Testhmrsklet
Kezdjk egy alapvet krdssel, ami mr tbb mint szz ve foglalkoztatja a paleontolgusokat: hidegvr, vagy melegvr llatok voltak-e a dinoszauruszok. A melegvr llatok, mint pldul az emlsk s a madarak gyors anyagcservel rendelkeznek. A gyors anyagcsere fokozott tpllkfelvtelt jelent, vagyis a melegvrek magasabb energiaszinten lnek. Az energit a tpllkbl nyerik. Szervezetkben mindennem kmiai folyamat sokkal gyorsabban zajlik le, mint a hidegvr llatok (halak, ktltek s hllk) testben. A hidegvrek sokkal jobban fggnek a krnyezettl, k a napfny melegt hasznljk energiaforrsknt. A legtbb hidegvr llat, pldul a gykok s kgyk villmgyors mozdulatokra kpesek, de csak rvid ideig. A dinoszauruszokat felfedezsk utn sokig lomha mozgs, otromba llatokknt kpeltk el. A dinoszauruszokat a hllk kz soroltk, m ma mr tudjuk, hogy legkzelebbi l rokonaik a madarak. Sok faj kpes volt a gyors mozgsra s bizonyosan llthat, hogy lland testhmrsklettel rendelkeztek. A melegvrsg terijt az is altmasztja, hogy a sarkvidkeken is megltek. Br akkoriban teljesen eltr volt az ghajlat a hideg vidkeken is, m a hidegvr llatok nem tudtk volna tllni a tbb hnapig tart sttsget, hideget s tpllkhinyt. Sok kutat gy vli, hogy a sarki terleteken l dnk a mai medvkhez vagy bkkhoz hasonlan tli pihent, hiberncit tartottak, amivel akr hidegvrknt is tvszelhettk a nehz idket. A csontok keresztmetszetnek vizsglata alapjn megllaptottk, hogy a dinoszauruszok nvekedsi teme igen gyors volt, ami szintn a melegvr fajokra jellemz. Richard Owen, angol anatmus mr az 1840-es vekben sejtette, hogy a dinoszauruszok melegvrek lehettek. A vita tovbbra is folytatdik, taln soha nem olddik meg ez a krds. Nhny tuds azt sem zrja ki, hogy fajonknt vltozott az llatok testhmrsklete, vagyis pldul a lass Sauropodk hidegvrek, mg a kisebb s gyors Theropodk egyes fajai melegvrek voltak.
Mret
A dinoszauruszok elkpeszt mreteikrl hresek. A mretet befolysolja a leveg oxigtartalma, ami a dinoszauruszok korban sokkal magasabb volt a mainl, akr a 35%-ot is elrhette. Emiatt a fk risira, akr 40 m magasra is megnttek s velk egytt a nvnyevk, majd a ragadozk is hatalmasak lettek. Minden idk legnagyobb szrazfldi llatai is a dinoszauruszok kzl kerltek ki. A 94-97 milli vvel ezeltt lt Argentinosaurus a valaha lt egyik legnagyobb llat. 118 cm felkarcsontja, 1,5 m csigolyi s 100 tonna slya volt. Egyesek szerint azonban nem ez az llat volt a legnagyobb. 1878-ban Edward D. Cope amerikai paleontolgus tallt egy 2,4-2,7 mteres gyki csigolyt, amely sajnos elveszett ton a mzeum fel, ltezst csak fnykpek bizonytjk. Az Amphicoelias fragillimus nvre keresztelt llat a felttelezsek szerint 56-62 m hossz s 120 tonns lehetett. A minden idk legnagyobb dnja cmrt a Bruhathkayosaurus is verseng. Az 1989-ben megtallt maradvnyrl mg vitatkoznak, mivel egyesek megkvesedett fatrzsnek vlik. Ha tnyleg dinoszaurusztl ered, akkor 45 m hossz, 15 m magas s kzel 140 tonns lehetett.
A leghosszabb Sauropoda a Seismosaurus, mely akr 50 m hosszra is megnhetett. A legnehezebb az Argentinosaurus a maga 100 tonnjval. A legmagasabb a 12 m hossz nyakkal rendelkez Brachiosaurus volt. A legkisebb dinoszaurusz az Iberomesornis, amely verbmretre ntt. A legnagyobb ragadoz a Giganotosaurus, amely elrte a 15 mtert. A legnagyobb fejjel a Pentaceratops bszklkedett: koponyja tbb mint 3 m hossz volt.

