A klmavltozs kvetkezmnyei a vonul madarak krben. Az ghajlatvltozs hatsra vltozhat a fajok fldrajzi eloszlsa, demogrfiai jellemzje s viselkedse. A vltozsok lehetsges hossztv hatsai: evolcis vltozsok, loklis kihals, vonulsi id, valamint az elterjedsi terlet megvltozsa, hibridizci, fszekalj szmnak vltozsa stb.
Fldnk tlaghmrsklete a nagyfok CO2 kibocsts miatt gyorsan emelkedik. Ha srgsen nem tesznk valamit ennek a visszaszortsa ellen, akkor a folyamat visszafordthatatlan lesz s belthatatlan kvetkezmnyekkel jrhat. A szn-dioxid-kibocsts emelkedse a Fld tlaghmrsklett 2052-re 2 fokkal emeli meg, 2080-ra pedig 2,8 fokkal.
A tengerparti blket, mocsarakat s vizes lhelyeket egyre gyorsabb tempban emsztik fel a klmavltozs okozta gyakori radsok, vagy pp a hosszan tart szrazsg. Ezek nlkl a madarak nem tudnak megszokott helyeiken pihenni s feltltdni az t sorn, tartalkaik kimerlhetnek, s nem kpesek megtenni a tbb ezer kilomteres utazst.
A hossz tv vonulk legnehezebb feladata a Szahara tszelse. A fokozd szrazsg s npessgnvekeds miatt a Szhel-vezetben egyre intenzvebb a terlethasznlat, ez azonban tovbbi lhelyvesztshez s a sivatag kiterjedshez vezet. gy is rengeteg madr pusztul el az tnak ezen a szakaszn, de a sivatag terjeszkedse lassan oda vezet, hogy a madarak egyltaln nem lesznek kpesek legyzni ezt az kolgiai akadlyt.

A vonulsi ritmus is vltozban van: a vonuls egyre rvidebb, st egyes madarak trlik az egsz fraszt utazst. Szmos kis test madrfaj Anglibl mr nem repl el telelni Spanyolorszgba, Franciaorszgba, vagy szak-Afrikba, ahogyan jabban a nmetorszgi darvak is otthon telelnek sereglyek trsasgban. A ttlensg azonban kockzatos. Egy hirtelen lehls, vagy nhny zordabb tli nap alatt legnagyobb rszk sajnos elpusztul.
Az enyhe telek viszont kedveznek az lland madaraknak. Mivel tbben tllik a telet, a vndortrl visszatr vonulk gyakran azzal talljk szembe magukat, hogy megszokott fszkelhelyket mr elfoglaltk a helyben marad fajok, amelyekkel radsul nem csak a fszkelhelyrt, hanem a tpllkrt is versengenik kell.

A korn rkez tavaszi napokkal Eurpa egyes terleteire korbban jnnek meg a madarak. Angliba pldul kt-hrom httel hamarabb rnek haza, mint harminc vvel ezeltt. A tavaszi meleg miatt azonban a vegetci is korbban led s a rovarok szaporodsa is hamarabb beindul, ez azonban sajnlatos mdon nincs szinkronban a madrfikk kikelsvel. Magyarorszgra is mintegy 10 nappal elbb rkezett meg tavaszal a bartposzta, a vadgerle, a srgarig, s nhny nappal a kabaslyom. A rendkvl szraz tavasz a pajzsoscankk tvonulst is nehezti. Kevs a sztterl sekly szikes tcsa, szrazak a sziki mocsarak, gy korbbi vekben megszokott hatalmas csapataiknak csak tredkeit lthatjuk itt napjainkban.
Christiaan Both s a holland kolgiai intzetben dolgoz munkatrsai 16 ven t vizsgltk a kormos lgykap helyi populcijnak fejldst. Az Afrikban telel nekesmadr populcijnak 90%-a eltnt azokban az vekben, amikor a meleg miatt korbban keltek ki a rovarlrvk, a lgykap gy nem tudta elltni utdait megfelel mennyisg fehrjeds lrvval.
A hossz tv vonul madarakat a klmavltozs mellett ezernyi veszlyeztet tnyez fenyegeti: az lhelyek talaktsa, feldaraboldsa, beptse, a krnyezetszennyezs minden formja, a mestersges akadlyok, mint pl. az elektromos vezetkek, vagy a szlermvek rotorlaptjai, mind-mind srlkenyebb teszik a madarakat a klmavltozs hatsaira.
Nhny plda a klmavltozsra
Az szakon l macskabaglyok kztt rgen eltejedt volt a szrke szn. A htakar egyre vkonyabb, gy a barna sznvltozat tllsi eslye n, arnyuk egyre nagyobb a populcikban.
Az szaki populcik madarainak szrnyhossza tlagosan nagyobb lett a hosszabb vonulsi id miatt. Mivel rkezskig hosszabb tvolsgot knytelenek megtenni, tlagos testtmegk kisebb. A szrnyhossz tulajdonthat a hibridizcinak is. Franciaorszgban pldul talltak kerti geze-dli geze hibrideket is s emiatt megvltozott az llatok klleme. A hibrid pldnyok tovbbszaporodsa felhigtja a fajtatiszta llomny genetikai sokflesgt, s hossz tvon az egsz fajt megvltoztathatja, ami akr j fajok s alfajok ltrejvetelben is megnyilvnulhat.
A klmavltozs kzegszsggyi hatsokkal is jr: pl. fogkonysg egyes betegsgekre. A fehr glyk egyre gyakrabban fertzttek Eurpa-szerte. A hja s a karvaly fokozottan rzkeny lett a nyugat-nlusi lzra. A vndormadarak hzimadarakat fertzhetnek meg (lsd. baromfipestis, vagy vilgmret madrinfluenza-jrvny).

Kevesebb madrral vagy madarak nlkl egyre tbb lesz a rovar, a sznyogok zaklatjk az embereket, a lepkk megeszik a fk leveleit, a bogarak pedig tnkreteszik a termst. nekesmadarak nlkl kevesebb a beporzott nvny is.
Kanadban a rovarokat fogyaszt madarak 95 szzalka eltnt az elmlt negyven vben. A megmaradt 5 szzalk kemny munkt vgez, de ma mr prt tallni is nagy kihvst jelent szmukra.
A klmavltozs befolysolja a pingvinek termszetes lhelyt is. „A pingvinek nagyon vigyznak a terletkre s agresszvv vlhatnak, ha tl kzel merszkednk hozzjuk. Viszont ha kicsit tvolabb csendben lelnk, oda fognak jnni hozznk. Nagyon kvncsiak.” – mondja Dr. David Ainley, llatviselkeds kutat.
A legnagyobb test antarktiszi pingvinfaj, a csszrpingvin s a kisebb Adlie-pingvin lete egyarnt a tengeri jghez ktdik: a tllsk mlik rajta. Az emelked hmrsklet s az ersd szl felaprtja a tengeri jeget, gy br a pingvinek gyalogls helyett knnyedn szklhatnak, hogy megtalljk maguknak a tpllkot, az sz jgtblk nlklzhetetlenek a tllskhz. Az Antarktisz bizonyos rszein, ahol a jg mennyisge nvekszik, nagy pingvin populci l, mshol azonban a jg s a pingvinek is eltntek. A globlis felmelegeds kvetkeztben a jgtakar elolvad, a tengerszint emelkedik, a pingvinek pedig arra knyszerlnek, hogy dlebbre keressenek j lhelyet.
Dr. Ainley gy gondolja, a pingvinek egyrtelmen az emberi viselkeds ldozatai. Az Adlie-pingvinek alapveten a zajl tengeri jgen lnek, de a kltshez jgmentes fldre van szksgk. Az ghajlatvltozs befolysolja s megvltoztatja az letket, habr az Antarktisz madarai nem tartoznak a veszlyeztetett fajok kz. Ugyanis ha lhelyk lakhatatlann vlik, egyszeren tovbbllnak, s j terletet keresnek maguknak.

A tengeri jg nagyon rzkeny a hmrskletre. Mindkt pluson a mikrobktl kezdve a tpllklnc cscsig, az egsz koszisztma a tengeri jg ltezstl fgg. Annak rdekben, hogy a globlis felmelegeds jelenlegi teme a jvben ne folytatdhasson, dr. Ainley tmogatja a megjul energiaforrsok – a nap-, szl- s termikus energia, biomassza – hasznlatt.
Sajnos ez nmagban mg nem enyhti az emberi pusztts okozta ghajlatvltozs antarktiszi emlskre s madarakra gyakorolt hatst. Az ipari tevkenysg a Dli sarkon is hozzjrul a kedveztlen vltozsokhoz, csak gy, mint az ellenttes pluson.
Br a fka s blna populcik jra nvekednek az vekig tart kizskmnyols utn, s a bnyszat tilos a Madridi Jegyzknyv rtelmben, a turizmus, a vadszat, a nagy trsg halszat, a szennyezdsek s olajfoltok – mint 2012 mjusban – egyttesen tovbbra is veszlyeztetik az Antarktiszt s egsz lvilgt.
Az antarktiszi let a klmavltozs drmai hatsainak tkre, s az ott honos llnyektl gykeres vltozsokat kvetel a tlls rdekben.

Mit lehet tenni? gyeljnk az energiafelhasznlsra, kapcsoljuk le a villanyt, ljnk biciklire, vagy vegyk ignybe a tmegkzlekedst, hisz a klmavltozs nem csak a madarakra, hanem elbb-utbb egsz krnyezetnkre s sajt magunkra is hatssal lesz.
Forrs:
http://www.met.hu/ismeret-tar/meteorologiai_hirek/index.php?id=425&hir=A_klimavaltozas_befolyasolja_a_pingvinek_termeszetes_elohelyet_is
http://www.edenkert.hu/vilagos-zold/zold-bolygo/rosszul-hat-a-klimavaltozas-a-vonulo-madarakra/1293/
http://klimavaltozas.lap.hu/_hatasa_az_allatokra/19726817
http://www.metropol.hu/cikk/969113-viszlat-madarak-hianyozni-fogtok