Az llatvilg evolcija sorn jelents esemny volt a kemny, kls meszes hj megjelense. A szilrd vz hatkony vdelmet nyjtott a ragadozkkal s a vz fizikai hatsaival szemben. Ennek a tulajdonsgnak a megjelense lehetv tette a puhatestek gyors elterjedst. A kvletek tansga szerint a puhatestek megjelensk utn viszonylag gyorsan benpestettk a vizeket. A puhatestek trzsbe mintegy 130 ezer ma is l faj tartozik. Ezzel az llatvilg msodik legnpesebb trzst alkotjk.
A ma l puhatest llatok kzismert kpviseli a csigk, a kagylk s a fejlbak. Javarszt vzi llatok, csak a csigk egy rsze szrazfldi.
Testk hrom f tjkra, a fejre, a lbra s a zsigerzacskra tagolhat. A fej a test ells rszn tallhat. Az izmos lb tulajdonkppen a brizomtml erteljes megvastagodsa. A zsigerzacsk a bels szerveket foglalja magban. Jellemz szerv a test hti oldaln ered nagy brred is, amelyet kpenynek neveznk. A kpeny mirigyei a kls felszn fel msztartalm vladkot termelnek, amely a szilrd kls vzat (csigahzat, kagylhjat) alkotja. A csigkon s a kagylkon a kpeny kvlrl nem ltszik, mivel a hj eltakarja.
A puhatesteknek is dcidegrendszerk van. Dcaiktesttjanknt csoportosulnak, legfejlettebb a fejben tallhat agydc. A legfontosabb rzkszerveik a fejkn helyezkednek el, pldul a pros szem s a tapogatk.
A puhatestek tbbsge vltivar llat, de a csigk kztt sok fajhmns.
Szilrd, meszes hjuk miatt a puhatestek az lvilg trtnetnek, evolcijnak kutatsban nagyon jelentsek. Az llatok elpusztulsa s testnek elbomlsa utn hjuk megmarad, s az ledkes kzetekben megtallhat. gy meghatrozhat, hogy bizonyos ledkrtegek lerakdsnak idpontjban milyen puhatest fajok ltek. A rtegekben tallhat kvletekbl kvetkeztetni lehet a kzetrteg kialakulsnak idpontjra.
Az ti csiga (Helix pomatia) a Fldkzi-tenger krnykn s Nyugat-Eurpn kvl Kelet-Eurpa melegebb tjain terjedt el; utbbinl mindenekeltt az Als-Rajna vidkn, a Badeni-t krnykn, valamint a Nahe s a Neckar folyk mentn. A kifejlett csigk hza max. 40 mm szles s 35 mm magas, testk 8-9 cm hossz. A tbbi fajhoz hasonanaz ti csiga is puhatest.
A csigahz kanyarulataiban helyezkedik el a zsigerzacsk, amely az llat bels szerveit - kztk a kezdetleges tdt - foglalja magba. Vz nlkli rzkeny teste fejre s haslbra tagoldik. Mozgsszerve a fldigilszthoz hasonlan brizomtml. Az elrehaladst segti, hogy a szjnyls mgtti nylkatermel mirigy vladka a hasl al mlik. Ezzel a nylks cskot maga utn hz csiga akr les trgyakban is kpes tmszni. A fejen 2 pr tapogat tallhat. A rvidebbeknek a szaglsban van szerepk, a hosszabban vgn tllhatk a szemek, melyekkel homlyosan lt s csak a kzeli trgyakat rzkeli. A tapogatkat rintsre vagy veszly esetn a csiga rgtn visszahzza.
Nappal az ti csigk ltalban hzukba vonulnak vissza s nyirkos, stt helyeken bjnak el (fahasadkok, kerti hulladk). jjel aktv llatok, ilyenkor keresnek tpllkot.
A csiga hzban fell reds llkapocs tallhat, alul pedig egy finoman fogazott reszelnyelv foglal helyet, amellyel sztmorzsolja tpllkt. A vadon l ti csigk elseretettel elfogyasztjk a vzitormt, a kankalint, a saltt, a gyermeklncfvet s a csaln leveleit, de ezek hjjn berik algkkal s zuzmkkal is.
Kzp-Eurpban a tli hideggel szemben tli lommal vdekeznek s nha a hossz, szraz nyarat is ezzel a mdszerrel vszelik t. Ilyenkor a csigk sr nylukkal bebortjk hzuk nylst s a megdermedt nyl vdrteget kpezve "bezrja" a bejratot. Az ti csiga szne lhelytl fggen vltozhat: erds terleteken gyakran barna vagy rzsasznes a hzuk, a nylt lhelyeken tallhat pldnyok srgsak vagy cskosak, gy a megfakult fben lthatatlann vlnak. Ez a sznbli lczs elrejti a csigkat legfbb termszetes ellensgk, az nekes rigk ell.
Az ti csigk nyirkos nyri jszakkon, haznkban tbbnyire jliusban szaporodnak. A legtbb csigafajhoz hasonlan az ti csigk is hermafroditk, vagyis minden pldny egyszerre hm s nstny is. nmagukat azonban nem kpesek megtermkenyteni, ezrt egy msik csigval kell prosodniuk. A przs eltt az llatok felegyenesednek, haslbukat egymshoz szortjk s tapogatikkal simogatjk egyms testt. Vgl az egyik csiga tfrja prja testt a "szerelmi nylnak" nevezett meszes tvissel, ami az llat nemi szerve. Amelyik pldny ezt hamarabb vezeti be a msikba, az lesz a hm. Ezutn hmivarsejteket juttat a msik llatba, majd ezutn szerepet cserlnek, az eddig nstnyt alakt egyed juttaz spermt a msik testbe, gy mindkt fl ad s kap is. A przs utn kb. egy hnappal mindkt egyed kupaconknt 20-50 pett rak a talajba. A picike, ppen kikelt csigk hza puha s tltsz, ebben a fejldsi szakaszban csak ktszer csavarodottak. A csiga nvekedsvel egyre nagyobbodik a hza, egyre szlesedik a spirl s n a csvarulatok szma. A nagyhz pldnyok gyakran csak 2 ves korban vlnak ivarrett.
Az ti csigknak 3 faja ismeretes: a pettyes ti csiga , amelyet ltalban csak ti csignak hvnak, fekete foltokkal tarktott barna hzat visel. A ligeti csiga hzn 1-5 sttbarna csk lthat, a hj pereme fekete. A kerti csiga hza kisebb, ltalban srgs sznezet. a j pereme fehr. A hjon nha 5 stt csk tallhat. Az ti csiga akr 10 vig is ellhet a termszetben. Haznkban vdett faj. Egyes orszgokban (pl. Franciaorszgban) a csigkat igazi nyencsgknt fogyasztjk, ezrt rgebben a nagy gyjtsi lz miatt szmuk megfogyatkozott. Ma mr csigafarmokon tenysztik az tkezsre sznt csigkat. A csigk csak egy bizonyos mret elrse utn vlnak ehetv. A termszetben az ti csigkra egyes madarak vadsznak.