A halak mrete
Nagyon gyakori tvhit, hogy a halak addig nnek, amekkora hely a rendelkezskre ll. Ez butasg! Valjban a halak letk vgig nnek, ezrt n szemly szerint nem szeretem, ha klnfle knyvekben s internetes oldalakon megszabjk a halak vgleges testhosszt. Persze vannak vgleges mretek, de nem lehet teljes mretkben kijelenteni, hogy az adott faj x centimterre n meg. Termszetesen ez nem azt jelenti, hogy egy guppi pontymretre fog megnni, ha tbb ezer literes medencben tartjuk. A rendelkezsre ll hely befolysolja a halak nvekedsnek temt, teht ugyanabbl az alombl szrmaz halak klnflekpp fognak fejldni, ha nhnyat mondjuk egy 30 literes medencben tartunk, nhnyat pedig egy 150 literes akvriumban. Az ugyanolyan kor halak kztt hatalmas eltrst fogunk tapasztalni ebben az esetben, nyilvnvalan a nagyobb akvriumban tartott halak javra. A 30 literesben tengdk taln soha nem fogjk elrni a kifejlett mretket, megrekednek a fejldsben s rvidebb ideig is lnek. Ezrt prbljunk meg minl nagyobb akvriumot biztostani a tartand halfaj szmra a fajtjuktl s mretktl fggetlenl!

Az l elesggel betegsgeket vihetnk be az akvriumba
Ez a tvhit sem igaz 100%-san. Persze az l elesgekkel mindig vigyzni kell, de ha megfelel vintzkedseket tesznk, tisztn tartjuk az elesget, s rvid idn bell feletetjk, akkor kicsi a valsznsge brmilyen betegsg, vagy fertzs megjelensnek. Azt persze figyelembe kell vennnk, hogy nem minden faj szmra megfelel mindegyik elesg, pldul sgrek esetn kerljk a tubifexszel val etetst! A tubifex a legolcsbb s legknnyebben beszerezhet l haleledel. A tubifex tulajdonkppen a Tubifex tubifex nev csvj freg kznapi neve, amel iszapos s gyakran szennyezett vizekben fordul el a termszetben. A dszhalak nagyon kedvelik, m hizlal s csak mrtkkel szabad adni. Rendszeresen jl t kell mosni, hogy valban biztonsgos legyen. A tubifexen kvl manapsg mr rengeteg fle megbzhat elesg kzl vlaszthatunk. Kisebb mret ragadoz halaknak megfelel a vizibolha, a sznyoglrva, az Artemia, a cyclops, a daphina, a grindl, az infusoria stb. Nagytest ragadozknak s sgreknek ott vannak a rovarok, a legyek, a kukacok, csigk, rkok s frgek. Az l elesgek kzl szmos fajtt otthon is knnyen kikeltethetnk s szaporthatunk s ezltal teljesen biztonsgos, fertzsmentes lelemhez juthatunk.

Gyakori vzcsere
A halak s rkok nem kedvelik a tl "friss" vizet, inkbb a biolgiailag "bellt", s esetenknt nem szntiszta vizet kedvelik. A tl gyakori vzcsere ugyangy problma lehet, mint a tl ritka vzcsere. Betegsgek esetn sem szabad rgtn leengedni az akvrium teljes vzkszlett, mivel a friss vz s a benne tallhat anyagok s nehzfmek mg jobban megbetegthetik a mr amgy is legyenglt halainkat. Inkbb a meglv vizet kezeljk betegsg esetn s egszsges llomny mellett is csak hetente 20-30% vizet cserljnk le! A vzcsere higtja a a szerves anyagokat, a nitrtot a vzbl. Egyes fajoknl nagyon fontos a vz kemnysge s pH-ja, ezrt mindenkpp vegyk figyelembe, hogy az ltalunk tartott fajok milyen vzparamtereket ignyelnek s viselnek el. A betegsgek nagy rsze, klnsen a kezd akvaristknl a nem megfelel vzminsgre vezethet vissza.

A halakat, egyedl, vagy prban is lehet tartani
A halak nagy tbbsge kifejezetten trsas. Pr nagytest, magnyosan l mogorva ragadoz fajt kivve, melyek krt tehetnek fajtrsaikban is, az sszes fajt rdemes kis csapatban tartani. A lazacok s pontylazacok mindegyike rajhal a vadonban, hatalmas csoportokba verdve lnek, a nagy szmmal vdekeznek a ragadozk ellen. Ha az ilyen fajokat egyedl, vagy kettesvel tartjuk, ritkn fogjuk ket ltni, mivel nem rzik magukat biztonsgban s el fognak bjni. A legkisebb emberi mozdulatra a nvnyek s kvek rejtekbe fognak hzdni s letk rendkvl stresszes lesz. gy szmoljunk, hogy akkora akvriumot szerezznk be, amelyben legalbb egy kis csapat (min. 5-8 egyed) knyelmese elfrjen. Inkbb vlasszunk egy-fajos akvriumot, de ha az a faj trsas, ne takarkoskodjunk a trsakkal. A rajhalak csapatban mutatnak a legjobban, amikor egy szpen berendezett akvriumban egymst kvetve vgigvonulnak az veg mentn lenygz ltvnyt nyjtva. Az elevenszl fajoknl is rdemes 2-3 egyedet beszerezni, mert nmely faj, pl. a mollik, csipkeldss vlnak, ha unatkoznak, vagy tl kevesen vannak. Ezeknl a fajoknl a nstnyek arnya legyen a magasabb.

Az aranyhalat trpusi halakkal is tarthatjuk
Ez az egyik legnagyobb tvhit, nagyon gyakori hiba! Sokan sszerakjk az aranyhalakat a trpusi, vagy brakkvzi fajokkal, elevenszlkkel s pontlyazacokkal. Az aranyhal teljesen ms ignyekkel rendelkezik, mint a legtbb hal! A legnagyobb klnbsg, hogy az aranyhal hidegviz faj, vagyis nem lehet sszetenni a trpusi, 27-30 fokos medenckben l fajtkkal. Sokan nagyon kis medencbe szortjk be a szerencstlen aranyhalakat, holott risira meg tudnak nni. Valjban az aranyhal tavakba val faj a koik s egyb tavi halak mell. Ftst nem ignyel a medencjk, rvid id alatt meg tudnak nni, az akvriumot hamar sszepiszkoljk, mivel nagyon sok rlket termelnek. Aranyhalat min. 100-200 literes medencben kne tartani fajtrsak s ms hidegvz halak trsasgban megfelelen szrt akvriumban!

A bettk egyedl is jl elvannak gmbakvriumban
A szimi harcoshalrl, ismert nevn bettrl is szmos tvhit kering. Pldul hogy egyedl, kis helyen, akr gmbakvriumban is tarthat. Szerencsre a gmbakvriumok forgalmazst mra mr betiltottk, ennek ellenre sok betta l nagyon apr helyeken (1-2liter), melyeket n nem neveznk akvriumnak. A bettk is kedvelik a trsasgot, de az is igaz, hogy 2 hmet nem lehet egytt tartani mert hallos csatkat vvnak. Viszont 1 hm 2-3 nstnnyel nyugodtan tarthat. A betta labirintkopoltys hal, ami azt jelenti, hogy specilis labirintszervvel a lgkrbl is vesz fel oxignt. Eme tulajdonsga miatt a legtbb bettt levegztet nlkli akvriumban tartjk. A betta nagyon rzkeny a hmrskletre, ezrt ha nagy a klnbsg a vz s a leveg hmrsklete kzt, knnyen megfzik. A legjobb ha kln nekik sznt akvriumban tartunk 4-5 bettt levegztetvel, ftvel s szrvel elltott, sr nvnyekkel beltetett vzben. A bettk a vadonban ragadozk, fogsgban nem mindegyik fogadja el a lemezes tpot. A granullt tpot a legtbb egyed megeszi, de a kedvenck az l elesg. Ez a faj knnyen elhzik, a gyomra nagyjbl akkora, mint az llat szeme, szval ne adjunk neki 3-4 szl tubifexnl, vagy sznyoglrvnl tbbet!

A talajak, "takart halakat" nem kell etetni
Sokan csupn azrt tartanak harcskat az akvriumukban, mert azt hiszik, hogy az algk krdst ezzel knnyen megoldjk. A leggyakoribb algaev fajok a kznsges algaevharcsa (anci), valamint a kkpajzsos pnclosharcsa (hzmesterhalnak is hvjk a kznyelvben). Az utbbi szinte egyltaln nem alkalmas az algaevsre, mivel mindenev ugyan, de az akvrium vegre nem szik fel s pp itt alakul ki elsknt algatakar. A pnclosharcsk (Corydoras-fajok) csapathalak, egyedl tartva ijedsek s visszahzdk lesznek. A kvek kzl bajszukkal szrik ki az apr llnyeket, frgeket, nvnyfoszlnyokat. Az anci nev nagyobb test harcsa szvkorongos szjval mr jobb jellt az algaevsre, m kevesen tudjk, hogy a felntt ancik szinte egsz napjukat a fenken tltik egy bvhelyre, szikra, illetve gykrre rcuppanva s kifejlett korukban szinte egyltaln nem tapadnak r az vegre. Az anci elg nagyra megn, 80-100 literes akvriumba val. Nagyobb slyuk miatt csak kevs idt tltenek az vegen. Tvhit, hogy ezeket az llatokat nem kell etetni. Fenklakknak val granullt, lesllyed elesget ignyelnek, pl. magas algatartalm spirulina tablettkat, vegre ragaszthat pelleteket, vagy talajra hull l elesget, melyet a pnclosharcsk imdnak. A legjobb ha villanyolts utn kifejezetten a fenklak fajoknak adunk egy extra adag elesget, mert nappal a tbbi hal rgtn eleszi ellk a tpllkot. Ha tnyleg algartsra szeretnnk llnyt vsrolni, vlasszunk moszatev mrnt (msnven aymonerit, vagy rviden aymot), vagy garnlarkokat.

A guppi a legszvsabb hal, kezdk els hala
A guppi s a tbbi elevenszl bizony elg hamar meg tud betegedni, ltezik kifejezetten guppibetegsg, ami csak erre a fajra veszlyes s az sszes akvriumban lv elevenszl hallal vgehet. Ha gyermekeknek szeretnnk halakat vsrolni, mindenkpp pontylazacokat vagy kisebb lazacokat vlasszunk, az elevenszlk csupn rdekes szaporodsuk miatt vltak kezd halakk. Egy csapat (5-8 db) neonhal, fekete neonhal, izzfny pontylazac, rzlazac, kfoltos razbra, zebradni, szumtrai dszmrna, veg prisztella, titteya, citromlazac tkletes vlaszts els halnak. Nemcsak szvsak, hanem rendkvl mutatsak csapatban, klnsen stt httr eltt!

A cikk teljes tartalma sajt rs!