Intelligencia
A mai llatokhoz viszonytva a dinoszauruszok nagyon kis mret aggyal rendelkeztek. Ebbl sokig arra kvetkeztettek, hogy nem lehettek tl eszes llnyek. A 30 m hossz Diplodocusnak tlagosan 60 cm volt a koponyja, amelyben az agyreg csupn 7 cm volt. Egy ilyen llatrl nehz elkpzelni, hogy intelligens lett volna. A dinoszauruszok agytrfogata nagyjbl megegyezik a hllknl tapasztalt rtkekkel. Az agy mrete s az llat letmdja kztt sszefggst fedezhetnk fel. A legnagyobb aggyal a hsevk rendelkeztek, hiszen a vadszathoz „okosnak” kellett lenni, tervet szni a zskmnyszerzshez, felmrni az eslyeket, megbecslni a prdallat erejt s a tvolsgot, ami a ragadozt elvlasztja tle. A ragadozkon bell is a kistest, falkban vadsz fajok agya volt a legnagyobb. Azoknak a nvnyevknek, melyeknek nem voltak kls fegyvereik s vdelmk a hsevkkel szemben, hanem csak gyorsasgukban bzhattak, azoknak is viszonylag nagy agyuk volt. A legkisebb aggyal az ers pncllal elltott, tettl-talpig felfegyverkezett nvnyevk rendelkeztek (pl. Stegosaurus, Ankylosaurus). Ezeknek az llatoknak nyilvn nem kellett azon gondolkozniuk, hogy sszanak meg egy ragadozval val tallkozst, amikor testket fegyverknt is hasznlhattk. A dinoszauruszok legtbbje nem volt okos, hanem ers sztnk irnytottk ket, mely szablyozta az alapvet letfunkcikat, a tpllkszerzst s a szaporodst.
Lts
Ha szemgyre vesszk a dinoszauruszok koponyjt, a madarakhoz val hasonlsgot fedezhetnk fel a ltsukkal kapcsolatban. A szemek a feltnen nagymret szemregben, a koponya kt oldaln helyezkedtek el. A ragadozknak sokkal jobb ltsuk lehetett, ami segtette a vadszatot. Alapvet tulajdonsg, hogy az llat kpes legyen felmrni a zskmnyllata tvolsgt, teht a kt szem ltmezeje tfedje egymst. pp ilyenek a Theropodk szemei. ltalnossgban elmondhat s a mai llatokra is igaz, hogy a ragadozk szeme elre irnyul, mg a nvnyevk a fej kt oldaln l, hogy biztostsa a minl szlesebb ltmezt. Ma gy vljk, hogy a lts igen fontos szerepet jtszhatott a prvlasztsban is. A dinosazuruszok nagy valsznsggel meg tudtak klnbztetni szneket is. Mivel gyakran tbb nvnyev faj egyms mellett legelszett, a lts rvn szemeltk ki maguknak a fajtrsakat s a leend prjukat. A mai madarakhoz hasonlan valsznleg a dinoszauruszok is sznesek voltak, s minden fajt eltr mintzat klnbztetett meg a tbbitl.
Br s szn
Egy dinoszaurusz fosszilis brnek lenyomata csak klnsen j krlmnyek kztt marad fenn. A brt gcsrts felszn, kemny pikkelyek bortottk. Olyan helyeken, mint a has, amely kevsb van kitve a napfnynek, a pikkelyek igen aprk voltak. Az Egyeslt llamokban 1999-ben talltak egy rendkvl j llapotban lv Edmontosaurus csontvzat. A lelet pratlan, mivel az llat sz szerint mumifikldott, vagyis nem csak a csontok, hanem a lgy szvetek, kztk a brlenyomatok s pikkelyek is lthatk. Tbb szvet lenyomatot is talltak mr, kztk taln egy Olaszorszgban tallt Scipionyx a legklnlegesebb, mert az llat lgy szvetei, a mja, a vkony- s vastagbele, izomzatnak s lgcsvnek rszletei s tkletesen kivehetk.

