Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
llatok

Az llatok hhztartsa

Tbbsejt llnyek mindentt elfordulnak. A fagyos sarkvidki tengerektl a forr siavatagokig rendkvl szlssges lhelyeken is meglnek.

A tbbsejt llatok testnek egyes rszei ms s ms lettani feladat elltsra specializldtak. Ez azt jelenti, hogy a szervezetet felpt sokfle sejt kzl nem mindegyoknek kell alkalmazkodnia a szlssges hmrsklethez, a szrazsghoz vagy ms nehz krlmnyekhez. Ms sejtek gy alkalmazkodnak, hogy sajt feladataikat is ellthassk, s a tbbivel is egyttmkdhessenek, s gy az egsz szervezetet hatkonyabb tegyk. Tbbsejt lnyek elkpeszten sokfle krnyezetben lhetnek, m szervezetkn bell a krlmnyeket llandan nagyjbl azonosan tartjk. A test bels krnyezetnek llandsgt fenntart ezen folyamat neve homeosztzis. 

John Hunter, aki szmos vizsglatot vgzett az embereken s az llatokon kimutatta, hogy az alapvet klnbsg az gynevezett meleg vr s hideg vr llatok kztt a korbbi hmrsklet megfigyelhet llandsgn, s a ksbbi hmrsklet szlelhet vltozkonysgn alapul. Szinte minden madarat s emlst magas s majdnem lland, a krnyez levegtl fggetlen hmrsklet jellemez, melyet homeoterminak neveznek. Szinte valamennyi egyb llat hmrsklete vltozatossgot mutat a krnyezettl fggen, melyet poikiloterminak neveznek.
 
 
Bizonyos emlsk kivtelt kpeznek e szably all, ugyanis meleg vrek nyron vagy napkzben, de hideg vrek tlen amikor hibernldnak, illetve jszaka, alvs kzben. J. O. Wakelin Barratt olyan krtani llapotokat tallt, melyek esetn egy meleg vr (homeoterm) llat tmenetileg hideg vrv (poikilotermm) vlik. Meggyzen bemutatta, hogy ez az llapot jellemzi a veszettsgben szenved nyulakat az letk utols szakaszban, mikor a rektlis hmrskletk a szobahmrskletre ll be, s vele egytt vltozik nhny fokkal. Ezt az llapotot azzal a feltevssel magyarzta, hogy a hszablyzsrt felels idegi mechanizmus elkezd lebnulni. Ebben az idszakban a lgzs s a szvvers arnya lassulni kezd, ami jelents hasonlsgot mutat a hibernci llapotval. Sutherland Simpson rvilgtott, hogy egy meleg vr llat mly rzstelents sorn elkezdi felvenni a krnyezete hmrsklett. Bemutatta, hogy amikor egy ter hasznlatval mly rzstelents llapotba juttatott majom egy hideg kamrba kerl, a hmrsklete fokozatosan cskkenni kezd, majd mikor elr egy megfelelen alacsony pontra (a majom esetben 25 C-ra), az rzstelentsre mr nincs tbb szksg, az llat rzketlenn vlik a fjdalomra, s egyetlen lnktszerrel sem breszthet fel; mivel valjban a hideg tartja kbulatban, s egy olyan llapotban, amit „mestersges hiberncinak” neveznek. Erre az a tny szolgl magyarzatul, hogy a hszablyz mechanizmus sszezavarodik. Hasonl eredmnyeket figyeltek meg macskkkal vgzett ksrletek sorn is. 
Az alacsony hmrsklet tvszelshez egyes halak olyan kpessget fejlesztettek ki, ami lehetv teszi szmukra az aktivitst fagypont alatti hmrsklet mellett is; nmelyikk fagysgtlt vagy fagysgtl proteineket hasznl annak elkerlsre, hogy a szveteiben jgkristlyok keletkezzenek. A ktltek s a hllk prolgsos hts s viselkedsi adaptcik segtsgvel kzdenek meg a hvesztesggel.
 
