A Pachyuromys duprasi a rgcslk Gerbillinae alcsaldjba tartozik. A gerbilek egyik legtanulkonyabb kpviselje. Gyakran hvjk zsrfark gerbilnek, vagy duprasi-gerbilnek is. Angolul hvjk mg vastagfark patknynak s "sraltt" gerbilnek.
Megjelens/kinzet: Kzepes mret rgcslk. Testk kb. 10 cm hossz 5 cm hossz farokkal. A farok vastag, puha, tmtt. A fej htuls rsze sttszrke alapon srga szn, fekete szrvggel. Hasuk fehres. Slyuk kb. 40 gr. Testk kerek s kiss laptott. Nincs elklnthet nyakuk s tl hegyes pofjuk, szemk nagy, ovlis s fekete. Flk alacsonyabban tztt, ami kiss rkaszer fejet klcsnz nekik. Lbuk viszonylag rvid a gerbilekhez kpest. Hasonltanak a hrcsghz, de velk ellenttben hegyesebb a pofjuk s a farkuk is megklnbzteti ket a hrcsgktl. Farkukban zsrt s vizet raktroznak, ugyangy, mint a teve a ppjban. Az egszsges egrnek ezrt vastag s zsros farka van, ami kb. 2-3 hnapos korban kezd a felnttekhez hasonlan megvastagodni.
lettartam: Fogsgban tartva 5-8 vig lnek. A vadonban nem szoktk elrni ezt az letkort.
Szrmazs: Fernand Lataste francia zoolgus fedezte fel a fajt 1880-ban az algriai Laghout-ban. Elszr a La Naturaliste folyiratban szmolt be rszletesen az j fajrl. A zsrfark egr a Szahara szaki rszn honos (NY Egyiptom, Lbia, Tunzia s Algria). Eredeti lhelykn kopr homokos vidkeken lnek s sziklarepedsekben is. A vadonban kb. 1 m mly regeket snak a puha homokba. Ms llatok odit is elfoglalhatjk.
Tpllkozs: A vadonban rovarevk, amire utal specializldott pofjuk is, de a nvnyeket is elfogyasztjk. Fogsgban rgcsl elesgen tarthatk, adjuk hasonl tpllkot nekik, mint a mongol futegrnek s a degunak, mivel azoknak a legkzelebbi rokona. Nagyon kedvelik a lisztkukacot, tcskt, molylepkket, s szinte minden rovart, mg a kemny pnclos bogarakat is. Mivel szraz terletrl szrmaznak, ha tl sok lds tpllkot, pl. gymlcst, rpt, karfiolt, cikrit s almt adunk nekik, knnyen hasmenst kaphatnak. Az alaptakarmny mellett clszer vitaminokban ds gakat s gykereket biztostani a szmukra, amit rgcslhatnak, fleg tlen. A szna is nagyon j takarmny a szmukra.
Viselkeds: A legjobb akvriumban vagy terrriumban tartani, ami legyen legalbb 60x40 cm 2-3 egr esetben s rendelkezzen tetvel, mivel nagyot ugranak. Fontos hogy vastag aljzaton tartsuk, mert szeretnek sni, trni. Megfelel brmilyen faforgcs kivve a fenyhncs vagy vrs cdrus darlk, mivel arra nagyon sok rgcsl allergis. A csincsillhoz hasonlan szeret homokban frdeni, hogy bundjt tisztn tarthassa, ezrt pr naponta biztostsunk homokfrdt. Az alomanyagbl fszket fog pteni. Bizostsunk nekik hrcsg jtkokat, msz s rgalkalmatossgokat (pl. kerk). Egy pr tartsa nehzsgekbe tkzhet, mivel agresszv termszet kis rgcsl. Egyedl problmamentesen tarthat, akrcsak a szriai aranyhrcsg.
Tenyszts: 2 hnapos korban vlnak ivarrett s fogsgban egsz vben szaporodhatnak. A vemhessg 19 nap krl van. tlagos alomszmuk 3-6 utd, az elvlasztsi id 3-4 hetesen trtnik. Fogsgban nehz lehet tenyszteni, mivel a nstny rendkvl agresszv a vemhessg s az utdnevels alatt. A przs utn, ha nem klntjk el a hmet, a nstny meg is lheti a prjt. Az, hogy egy egytt tartott pr szaporodjon, sokkal kevs valszn, mint pl. a mongol futegr esetben. Egy bevlt mdszer a sikeres szaports elrsre, hogy egyberakunk egy hmet s egy nstnyt egy vkony rteg aljzattal elltott kismret tartlyban. Ne tegynk be se fszeknek valt, semmilyen jtkot, vagy etettlat, gy nincs min sszevesznik. A kis terlet miatt nem vlnak territoriliss sem, radsul nincs semmilyen tereptrgy, amit megjellhetnnek. 1 htig tartsuk gy a prost, ezutn vlasszuk kln ket. A nstny nagy valsznsggel vemhes lesz. A zsrfark egr przsi szoksai elg szokatlanok. Mindkt nem a hts lbra gaskodva birkzik egymssal, hangokat is kiadva. ltalban nem harapjk meg egymst tl ersen, br a jtk nha elfajulhat. Ha a nstny nem fogamzkpes, de a hm nem adja fel, akkor a nstny alom anyagot szr a hmre a hts lbval. A vemhes nstny kiss agresszv lesz, fszket kezd pteni. J anyk.
Ivarmeghatrozs: A hm s nstny kzti klnbsg ugyanaz, mint ms rgcslknl. A klnbsg jl lthat a vgbl s ivarnyls kzti tvolsgbl. A hmek esetben a tvolsg jval nagyobb. A kifejlett hmek jl fejlett herkkel rendelkeznek a farkuk alatt. Teht a herk tisztn lthatak. Ez teljesen hinyzik a nstnyekrl. Amikor az utdok elrik a 2 hetes kort, a nstnyek hasn kopasz foltok tallhatk a hasukon. Itt fog kialakulni az emljk. Ezek a foltok a hmekrl hinyoznak.
Sznvltozatai: Japnban megjelent a szrke vagy csincsilla szn, ami szrks llatot jelent. Nem mindenki rt egyet azzal, hogy ez sznvltozat. Sokak szerint a zsrfark egr egyiptomi alfajrl van sz (Pachyuromys duprasi natronensis). A nvendkek szne sokkal szrkbb, a kor elrehaladtval azonban kivilgosodik. Elfordulnak hibridek az egyiptomi s az algriai alfajok kztt.
Beszerzs: Ez a faj j a kereskedelemben, nem sok helyen kaphat. Nhny orszgban egyltaln nem rustjk, mshol pedig nagyon ritka (Nmetorszg, Franciaorszg, Dnia, Egyeslt Kirlysg). Hollandiban viszont gyakori faj. Nhny llatkereskedsben kaphat, br ez nem jellemz. Ajnlott tenyszttl beszerezni. Magyarorszgon csak pran tenysztik, klfldrl szerezhet be.
Egszsgmegrzs: Az egszsges zsrfark egrnek tiszta, csillog szeme van, valamint puha bundja. A htsjuk is tiszta s szraz. A beteg egr letargikus s nem tl mozgkony. Nem knny kezelni, ha egyszer megbetegednek. A megfzs nagyon slyos, hallos is lehet. A legnagyobb fenyegetst ltalban a kiszrads, vagy a tl magas pratartalom jelenti, ami helytelen vagy romlott tpllkbl, stresszbl vagy egyb egszsggyi okokbl eredhet. Mivel nem rg ta tartjk fogsgban kedvencknt, ezrt az orvostudomny keveset tud a betegsgeirl. Problma lehet mg a harapsokbl s srlsekbl ered sebek elltsa.
Forrsok:
www.wikipedia.org