Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
llatok

Veszlyeztetett fajokrl

A veszlyeztetett fajok tbbsgt nem ismerjk elgg. Szmos faj, a tbbsg valamilyen mrtkig az ember miatt kerlt a kihals szlre. A tudsok eddig tbb mint 1,5 milli fajt azonostottak, csak a rovarok npes csaldja mintegy 30 milli fajt szmll. A tengerek mlyt, a dzsungeket s szmos ms lhelyet mg nem trkpeztk fel. Szomor lenne, ha azeltt elvesztennk ezeket az lhelyeket a bennk l fajokkal egytt, mieltt megismernnk, vagy egyltaln felfedeznnk ket.

Vltoz vilgunkban minden llat az letben maradsrt kzd. Az ember egyre tbb helyet, vizet, lelmet, trgyat, tbbe energiahordozt s tbb utat kvn. Ezek az ignyek apasztjk a fldi erforrsokat, belertve a vadvilgot is. Az ember tnkreteszi s megvltoztatja a termszetes lhelyeket, az llatok kiszorulnak azokrl a terletekrl, melyek nlklzhetetlenek az letben maradsukhoz. Sok llat kpes arra, hogy a megvltozott krlmnyek kztt ljen. A farmok pldul jfajta tpllkot szolgltatnak a vadon l llatoknak, sok ms llat pedig kivlan alkalmazkodott a vrosi lethez.

Az ember szerencsre mg nem tette annyira tnkre az lhelyeket, hogy teljesen alkalmatlanok legyenek az llatok szmra. A vltozsok nha csak nehezebb teszik az letket. A folykon lpl gtak pldul megakadlyozzk, hogy a halak a fltte vagy alatta lv szakaszra sszanak. A szarvasmarhk legeltetse jcsn megritktja a vadon l fajok szmra elengedhetetlen cserje s fflket.

Bizonyos lhelyek eltnse nagyon aggaszt. A nedves terletek, lpok, mocsarak az egsz vilgon gyors temben zsugorodnak, mivel lecsapoljk vizket, vagy feltltik ket flddel. Ennek kvetkeztben a talaj elg szraz lesz ahhoz, hogy gazdlkodjanak rajta, gy viszont sok vzi llat s madr veszti el lettert.

A trpusi eserdk s dzsungelek a krnyezetpusztts jelkpei. A fakitermels fldnfutv tesz szmos llatfajt, a legetett, parlagon hagyott fldeknek pedig nha tbb szz vre van szksgk ahhoz, hogy kiheverjk a puszttst.

A gondatlanul kibocstott hulladk, szennyvz s vegyi anyagok a talajt, a folykat s tengereket, a gyrak s autk fstgzai pedig a levegt szennyezik. A tl sok szennyez anyag felhalmozdik az l szervezetekben s krosodst, mutcit s hallt okoz.

Az llatok a vadszoktl kzvetlenl is elpusztulnak. Az rtelmetlen sportvadszat s az orrvadszat sok fajt tasztott a vrs listra. Egyes llatokat a bundjukrt, szrmjkrt, hjukrt, tlkkrt, szarvukrt puszttjk. Az ember nem tud csak annyit elvenni, amennyi szksges. A papagjok s teknsk kedvelt hobbillatok. Befogsuk s fogsgban tartsuk cskkenti a vadon l llomnyt. Sok llat mg azeltt elpusztul, mieltt a rendeltetsi helyre kerlne. Mg ma is fognak be majmokat s egyb llatokat tudomnyos s orvosi clokra.

