Az llatok s nvnyek klnfle emberi clokra val tudatos tenysztse nagyon rgi folyamat. A hziasts tbb emberi kultrcentrumban egyszerre, egy idben, egymstl fggetlenl trtnt s tbbnyire ms s ms fajokat rintett. A folyamat ma sem r vget, hiszen nem egy olyan llatfaj van, amely valamilyen clbl napjainkban vlik hzillatt.
Az emberi kultra trtnetben a legfontosabb szerep ktsgtelenl a lnak jutott, holott nem volt az elsknt hziastott llat. A l hziastsa a korai civilizcik idejn, nagyjbl 4000 vvel ezeltt Kzp-zsiban kezddtt, majd a mai Dl-Oroszorszg s Ukrajna, illetve Mezopotmia terletn. A nomd ltartk hamarosan rjttek, hogy lovon szllthatjk felszerelsket, elkezdtk teht mlhs lovakknt hasznlni ket. Nyugat- s Kzp-Eurpban krlbell 700 ta, a vaskortl hasznljk a lovat htas llatknt. A l se az zsiai vadl volt. Az amerikai musztngok a spanyol hdtk elszabadult s visszavadult hzilovak leszrmazottjai. Az indin slakossg korbban egyltaln nem ismerte a lovat.
A legrgebben hziastott llat a 15 ezer vvel ezeltt hziastott kutya. A hziasts hossz folyamata sorn az eredeti llatbl nll faj jtt ltre. Egyes kutatk szerint sei az emberek vadszatbl s az tkezseibl visszamaradt hulladkokra rszokott saklflk, valsznleg aranysaklok voltak. Msok szerint azonban csakis a farkas lehetett a hzikutya se s az hziasts kiindul pontja. A kutyt kvette a kecske (10 ezer ve), a juh (8 ezer ve), a serts (8 ezer ve), melyet rdekes mdon nemcsak a hsrt tartottak, de a lovakhoz hasonlak szlltsra is hasznltk ket. A szarvasmarha (8 ezer ve), a macska (7 ezer ve) s mg szmos ms llat a halaktl az zletlbakig vezredek, vagy szzadok ta az ember mellett l.

Jelenleg 430 kutyafajtt tartanak szmon a vilgon
llatok korai hziastsnak lehetsges mdjai: a vadllatok egy-egy csoportjnak foglyul ejtse, krlzrsa, elkertse s/vagy a fiatal llatok befogsa s felnevelse lehetnek. Az utbbi mdszer ma is hatkony, br megjegyzend, hogy a vadllatok jszltteinek felnevelse nem mindig jelent hzillatot. Ehhez a faji viselkeds megvltozsa, a szeldlsi hajlam, a szeldsg tarts kialakulsa s trktse is szksges. A termszetes kivlasztds kulcsszerepet jtszhat a folyamatban. A kutatk erre a felttelezsre jutottak pldul a kutyk kialakulsval kapcsolatban is. Valszn, hogy egyes farkasok kevsb tartottak az embertl, s lelem utn kutattak a szemtdombokon. A farkasok hasznot hztak az emberi hulladkbl, az embereket pedig a farkasok trsasga segthette a vadszatban, teht klcsnsen elnyt jelentett mindkt fl szmra a hziasts.

Vadon l (jobbra) s hziastott (balra) fajok prosai
A hziasts sorn vltoznak az llatok fiziognmiai jellegzetessgei. ltalnossgban elmondhat, hogy a hziastott fajok kisebbek lesznek a vadon l rokonaiknl, a csontjaik felptse is vltozik, pldul a kutynl s a sertsnl megrvidlt az orrhossz s hosszban viszonytva az egsz koponya.
A hziasts valamilyen szinten nem egszsges folyamat, hiszen ahhoz, hogy egy adott tulajdonsgot, vagy jegyet tovbbrktsnk egy llatban, szksg van a beltenysztsre, ezltal fogkonny tve az egsz llomnyt bizonyos betegsgekre s genetikai elvltozsokra. Ezrt szoktk azt mondani, hogy idegrendszerileg s a tartsukat illeten a hzillatok s egyes sznvltozatok rzkenyebbek s knyesebbek az eredeti formnl. A hziasts gyakorlatilag olyan, mint az llat evolcijnak a felgyorstsa.
Az emberek egyes jellegzetessgeik alapjn vlasztottk ki az llatokat, s az ilyen jegyekkel rendelkez egyedeket tenysztettk tovbb. gy alakult ki a hsrt, a tejrt, az erejrt, a tetszets klsejrt s ms tulajdonsgiak miatt kialaktott hzillatok. Az emberek hajlamosak Istent jtszani a hziasts s a tovbbtenyszts sorn. Egy id utn mr olyan llatokat hoztak ltre, melyek teljes mrtkben eltrtek az si kiindulsi ponttl, st olyanyira bizarr klsejek voltak, hogy az ilyen llatok csakis mestersges krlmnyek kztt maradhattak letben. Vegyk pldul a sznvltozatokat. Az albinizmus a vadonban nagyon ritka jelensg, mivel a feltn sznezettel a tbbitl kirv pldnyok nem maradnak letben a termszetben, a ragadozk nem tudnak megfelelen elrejtzni s zskmnyt ejteni, az albn nvnyevk pedig szintn felhvjk magukra a figyelmet, gy mg azeltt valamilyen ragadoz martalkv vlnak, mieltt tovbbadhatnk klnleges gnjeiket. Az emberek azonban mindig is kedveltk a klncket s az albn, illetve ms szokatlan, termszetes mutcikkal ltrejtt llatokat s tudatosan kezdtk el szaportani ezeket a sajt ignyeik szerint. Manapsg minl bizarrabb klsej egy llat, annl keresettebb s drgbban eladhat. Nagy npszersgnek rvendenek a szr nlkli kutyk, macskk, vagy rgcslk, melyek a vadonban nem ltezhetnek. A mrtktelen tenyszts s a beltenyszts miatt a tiszta vrvonal fajkutyk,- s macskk nagy rsze klnfle elvltozsokra hajlamosak, s ez mind a tenyszts kvetkezmnye. A mopszhoz hasonl rvidpofj kutyk pldul nem tudnak rendesen levegt venni rendellenes koponyaformjuk miatt, az angol bulldog tmzsi s rvid teste miatt kpetelen emberi segtsg nlkl prosodni, a tl kis mret csivavk nagy rsze nem tud termszetes ton szlni apr mretk miatt. A nagytest kutyk cspzleti diszplzija rendkvl gyakori. Egyes fajtk hajlamosak a szembetegsgekre, vagy szvelvltozsokra, esetleg a rkra. Ezek az abnormalitsok csak az ember ltal ltrehozott s beltenysztssel ellltott fajokra jellemz, mivel a vadonban ezek a "deformitsok" rvid idn bell kipusztulnak, teht ami az ember szmra kvnatos tulajdonsg, nem felttlenl j az llatnak. A hziastsban meghatroz jelentsge van a mestersges szelekcinak. A szelekci alanyul szolgl genetikai vltozatossgot fknt a mutcik hozzk ltre, de szerepet kaphat ebben a hibridizci s a genetikai manipulci is.

