Az riskgykrl ltalban
A sarkvidkek kivtelvel az sszes kontinensen lnek riskgyk, de a legtbb faj Kzp-s Dl-Amerikban fordul el.
Sznk lltalban srgs- vagy vrsesbarna, htukon kt, az oldaluknl sszefoly rombusz alak mintzattal, melykben srgsfehr cskok fedezhetk fel. Fejk tetejn vkony, lndzsa alak minta van. A szemek eltt s mgtt a ltszerveken is keresztlhalad feketsbarna foltok tallhatk. Hasi rszkn srgsfehr, fekete foltokkal dsztik az riskgyk brt. tlagos mretk 2-4 m. A hat legnagyobb kgyfaj a bok s a pitonok soraibl kerl ki. A kt legnagyobb a zld anakonda s a kocks piton. Ez utbbi ltalban hosszabbra n, elrheti a 10 m hosszsgot, de a nagy anakonda sokkal slyosabb. Nem meglep, hogy minkt faj mretrl elkpeszt hresztelsek kaptak szrnyra. Egy angol felfedez, Sir Percy Fawcett 1907-ben azt lltotta, hogy egy 18,2 m hossz anakondt ejtett el Brazliban.
Valamivel kisebb az Indiban s Burmban elterjedt tigrispiton s az Afrika Szahartl dlre es terletein honos sziklapiton. Mindkt faj 5-7 m hosszra nhet, br a nagy pldnyok az lhelyek beszklse miatt egyre ritkbbak. Ausztrlia s a krnyez szigetek legnagyobb kgyja az ametiszt piton, melynek tlagos hossza 3-4 m, de talltak mr 8 mteres egyedeket is. A hat legnagyobb riskgy kzl a legkisebb a kznsges riskgy, msnven blvnykgy vagy boa constrictor. Legnagyobb pldnyai csupn 4 mteresre nnek.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Snakes/ujvilagi_zpsabc8353b.jpg)
Az jvilgi piton szvrvny sznben pompzik
Annak, hogy mirt van ilyen kevs nagytest kgy, kt magyarzata lehet. Az egyik az, hogy egy ekkora llatnak sok tpllkra van szksge, de mretei korltozzk a vadszatban s a lehetsges zskmnyllatok vlasztka is behatrolt. A msik, hogy hatalmas testk felmelegtse sok idt s energit vesz ignybe. Mindenfle tevkenysgk - a vadszat, a szaporods, vagy az nvdelem - korltozott, amikor napfrdzhetnek. ltalnossgban elmondhat, hogy minl melegebb egy terlet tlaghmrsklete, annl nagyobb llatok eltartsra kpes. Az riskgyk ezrt kivtel nlkl meleg, trpusi terleteken tallhatk. A dinoszauruszok korban mg nagyobbak voltak a kgyk s ltalnossgban minden llatcsoport is, mivel a klma sokkal melegebb volt a mainl, a lgkrben magasabb volt az oxignszint, ami kedvez az llatok nvekedsnek.
Terrriumban knnyen tarthatk s tenyszthetk, de viszonylag nagy frhelyet ignyl llatok. Egy kifejlett hm s nstny szmra legalbb egy 170x100x80 cm-es frhely szksges, amelyet kt 100W-os izzval vilgthatunk meg. A nappali hmrsklet 27-30, az jszakai 22-24 C legyen. Alomknt legjobb a virgfld s a tzeg alaposan meglocsolt keverke, amelyet nhny ht alatt a kgyk szinte betonszilrdsgra dnglnek. Nem hinyozhat a nagy mret medence sem, amelybe hllink, klnsen vedls eltt, szvesen fekszenek. A medencnek a knnyebb takarthatsg kedvrt vagy kiemelhetnek kell lennie, vagy pedig clszer leereszt csappal elltni, mert kgyink elszeretettel rtenek bele. Tpllkknt mrettl fggen egerek, patknyok, tengerimalacok, nyulak, naposcsibk, galambok, tykok jhetnek szmtsba. A vaskos test kgyk nem ldzik zskmnyukat, st sok faj fra sem mszik, hanem a talajon lapulva trelmesen lesnek a gyantlan ldozatokra. Testk tl nehz ahhoz, hogy magasra emeljk, fejkkel hirtelen a zskmny fel csapnak, majd megfojtjk. A zskmny fulladstl pusztul el, s nem attl, hogy sszeroppantottk. A szorts olyan ers, hogy gtolja a vrkeringst, a szv s a td mkdse percek alatt lell.
Az riskgyk s a viperaflk sajtossga a fejk kt oldaln, az orruk s szjuk krl elhelyezked hrzkel gdrk jelenlte. A bok esetben a gdrk az ajakpajzsok kztt helyezkednek el, mg a pitonoknl maguk az ajakpajzsok gdrsek (labialis szervek). Nhny fajt emiatt Dl-Amerikban "ngy orrlyuknak" neveznek. A hrzkel gdrk belsejt hrzkel sejteket tartalmaz hrtya bleli, illetve a facilis szervekben a gdr fenekvel prhuzamosan kifeszl hrtyn vannak az rzksejtek. Ezek a sejtek kpesek rzkelni olyan kevs hmennyisget, ami egy egr testbl rad ki. A hrzkel gdrk segtsgvel a kgyk krnyezetk hmrskletnek 0,2 fokos vltozst is rzkelhetik. Pontos kpet ad a zskmnyllat elhelyezkedsrl, tvolsgrl s mretrl is. gy kpesek a kgyk akr teljes sttsgben is hallpontosan rmarni ldozatukra.
A kutyafej boa fejn jl lthatk a hrzkel gdrk
Az riskgyk nem tmasztanak specilis kvetelmnyeket a szaporodsi elkszletekkel kapcsolatban. Egsz vben przanak, de a cscsidszak augusztus-szeptember s februrtl mjusig tart. A bok hrom ves korukra vlnak ivarrett. A przst kveten a nstnyek 119-295 napra hozzk vilgra kicsinyeiket. Irodalmi adat szerint egy nstny – hm jelenlte nlkl – a szlst kveten 22 hnappal ismt egszsges utdokat hozott a vilgra. Egy msik nstny pedig 9 v alatt sszesen 350 darab kis kgyt szlt! Szletskor a kgyk 32-50 cm nagysgak, termszetesen a nstny nagysgtl, a kicsik ltszmtl fgg a mretk. A szlst megelzen a nstny mr nem fogad el tpllkot, teste ersen megtelik, s jl kivehet a kicsik sszetekeredett alakja is. A megtermkenytett tojsok az utdok teljes kifejldsig a nstny ivartjban maradnak. A kis kgyk „szlst” kveten 10-20 perc mlva kibjnak a hrtys fal tojsokbl. A kicsik szma 18 s 55 kztt vltozhat. Clszer a kikelt kicsiket ferttlentszeres vzben lemosni, majd az anytl kln vve tiszta terrriumba elhelyezni. Nagyon fontos, hogy azonos hmrsklet helyre kerljenek a kicsinyek. A bokat s pitonokat a szaporodsuk mikntje szerint is megklnbztethetjk. Amg a pitonok tojst raknak, addig a bok n. l-elevenszlk. Az l-elevenszls nem jelent mst, mint azt, hogy a nstny kgy nem rakja le a tojsokat, hanem azok az anya testben fejldnek ki. Amikor elrik a megfelel kort, akkor az anya kinyomkodja a tojsokat. Mivel a tojs hrtya vkony fal, gy nz ki, mintha a nstny boa "megszlte" volna a kicsiket.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Snakes/haiti_zps36271700.jpg)
Haiti fldiboa
|