Nagy problma az is, ha egy fajt olyan terleten engednek szabadon, vagy magtl kerl oda s szaporodik el, ahov nem val s ahol korbban nem ltek. Az emberek utazsaik sorn kutykat, macskkat s patknyokat is magukkal visznek, sokszor nkntelenl. Nhny egyed ezek kzl elszkik s szaporodsnak indul, risi krt okozva az shonos populcikban. Erre tipikus, tbbszrs plda Ausztrlia s j-Zland. Ausztrliba gy kerlt a macska, a patkny, a nyl, a kutya (melynek visszavadult leszrmazottai a dingk), s pldul az risvarany. Ha tl sokat fogyaszt, vagy tslgosan jl zskmnyolja a bennszltt llaatokat, feborulhat a termszetes egyensly. Az elszigetelt szigetek llatai kzl tbbnek nincs termszetes ellensge. j-Zlandon pldul amikor megjelentek a betolakod patknyok, a fldn klt, replni nem tud kivik nagyon megfogyatkoztak. Dl-Ausztrliba szndkosan teleptettk be az risvarangyokat azt remlve, hogy megritktja a cukorndltetvnyek rovarkrtevit. A varangyok azonban telhetetlenek s nem vlogatsak, a kisemlsket is megtmadjk, kztk sok hasznos s ritka fajt. Mivel a varangyok mrgezek, a velk tpllkoz ott l ragadozkat is veszlyeztetik. A "gygymd" teht tbb krt okozott, mint maga a "betegsg".

A szigetek lvilga klnsen rzkeny. Madagaszkron pldul olyan llatok lnek, melyen sehol mshol a vilgon nem tallhatk meg. Egyes fajok csak bizonyos tavakban, vagy egyetlen erdben fordulnak el. A szigetek nehezen elrhetk, rendszerint kevesebb faj l rajtuk, mint a kontinenseken. Az szigetlak llatoknak kevs a termszetes ellensgk, gy nem tudjk megvdeni magukat az j ragadozk s betolakodk rkezsekor.

A kihals az evolci termszetes velejrja, a Fld trtnete sorn szmos alkalommal megtrtnt mr. A termszetben mindennapos dolog, hogy az llatok egyedszma n vagy cskken. Olykor egy-egy faj egyedei eltnnek, vagyis a faj kihal, m ez lass folyamat, sok nemzedk alatt kvetkezik be. Az ember tslgosan felgyorstotta ezt a folyamatot termszetrombol tevkenysgvel.

Bizonyos fajok rendkvl rzkenyek a vltozsokra. A nagytest llatok nagy kiterjeds lhelyet ignyelnek s nem tl npes az egyedszmuk. Erre j plda az orrszarv. Lassan szaporodik, csak egyetlen borjat hoz vilgra s az orvvadszok rvid id alatt tbb ezer egyedet lnek ki a tlke miatt. Valaha a Fldn tallhat 5 orrszarv faj elterjedt volt Afrika s zsia- szerte, napjainkra azonban kisebb foltok kivtelvel szinte mindenhonnan eltntek.

A veszlyeztetett fajokkal a Nemzetkzi Termszetvdelmi Uni (IUCN) foglalkozik. A szervezet hozzvetlegesen meg tudja llaptani hogy mennyivel cskkent egy-egy faj npessge az utbbi vekben, milyen veszlyek fenyegetik, s tettek-e mr lpseket a megvsuk rdekben. Az uni Vrs Knyvben a fokozottan veszlyeztetett fajok listja szerepel.

Sajnos nagyon nehz megfkezni azokat a hatsokat, amelyek a vadvilgot veszlyeztetik, m mgis sok ember szeretne tenni az llatok jvjrt. A vadvdelem egyik teendje, hogy olyan trvnyek szlessenek, amelyek cskkentik, vagy megtiltjk az llatok elpuszttst s vadszatt. A CITES a veszlyeztetett fajok nemzetkzi kereskedelmt szablyozza. Sok faj szerepel az els kategriban, ami azt jelenti, hogy egyetlen orszg sem engedlyezheti a velk val kereskedelmet. Ez az l s kitmtt egyedekre, st brmilyen llati rucikkre, hsra, brre, tlkre, vagy hjra is vonatkozik.

A tilt rendeletek azonban nem mindig hatkonyak. Teljes mrtkben nem is lehet megszntetni az illeglis orvvadszatot s  az llati termkekkel val kereskedelmet.

Ha egy faj nagy veszlyben van a szabadban, nhny egyedt befogjk s megprbljk fogsgban tovbbtenyszteni, majd az utdokat szabadon engedni. Ezzel a mdszerrel mr tbb fajta llatot mentettek meg a vgleges kihalstl. Az arab nyrsasantilopot tetszets szarvrt kiirtottk termszetes lhelyrl a vadszok. Omnban sikeresen engedtek szabadon fogsgban szletett egyedeket, hogy megvjk a vgleges eltnstl. A Przewalski-vadl is hasonl sorsra jutott, a szabadbl teljesen kipusztult, az egsz faj arra a nhny llatkertben l pldnyra volt utalva, melyeket visszavadtottak. A vadlovak esete igazi sikertrtnet, ugyanis tkletesen beilleszkedtek s szaporodni kezdtek. Mra mr stabil populciik vannak. 

Az rispanda a veszlyeztetett fajok emblematikus jelkpe. A knai Wolong pandarezervtumban egyre sikeresebb a pandatenyszts, vrl vre tbb bbi marad letben, st ma mr az ikerszlsek sem ritkk. Pr ve mg a mestersges megtermkenytsben lttk a pandk jvjt, mostanra azonban a termszetes ton val fogantats sem ritka. Kezdik teht thidalni az akadlyokat.

 

Vannak azonban olyan llatfajok, amelyeknek mr tl ks a segtsg, mra mr nem lteznek. me nhny jl ismert kihalt faj.

 

Mauritiusi dodo:

Ez a galambalkatak rendjbe tartoz madr Mauritius szigetn lt. A dodk viszonylag nagymret, rpkptelen galambflk voltak: a magassguk kb. 1 mter, a tmegk pedig 20-25 kg krl lehetett. Nagy fejk, erteljes csrk, cskevnyes szrnyaik s vaskos lbaik. A dodk letmdjrl viszonylag keveset tudunk, mivel csontmaradvnyok s hiteles feljegyzsek alig maradtak fenn rluk. Annyi biztos, hogy Mauritius szigetnek serdeiben talajlak letmdot folytattak, ahol klnfle nvnyi termsekkel, illetve kisebb gerinctelen llatokkal tpllkoztak. Egy, ritkn kt tojst kltttek ki a fldn elksztett fszkeikben. Annak ellenre, hogy hsuk zsros s rgs, szinte lvezhetetlen volt, a szigeteket felkeres utazk nha vadsztak rjuk. Az emberrel szemben bizalmas madarak nem futottak el a partra szll hajsok ell. Szrvnyos hradsok szerint a fszerkereskedõ hajk matrzai sokszor furksbottal ldstk le ket, hogy lelemhez jussanak. Kihalsukat a flnksg teljes hinya s legfkppen a telepesek ltal behurcolt s ksbb elvadult hzillatok (kutya, macska, diszn, patkny, makkk) okoztk, melyek felfaltl a tojsokat. Hozzjrulhatott kihalsukhoz lhelyk, az serdk tnkrettele: a fkat kivgtk, s az erdk terletn ltetvnyes gazdlkodsba kezdtek. A klns formj llat felkeltette a korabeli eurpaiak rdekldst, ezrt sok pldnyt Nyugat-Eurpba szlltottak, ahol fleg vsri ltvnyossgknt mutogattk ket, illetve mzeumokba kerltek. 1690-re teljesen kipusztultak.

  

 

Nagy alka:

A legnagyobb alkafaj volt, magassga mintegy 75 cm, tmege 5 kg krl lehetett. Tollazata s csre fekete-fehr, lbai fekete sznek voltak. Kivlan szott, a vz alatt szrnyaival evezett, fknt tengeri halakkal tpllkozott. A szrazfldn nehzkesen mozgott. vente egyetlen, nagymret (110–140 x 70–84 mm) tojst rakott, ezt a kopr fldn klttte ki, a fikk jniusban keltek. Skandinviban s szakkelet-Amerikban a ksi kkorszakban mr vadsztk, Labradorban az i. e. 5. szzadtl vannak erre utal nyomok. A hsrt, tojsairt s a pehelytollairt zajl intenzv vadszata a 8. szzadtl kimutathat. Mikor vgl a kihals kzelbe sodrdott, mr a madrgyjtemnyek megbecslt s rtkes ritkasgaknt is vadsztk. A Brit-Szigeteken a skciai St Kilda sziget melletti szirteken ltk meg az utols pldnyt 1840-ben, lltlag azrt, mert boszorknynak nztk.Az utols populci Izland partjai mellett, a Geirfuglasker nev vulkanikus szirten klttt, amely az ember szmra megkzelthetetlen volt. Azonban 1830-ban a szirt a tengerbe sllyedt, ekkor a madarak a kzeli Eldey szigetre kltztek. Az utols kltprt 1844. jlius 3-n lttk, de kborl pldnyok lltlag mg 1852-ben is elfordultak (BirdLife International 2004).A vilg mzeumai ma kb. 75 tojst, 24 teljes csontvzat, s 81 kitmtt pldnyt riznek a fajbl.

 

 

Moa:

A mokat Richard Owen fedezte fel az eurpai tudomny szmra 1839-ben. Azta is csak tredkes csontjaik alapjn ismerjk ket: kzlk a „legkisebbek” alig 1 mter magasak s 18 kg tmegek voltak, a legnagyobbak magassga pedig elrte a 3 mtert, tmegk pedig a 230 kg-ot.

Egyes pldnyoknak a gyomortartalma is fennmaradt: ebbl tudjuk, hogy fleg rovarokkal, puhatestekkel, kisebb ktltekkel, illetve magvakkal, bogykkal, gymlcskkel s levelekkel tpllkoztak. Ms madarakhoz (s a hllkhz) hasonlan kisebb kveket is nyeltek, hogy segtsk a tpllkuk emsztst. ltalban egy, ritkbban kt tojst kltttek ki, amelyek hjai szerte j-Zlandon fellelhetek. Egyes kutatk felttelezik, hogy az egyes fajok jellegzetes hangokat adhattak ki: gy hvogathattk egymst j-Zland tbbnyire nehezen jrhat terletein.

j-Zland szigeteinek – az elszigeteltsgk miatt – egyedlll volt a faunja: az emlsket csak nhny denevrfaj kpviselte, nagymret hllk sem ltek a szigeteken: gy a szrazfldi gerincesek nagy rszt a madarak adtk. Mintegy tz rpkptelen moa-faj lt a kt szigeten, a tlnyom rszk erdkben: gyakorlatilag k foglaltk el azokat az „kolgiai flkket” (niche), amelyeket ms fldrszeken az erdei emlsk (pldul zek) tltenek ki. Ennek a faunnak a cscsragadozja egy risi sasszer ragadozmadr, a Haast-fle sas volt, amely a levegbl vadszott a mokra. Kihalsuk a maorik beteleplse utn kezddtt, a XVIII.szzad elejre tehet a teljes kipusztulsuk. Nagyon valszn, hogy a bennszlttek intenzven vadsztk: a rgszek szmos helyet talltak j-Zlandon, amelyek tansga szerint a maorik valsgos mszrlsokat vittek vgbe a mok kztt. Aprbb zskmnyllataikat pedig a behurcolt patknyok irtottk ki. Mikor az els eurpai hajsok kiktttek a szigeteken (James Cook, 1769), mr nem tallkoztak l pldnyokkal. Ennek ellenre nha felrppen a hr, hogy egyesek napjainkban is ltni vlnek egy-egy pldnyt, azonban ltezsket nhny bizonytalan felvtelen kvl semmi sem bizonytja.

 

 

 Steller-tengeritehn:

A fajrl az els - s egyetlen - rszletes lers egy hajtrst szenvedett orvos s termszetbvr, Georg Wilhelm Steller tollbl szrmazott, aki megfigyelseit 1741-ben kzlte. A hrads nyomn a helysznre rkez hajk legnysge hsrt s zsrjrt gtlstalanul ldste a tengeri teheneket. Steller lersa utn mindssze 27 vvel az utols pldnyt is megszigonyoztk, ezzel mindrkre eltntetve a fajt a Fldrl. Hossza meghaladta a 7 mtert, slya az 5-6 tonnt. A tengeritehn a Parancsnok-szigetek krli sekly, hideg vizek lakja volt. Csontjait megtalltk a Csendes-cen szaki rsznek partvidkn, ahol gyakori lehetett, dlen Japnig s Kaliforniig hzdott elterjedsnek hatra. Az utols populci kiirtsnak gyorsasgt alapul vve, valsznnek tartjk, hogy az eredeti elterjedsi terletrl a bennszltt vadszok irtottk ki. Az is felmerlt, hogy a tengeri vidrk szmnak megcsappansa is kzvetett mdon szerepet jtszott a faj egyes terletekrl trtnt eltnsben. A tengeri vidrkra szintn a bennszlttek vadsztak, s ahol megfogyatkoztak, ott nagyon elszaporodtak a tengerisnk, amelyek a tengeritehn tpllkt hozzfrhetetlenn tettk. Valjban a bennszlttek csak kis terleteken irtottk ki a vidrkat, a tengeritehn knny zskmny volt a szmukra, s valsznleg a vidrk vadszata nlkl is teljesen kipuszttottk volna a fajt mindazon terletekrl ahol hozzfrtek. Ezrt lehetett az, hogy amikor Steller felfedezte a fajt mr csak lakatlan szigeteken volt megtallhat, s a kihals szlre sodrdott.

 

 

Kvagga:

A kvagga az alfldi zebra egy alfaja volt, mely egykor nagy szmban elfordult Dl-Afrika Fokfld tartomnyban. Abban klnbztt a tbbi zebrafajtl, hogy a megszokott svos minta kizrlag a teste els rszn volt lthat. A kzps rszen a cskok elsttltek, a stt svok kztti terlet kiszlesedett, a hts lbak pedig sttbarnk voltak. A nv a zebrra hasznlt khoikhoi szbl ered s hangutnz sz, mellyel a kvagga hvst utnoztk. A kvaggt eredetileg egyedlll fajknt, Equus quagga nven osztlyoztk, 1788-ban. A kvetkez tven v sorn sok ms zebrafajt is lertak a termszettudsok s felfedezk. Sok idvel azeltt, hogy ezt a kuszasgot kibogoztk volna, a kvaggt a kihalsig vadsztk. Brt lenyztk s hst hzillat-eledelknt hasznostottk. Az utols vadon l kvaggt valsznleg az 1870-es vek elejn lttk le s az utols fogsgban l egyed 1883. augusztus 12-n mlt ki az Artis Magistra llatkertben, Amszterdamban. A klnbz zebrafajok kuszasgbl ereden, fleg a nagy nyilvnossg miatt, a kvagga mg azeltt kihalt, hogy rjttek volna, hogy ez egy klnll faj. A kvagga volt az els olyan kihalt llny, melynek DNS-t tanulmnyoztk. A Smithsonian Intzetben vgzett jelenkori genetikai kutatsok azonban azt bizonytjk, hogy a kvagga valjban nem volt teljes mrtkben klnll faj, de krlbell 120 000 s 290 000 vvel ezeltt elvlt a hihetetlenl vltozatos alfldi zebrktl. A kvagga s a ltez zebrk kztti kzeli rokonsg felfedezst kveten Reinhold Rau elindtotta a Kvagga Projektet Dl-Afrikban, melynek clja a kvagga jjlesztse az alfldi zebra keresztezsvel, az llatok vadonba trtn visszateleptsre. 2006 elejn azt jelentettk, hogy a projekt harmadik s negyedik genercija sorn olyan llatokat hoztak ltre, melyek szinte ugyanolyan brzattal rendelkeznek s kvagga pldnyoknak tartottk ket, habr kinzetk alapjn az, hogy a projektnek sikerlt az eredeti kvagga valdi "jrateremtse", vitatott. A konzervlt llatokbl 1984-ben vontak ki sikeresen DNS-t, m a tenysztshez szksges DNS helyrelltsra alkalmazott technolgia mg nem ltezik. Az olyan brk mellett, mint amelyet a Londoni Termszettudomnyi Mzeumban is riznek, vilgszerte 23 ismert kitmtt s konzervlt kvagga ltezik. A 24. egyed Knigsbergben, Nmetorszgban pusztult el a msodik vilghbor alatt.

 

 

Ersznyesfarkas:

Az ersznyesfarkasok kutyra emlkeztet llatok, de nem voltak rokonai a kutyaflknek, mivel az utbbiak mhlepnyes, az elbbiek viszont ersznyes emlsk voltak. A fajt George Harris rta le 1808-ban, latin neve magyarul kb. annyit tesz, mint „kutyafej ersznyes kutya”. Nevket egyrszt a farkasokhoz hasonl testalkatuk s letmdjuk, msrszt pedig a tigrisekre emlkeztet cskozsuk miatt kaptk (13-19 stt cskot viseltek). Rvidszr bundjuk szne a szrktl a srgsbarnig vltozott. rdekessg, hogy az llkapcsait kzel 180-ra tudta kinyitni. Frge, mozgkony llat volt: a hts lbaik hosszabbak, mint a mellsk s a beszmolk szerint 2 mter magasra is felugrott. Az ersznyesfarkasok kipuszttsukig Fldnk legnagyobb testmret ersznyes ragadozi voltak: a hosszuk 100–200 cm kztt volt, amibl a farkuk tbb mint az egyharmadt tette ki; a marmagassguk pedig kb. 60 cm. A testtmegk 20–25 kg kztt vltozott. Az ersznyesfarkasok Ausztrlia s Tasmania fs-fves trsgein kzepes s kisebb mret kengurukra, kisebb ersznyesekre s madarakra vadsztak ltalban egyedl, a nagyobb test llatokra viszont kisebb csoportokban. Testalkatuk alapjn zskmnyaikat felteheten nem ldzssel, hanem lopakodssal s lesbl tmadssal cserksztk be. Fogsgban nem voltak vlogatsak: majdnem minden nekik adott tpllkot elfogyasztottak. A nstnyek nyron (december s mrcius kztt) hoztak vilgra 2–4 fejletlen klykt, akik krlbell 3 hnapig anyjuk ersznyben ltek. Vesztket az eurpai emberek bevndorlsa okozta, akik birkkat kezdtek el tenyszteni. A hatalmas birkanyjak knny prdt jelentettek az ersznyesfarkasok szmra, br a birkanyjakon vmot vettek a telepesek elvadult kutyi is. Ennek ellenre a telepesek minden elpusztult birkrt az ersznyesfarkasokat tettk felelss. Ez oda vezetett, hogy 1838-tl hivatsos vadszokat fogadtak fel kilvskre s 1886-tl az ausztrl kormny vrdjat fizettet minden egyes kiltt pldnyrt. Utols ismert vadon l pldnyt 1930-ban lttk ki, utols fogsgban tartott pldnyuk pedig, egy Benjamin nvre hallgat hm 1936. szeptember 7-n mlt ki a hobarti llatkertben. A sors furcsa fintora, hogy 1936-ban nyilvntottk vdett a fajt. Ekkor hirtelen megntt az rdeklds irntuk. Ltezsk egyrtelm bizonytkt azonban mig sem sikerlt fellelni, annak ellenre, hogy hatalmas sszegeket ajnlottak fel a clra. 1986-ban hivatalosan is kihaltnak nyilvntottk. Mivel tbb mzeumban riznek alkoholban tartstott pldnyokat, ezrt idkzben felmerlt, hogy a faj klnozssal feltmaszthat. A projekt 1999-ben kezddtt s a Sydney-i Ausztrl Mzeum kutati vgzik, akik bizakodak a sikert illeten: mr sikerlt DNS-molekulkat kivonniuk, de mg meg kell tallni az sszes gnt s „sszerakni” ket. A teljes DNS-t egy tasmn rdg petesejtjbe ltetnk be. Az ersznyesfarkasok trtnetre nagyon tall Gerald Durrell angol termszettuds egy mondata: „Az ember eleget tud ahhoz, hogy elpuszttson egy fajt, de mg nem jtt r, hogyan lehetne jrateremteni, amit elpuszttott”.

 

 

 

 

Forrs:

Az alap szveg sajt rs, a kihalt fajok forrsa: www.wikipedia.hu

http://index.hu/tudomany/2013/05/07/utoljara_lathato/

 http://index.hu/tudomany/2013/05/07/utoljara_lathato/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mg nincs hozzszls.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
ra
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros