Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
llatok

Ragadoz emlsk

A ragadozk (Carnivora) rendkvl hatkony llnyek. Ersek, hatalmasak, gynyrek, de hallosak. Az llatvilg minden csoportjban vannak ragadozk, vagyis olyan fajok, melyek ms llatokat lnek s esznek meg a hsukrt. A hsevk csodlatos gyilkolgpek, melyeknek lnik kell a tllsrt. Hatsos fegyverekkel rendelkeznek, melyek segtik ket abban, hogy a nluk jval nagyobb prdt is el tudjk ejteni. Az emlsk ragadozi a legfejlettebbek s a legismertebbek, pedig rajtuk kvl lteznek ragadoz rovarok, halak, hllk s madarak is. Szinte minden llatfajra vadszik egy msik llat, egy ragadoz. A ragadozk fontos szerepet jtszanak az koszisztmkban, kordban tartjk a prdallatok tmeges s kros tlszaporodst, rendszerint a beteg s gyenge egyedeket kivltasztva s megsemmistve pedig erstik az llatllomnyokat. A ragadozk tbbsge rendkvl hatsos fegyverekkel van felszerelve, melyek vdekezsre is tkletesen megfelelnek, de elsdleges szerepk a zskmnyszerzs. Vajon mi teszi a ragadozkat olyan sikeres llatcsoportt s hogyan vadsznak az egyes fajok? Most csoportonknt bemutatom ezeknek az llatoknak a zskmnyszerzsi technikjt s fegyverarzenljt.  

A ragadoz emlsket a kvetkez csaldokra osztjuk szt:

Macskamedveflk (Ailuridae)

Kutyaflk (Canidae)

Madagaszkri cibetmacskaflk (Eupleridae)

Macskaflk (Felidae)

Mongzflk (Herpestidae)

Hinaflk (Hyaenidae)

Bzsborzflk (Mephitidae)

Menytflk (Mustelidae)

Plmacibetflk (Nandiniidae)

Rozmrflk (Odobenidae)

Flesfkaflk (Otariidae)

Valdi fkaflk (Phocidae)

Mosmedveflk (Procyonidae)

Medveflk (Ursidae)

Cibetmacskaflk (Viverridae

Itt tl terjedelmes lenne az sszes csoportrl rszletesen beszmolni, ezrt csak nhny csoportrl rok.  

Emlsk

Macskaflk:

A macskaflk (Felidae) a vilg legsikeresebb s taln legszebb hsevi. Megjelensk mltsgteljes, ert sugrz. A csoporton bell megklnbztetnk kis-, s nagymacska flket. A kismacskk kistestek, tudnak dorombolni, de nem tudnak ordtani. Testk karcs, egsz csontvzuk knny, fejk arnylag kicsi, arcirszk rvid, az arckoponya az agykoponytl nincs mly befzdssel elklntve. Fogazatuk hegyes, nem zmk, nyelvcsonti vk csontos. A karmok visszahzhatk. Ktsgkvl ez a legvltozatosabb s fajokban is leggazdagabb csoportja a macskknak. Eddig nem kevesebb, mint 13 l kis macskanemzetsget ismernk. Az ismert legrgibb macskaflk a kismacskkhoz tartoznak. Ezek mr a Miocn-korszak kzepetjn megjelentek Eurpban. Ettl az idtl kezdve szmos kihalt kismacskafajt ismernk Eurpban, zsiban, a Jgkorszakbl pedig mr Amerika fldjrl is.

A nagymacskk nagyobb mretek, fleg ordtssal s vltssel kommuniklnak s nem tudnak dorombolni.

A macskaflk legmagasabb fejlettsg csoportjt alkotjk a nagymacskk. Ide tartoznak a legflelmetesebb s egyttal legszebb ragadozk kivtel nlkl. Mg az amgy is igen magas fejlettsg macskk kzt is ezeket kell a legtkletesebb ragadozknak tartanunk. Testalkatuk izmos, erteljes; fejk arci rsze kiss megnylt; fogazatuk igen erteljes, tmr; nyelvcsontjuk csak rszben megcsontosodott; karmaik visszahzhatk; farkuk hossz. Az alcsaldnak 5 l s 3 kihalt nemt ismerjk.

A macskafllen bell 4 alcsaldot klnbztetnk meg: nagymacskk (Panthera), kismacskk (Felidae), geprd-formk (Acinonychinae) s kardfog macska-formk (Neofelinae), mely egy kihalt csoport. sszesen 37 ma l faj tartozik a macskaflk csaldjba.

