Tompaorrú krokodil (Osteolaemus tetraspis):
A tompaorrú krokodil Fekete - Afrikában, Nyugat - Afrikában, Közép - Afrikában, Nyugat - Szenegálban, Angolában található meg.
A tompaorrú krokodil 1 - 1,5 méteresre nőhet meg. Testtömege 20 - 35 kilogramm. Az egyik legkisebb növésű krokodilféle, de ennek ellenére tekintélyt parancsolóan erőteljes testfelépítésű hüllő.
Egyéb elnevezései: afrikai széles orrú krokodil, afrikai kajmán, afrikai törpe krokodil, fekete krokodil, csontos krokodil, széles orrú krokodil, durva hátú krokodil, Nyugat-afrikai törpe krokodil. A nevéből kikövetkeztethető, egy afrikai krokodilfajról van szó. De milyen is ez a faj? A világon fennmaradt legkisebb krokodilfajról van szó. Egy 2009-es felmérés során a teljes populáción belül, három genetikailag különböző kisebb populációt fedeztek fel. Ez rendszertani kérdeseket vethet fel. A tompaorrú krokodil végleges testhossza 1-1,5 m. A legnagyobb feljegyzett „monstrum” mindösszesen 1,9 m hosszú volt. A súlyuk sem mérhető össze más nagyobb krokodil fajokéval: 18-32 kg között mozog. A legnagyobb súlyú nőstény 40 kg-ot nyomott.
A kis méret és súly eredményeként ez a faj a legjobban felszerelt páncélzattal bír: a nyak, hát és a farok csontpajzsokkal borítottak, sőt a hasán is felfedezhetőek ezek a képződmények. A felnőttek feketés-szürke alapon fekete mintásak, a fiatalok barna alapon fekete mintásak. a hasi oldaluk sárga. A tompaorrú elnevezést onnan kapta, hogy a pofa szélessége nagyobb, mint a hossza. Ettől a fej alakja jobban hasonlít egy kajmánéhoz, mint egy krokodiléhoz.
A tompaorrú krokodil egy lassú, félénk, és főként éjszakai hüllő. Mint minden krokodil, ügyes ragadozó, gerinceseket és nagy gerinctelenek (pl.: rákokat) zsákmányol, emellett nem veti meg a dögöket sem. A Kongó-medencénél élő példányok táplálkozása szezonalitást mutat: az esős évszakban főképpen halakkal táplálkoznak, majd a száraz évszak beköszöntével térnek át az egyéb zsákmányállatokra.
Az esős évszak elején a nőstények építik a fészket, majd a szaporodást követően 11-17 tojást rak le a fészekbe, majd betakarja, a keltetést, a fészek bomló növényi anyaga végzi, mivel a bomlás közben hő termelődik.A költési idő 85-105 nap között mozog, a tojások 28 cm-esek. A anyaállat a költés idején, sőt azt követően is egy darabig a kicsiket vigyázza, mivel számos természetes ellensége van az újszülött kis krokodiloknak.
A tompaorrú krokodilnak sok természetes ellensége van, de életmódjából adódik, hogy nehezen felfedezhető. Emellett a bőrre sem túl jó minőségű, így az ember sem veszélyezteti közvetlenül, közvetetten az erdőirtások és a mocsarak lecsapolása ritkítja az állományukat, de a populációjuk jelenleg stabilnak mondható.
|