Milyen llat volt a gvaudani szrny?
A 18. szzadban Franciaorszgban, Lozere megyben, Gvaudan tartomnyban rejtlyes hallesetek trtntek. Hrom v alatt tbb mint szz gyilkossg trtnt, a bnbaknak egy farkast kiltottak ki. Tudsok s rejtlyvadszok vszzadok ta tallgatjk, hogy mifle llat volt kpes ilyen vrengzst vghezvinni. Most ismerjk meg a gvaudani rm trtnett!
1764 jniusban kezddtek a tmadsok, amikor egy parasztlnyra rontott a flelmetes bestia. A marhacsorda, amelyre vigyzott, elldzte a szrnyet s megvdte a lnyt, aki egyike volt a kevs szerencss tllknek. Az llatot a lny gy rta le: vrs bundj, farkasszer pofja s bojtban vgzd hossz farka volt, mellkasn fehr csk ltszdott. Az els hivatalos ldozat a 14 ves Jeanne Boulet volt., akit jnius 30.-n lt meg a titokzatos ragadoz. Oktberben kt vadsz vette clba az llatot, ngyszer meg is lttk, de a szrny nem pusztult el. Azt mondtk, a brrl egyszeren lepattannak a golyk. Jean-Baptiste Duhamel kapitny emberei, aki tbb mint 60 hivatsos katont kldtt a rm utn, szintn megsebestettk, de nem tudtak vgezni vele. A tmadsok hre a kirlyi udvarba is eljutott, XV. Lajos kirly katonkat s hivatsos vadszokat kldtt a rm utn. Elszr egy Denneval nev vadsz rkezett Gvaudanba, m a sikertelensgek utn felhagyott a vadszattal. A kirly fegyverhordozjnak, Antoine de Beauterne-nek, aki nagy vadsz hrben llt, sikerlt kilnie egy nagy farkast, amely kzel 180 cm volt. Az llatot kitmtk s a 20. szzad elejig a Prizsi Termszettudomnyi Mzeumban volt killtva. Azutn a fenevad hnapokig nem lt embert, majd jra lecsapott. 1769-ben zarndokok szzai kerestk fel a Notre Dame de Beaulieu templomot, akik mind hittek abban, hogy a szrnyet Isten kldte az emberekre. Ekkor egy vadsz, Jean Chastel 300 emberrel s vadszkutykkal hajtvadszatot indtott s vgl 1767 jnius 19.-n hrom lvssel sikerlt letertenie a fenevadat. Chastel ezstgolyt hasznlt, mivel a babons lakossg gy gondolta, hogy egy vrfarkas kveti el a szrnysgeket. A helybeliek szerint a szrny egy dmon volt, mellyel csak az ezstgoly vgzett. A vrfarkas elmlet alapja fknt Abel Chevalley rtl szrmazik, aki elszr jegyezte le, hogy ezstgolyt hasznltak a szrny elejtshez. Az llatot szmos alkalommal kzelrl meglttk, mgsem sikerlt leterteni hrom v utn sem. A rm legalbb 113 ldozatot szedett s tovbbi 162 ember megtmadott s megsebestett. A tllk igen vltozatos lerst adtak tmadjukrl, s sok rszlet megegyezett.
Hogy pontosan milyen llat volt a gvaudani szrny, a mai napig a vita trgyt kpezi. Nmelyek egyrtelmen farkasnak rtk le, melynek vrsen izz szeme, vadkanszer durva bundja, agrszer pofja volt. Nhny gyerek szerint szkellve jrt, egy rmlt regember szerint pedig ktlbon jrt s nevetsszer hangot hallatott, amikor a tyklja krl llkodott. A falusiak rettegst az a gondolat is erstette, amit egy hely pap ltetettel az emberek elmjben, miszerint a rm egyenesen Isten bntetse azok szmra, akik Isten ellen val letet ltek.
Egyrtelmen farkasra hasonltott, de jval nagyobb volt annl. Azt megllaptottk, hogy a lny hmnem s a gyomrban megtalltk utols ldozatnak, egy kislnynak a maradvnyait. Nem sokkal ksbb lelttek egy szokatlanul nagy nstnyfarkast, amire azt mondtk, nem lehet ms, csakis a szrny prja. Mivel nagyon sokig nem tudtk lelni, sokan arra gondoltak, hogy egy betantott, ember irnytotta llat lehetett a szrny. Sok szakrt vallja, hogy biztosan nem vadllat volt, mivel azok flnek az embertl. A teljes igazsgot taln soha nem fogjuk megtudni. A szrnyeteget a kirlyi udvarba akartk vinni kitmetni, de a Versailles-ba tart hossz ton a tetem bomlsnak indult, ezrt ismeretlen helyre temettk. Azt is lehetsgesnek tartottk, hogy nem is llat, hanem egy tallkony sorozatgyilkos garzdlkodik Gvaudan erdeiben, mivel tbb ldozatnak is hinyzott a feje s egy vadllat nem csonkt, hanem egyszeren felfalja az ldozatt, tbb hulla azonban viszonylag rintetlen maradt. Voltak olyan holttestek is, melyeknek mintha elvgtk volna a torkt, ami szintn inkbb egy sorozatgyilkosra utal. A msik gyans dolog, hogy a szrny kizrlag embereket tmadott meg (tbbnyire nket s gyerekeket), mg akkor is, amikor haszonllatok, tykok, kecskk s marhk voltak a kzelben.
Felmerltek egzotikus, akkoriban nem ismert llatfajtk lehetsge is, pldul egy elszabadult oroszln, esetleg hina. Az oroszlnt s az afrikai vadllatok nagy rszt annak idejn a parasztok egyltaln nem ismertk. Jean Chastel ksztett egy rajzot az llatrl, miutn leltte s a kp egyrtelmen egy cskos hinra emlkeztet. A hink 4 fajtja kzl azonban csak a foltos hina aktv vadsz, a cskos hina kizrlag dgev s flnk termszet. A gazdag arisztokratk akkoriban nha hozattak messzi tjakrl klnleges llatokat, melyeket a lakossg nem ismert, de azokbl az vekbl nem talltak arra utal feljegyzst, hogy brmilyen vadllat elszktt, vagy elszabadult volna a magnllatkertekbl vagy arisztokratktl. Felmerlt mr medve, rozsomk, pvin, tigris lehetsge is, de ezek kzl egyik sem felel meg azoknak az lltsoknak, melyeket a szemtank s tllk elmondtak. A felsorolt llatok kzl ugyanis egyik sem tehn nagysg. Egy elfogadhat elmlet szerint a gvaudani rm egy kutya-farkas hibrid lehetett, mert azok jval nagyobbak mind a kutynl, mind a farkasnl, bundjuk sokszor cskos, a farkuk is bojtos, valamint jl tanthatk s agresszv termszetek. Egyes szakrtk mg azt is megkockztatjk mondani, hogy a keverk llatnak az apja farkas, az anyja kutya volt. Nhnyan azt lltjk, hogy a vadllat valsznleg valamilyen ms hibrid volt, pl. tigris-oroszln keverke. A fogsgban l egzotikus llatokat kedvtelsbl, vagy akr a vletlen folytn is keresztezhettk egymssal. Szlssgesebb elmletek szerint a gvaudani bestia egy rg kihalt llat egyik utols kpviselje, egy Mezonychia volt. A Mezonychia a korai oligocn idszakban kihalt, robosztus s nagy farkas-szer ragadoz llat volt, a mai cetek tvoli, szrazfldi rokona. Olyanok is akadnak, akik szerint nem egy, hanem tbb ragadoz llat egyidej tmadsa okozta a rengeteg hallesetet (tbb emberev farkas, farkasfalka, vagy egy gyilkos farkaspr, esetleg egy csapat elszabadult egyb vadllat).
Sok trtnsz, llatszakrt, vagy a bnldzsben jrtas szemly prblta mr megfejteni a rejtlyt. Tbb mint 15 emllet ltezik a gvaudani bestit illeten. Sokan azt lltjk, hogy egyszeren egy gyes sorozatgyilkos, vagy egy gyilkos csoport kvette el az ldklseket, mivel ha llat lett volna az elkvet, azt 3 v alatt mr kzre kertettk volna. Akkoriban tbb szz farkast lttek ki, kizrt, hogy nem lttk ki a gyilkos pldnyt. Kriminalisztikval foglalkoz szakrtk szerint magnak Jean Chastelnek is benne volt a keze a gyilkossgokban, ugyanis a rmet a sajt hzhoz kzel tertette le s a sorozatgyilkosoknl megfigyelhet az a tendencia, hogy elszr a lak vagy szlhelyktl tvol kezdenek gyilkolni, majd egyre kzelebb kerlnek ahhoz. Gvaudan azon rszeit, ahol az ldozatokat megtalltk, 6 znra lehet felosztatni s rdekes mdon abban a znban trtnt a legtbb halleset, melynek kzepn llt Jean Chastel hza. Felmerl mg egy helyi arisztokrata, bizonyos Jean-Francois Charles Morangis grf neve is, mint lehetsges elkvet, st gyanba keveredett Jean Chastel fia, Antoine Chastel, illetve Duhamel kapitny is. A htborzongat trtnet a filmeseket is megihlettk. A Farkasok Szvetsge (2001) cm francia film hihet magyarzattal szolgl, de sok krdst nyitva hagy. A filmet Christophe Gans rendezte s Samuel Le Bihan, Mark Dacascos, Vincet Cassel, Monica Bellucci jtsszk a fbb szerepeket.
A rejtlyes llattmadsok kzl ktsgkvl a gvaudani szrny a legismertebb. Franciaroszgban azonban a gvaudani szrny utn, vagy azzal nagyjbl egy idben ms helyeken is trtntek megoldatlan "llatgyilkossgok". Ilyen pldul az indre-i, a valais-i, vagy a vivarais-i szrny esetei. Lehetsges, hogy mindegyik esetben sorozat-, vagy tmeggyilkos llt a httrben. A teljes igazsgot valsznleg soha nem fogjuk megtudni, de a francia np emlkezetben mg ma is lnken l a gvaudani bestia legendja.

Forrsok:
http://csiribusz.freeblog.hu/archives/2008/03/13/A_gevaudani_bestia/
Lny-aktk c. TV sorozat 4. rsze http://www.animalx.net/beast_of_gevaudan.html
http://www.unknown-creatures.com/beast-of-gevaudan.html
http://werewolftheory.blogspot.hu/2012/05/myths-legends-beast-of-gevaudan-1764-67.html
|