Leopárdgekkó (Eublepharis macularius):
Élőhely: Pakisztán, Afganisztán.
Hossz: 20-25 cm.
Szín: a fiatalok keresztben csíkosak, a felnőttek pettyesek. A kicsik a kor előrehaladtával átalakulnak, a csíkok pöttyökké redukálódnak. Sok színváltozatát kitenyésztették (pl. tremper albínó, high-yellow, patternless, blizzard, enigma stb.)
Táplálék: rovarok (főleg tücsök), lisztkukac, gyászbogár lárva, sáska, selyemhernyó, viaszmoly lárva, naposegér. Eleségüket vitaminporozni kell!
Terrárium: sivatag-terrárium. Egy tenyésztriónak megfelel egy 80x40x40 cm. Ha kiskorban elkezdünk foglalkozni vele, akkor hamar szelíd lesz. A vad gekkók viszont nagyot tudnak harapni, és a farkukat is ledobják ijedtükben. Kezdőknek ajánlott faj, rendkívül igénytelen, UV lámpát nem igényel. Gyermekes családoknak is megfelel (10 évesnél idősebb gyereknek). Ajánlott fiatal korban magunkhoz venni az állatot, hogy hozzánk szokjon.
Hőmérséklet: 26-30 fok, elviselik a nyári forróságot. Fürdeni ritkán szoktak, elég nedvességet vesznek fel a táplálékból, de azért legyen vizestáljuk.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó. Tenyésztése nagyon egyszerű, gyakorlatilag csak egy párra van szükségünk. Telelés nélkül is szinte biztosan szaporodnak. Télen (dec.-jan.) tartsuk külön a hímet január végéig, vagy február elejéig és utána a hím azonnal udvarolni fog. Az udvarló hím hevesen elkezdi rázni a farka végét. Erre a párzani hajlandó nőstények nem reagálnak, de amelyik nem együttműködő, az a nőstény elmenekül. A hím rezgő mozgással követi a nőstényt, szagolgatja, majd megharapja a nőstény fejét, vagy hátát, hogy a párzás ideje alatt rögzítse. A párzás 1-2 percig tart csupán. A kisgekkók kikeléskor kb. 8 cm hosszúak.
Kelés: 28-30 fokon 40-60 nap.
Utódok száma: 2 db, 6-8 alkalommal tojik a tenyészidőszakban.
CITES: nem szükséges.
Angol neve: leopard gecko.
Saját kép
|