Az agmkrl ltalban
Az agmknak tbb mint 300 faja ismert. Elfordulnak Afrikban (Madagaszkr kivtelvel), zsiban, Ausztrliba s Dl-Eurpban. szak-Amerikban nem fordulnak el. Testfelptskben s genetikailag is a legkzelebbi rokonaik a legun-flk. Az agmk s a kamleonok klnlegessge, hogy fogaik fgglegesen nttek r az llkapocsra (acrodont fogak), mg a legunok foga oldalrl (pleurodont fogak).
Az agma s legunflk az sszes kontinensen megtallhatk, m sehol sem tallhatk meg egytt -tulajdonkppen egymst helyettest llatcsoportok. ltalnossgban elmondhat, hogy az agmk az vilgi, a legunok az jvilgi terletek laki. A legunok kialakulsi kzpontja valsznleg Amerika s sztterjedsk eredmnyeknt ma Kanada dlnyugati rsztl Patagniig megtallhatk. Illetve nhny fajuk megtallhat Madagaszkron s a Fidzsi s Tonga-szigeteken. Az agmk ezzel szemben Afrika, zsia s Ausztrlia laki.
Az agmk knnyen felismerhetk hromszglet fejkrl s tompa orrukrl. Sok fajnak erteljes felpts a teste, lbaik nha meglehetsen hosszak s robosztusak. A farok olyan hossz, vagy hosszabb, mint a test. Gyakran viselnek httarajt s hasonlt a farkukon vagy tviseket a pofn, a farkon, vagy ms testtjakon. A szemhjak s a dobhrtya jl lthat, a flnyls tgas. Testk ltalban durva tapints, tskkkel bortott, emiatt tipikus "srkny" kinzetet klcsnznek az llatnak. Az oldalrl laptott test agmk ltalban falakk. Nyelvk is vaskos, s gyakran hossz. Sok faj enyhn kpes vltoztatni a sznt. Feltehetleg a kemleonokkal volt kzs sk.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/agamaatra_zpsf4801eb9.jpg)
Agama atra
Territorilis llatok. Terletket fejblogatssal, "fekvtmaszozssal", farkuk csapkodsval vdik. A hmek agresszvak egymssal. Nappal aktv letmdot folytatnak, jl ltnak. A gekkkhoz, gykokhoz hasonlan veszlyhelyzetben kpesek elveszteni farkukat, amely idvel teljesen vagy rszlegesen jran. A meleg ghajlatot jl viselik, sok faj sivatagokban s flsivatagokban honos. Tpllkozsukat tekintve a legtbb faj ragadoz. Sok faj kiskorban inkbb rovarokat fogyaszt, majd rszben ttr a nvnyi tpllkra s felvltva fogyasztja a nvnyi s llati eredet tpllkot. A nagyobb fajok madrtojsokat, madarakat, rgcsl ivadkokat s ms gykokat is elfogyasztanak. Vannak csoportosan l, de magnyos agma-flk is.
Tojssal szaporodnak. A hm przs eltt fejblogatssal, sznei kimutatsval vagy egyszerbb tnccal udvarol a kivlasztott nstnynek. A przs kveten 8-30 tojst raknak, melyek 60-90 nap elteltvel kelnek ki. Az utdok jl fejlettek, szleik kicsinytett msai s rgtn nllan vadsznak.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/Pogona_barbata_zps17eac5b1.jpg)
Keleti szakllas agma (Pogona barbata)
Az agmk terrriumi tartsa nem okoz nehzsget. Csupn nhny aprsgra kell odafigyelni, pldul arra, hogy nappali letmdot folytat llatok lvn, szksgk van UV- fnyre, valamint nagy mret terrriumot ignyelnek. A terrrium lehetleg kszljn vastagabb vegbl, mert a nagyobb fajok igen ersek s hosszasan kaparjk az veget. Egy 200x60-as alapterlet terrriumban 1-2 nagymret agma, vagy egy csoport kisebb mret faj tarthat. A hmek verekednek, ezrt csak 1 hmet tatsunk terrriumonknt. Ha kiskoruktl kezdve hozz vannak szoktatva, nagyon kezesek s bartsgosak tudnak lenni. Egy nem megfelelen szocializlt, vad agma azonban kihvst is jelenthet, hiszen tsks testk sszekarcolhatja az ember brt s a harapsuk is igen ers.
|