Lgzs
A dnoknak hatkony lgzrendszerre is szksgk volt. Valsznleg itt is a madarak nyjthatnak nmi segtsget. A madarak tdeje alig mozdthat. A lgcsvn s a lgcsveken indul csvecskken, az n. parabronchusokon kerersztl veszik fel a beraml levegt, mely lzskok szertegaz rendszerbe jut. A leveg apr nylsokon t beramlik a gerincoszlop, a vgtagok s ms csontok regeibe. Az elhasznlt leveg szintn a parabronchusokon keresztl tvozik el. Ezt az egsz lgzrendszert a lgzskok s bordk mozgsa tartja fenn.
Vrkerings
A dinoszauruszok vrkeringsrl is sok a felvetd krds. Az egyik legnagyobb rejtly az, hogyan volt kpes egy Sauropoda mret llat a vrt a szvbl a rendkvl hossz nyakba pumplni. Egy 12 m magas Brontosaurusnak nagyjbl 1,6 tonns szvre lett volna szksge ehhez, ugyanakkor egy ekkora szv rengeteg energit vont volna el a szervezettl. Sok paleontolgus gy kpzeli ezt el, hogy nhny dinoszaurusznak, pldul a hossznyak fajtknak akr tbb, hrom vagy ngy szivk is lehetett a nyakukban. A nyak vrereiben billentyk akadlyoztk meg a vr visszafel ramlst, ahogy pldul a mai zsirf nyaka is mkdik. Hogy szvk 4 kamrra volt-e osztva, vagy a hllkhz hasonlan a jobb s a bal kamra nem vlt el teljesen egymstl, az rk krds marad. Ha abbl indulunk ki, hogy melegvrek voltak, akkor lehetsges, hogy ngykamrs szvk volt. Ezt az elmletet Richard Owen mr 1841-ben lerta egy dolgozatban.
Tpllkozs
A dinoszauruszokat tpllkozs szempontjbl 2 csoportra oszthatjuk: nvnyevk s hsevk. Minden hsev szinte azonos fogazattal rendelkezett, amely sok hegyes, hajlott fogbl llt. A nvnyevk risi mennyisg gat s levelet fogyaszthattak, ezt csrszer ajkuk s kpszer fogazatuk tette lehetv. Az rlfogak s a szles pofa megknnytette a tpllk felaprtst. A kiesett fogak - akrcsak a hllknl - a dinoszauruszoknl is rvid idn bell jranttek. Mieltt a tpllk a gyomorba jutott volna, ppp kellett rlni a knnyebb emszts rdekben. Elkpzelhet, hogy a dnknak is volt elgyomruk, mint a madaraknak. Bebizonytottk, hogy rendelkeztek emsztst segt aprt kvekkel (gastrolitekkel). Tbb Sauropoda fossziliban talltak kveket a gyomor tjkn.

Hangkpzs
Mivel a hangkpzshez szksges hangszalagok nem maradtak fenn, csak sejtsekre hagyatkozhatunk. Vannak tudsok, akik szerint a dinoszauruszok horkantsszer hangokon kvl nem igazn voltak kpesek a hangadsra. Msok viszont gy vlik, a hangads fontos szerepet tlthetett be a tvolsgi kommunikciban. A mai elefntokhoz hasonllan taln a dnk is nagyon alacsony frekvencij, morajl hangokat tudtak kiadni, amely kilomterekre elhallatszott s biztostotta az egymstl tvol l csordk kztti kommunikcit. Nhny dinoszaurusz furcsa, htrafel ll csontcsipkt, tarajt vagy egyb kinvseket visel a koponyjn. Ez minden bizonnyal a hangadst segtette. A Parasaurolophus elnyjtott, reges fejdsze, a Lambeosaurus feje tetejn tallhat csontkinvs s a Muttaburrasaurus orrn lthat csontdudorok is hangkpz szervek lehettek.
Szaporods
A dinoszauruszok szaporodsval kapcsolatban is felmerlnek krdsek. Nem tudjuk pldul, hogy a madarakhoz hasonlan kloakjuk volt-e, vagy a hllkre jellemz ivarszervekkel rendelkeztek. Dinoszaurusz genitlikat ugyanis mig nem talltak. A tojsraks mikntje sem teljesen vilgos. Egyes tudsok gy gondoljk, hogy az risira nv fajtk nstnyek tojcs segtsgvel raktk le a tojsaikat. Msok azt lltjk, hogy a mai hlltojsokhoz hasonlan a dntojsok is puhk s rugalmasak voltak lerakskor s csak ksbb szilrdult meg a hjuk, gy nem trtek ssze, amikor az anyallat a fldre ejtette ket. Maga a przs sem lehetett egyszer procedra. Szmos dinoszaurusz fosszilit talltak, melyen nem verekedsbl, vagy tmadsbl ered srlsek lthatk a hton, a lbakon s a cspn. Ezeket a sebeket valsznleg przs kzben szereztk a nstnyek. A nstnyeknek rendkvl ers lbbal s cspvel kellett rendelkeznik, hogy a przs idtartama alatt megtartsk a hm slyt is. A dinoszauruszok ivart egy 2003-ban tallt Tyrannosaurus csontvz megtallsa ta meg tudjuk llaptani. A nstny madarak a tojskpzshez szksges klciumot az n. medullris csontban troljk. Ez a csont a lbcsont belsejben, a csonthrtya s a csontvel kztt tallhat. A Tyrannosaurus lbcsontjban ilyen szvetet talltak, vagyis az llat nnem volt. Azta mr tbb faj egyedeinek nemt sikerlt megllaptani a medullris csont vizsglatval. Azt is sikerlt megllaptani, hogy a dinoszauruszok gyorsan ltek s korn haltak. Nvekedsk teme gyors volt s mr a felntt mret elrse eltt szaporodtak. Egyes Sauropodk tbb szz tojst is leraktak, de utna magukra hagytk ket s a kicsinyek 99%-a odaveszett. Egy-egy fszekaljbl csupn 2-4 kicsi rte meg a felnttkort, ahogy a mai teknsknl is lthatjuk.

Kapcsolat a madarakkal
A dinoszauruszok madarakkal val rokonsgt elszr Thomas Henry Huxley vetette fel 1868-ban. A 20. szzad elejn elvetettk ezt az elmletet, arra hivatkozva, hogy a dinoszauruszoknak nem volt villscsontjuk. A ksbbi felfedezsek bebizonytottk, hogy a igen is volt villscsontjuk, pldul egy Oviraptor leleten talltak, m a csontot tvesen kulcscsontknt azonostottk. Azta egyre tbb bizonytkot fedeznek fel a madarakkal val hasonlsg altmasztsra. Tbb mint 100 hasonlsg van a kt llatcsoport kztt. Ha egyms mell rakunk egy Compsognathus s egy varj, vagy egy strucc s egy Gallimimus csontvzat, a hasonlsg szembetn. A dinoszauruszok csontvzn szmos jel utal arra, hogy ksbbi leszrmazottaik a madarak, st mr a replst elsegt anatmiai jegyek is megjelentek a korai dinoszauruszokon. Teht mondhatjuk, hogy a dinoszauruszokbl idvel madarak fejldtek. Klnsen a hsev Theropodk emlkeztetnek a mai madarakra. 1861-ben egy nmetorszgi bnyban megtalltk az Archeopteryx nev llat maradvnyt, amely risi szenzcit keltett. Ez volt ugyanis az els fosszilia, melyen egyrtelmen lthatk voltak a tollak. Az llatot gy emlegettk, mint a hinyz lncszemet a madarak s a dinoszauruszok kztt. Azta szmos tollas fajt talltak. A kutatk kezdik jrarajzolni a legtbb ktlbon jr dinoszauruszrl alkotott kpet, ugyanis egyre valsznbb, hogy pldul a raptorok, mint amilyen az Oviraptor s a Velocirapot, tollas volt. St, egyeses gy vlik, a Tyrannosaurus testt is tollak bortottk fiatal korban, majd fokozatosan elvesztette azokat. A tollak a hszigetelsben is szerepet jtszottak, amibl arra lehet kvetkeztetni, hogy a tollak elszr a hszigetelsben vettek rszt s csak ksbb hasznltk siklsra s replsre.

A teljes szveg a sajt rsom!