Afrikai házisikló (Lamprophis fuliginosus):
Élőhely: Afrika szavannás területei. A Szahara homokdűnéitől délre szinte egész Afrikára jellemző. Élőhely tekintetében nem válogatós, így rábukkanhatunk a bozótosokban, ligetekben, és a szavannák tágas területein, ahol a gyep és cserje szinten mozog, akár a tengerszint feletti 2400 méteres magasságig. Magyar és angol neve egyaránt utal könnyen alkalmazkodó természetére, ugyanis gyakorta jelen van a települések közelében, ahol az ott elszaporodott rágcsálókat fogyasztja.
Hossz: nőstény 100-120 cm, hím 60-70 cm.
Szín: barnás alapszínű, a szemén keresztül egy világosabb sáv fut. Több színváltozata van, némelyik egész világos, mások olajzöldek, vagy majdnem feketék.
Táplálék: szinte bármit megeszik ami mozog, nagyon falánk, az egyik legnyúlékonyabb kígyó, sokkal nagyobb prédát is képes lenyelni. Az állatok etetése külön történjen, mert táplálkozási őrületükben egymásba fonódnak, és halálra szoríthatják, sőt le is nyelhetik egymást, mely gyakorta mindkét állat pusztulásával végződik.
.
Terrárium: sivatag vagy szavanna-terrárium, 60x60x50 cm. Mivel e faj egyedei leginkább az éjszakai órákban aktívak igazán, UV megvilágításra nincs szükségük. A hőmérséklettel szemben támasztott igényeik sem magasak, elviselik a 20-30 fok közötti értékeket. Viselkedésük, attraktív megjelenésük némi agresszióval párosul, de könnyen kézhez szoknak.
Hőmérséklet: 24-32 fok.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó. Az ivarok felismerését a testméreten kívül a farok formája és relatív hosszúsága teszi lehetővé. Korán ivaréretté válnak, de 250 gramm alatt ne párosítsuk a nőstényeket. A tojások nagyon és hosszúkásak. Rendkívül szapora, képes újabb prázás nélkül 60 naponta újabb és újabb fészekaljakat rakni.
Kelés: 26-28 fokon 45-55 nap.
Utódok száma: 3-12 db.
CITES: nem szükséges.
Angol neve: African house snake.
Saját kép
|