A fajtastandard az a szabvny, amely egy adott fajta jellegzetessgeit mutatja a tenysztknek
Az ember az olyan pldnyokat is megtartja, st tovbbtenyszti, melyeket a termszet kihalsra tlne. Ilyenek pldul a kurizumnak szmt, Amerikban nagyon drgn eladhat s keresett ktfej, tbblb torzszltt llatok. A Tvol-Keleten egyre gyakoribbak a klnfle festkekkel s fluoreszkl anyagokkal kezelt vilgat dszhalak, nem is beszlve azokrl a tulajdonsgokrl, melyek pldul az aranyhalak esetben tkletesen nyomon kvethetk. Az aranyhal tenyszts az si Knbl ered s nagy hagyomnyra tekint vissza. Szerny vlemnyem szerint ez azonban mostanra igen negatv irnyt vett. Itt a klnfle eltorzult klsej, felfel ll szem, teleszkpszem gombafej, puffadt has, rizsszem pikkely s risi ftyolfarkakkal rendelkez halakra gondolok, melyek gyakorlatlag szni s tpllkozni is alig tudnak. n az ilyesmit az llatokkal szembeni bncselekmnynek tekintem. Szemly szerint nem tlem el a hibridizcit s a klnfle tisztavr fajtk s vltozatok ltrehozst, m a tenysztknek tiszteletben kellene tartani az llatok rdekeit s azokon a kereteken bell kellene a tenysztst vgeznik, amelyek nem krosak az llatok egszsgre, nem teszi ki ket felesleges nehzsgeknek s szenvedsnek, melyek pldul az adott kllembl erednek. Az llatnak kpesnek kell elltnia lennie az alapvet dolgokat, mint amilyen a szabad mozgs, vagy a tpllkfelvtel. A mai emberek kzl sajnos sokan aszerint alaktjk knyk-kedvk szerint az llatok tulajdonsgait, hogy nekik mi tetszik, vagy szerintk mi a tetszets s dicssggel tlti el ket, hogy egy addig mg soha nem ltott formt hozhatnak ltre.

Tbb ezer vvel ezeltt az ember ltfontossg clokbl, fleg j tpllkforrs lehetsgeknt kezdte el a vadon l llatok hziastst, ezzel szemben ma egyre jobban kezd kicsszni a talaj a tenysztk lba all.
Egy faj vadon l hziastott llomnyai kzt gyakran nincsen lesen kirajzold hatrvonal, hiszen a vad s a domesztiklt egyedek gyakran keresztezdnek. Egyes hzillatoknak elvadult llomnyai is kialakulhatnak, pl. vrosainkban elvadult hzigalambok lnek. A vad s a domesztiklt llapotok kzti tmenet lersra az albbi kategrik szolglnak.
Vad: ezek az llatok (eredetileg is) egsz letket vadon, az ember segtsge, gondozsa nlkl, s rendszeres emberi behatsoktl mentesen lik le. A termszetszer krnyezet cskkense miatt sokszor kultrterletekre is kiszorulnak, emiatt konfliktusba kerlhetnek az emberrel. Sok helyen a vadgazdlkods rvn az emberi behats megvan, de ez nem mindennapos, s nem befolysolja a vad viselkedsformkat.
Elvadult: korbban domesztiklt llatok elvadult(dedomesztiklt) llomnyai. Ilyenek az amerikai prriken l elvadult lovak, a musztngok, az Ausztrliba bevitt, s elvadult dromedrok. Felttelezheten ilyen a ding is, amely valsznleg a hzikutybl vadult vissza.
Rszleges hziastottsg (fogsgban vagy flig hziastva): ezeket a fajokat lelmezsi clokbl, ipari felhasznlsra, kedvtelsbl vadszati clra, esetleg dszllatknt tartjk, tenysztik, de alapveten sem megjelenskben, sem viselkedskben nem, vagy csak kevsb trnek el a vad pldnyoktl. Rendszeres tenysztsk sorn elindultak a hziasts tjn, ezrt a flig hziastott (szemidomesztiklt) jelzvel is illetik ket. Ilyen pl. a haszonllatknt tenysztett strucc s gmszarvas.
Hziastott: ezeket a fajokat az ember mr hossz genercik ta tenyszti s nemesti, ezrt viselkedsben s genetikai llomnyukat tekintve eltrnek, kllemben eltrhetnek vad seiktl.
A hziastson teht emberi kzremkdssel a vadllatbl hzillatt (gazdasgi, kedvenc s hobbillatt) vls folyamata rtend, mely szoros sszefggsben ll az emberi trsadalom s civilizcis kultra fejldsvel. Az llatok rszrl nemzedkeken tnyl fokozatossg, folyamatos s dinamikus genetikai vltozsok sorozata jellemzi, mely mg napjainkban is tart.

A cikk nagyrszt a sajt rsom.