Az oroszln kivtelvel az sszes macskafle magnyosan l. A ragadozk terletvd llatok. A territriumuk hatrait vizelettel s rlkkel jellik meg, amely tvoltartja a vetlytrsakat. Abban minden macskafle megegyezik, hogy kivl vadsz. rkat kpesek eltlteni az ldozat becserkszsvel, hogy a lehet legkzelebb kerljenek ahhoz. ltalban a tl fiatal vagy tl reg, illetve a sebeslt s beteg llatokat szemelik ki tpllkul, melyek valsznleg gyis elpusztulnnak.  Vadszatkor megprblnak minl kzelebb lopzni a kiszemelt zskmnyllathoz. Tekintetk szinte rtapad az ldozatra, mikzben testk a fldhz simul s hangtalanul ksznak elrbb. Mancsukat puha talpprnk bortjk, melyek a visszahzhat karmokat rejtik. Ezzel a "karomvdbel" a macskaflk karmai mindig lesek s hasznlatra kszen llnak rendelkezsre. Miutn 20-40 mterre megkzeltettk a zskmnyt, megfesztik izmaikat s kitrnek biztost frengetegbl. ltalban gyors s rvid hajsza utn  utolrik, majd letik a szerencstlenl jrt llatot. A prdnak eslye sincs, ha egyszer megfogtk, neki vge. Miutn ledntttk s lefogtk az ldozatot, harapsukkal meglik.

Fejlett, trszer szemfogaik gy alakultak ki, hogy behatoljanak a zskmny bre al s hallos sebet ejtsenek a lgcs s nyelcs sszeszortsval, valamint a ltfontssg vrerek sztroncsolsval. A torkon kvl a macskaflk a tarkt s az orrt is clba vehetik s annak sszeharapsval lik meg prdjukat. A kismacskaflk a rgcslk koponyjt s gerinct zzzk szt fogaikkal. Ez a mdszer legtbbszr gyors hallt hoz. Mivel a nvnyevk (klnsen a gazellk), a stressz s ijedtsg hatsra sokkos llapotba kerlnek, ha megfogjk ket, gy ellenlls nlkl pusztulan el a ragadozk karmai kzt. Rendszerint nem szenvednek sokig, a macskaflk llkapcsa gyorsan elvgzi a szrny feladatot. A nagytest macskk, pldul az oroszln vagy a tigris a gerincre mrt ers harapssal is vgezhet zskmnyval. Pofjukon rzkeny szrszlak tallhatk, melyek jelzik gazdjuknak a prdallat hallt, gy engedhetnek a szortson. Az rl s metszfogak segtsgvel a ragadozk knnyen szttpik a hst, zpfogaikkal pedig alaposan sszergjk. Elszr az zletes bels szerveket, a szvet, a mjat s a tdt fogasztjk el, majd a test tbbi rszt is felfaljk, mg csak a csontok maradnak. rdes nyelvkkel a macskaflk mg a csontokrl is lereszelik a hscafatokat, hogy semmi se menjen veszendbe. Az oroszlnoknl az evs szigor hierarcia szerint zajlik: elszr a hmek esznek, majd a nstnyek s legvgl a klyk, amelyek sokszor hen maradnak. A leoprd a fk tetejre vonszolja fel a prdt, ahol knyelmesen elfogyasztja anlkl, hogy rivlisoktl s hullarablktl kellene tartania. A leoprd olyan ers, hogy kpes a sajt slyval megegyez mret llatot felcipelni az gak koronjba. A geprd, llandan tartva a tbbi ragadoztl, gyorsan eszik. Futs utn annyira kifullad, hogy idbe telik sszeszednie magt. Ennyi id alatt egy hina simn elveheti tle a vacsorjt. A geprd teht nem valami sikeres vadsz, ha sikerl is elejtenie valamit, gyakran ms llatok orozzk el a tetemeket. Mindegyik fajnak megvan a sajt evsi s vadszati szoksa. Egy nagytest llat elejtse utn napokig, akr 2-5 napig nem kell jra vadszniuk. A macskaflk viszonylag sokszor elvtik a zskmny, tzbl hat vagy ht alkalommal a prdallat bizony megmenekl. Inniuk is viszonylag keveset kell, hiszen a hsbl felvett vz s a testnedvek elegend folyadkot biztostanak. A macskaflk rendkvl tiszta llatok, bundjukt gondosan poljk.

