Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Agmk
 
Gekkk
 
Kamleonok
 
Legunok
 
Gykok, szkinkek
 
Varnuszok
 
Szrazfldi teknsk
 
Vzi teknsk
 
riskgyk
 
Siklk
 
Mrgeskgyk
 
Krokodilok
 
Ktltek
 
zeltlbak s puhatestek
 
Sznvltozatok
 
A terrrium

A terrrium

 

A terrrium berendezse:

A legtbb hllt terrriumban tartjk. A terrrium abban tr el az akvriumtl, hogy legtbbszr ell nyl, snen elcssz egy vagy kt vegajtval s szellzrccsal van elltva. Tbbfle kialakts terrrium kzl vlaszthatunk, pldul veglappal oldalra nyl; felfel nyl; kt oldalon lezrt; kt veglappal oldalra nyl s kt veglappal oldalra nyl terrrium.

Fontos, hogy ne helyezzk kzvetlenl a napra s huzatos helyre sem! rdemes olyan helyet vlasztani, ami nyron se melegszik fel tlsgosan. A terrrium krl a folytonos mozgs a legtbb llatot zavarja, ezrt nyugodt, nem tl fnyes helyet vlasszunk a szmra. Mindig gondoljunk arra, hogy legyen konnektor a kzelben. Leginkbb 2 csatlakozra lesz szksgnk: egy a vilgtsnak s egy a ftsnek. A teljesen berendezett terrriumnak komoly slya van, teht olyan polcra vagy llvnyra rakjuk, amelyik felttlenl elbrja.
Egy szpen berendezett terrrium trelvlasztknt szolglhat s a laks dsze lehet.



A terrrium mrete:

Mindig azt tartsuk szem eltt, hogy mekkora az a legnagyobb terlet, amit nyjtani tudunk az llatnak. A fn l fajoknak olyan terrrium kell, aminek magassga megegyezik, vagy meghaladja a hosszt, gy lehetsget teremtve az llatnak a magasra mszsra. Nhny fajnak eltrk az ignyei kiskorban s kifejlett korban, nhny kgyfaj egyedi pldul nem szeretik, ha letk els pr hnapjaiban tl nagy kifutba teszik ket. Inkbb vlasszunk kisebb terrriumot az ilyen llatoknak, ahol biztonsgban rezhetik magukat s csak egy bizonyos mret elrse utn kltztessk a vgleges lakhelyre.

Az olyan terrrium, melynek magassga a hossznak kb. a fele, megfelel a legtbb hllnek. Az llatok felmszhatnak a berendezsi trgyakra, de felttlenl hagyjunk elg helyet a talajon is.

A talajlak fajoknak olyan terrriumot kell beszerezni, amely tglalap alak, a hosszsga a legnagyobb s a magassga a legrvidebb oldala. A talajlak llatok ritkn msznak fel a tereptrgyakra, inkbb a fldn mozognak.

A fn l fajok ezzel szemben magas terrrumot ignyelnek, ket semmikpp ne tegyk tglalap alak terrriumba. Nluk a terrium magassga legyen a leghosszabb rtk.




D. Lszl fotja



Szellzs:


A terrrium szellzse nagyon fontos! A megfelel lgramlst fm sznyoghlval fedett nylsok kialaktsval rhetjk el. A szellznylsok elhelyezse kulcskrds, mert a rossz helyre kerlt nylsokkal lland, ers lgramlst, huzatot is elidzhetnk. ltalban a terrrium tetejn, s nha az ells veglapnl is kialaktanak szellzrcsot.  

Vilgts:

A terrriumban tartott llatok s nvnyek fejldshez elengedhetetlen a megvilgts. A legegyszerbben egy megfelel wattszm (terrrium mrettl fggen 20-100W) kznsges villanygvel nyjthatunk kell fnymennyisget, valamint ezzel a ftsrl is gondoskodunk. A megvilgtsra alkalmasak a spotlmpk, amelyek fnyereje nem olyan nagy, de intenzv hleadsuk miatt meleg helyeket alakthatunk ki. A higanygzlmpk s halognlmpk csak a nagyon nagy terrriumok megvilgtsra alkalmasak nagy hkibocstsuk miatt. Az UV fnycsvek a kgyk esetben nem szksgesek (persze nem rtanak, lnkebb teszi az llatok sznt), de a kamleonok s gykok esetben nlklzhetetlen az UV B kibocsts a megfelel klcium s D-vitamin felhasznlshoz. Ne vlasszunk tl ers lmpt, a hllk tbbsge a gykokat leszmtva kedvelik a flhomnyt, az rnykosabb lhelyeket.   


