Rezesfejű mokaszinkígyó (Agkistrodon contortrix):
Ez a jellegzetes mintájú gödörkésarcú vipera közeli rokona a csörgőkígyóknak. Változatos élőhelyeken fordul elő és elterjedési területén igen gyakori lehet. Észak-Amerika szerte megtalálható. Veszély esetén mozdulatlan marad, kítűnő rejtőszínében bízva vár. Kerüli az összetűzést, marása nem mindig halálos. Kistestű kígyó, átlagosan 50-90 cmm de olykor 130 cm-re is megnőhet. Nagyon mutatós, szép kígyó. Nem kedvelik a túl magas hőmérsékletet, a vadonban gyakran látni vízközelben, tavak melletti borzótsoban, vagy mocsarak közelében.
Széles feje felálló orrban végződik. Közepesen nagy szeme és függőleges pupillája van, ami azt jelzi, hogy főleg éjszakai állat. Hűvös időben nappal is mutatkozik. A test pasztellszínű, fénytelen. A fiatal egyedek élénksárga farokvégüket csaliként használják, hogy közelebb csalogassák a békákat és gyíkokat. Ha megzavarják, farkát rezegtetve zörgő hangolt kelt.
Elevenszülő, 5-8 ivadékot szül.
Az emberre halálos méregadag 100 mg. Marás előtt gyakran "próbatámadásokat" végez, melynek során még nem mélyeszti áldozatába méregfogait. Ha mégis megmar valakit, iszonyú fájdalom jelentkezik ödémával, hólyagokkal kísérve.
|