 

Br kegyetlen vadszok, a macskaflk gyengd szlk. Kicsinyeiekt vjk mindentl, ami fenyegetst jelenethet, az anyallat, amely az oroszln kivtelvel egyedl neveli fel utdait, dhdten reagl , ha a kicsiket veszly fenyegeti. A hmek egyltaln nem vesznek rszt az utdgondozsban, st ha lehetsgk van r, meglik a nem tlk szrmaz klykket, hogy az anyjuk jra tzeljen s k legyenek a kvetkez generci api. A legtbb macsknak 2-6 klyke szletik. A kismacska flk 2 hnapos, a nagymacskk 80-110 nap elteltvel adnak letet klykeiknek. Nhny hnapos korukban mr elksrik anyjukat a vadszatokra s 16-22 hnaposan mr nllak. Nehz elhinni, hogy a hzimacskaszer, jtkos kis llatok a Fld legflelmetesebb gyilkosaiv vlnak rvid id alatt.

 

Kutyaflk:

A kutyaflk a macskkhoz hasonlan ersek s hatkonyak, br egszen ms mdon alkalmazkodtak az lethez. 37 ma l fajuk van. 2 kihalt nem s a valdi kutyaflk (Caninae) csoportja alkotja a kutyaflk csaldjt. A farkasok, rkk, saklok s vadkutyk tartoznak a kutyaflkhez. A hzikutya, a legrgebben hziastott llat az emebr legjobb bartja, mg a vadon l kutyk nagyon bizalmatlanok az emberrel. Az vszzados vadszat mly nyomot hagyott a kutyaflkben. A farkasrl alaptalan mendemondk s legendk keringenek, neki van a legrosszabb hre a kutyaflk kzt. Valjban azonban rtalmatlan, flnk s rendkvl rtelmes llat.

A legtbb kutyafle falkban l. Ilyen a farkas, vagy az afrikai hinakutya. A rkk s saklok is szoros ktelkekben, csaldokban lnek, amely egy felntt tenyszprbl s azok klykeibl llnak. Az idsebb klykk sokszor a kotorknl maradnak, hogy segtsenek a legkisebbek nevelsben. A kutyk szigor hierarchia szerint lnek. A farkasfalka kt elsszm egyede az alfahm s az alfanstny. Kizrlag k szaporodhatnak, a tbbi falkatag ltalban a klykk vagy valamilyen rokonuk. A falka sszes szukjnl kialakult az n. lvemhessg. Ezt a jelensget a kutyatartk is ismerik. Az lvemhessg azrt alakult ki, mert a falkban csak a vezr nstny szaporodhat, viszont a tbbi szuka segt a kicsik nevelsben. Amikor a vezrnek klykei vannak, az alacsony rang nstnyeknl is megindul a tejelvlaszts s vemhessgre utal tneteket mutatnak. Ez a viselkeds felbreszti bennk az anyai sztnt s gy elktelezettebben nevelik a vezrpr utdait. A vezreknek jr az elszri evs joga zskmnyejtskor. A falkarendszer nagyon hatkony. Megnveli az eslyt a sikeres vadszatra, a klyk letben maradst s nagyobb vdelmet is jelent. Ha egy falkatag valamilyen szablyt megszeg, pldul az egyik alacsony rang nstny prosodik s utdokat szl, vagy esetleg egy fiatal hm szembeszll a vezrhmmel, akkor akr ki is zhetik a falkbl, ami ltalban az adott pldny hallos tlett jelenti. Egy falkban l llat ugyanis egyedl, segtsg nlkl nehz letben maradnia. A falkban l kutyaflk kpesek nluk jval nagyobb prdt elejteni, amely napokra elegend hsforrst jelent. Sikerk az sszehangolt csapatmunkban rejlik. A farkas pldul rendkvl sokoldal a vadszat tern: lesben llva, nylt tmadssa, hossz vagy rvid hajszval, felvltva zve a vadat is tud vadszni. A vadszmdszert a zskmny fajtja s mrete is meghatrozza. A farkasok egyttes ervel gyrik le a nagy szarvasokat, majd egytt lakmroznak belle. Elszr a vezrpr eszik, majd a tbbiek. Evs kzben gyakoriak a vicsorgsok s a kisebb nzeteltrsek. Igazi verekedskor a farkasok viszonylag visszafogottan kzdenek, igyekeznek a rangsorban betlttt helyk szerint cselekedni.