Manapsg tbb szz llattartshoz szksges felszerels kzl vlaszthatunk
Sajt kp



Fts:

A terrrium ftst ktfle mdon, leveg vagy talajftssel oldhatjuk meg. A leveg ftse egyszerbb s olcsbb, egy felfggesztett villanygvel megoldhat. A talajftsre tbbfle megods a rendelkezsnkre ll. A kereskedsekben kaphatk ftkbelek, melyeket akkor rdemes beszerelni, ha tbb terrriumunk van egy adott helyisgben, de vlasztahtjuk a terrrium aljra tehet klnbz mret s wattszm melegtlapokat is. A melegtlapok sajnos ritkn kaphatk, n eddig csak a ZooDom llatkereskedsekben (Lurdy Hz vagy Campona) illetve hll brzken lttam, pedig szerintem praktikus, n ezt hasznlom az llataimnl. Esetleg fthetnk melegtkvekkel is, de ezek csak kisebb mretk miatt fiatal llatoknak valk. Megolds lehet, ha azt a helyisget tartjuk melegen, ahol a terrrium ll.

Dekorcik:

A terrriumok szp dekorcii nemcsak egy kis vadont csempsznek a laksba, de f clja, hogy az llatok jl rezzk magukat nlunk. Nagyon szpek a terrriumba beptett mszikla htterek, melyek egy adott lettr krnyezett utnozzk, pldul egy szikls tjat vagy egy sivatagi homokfalat. A kereskedelemben kaphat elre gyrtott htterek nem tl praktikusak, mivel ltalban teljesen laposak, s nem teraszosan kialaktottak, amin az llat megpihenhet. Radsul standard mretekben kszlnek s drgk is. Egy kis kzgyessggel mi magunk is kszthetnk htteret, mely sokkal praktikusabb s dekoratvabb is. A hllk nagyon kedvelik a mszfelleteket, ezrt olyan htteret csinljunk, vagy csinltassunk, amelyen prknyok, pihenhelyek, esetleg odk vannak kialaktva. gyeljnk viszont arra, hogy a httr knnyen tisztthat s megkzelthet legyen, mert a hllk szeretnek a sarkokba s vjatokba rteni. 

A talajra tehetnk dekoratv farnkket, szltkt vagy a boltban kaphat kermia msziklkat. A szikla nagyon fontos, mert a kgyk, gykok szeretnek valahova visszahzdni. Bvhelyek hinyban a kgyk bessk magukat a talajba, mert nappal nem szeretnek szem eltt lenni s nem kedvelik az ers fnyt. A termszetbl, az erdben gyjthetnk fagakat, szltkt, reg, elszradt ft stb de ezeket hasznlat eltt alaposan mossuk le s fzzk ki. Ha tparton vagyunk, egy kis ndat is magunkkal vihetnk. Mieltt azonban brmilyen sajt gyjts trgyat a terrriumba helyeznnk, ki kell fzni 200 fokon, hogy az lskdk s a baktriumok elpusztuljanak. Sok kgy, pldul a kirlypiton szereti a szks bvhelyeket amelyeknek falhoz hozzr a testk, ez nyjt nekik biztonsgrzetet. A gazdi rtetlenl ll a problma eltt, hogy mirt nem hasznlja a piton a nagy bvhelyet amit a terrriumba helyezett illetve mirt mszik mindig a bvhely mg, a szikla s az veg kz.  


Kirlypitonok a terrriumban
Sajt kp


A talaj:

A talajlak fajoknak (klnsen a gykoknak) elengedhetetlen, hogy kicsit nyirkos talajuk legyen. Szraz talajon nem tudnak rendesen vedleni, a brk nem tud kellkppen felpuhulni. A kgyknak igazbl teljesen mindegy, milyen talaj van alattuk, ha rendszeresen prstunk nekik, akr a homok is megfelel. A kavicsot nem ajnlom, mert nem tl knyelmes, de ezt leszmtva szinte brmi megteszi. Vlaszthatunk tzeget, homokot, tzeg-homok keverket, kavicsot, kkuszrostot stb. A fenyforgcsot lehetleg kerljk, mivel a hllk szmra mrgez illolajokat tartalmazhat. A talajt naponta rdemes minden esetben vzzel enyhn bepermetezni, de ezt ne vigyk tlzsba mert elszaporodhatnak rajta a penszgombk. Talajvlasztskor rdemes figyelembe venni az llat termszetes lhelyt, teht sivatagi fajt ne tartsunk tzegen, s eserdei fajt pedig nem tartsunk homokon. Mindenkinek sajt tapasztalati ton kell kilasztania a neki megfelelt a pnztrcja s az llat ignyei szerint. Elssorban az llat ignyeit tartsuk szem eltt! Most pedig nzznk pr aljzatflt:

homok:  a hazai homokbnykbl beszerezhet homok agyaggal ersen szennyezett, a terrriumba tertve szrazon porzik, nedvesen sszell. Ha mindenkpp ragaszkodunk hozz, keverjk el tzeggel. Az igazn sivataglak hllknek vlasszunk klfldrl importlt srga, vrs vagy fehr szn homokot, amik sajnos igen drgk. Ezek vz hatsra sem llnak ssze, kivl minsgek. Megjelensk eszttikus, hasznlatuk takarkos.

sder: osztlyozott, bnyszott vagy mlesztett kiszerelsben kaphat. Alapos tmoss utn akvaterriumba a legalkalmasabb. Egy id utn eliszaposodik, de moss utn ismt hasznlhat. tmoss utn alkalmazhatjuk sivatagi fajokhoz is. 

kavics: alkalmazst a szemek nagysga hatrozza meg. Barna, vrs, fehr, srga, gmbly fellet szemcsk akr folypartrl is gyjthetk. Ktltek akvaterrriumba idelis. Htrnya, hogy az llat nagyon tud vele zrgni, nagyobb gyknl s kgynl ne vlasszuk!

kzetzzalkok, rlemnyek: kves, szikls terletek terrriumt dszthetjk ezekkel az anyagokkal. A leggyakrabban hasznlt a trt, apr szem bazalt, vagy a fehr mrvny. Kisebb test gykokhoz, valamint kgykhoz idelis. magunk is gyjthetjk kbnyban, felszni fejtseknl. Ha nagyon poros, szitn tmosva igen hasznlhat aljzatot kapunk.

aprtott krgek: klnfle fafajok krgnek darlsa rvn jutunk hozzjuk. Viszonylag olcs, knny tisztn tartani, eszttikus. Klnbz vastagsg darabokban vsrolhat. Htrnya, hogy a kgyk nem tudjk lebontani a cellulzt, ezrt ha lenyelik, knnyen blelzrdst okoz. Ezt megakadlyozhatjuk gy, hogy egy vsrben, dobozban, vagy a terrriumon kvli helyisgben etetjk llatunkat. A krget olyan llatfajoknl hasznljuk, melyek nem nyelhetik azt le. Igyekezznk nagyobb mret krget vsrolni. Ha tl sok vz ri, hajlamos a penszedsre, ezrt akadlyozzuk meg, hogy pl. a vizestl felboruljon s a kreg al szivrogjon.

tzeg: kizrlag a balti tzeg jhet szmtsba terrriumi hasznlatra. Rostos llag, az emsztcsatornba jutva keresztlhalad s kirl. Savas kmhats, ezrt baktriuml hatsa van, gtolja a gombk szaporodst. Ha nem engedjk kiszradni, nem kezd porlani. Keverhetjk sderrel, homokkal vagy kreggel.

kerti virgfld: ltalban szerves vagy szervetlen trgykkal dstott, ami tele van mikroorganizmusokkal. Hiba ferttlentjk, az els rlk utn megint a baktriumok meleggya lesz. Ha keverjk homokkal vagy tzeggel, nhny faj szmra idelis, de nem ajnlom.

forgcs: nagyszm llat tartsa esetn szoktk alkalmazni. Olcs, knnyen beszerezhet. Mindenkppen szaganyag, olaj s pormentes gyaluforgcsot vegynk, kgyt soha ne etessnk rajta, mert megakad a beleiben. 



Terrrium tpusok

1. Szavanna terrrium:


A szavannkon, amelyek egyenlti ghajlati terlettl szakra s dlre terlnek el, sajtos ghajlat alakult ki. A hmrsklet vi kzprtke nagyjbl megegyezik az egyenlti ghajlatval, vagyis 25-27 fok. Itt nem tl s nyr, hanem ess s szraz vszak vltakozik. Az ess vszakban a napi hings kicsi, a szraz vszakban azonban 10-15 fok is lehet. Az egyenlttl tvolodva sokkal hosszabb ideig tart a szraz vszak. A szavanna-terrriumot gazdagabban beltethetjk nvnyekkel, mint a sivatagit. Minden nap legalbb egyszer prstsunk.

Szavanna-terrriumba telepthat nvnyek:

Lndzsalevl (Rhoeo spathacea)

Kk szakllbromlia (Tillandsia cyanea)

Pikkelylevel pozsga (Crassula lycopodioides) 


Szavanna-terrrium kgyk szmra

Sajt kp

2. Sivatag-terrrium

A sivatagok a trpusi s szubtrpusi terletek kztti hatron a trtk mentn alakulnak ki. Az vi kzphmrsklet 20 fok felett van. A dlutni forrsgot gyakran jszakai fagyok kvetik. A csapadk mennyisge az vi 250 mm-t sem ri el, st nha vek mlnak el csapadk nlkl. Az itt l nvnyeknek el kell viselnik a vgleteket s alkalmazkodni kellett a szlssges idjrsi viszonyokhoz. A sivatagokban nincs lland, sszefgg nvnyzet. A sivatag-terrrium teht legyen szraz s meleg, dsztsk kiszradt gakkal, kvekkel, gykerekkel. Az aljra szrjunk homokot, amit permetezznk 2-3 naponta tiszta vzzel.

Sivatag-terrriumba telepthet nvnyek:

Gyngys svosf (Howorthia martgaritifea)

Tarka anansz (Ananas comosus tricolor)

Pozsgs-flk




3. Eserd-terrrium

A trpusi eserdk az Egyenlt mentn helyezkednek el. Az egyenlti ghajlat nagyon kedvez a ds nvnyzetnek s a gazdag llatvilg kialakulsnak. Egyenletesen meleg, 25-28 fok uralkodik egsz vben, s az llandan felszll lgramls kvetkeztben szinte naprl-napra megjul eszsek kvetik egymst. A pratartalom magas.

Eserd-terrriumba telepthat nvnyek:

Bromlia-flk

Zldike (Chlorophytum comosum)

Nylgykr (Maranta leuconeura)

Csngg fikusz (Ficus benjamina)

Ksz filodendron (Philodendron scandens)

Szobai tigrislevl (Sanseviera trfasciata)


 


4. Akvaterrrium

A gykok s bkk egyes fajai (baziliszkuszok, agmk) nagy, frdsre alkalmas medenct ignyelnek. Ezt kihasznlva akr egy tpartot vagy egy mangrove-gykerekkel bentt folypartot is a szobnkba varzsolhatunk. Az akvaterrriumban tallhat szrazfld s vz is. Az ilyen terrriumokat egy beragasztott veglap szltben vagy hosszban kettszeli gy, hogy az veglap magassga a terrrium magassgnak kb. 1/3.-a. Az veg egyik oldaln vz van, a msikon a terrrium talaja. Az veglap helyett hasznlhatunk elre gyrtott mgyanta htteret. Ha az veglap mellett dntnk, az akvriumi oldalra tegynk kveket, fagakat, hogy termszetesebbnek hasson. A terrriumban tallhat vzoszlop magassga is a terrrium mrettl fgg. Jl mutat, ha egy nagy fagat gy helyeznk el, hogy flig kilg a vzbl a szrazfldre. Ezen a gykok, bkk kedvkre szaladglhatnak. A nvnyeket damillal a fagakra kthetjk, majd rszben a vzbe lgatva nhny ht alatt maguk is gykerekkel hlzzk be a fadarabot. A medencs rszre szrjunk apr szem kavicsot, a szrazfldre kertifldet, tzeget, fakrget. A vz egy kisebb szr segtsgvel tisztn tarthat, akr mg kisebb halakat (guppikat, plattikat, kistest lazacokat) is telepthetnk (40-60 literes medencbe ajnlhatk a halak).

Akvaterrriumba telepthet nvnyek (vzes rszbe):

Vzikehely

Tndrhnr

Sllhnr





5. Szabadtri terrrium

Akinek van vidki nyaralja vagy kertje, tavasztl szig a szabadban is tarthatja kedvenct. A szabadban tartott llatok szne lnkebb, jt tesz nekik a napfny. A terrriumba kell egy napoz s egy rnykos rsz, valamint felttlenl szksbiztoss s "vadllat biztoss" kell tennnk. A kertben portyz macskk s akr a varjak s egyb kvncsi madarak is veszlyt jelenthetnek hllinkre. A legegyszerbb a fakeretes terrrium, melyet elkszthetnk kerekeken gurul s llvnyon ll vltozatban is. Barkcsolhatunk rgztett, a kert egy bizonyos pontjn fellltott terrriumot is valamint csinlhatunk betonlappal elltott, plexi vagy vegfal vltozatot is. A mi fantzinkra, kreativitsunkra s a pnztrcnk vastagsgra van bzva, hogy melyiket vlasztjuk.


6. Karantn terrrium

A karantn terrrium szerepe az, hogy ne hurcoljuk be betegsgeket a mr meglv hllllomnyunkba egy-egy j pldny beszerzsekor, valamint a megbetegedett s srlt egyedek gondozsra is alkalmas. A frissen megvrrolt llatokat 2 htre helyezzk egy klnll karantn terrriumba. Ha ez id alatt semmilyen betegsg s elvltozs nem jelentkezik, betehetjk llatunkat a tbbi kz vagy vgleges helyre. Abban az esetben, ha kedvencnk nem hajland enni, esetleg lskdket fedeznk fel rajta, azonnal forduljunk orvoshoz.




7. Tojskeltet terrrium

Egy kis kzgyessggel magunk is kszthetnk otthon egy egyszer keltett, mely a legtbb hllfaj tojsnak keltetsre alkalmas. Egy hasznlaton kvli akvrium lesz a keltet alapja. Az akvrium mrete a vrhat tojsok szmtl fgg. Ha tbb nstny rak tojst, nyilvnvalan nagyobb akvriumra lesz szksg. Az akvriumot kb. flig megtltjk vzzel, majd termoszttos akvriumftt helyeznk a vzbe. Aztn vegynk egy tetvel elltott manyag dobozt (pl. tltsz fagyisdoboz), ennek aljra hintsnk 1,5 cm vastagsgban nagy szem sdert, majd bortsuk le valamilyen textilival.
Ezutn az egszre szrjunk keltetkzeget, pl. perlitet, vermikulitot, tzeget, vagy moht. A fagyisdobozt rlltjuk valamilyen "lbra", pl. tglra, amit elzleg a vzbe helyeztnk, de amit nem lep el teljesen a vz. A kis manyag dobozt takarjuk le, nehogy a kikel kicsinyek a vzbe esve megfullandjanak. A doboz tetejt lyuggassuk ki. Vgl az egsz akvriumot ferdn takarjuk le egy veglappal, hogy a kell meleget s magas pratartalmat biztostsuk s ne csepeghessen a vz a tojsokra. A keltetkzeget llandan nedvesen kell tartani, de azrt ne ztassuk el teljesen! A nagy szem sder kztt a vz egyenletesen eloszlik, s a textilit is mindenhol egyformn nedvesen tartja. Ezzel a mdszerrel elkerlhetjk, hogy a tojsokat vz rje s megpenszesedjenek.  


 



 

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
Friss hozzszlsok
Dr. Temesi Gza: A denevrek nem replnek?
 
Chat
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terrriumi llat linkek
 
Ms llat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Induls: 2012-06-09
 
Idjrs
 
G-mail belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Naptr
2024. Oktber
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
ra
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints