Afrikai trpeegr tartsa, tenysztse
Az afrikai trpeegr a vilg legkisebb emlsllatai kz tartozik. A terrarisztikban j fajnak szmt haznkban. Nemrgiben nekem is sikerlt szert tennem nhnyra, ezrt szeretnm most bemutatni a tartst.
Az afrikai trpeegr tartsa nagyon egyszer, egyedl az llat apr termett s trkenysgt kell figyelembe venni. A legkisebb rgcsl a vilgon, hossza 5-6 cm, melynek felt a farok teszi ki, slya csupn 3-4 g, a vemhes pldnyok max 12 g. Hasonl mretk ellenre az eurpai trpeegrnek csak tvolabbi rokona, sokkal kzelebb ll a hzi egrhez. Kinzetre pedig a nlunk is honos erdei egrhez hasonl. Szrk aranybarns, de ltezik vilgosabb, szrks sznvaricija is. Hasuk fehres. Hajnalban s alkonyatkor aktv, nappal pr rs elfoglaltsg, szaladgls utn alszik, vackn pihen. Csapatban l, semmikpp se tartsuk magnyosan. Minimum egy prt tarsunk belle, de minl tbben vannak, annl boldogabbak. A jl sszeszokott csapatban mg a hmek se bntjk egymst. tlagosan 2 vig lnek, de fogsgban ismernk 4 ves egereket is. A vilgon mindentt ritka hzikedvencnek szmt. Fogsgban jl tenyszthet, de szerepel a Termszetvdelmi Vilgszvetsg Vrs Listjn. A Szahartl dlre egsz Afrikban megtallhat. Csak vegbl kszlt terrriumban tartsuk, ugyanis olyan picikk, hogy a legkisebb rsen, rcson tfrnek. Ne becsljk le apr mretket, nagyon gyorsak, gyesek, nagyot tudnak ugrani s kivl mszk. Helyignyk sok rgcslhoz viszonytva minimlis, 1-3 egyed szmra egy 30 literes akvrium is megfelel. Alomnak hasznlhatunk illatmentes faforgcsot, m ebben az icipici llatka el fog tnni, ha bessa magt az alomba. A csutkaalmot (kukoricadarlk) nem fogja feltni, s ha falatozik belle, az sem gond. Nagyon ijeds llat, ha megijed pattog, ugrik s ha van lehetsge, felfel menekl, ezrt mindenkpp biztostsunk nekik valamilyen mszalkalmatossgot, gat vagy msziklt ahol kilhetik mszs irnti rajongsukat. Bvhelyet is felttlenl biztostsunk szmukra, ami lehet WC guriga, tojstart darab, kkuszhj vagy reges terrriumi dekorci. Kln ftst nem ignyelnek, m 20 fok alatt ne tartsuk, mert megfznak s elpusztulnak. rzkenyek a vzhinyra, mindig biztostsunk ivtlat, mert sokat isznak s knnyen kiszradnak. Elesgknt csak kismret magok jhetnek szba, pinty, kanri vagy hullmos papagj-elesg. A hagyomnyos rgcsl magokhoz, szotyikhoz s pellet elesgekhez hozz sem nylnak, tl nagy nekik. A frts klest nagyon szeretik. Adhatunk nekik zldsgeket, gymlcsket, m a k bets zldeket, mint sok rgcslnl (kposzta, karfiol, karalb) kerlni kell. Imdjk a tykhrt, saltt, uborkt, bannt. Biztostsunk valamilyen fehrjeforrst, pl sajtot, tojst, lisztkukacot vagy nagyon aprra zzott macsaka- vagy kutyatpot. A hagyomnyos rgcslknak val fogkoptatkat mretknl fogva nem hasznljk. Erre a clra vlasszunk pl. Vitakraft, Vitapol vagy Trixie mrkj, vitamonokkal dstott drops elesget.
A trpeegerek tipikus pldi a "mindent a szemnek, semmit a kznek" llatkknak. Nem szeretik, ha megfogjk s kzben tartjk ket, rzkenyek, ijedsek s ha egyszer kiszknek, ember legyen a talpn, aki el tudja kapni ket. Internetes felleteken lehet ltni videkat, ahol szelidtett egerek kzbl veszik el a tpllkot, vagy a gazdi kezn, vlln maszklnak, m a szelidts hossz idbe telhet s nem minden pldny nyitott a foglalkozsokra. Ha egyltaln nem tesznk be nekik bvhelyet, akkor egy id utn megszokjk az ember jelenltt, valamint a srgst-forgst a terrrijm krl ès idvel elviselik a simogatst. Ha takartskor mindenkpp ki kell venni ket, akkor ne az llat trzst fogjuk meg, mivel haraphat (illetve mretbl addan inkbb csp), illetve ssze is szorthatjuk, ezrt csipesszel ragadjuk meg a farkukat, vagy egy kis tltsz saltsdoboz segtsgvel kertsk be s dobozoljuk be ket. Sajt tapasztalat alapjn a dobozols a legjobb mdszer. Az llatokat lehetleg egyenknt helyezzk el, mert mg az egyiket becserksszk, addig a msik kiugrik a dobozbl, s ezltal sokkal nagyobb a terrriumbl kiszks valsznsge. Nekem egyszer szktt ki mindez idig a hm egrke, akvriumi halszhlval sikerlt megfogni.
Fogsgban viszonylag nehz szaportani. Egyrszt melegignyesek, s csak lland kellemes hmrsklet mellett kezdenek el przani, msrszt trsasgkedvel, 2 ellenkez nem pldny egytt tartsa nem felttlenl eredmnyez szaporulatot. Ha tenyszteni kvnjuk, mindenkpp tartsunk 2-3 nstnyt 1 hmmel, vagy 3-6 nstnyt 2 hmmel, szval mindenkpp egy kisebb kolnit. 6-8 hetes korukban vlnak ivarrett. Az rett hmek knnyen felismerhetk az egerekre jellemz nagy mret herkkrl. ltalban a hmek kisebbek s nylnkabbak a nstnyeknl. A trpeegerek egsz vben szaporodhatnak. A tbbi egrhez hasonlan nluk is a hm szaglssza, majd jtkosan krbekergeti a nstnyt. Maga a przs nagyon rvid s gyors, de rkon t sokszor prosodnak. A vemhessg kb. 19-20 nap. Az jszlttek kukoricaszem mretek, az tlagos alomszm 2-4 utd. 2 hetes korukban nylik ki a szemk, 4 hetesen elvlaszthatk. Igyekezznk fiatal pldnyokat beszerezni, melyek fele akkork, mint a felntt llatok. ruk egr viszonylatban magas, 1500-3500 Ft krli.
|