A kutyaflk kotorkokban, odkban lnek. ltagos alomszmuk: 2-7 klyk. Az anya az els hetekben ki sem mozdul a vacokbl, ezalatt kizrlag az apallat gondoskodik rla, szlltja a nstnynek az lelmet. A kicsinyek hamar felnnek s rtkes vadszaiv vlnak a csapatnak. A kutyaflk is terlethez kttt llatok.  

Az afrikai vadkutyk a legritkbb, de legsikeresebb falkban l kutyaflk. Tz vadszatbl nyolc alkalommal zskmnyt ejtenek, ami nagyon j arny. Rendkvl kitartak, napokig kpesek ldzni a kiszemelt ldozatot, felvltva futnak s vgl a vgkimerlstl gyenge llatot egyttes ervel lik meg. Egy nstny ilyenkor a klykkkel marad, a vadsz egyedek hordjk haza nekik a tpllkot. A gyomrukbl visszaklendezik a falatokat s azzal etetik a klykket s avadszatban rszt nem vev trsaikat.

A rkk s saklok kistest gyilkosok.  A sakloknak rossz hrk van dgev tulajdonsgaik miatt, m k is kpesek aktvan, szervezetten vadszni kisemlskre, szarvasgidkra, vagy madarakra. A rkk sokig a egr regnek bejratnl vrakoznak, majd lecsapnak. Tlen kpesek a h alatt megbv llatokat is rzkelni. Az egyik leglesebb hallsa a laptfl rkknak van. Nagy, radarszer fle nem csak a tkletes hallst, de a hleadst is biztostja az afrikai sivataban, ahol l. A vilg legkisebb kutyaflje a sivatagi rka, msnven fennek.

A kutyaflk nem kpesek karmaikat visszahzni. Futskor a karmok a talajhoz tapadst biztostja, nagy segtsgre szolgl a hirtelen irnyvltskor. Fra mszni sem tudnak, viszont kivl szk, a legtbb kutyafle szereti a vizet a macskkkal ellenttben. A macskaflknk kt kivtel akad: a bengli tigris s a jagur imdja a vizet, sokszor vadszik vzben vagy vzkzelben.

 

Tengeri emlsk

 A kedves s jtkos delfinekben a legtbb emebr a szeld, bartsgos trsat s bohks llatot ltja. Egy olyan lnyt, amely kptelen erszakosan viselkedni vagy lni. Ne feledjk azonban, hogy kedvenceink, a delfinek is ragadozk s erszakosabb vilgban lnek, mint ahogy hittk. A delfinek hallal, a blnk apr planktonikus mikroorganizmusokkal tpllkoznak. A nagytest delfinek, mint pldul a kardszrny delfin, amely a delfinek kzt a legnagyobb, fkkat, ms delfineket, st cpkat is megtmadnak.

A delfinek a fogascetek csoportjba tartoznak. Tdvel llegz tengeri s desvzi emlsk. Tpllkszerzskor egy olyan eszkzt hasznlnak, melynek segtsgvel nagy tvolsgokbl kpesek rzkelni a halrajok helyzett, nagysgt, st a fajtjukat is. Ez a csodlatos eszkz az ultrahang. Amikor az llat kibocstja apr csettint hangok ksretben, az ultrahang sztramlik a vzben. Ha beletkzik egy trgyba, vagy llnybe, az ultrahang visszaverdik s a delfin agyban feldolgozdik. gy a ragadoz megkapja a zskmny pontos tartzkodsi helyt s mrett. Tmadskor a delfin kikapcsolja az ultrahangot, hogy ne zavarja el a halakat. Az ultrahang olyan ers, hogyha kzvetlenl sugrozza ki egy egy halra, az elkbul tle. A delfinek csapatban lnek. Segtksz, gyengd csaldban, amely klnbz nem s kor egyedekbl ll. Az desvzi folyami delfint kivve elengedhetetlenl fontos a trsasg. A csapattagok sokszor rokonok, mind jl ismerik egymst. A csapat nemcsak csaldknt mkdik, hanem hatkony vadszcsoport is. Minden csaldnak sajt vadsz mdszere van a zskmnyszerzsre. A vadsz mdszer fajtnknt, de akr delfincsaldonknt is eltr lehet. Az egyik ismert technika sorn a delfinek egy nagy rajba tmrtik a halakat, minden oldalrl bekertik ket, majd bele-beleharapnak a hallabdba. A kardszrny delfinek ers farokcsapsokkal beletnek a halrajba s egyenknt sszeszedegetik a lettt halakat. A sarkkri hideg vizekben a kardszrny delfinek a jgtbln ragadt fkkat is gyesen ejtik el. A fka igyekszik a jgtbln maradni, melyet a delfinek megprblnak felfordtani. Vgl az egyik delfin tvolabb megy a jgtbltl s nagy hullmokat keltve nekiszik a jgtblnak. Majd a tbbi egyed is csatlakozik, mgy 3-4 delfin nem sorakozik fel a hullmkeltshez. Nhny msik pldny pedig a jgtbla tbbi oldaln ll lesben. A heves sords elbb-utbb lesodorja a fkt egyenesen a vzbe, ahol knnyen vgeznek vele. A palackorr delfinek egyes lhelyeken ngyilkos akci keretben, kivetik magukat a vzbl, kisznak a partra, miutn a sekny vzbe tereltk a halakat. Az iszapos partrl a halak egyre kzelebb kerlnek a szrazfldre. A delfinek hirtelen felgyorstanak, egy nagy vzlkettel kisodorjk a halakat a partra, majd maguk is partra vetdnek, hogy a szrazra kerlt halakat bekebelezzk. Ez a mdszer veszlyes, nem minden delfin tud visszaevicklni a mly vzbe. A delfinek teht tallkony mdszereket fejlesztettek ki a vadszat rdekben.

Csak nemrgiben fedeztk fel a kutatk a delfinek letnek stt oldalt. Kiderlt, hogy a delfinek igen agresszvek tudnak lenni, napi szinten erszakoskodnak s durvn viselkednek egymssal. Ha szksges, akr meg is lhetik fajtrsaikat. Ez a viselkedsforma ritkn figyelhet meg, ezrt fedeztk fel csak a kzelmltban.

Egy msik llatcsoport, a blnk nem annyira kegyetlenek. ket nem vletlenl hvjk szeld risoknak. Tbbsgk a szilscetek csoportjba tartoz lass planktonev. A delfinekhez hasonlan k is csaldokban lnek, sajtos hangjukat neknek nevezzk.  szilscetek a vzfelszn kzelben szlesre nyitjk szjukat s hagyjk, hogy a vz a szjukba mljn. A szjregben a szilk segtsgvel kiszortjk a vizet, de az lelem fennakad a szilkon s az llat lenyeli ket. Szilscet a vilg legnagyobb emlse, a 32 mterre is megnv kkblna. A blnk kisebb csoportja a fogascetekhez tartozik, mint amilyen a jl ismert mbrscet is. Az mrscet a vilgon a legmlyebbre merl emlse, 3000 mter mlyen vadszik ris tintahalakra s polipokra.

A delfineknek s blnknak egyetlen utdjuk szletik. A szaporodsi idszakban a meleg tengerekbe vndorolnak, majd visszatrnek a Jeges-tengerbe s a sarkvidkekre. A blnk teje rendkvl zsros, a borjak hamar megersdnek.

Rgebben a blnkat kmletlenl vadsztk a hsukrt s zsrjukrt, ma mr azonban vadszati tilalmak vdik ket. Szmuk rendkvli mdon megfogyatkozott. Sok kutat gy vli, hogy az llomny soha nem fogja kiheverni a mrtktelen vadszs okozta krokat. A blnk szioran vdett llatok. A delfinek szmra a legnagyobb veszlyt a szennyezett krnyezet s a halszhlkba val fennakads jelenti.

A tengeri ragadozk msik csoportjt az szlbak alkotjk. Az szlbak kz a kznyelvben fkknak nevezett llatok tartoznak. A fkkat tovbb valdi fkk (Phocidae) s flefkk (Otariidae) csoportokra osztjuk szt. Valdi fka pldul az elefntfka, a Weddel.-fka, vagy a leoprdfka. Flesfka a medvesfka s az oroszlnfka. A rozmrok az szlbak csoportjban nll osztylba tartoznak, csoportjuknak egyetlen kpviseli. A fkk valamennyien ragadozk, halakkal s ms tengeri llatokkal tpllkoznak. A cetektl eltren ngy vgtagjuk van, testket szr bortja, s nem tltik egsz letket a tengerben: kicsinyeiket a parton hozzk a vilgra. A fkk letmdja egyarnt vzhez s szrazfldhz kttt, a szrazfldn esetlenl mozognak. Testk ors alak, ramvonalas. Mells vgtagjaik szlbakk alakultak, a htsk elcskevnyesedtek. Orrlyukaikat teljesen el tudjk zrni.

 

Forrsok: A szveg a sajt rsom.

http://catdog.mindenkilapja.hu/

 

Mg nincs hozzszls.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
ra
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints