Páncélos krokodil (Crocodylus cataphractus) :
A páncélos krokodil (Crocodylus cataphractus) egy édesvízi krokodilfaj, amely Afrikában honos. Újabb vizsgálatok arra világítottak rá, hogy a rendszertani besorolása újabb nemzetséget feltételezne (Mecistops). A páncélos krokodil őshonos Közép-és Nyugat-Afrikában főképp az édesvizek mentén. Ez a faj közepes méretűnek számít a kifejlett egyedek méretét tekintve a többi krokodilfajhoz viszonyítva. Egy kifejlett hím 3-4 m hosszúságú és 125-230 kg tömegű. Az újszülött példányok 25-27 cm méretűek és 70-85 g súlyúak.
A páncélos krokodilnak a főtáplálékát kígyók, kétélűek, halak és rákok alkotják. Egy-egy alkalommal kisebb emlősöket is zsákmányolnak. A kicsik táplálékát leginkább kétéltűek és kisebb halak alkotják. A szaporodási időszak egybeesik a esős évszakkal. A nőstény összeállít egy fészket, amely főként bomló növényi anyagból áll. A páncélos krokodilnak van egy második fészekrakó idénye is, ilyenkor a fészket messzebb építik általában. A nőstények 13-27 relatíve nagy tojást raknak.
A leghosszabb költési idővel ez a krokodil rendelkezik 110 nap alatt kelnek ki a tojások. A nőstények közel maradnak fészekhez, de nem védik annyira a fészket, mint más krokodilfajok. A kikelő tojásokat a nőstény kiássa, hogy könnyebben keljenek a tojások. A kikelt kicsiket az anyaállat nem védi, nem is kell nagyon, mivel nem sok potenciális ellensége van (kivétel pl.: lágyhéjú teknősök).
Természetvédelmi állapota nem ismert, mivel ismeretlen a pontos számuk.
|