a dolgot s nem fordulnak orvoshoz. 1997-ben egy fiatalember az Amazonas vzgyjt terlethez tartoz egyik folyba vizelt. Az illet rvid idn bell ers alhasi fjdalmat rzett, amely 3 nap utn elviselhetetlenn vlt. Felkereste Dr. Anoar Samad brazil urolgust Manausban, akinek endoszkppal sikerlt pniszamputci nlkl eltvoltania a parazitt. Ez ritka eset, mivel sokszor csak az amputci segt a betegen. A szerencssen vgzd esettel a televzi s a sajt is foglalkozott.

Afrika egyik legnagyobb tka az alig 1cm nagysg, bglyhz hasonl cecelgy. A rovar a hrhedt lomkr terjesztje. Az Egszsggyi Vilgszervezet szerint Afrikban jelenleg 300 ezer ember rintett ebben az alattomos betegsgben s 35 ezer ember hal bele vente a fertzsbe. A cecelgy a Szahartl dlre, a 20. szaki szlessgi fok s a 20. dli szlessgi fok kztti terleten honos. A szavanns, nylt vidkeket kedveli. A srgsbarna lgy, mely a szrnyait jelelgzetes oll alakban tartja, szintn vrrel tpllkozik. Miutn tall egy gazdallatot, marht vagy antilopot, megszrja a brt s vrt szv, majd ha ezutn egy embert is clba vesz, megfertzi az lomkrt okoz egysejtkkel, klnbz Tripanosoma-fajokkal. A cspskor a fertzs kockzata regionlisan is eltr, de ltalban 1:100 nagysgrend. Vannak terletek, ahol jelentsen nagyobb a megfertzds korckzata. A betegsg lefolysa fgg a kivlt krokoz fajtjtl. Elszr fjdalom jelentkezik, majd a szrs helyn fekly alakul ki. A nyirokcsomk megduzzadnak, a vgtagok fjnak, a beteg lzas lesz, melyet heves verejtkezs ksr. A tulajdonkppeni lomkr hetek, vagy hnapok mlva lp csak fel. Ekkora a krokoz mr a kzponti idegrendszerbe is bejutott. Az lomkr alvszavarokkal kezddik, ltalban megfordulnak a beetg alvsi szoksai, vagyis nappal alszik, jjel pedig lmatlansg gytri. Szellemi zavartsg, ideges kitrsek, szemlyisgvltozs jelentkezik. Felborul a tpllkfelvtel, ami slyvesztssel jr. Kezeletlenl biztos halllal vgzdik. Ha a krokoz egyszer bejutott a kzponti idegrendszerbe, a beteg kiltsai nagyon rosszak. A kezels rendkvl fjdalmas, s 5% annak mellkhatsaiba hal bele.

A malria utn a legveszlyesebb s legismertebb trpusi betegsg a bilharziasis, amelyet a prosmtely nev parazita okoz. Nevt onnan kapta, hogy prban lnek, a hm egy hasi barzdban hordozza a nstnyt. A 2 cm hossz frgek letciklusa bonyolult: elszr az ember szerveiben l petknek a testvladkokkal ki kell jutniuk valamilyen vzbe. Ott kikelnek a lrvk s vizicsigkra telepednek. A csigkban egy msodik lrvaalakk, n. cercarikk fejldnek, melyek 6 ht elteltvel a csiga lgznylsbl tvozva visszakerlnek a vzbe. Vgs gazdjuk egy emlsllat, vagy ember lesz. Ha frdz embert tallnak, szrevtlenl befrjk magukat a brbe s mris bent vannak a testben. A behatols helyn ers viszkets jelentkezik. A vrkeringsen keresztl a cercarik napokon bell eljutnak a bl s a hgyhlyag vnahlzatba, valamint a lp s a mj vrednyeibe, ahol kifejlett mtelyekk alakulnak. A megfertztt szervezteben akr 15 ven keresztl lhetnek, vrt szvnak s naponta 100 s 3000 kztti pett termelnek! Ezek a tskvel elltott petk gyulladsra ingerlik a szveteket, az immunrendszer is heves mkdsbe lp. A megtmadott szervtl fggen hasmens, vres vizels, blgrcsk jelentkeznek s visszafordthatatlan krokat visznek vghez. Akr rosszindulat hlyagtumor is kialakulhat a mtelyfertzs kvetkezmnyeknt. Az Egszsggyi Vilgszervezet becslse szerint jelenleg vilgszerte tbb mint 200 milli ember fertztt prosmtellyel, ebbl 120 milli nagyobb, 20 milli pedig slyos, egszsget veszlyeztet panaszokkal kzd. vente 20 ezer ember hal meg bilharziasisban. A bilharziasist 1852-ben felfedezjrl, a nmet orvos, Theodor Bilharz utn neveztk el. Olts nincs, az idejben trtn diagnosztizls esetn gygyszerekkel kezelhet. A trpusi vidkeken kerlni kell a a lassan foly tavakat s meleg viz folyamokat.

Taln a legborzasztbbak azok az lskdk, melyek kpesek megvltoztatni a gazdallat viselkedst s sz szerint tveszik a testk felett az irnytst. A galandfrgek Schistocephalus solidus nev faja madarak, fleg gmek rlkvel bekerlnek a vizekbe. Ott befszkelik magukat egy kis evezlb rkba. A rkot nemsokra zskmnyul ejti egy tsks pik nev hal. A pik viselkedst teljesen megvltoztatja, ugyanis a fregnek vissza kell jutnia egy madrba ahhoz, hogy befejezze letciklust. A freggel fertztt pik a nylt vzen marad, nem menekl el. Knnyen kiszrhatk a fertztt pikk az egszsgesekkel sszehasonltva, mivel duzzadt a hasuk. A halban a sajt testvel megegyez mret freg is lhet. Miutn a beteg pikt rvidesen elkapja egy gm, a freg visszajutott els gazdjba. A tudsokat rgta rdekli, hogy mirt van szksge a parazitknak ilyen bonyolult s krlmnyes letciklusra illetve tbb gazdaszervezetre a sikeres szaporodshoz. A szakemberek arra is kvncsiak voltak, hogy a gyakorlatilag passzv lskdk, akiknek a sorsa tulajdonkppen a ragadoz-prda viszonytl fgg, miknt kpesek letciklusaikat optimalizlni. A ksrletek alapjn a tudsok megllaptottk, hogy ahhoz, hogy ezt a bonyolult gazdacserlgetst valamelyest irnytani tudjk, az lskdk kifejlesztettek egy mdszert, amivel elrhetik, hogy az ppen aktulis gazdaszervezetben eltlttt idejk ppen megfelel legyen.

Egy hasonl mdszert kifejleszt freg a hlyagfreg, amely a vadonban farkasokban, de akr hzikutykban is jelen jehet. 14 naponknt a frgek utols szelvnye levlik, a farkasrlkkel a petk kikerlnek s vrjk, hogy egy jvorszarvas szervezetbe jussanak. A jvorszarvasban risi puszttst okoznak, cisztkat alkotnak, amely addig n, mg csontot nem r. Elkpeszt mretre kpes gy megnni. A fertztt szarvasnak fjdalmai vannak, legyengl, leleassul s a szaga is megvltozik. A parazita itt a szarvast hasznlja kztigazdnak, de vissza kell jutnia kiindulsi pontjra, egy farkasba. A farkasok szmra a klns szag szarvas vonzbb a tbbinl, gy hamar levadsszk, a parazita pedig bekerl oda, ahov szeretett volna.

Taln a legszrnybb parazitk egyike a toxoplazma parazita, mert teljesen megvltoztatja a gazdallat viselkedst, tveszi az agya felett az irnytst. A toxoplazma a macskarklkkel ivaros sejteket juttat a klvilgba, ahol rendkvl szvs, akr 14 hnapon t kpes letben maradni arra vrva, hogy egy kztigazda, leggyakrabban egy patkny szervezetbe kerljn. A patkny testben talakul, vndorol. Az agyat elrve cisztkat kpez s tveszi az irnytst. A fertztt patkny egyltaln nem fl a macsktl, ez pedig vgzetes a szmra. Egy ksrlet sorn tudsok klnfle trgyakkal, lelemmel s szagokkal teli dobozokot helyeztek el fertztt patknyok eltt s rdekes mdon az sszes beteg patkny a macskavizeletet tartalmaz dobozba ment be. Egy macska nemsokra vgez a fura viselkeds, flelmet nem rz patknnyal s a parazita immr a macska testben szaporodik. A toxoplazma legel llatok testbe is bekerlhet, pldul szarvasmarhba s a nem megfelelen tstttt hssal akr az emberbe is bejuthat. Felmrsek szerint az Egyeslt llamokban napjainkban 6 milli toxoplazma fertztt ember l. A kutatk rdekes sszefggst talltak a fertzs s a kzti balesetek kztt. A baleseteket okozk kztt ugyanis nagyon nagy arnyban talltak toxoplazmval fertztt szemlyeket. Mivel a fertzttek reakciideje nagy mrtkben cskken, az ilyen szemlyek sokkal tbb balesetet okoznak, mint az egszsges emberek. Sajnos a toxoplazmosis nev betegsget nehz kezelni, a legtbb gygyszerre nem reagl. Fontos a megelzs, alaposan mossunk kezet, kzvetlenl ne rintkezznk utcn l s a szabadba kijr macskk rlkvel, illetve ha laksban tartunk macskt, rendszeresen takartsuk az almt s tartsuk azt tisztn. Klnsen elvigyzatosnak kell lenni, ha terhes n van a csaldban.

Forrs:
Mario Ludwig: A vilg 55 legveszlyesebb llata c. knyv
llati rekordok dokumentumfilm sorozat - Testnyvk; 5. vad 6. rsz