A legalacsonyabb testhmrsklet emlsk az ausztrliai hangyszsnk (Tachyglossus aculeatus). Ha aktvak, akkor a vrhmrskletk csupn 22-24 Celsius fok, de fokozott ignybevtel esetn akr 32 fokra is felmehet, a tl folyamn azonban kt-hrom hten keresztl mindssze 4-9 fokra cskken. Az llatvilgban szinte pldtlan ez a nagyfok ingadozs. Az emberi szervezet normlis hmrsklete pldul 36 s 37 fok kztt van, s mr az 1-2 fokos hvesztesg is izomremegssel, reszketssel jr. Tarts hats esetn a szervezet hszablyozsa kimerl, a testhmrsklet folyamatosan cskken, a remegs megsznik, bgyadtsg, lmossg, rzkcsalds jelentkezik, majd a lgzs ritkul, szvritmuszavar lp fel. A 27-28 fokos bels testhmrskletnl az emberek keringsi rendszere sszeomlik s bellhat a hall. A hangyszsnknl azonban errl sz sincs. Ezeknek a fajoknak van egy msik klnlegessgk is, mgpedig az, hogy br tojssal szaporodnak, mgis anyatejjel tplljk kicsinyeiket. Ilyen klnlegessggel csak az Ausztrliban l kacsacsr emlsnl tallkozhatunk.
 
 

A legtbb llat testben a sejtek 60-80 szzalka vz. Javarszknl az oldott anyagok is nagyjbl azonos tmnysgben vannak jelen. A sejtek 0 s 43 fok kztti hmrskleten maradnak letben. Mgis, az llatok e bels krlmnyektl igencsak eltr kls krnyezetben is meglnek. Pldul itt vannak a szrazdfldi llatok. Ahhoz, hogy egy llat a vztl tvol is letben maradjon, olyan tbb-kevsb vzzr kztakarval kell rendelkeznie, amely megakadlyozza a test nedvessgtartalmnak elvesztst. Ezenkvl rendszeresen vizet kell maghoz vennie, hogy ptolja azt, amit elveszt. Az llatoknak emellett fenn kell tartaniuk sejtjeik folyamatos tpanyagelltst s meg kell szabadulniuk bomlstermkeiktl, mg mieltt azok felszaporodva mrgezv vlnnak.

A homeosztzis egy msik pldja az a md, ahogyan egyes llatok a testhmrskletket szablyozzk, hogy egyrszt ne melegedjenek tl testk sejtjei, msrszt ne is htsk le ket tlsgosan. Az llatok tlnyom tbbsge a krnyezetbl szrmaz hvel tartja fenn testnek hmrsklett. Gyakran hidegvrnek nevezik ket, m ez a kifejezs nem egszen pontos. Egy forr napon a hidegvr sivatagi kgyk testhmrsklete jval magasabb is lehet, mint zskmny, a melegvr ugregr. A tudsok az ilyen llatokra egy sokkal megfelelbb kifejezst alkalmaznak: ektoterm, ami azt jelenti, "kls hellts". 

A helyvltoztatsra kpes ektoterm llatok kztt sok olyan is akad, amely viselkedsvel kpes befolysolni testnek hmrsklett. E magatartsformkat legmagasabb szintre a ganajtr bogarak s a szarvasgykok fejlesztettk. Mindig kpesek megtallni azokat a helyeket, ahol meleg van, ha testk tl hideg, illetve a hvs krnyezetet, amikor tlmelegszenek. Ezek az llatok gyakran pontosan meghatrozott napirend szerint tevkenykednek. jszakra nagy fk, kvek vagy ms olyan helyek kzelben rejtzkdnek, melyek nappal magukba szvtk a meleget, majd azt a hvs jszakkban lassan kisugrozzk. Hajnalban elbjnak s a napon stkrezve felmelegtik testket, hogy felkszljenek napi teendikre (tpllkozs, fszekpts). A dli hsg idejn ismt rnykba vonulnak, lehetleg olyan helyre, ahol egy kis szell is frissti a levegt. Alkonyatkor megint napoznak egyet, hogy az est leszllta eltt mg tbb meleget magukba szvjanak. 

Egyes emlsk a tpllkforrsok megfogyatkozsa s az alacsony hmrsklet ellen fld alatti regekben trtn hiberncival vdekeznek. A hossz ideig tart „sztzis” fenntartshoz ezek az llatok barna zsrt halmoznak fel, s kpesek valamennyi testfunkcijuk lelasstsra. Az igazi hiberntorok (pldul az erdei mormota) a testhmrskletket alacsonyan tartjk a hibernci sorn, mg a hamis hiberntorok (pldul a medvk) maghmrsklete vltozik, nha egy-egy rvidebb idszakra meghaladja a fszek hmrsklett. Egyes denevrek igazi hiberntorokknt barna zsron alapul, gyors, remegsmentes htermelsk rvn kerlnek ki a hiberncibl.
 
 
Az esztivci (ami a szieszthoz hasonl) nyron fordul el, s egyes emlsk szmra lehetv teszi a magas hmrsklet, vzhinyos idszakok tllst (pldul a teknsk bessk magukat a tavi sr al).
 
A kis endotermeknl, pldul a denevreknl s az nekesmadaraknl fellp nappali kbulat tmenetileg cskkenti a magas metabolikus arnyt az energiatakarkossg rdekben.

Az llatok nhny csoportja kpes arra, hogy testnek hmrsklett a sejtekben vgbemen kmiai folyamatok ltal termelt hvel szablyozza. Ezeket az llatokat endotermnek nevezzk. A kt f endoterm llatcsoport a madarak s az emlsk. Nhny olyan rovar is van, pldul a mhek s molylepkk, amelyek kpesek sajt hjkkel melegteni magukat.

A pingvinek akr a - 40 fokos hmrskletet is kpesek elviselni. Testk belsejt melegen tartjk, mg a kls rszeket, pl a lbukat ppen csak valamivel fagypont fltt tartjk. 

Az emlsk tbbsgnek nagyjbl 37 fokos a testhmrsklete. A madaraknl ez az rtk ltalban 39 fok krl van. Ahhoz, hogy bels hmrskletket lland szinten tartsk, mikozben a kls hmrsklet vltozik, szablyozniuk kell a testk ltal termelt, illetve leadott h mennyisgt. Mivel az endoterm llatok szervezete ltalban melegebb, mint krnyezetk, nagyon fontos a hleads szablyozsa. Az emlsknl a szrzet s a br alatti zsrrteg, a madaraknl pedig a tollak akadlyozzk meg a tlzott hvesztst. Hideg idben ezek az llatok felborzoljk szrzetket vagy tollazatukat, amely ltal tbb levegt tart vissza, gy jobb lesz a hszigetels. Az izmok reszketse, vacogsa az aktv htermelst szolglja. 

 

Az llatok testk htsre is tbbfle mdot alkalmaznak. A testfelszn kzelben fut vrednyek kitgulnak, hogy tbb ht adjanak le. A br felletrl verejtk prolog el, de a prolgs vgbemehet a szj s a lgutak nylkahrtyjn keresztl is (lihegs).

A hideg tengerekben l endoterm llstok, mint pldul a blnk vagy a fkk, nem is prbljk egsz testket melegen tartani. Minden egyes vgtag tvben hcserlknt vrrhlzat hzdik, s ez segt a test kzponti rsze lland hmrskletnek a fenntartsban. 

 

 

Forrsok:

wikipedia.org

Peter J. B. Slater: Az llatok viselkedse

Steve Parker: Az llati test mkdse

 

 

 

 

Mg nincs hozzszls.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2024. Janur
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints