Arab efa (Echis carinatus):
Élőhelye Afrika, Közép-Kelet, Közép-Ázsia és az indiai szubkontinens egyes részei. A Föld legelterjedtebb mérgeskígyói közé tartoznak, benépesítik Pakisztánt, Indiát, Srí Lankát és szinte egész Afrikát is. Kedvelik a sivatagos és száraz füves területeket. A világ legtöbb emberét megölő 4 kígyófaj (pápaszemes kobra, közönséges krait, Russell-vipera és efa) közül az ez a legkisebb. Mérge nagyon erős, azonnal támad, ha rálépnek, vagy megzavarják. Elterjedési területén a legtöbb halállal végződő kígyómarásért az efa a felelős, mivel gyakori, és az a szokása, hogy félig a homokba temetkezve, láthatatlanul vár. A test oldalát fedő, ferdén álló ormó pikkelyek fűrészes élűek, ezeket egymáshoz dörzsölve surlódó hangot hallat védekezés, vagy támadás közben.
Az efák feje jellegzetesen körte alakú, a fejtetőn jellegzetes X alakú rajzolat van. A nagy szem magasan a fejtetőn helyezkedik el. Általában barna árnyalatúak, de az élőhelytől függően lehetnek krémszínűek, vörösesbarnák, vagy szürkék is. Hátukon fekete, fehér és homokszínű foltok és hullámok fordulnak elő. Elevenszülő, 20-25 ivadéka is lehet. Tápláléka változatos: gerinctelenek, kétéltűek, hüllők, madarak, emlősök.
Csekély méretük (55-80 cm) senkit ne tévesszen meg, mivel több emebr halálát okozzák évente, mint az összes többi mérgeskígyófaj együttvéve. Mérgük emberre halálos aránya 5 mg, tehát hússzor kevesebb, mint például a puffogó viperák esetében. Toxicitás szempontjából még a kobrákat is túlszárnyalják. Harapásuk először jelentéktelen tünetekkel jár, sőt órákig tünetmentes lehet. Később a vágtagokon ödéma és szederjesség alakul ki, majd megjelenik a legjellegzetesebb tünet, a fogínyvérzés. Általános vérzékenység lép fel, spontán vérzések történnek a belső szervekben és az agyburok ereiben. Az agyfolyadékban toxin halmozódik fel és a szövetekben magas lesz a méregkoncentráció. A méreg szert a szervezetbe eljut és emiatt az ellenszérum neheze jut el minden érintett területre. Polimer fehérvérűség is felléphet, ami gyakran társul akut veseelégtelenséggel. A vérzések mellett a vesekárosodás a fő halálok.
|