A szrazfldi teknskrl ltalban
Hozzvetlegesen 259 teknsfajt tartanak nyilvn, amelyek a szrazfldn, a tengerekben s az desvizekben egyarnt megtallhatk. A szrazfldi teknsknek 45, a tengerben lknek 8, az devzieknek pedig 206 faja ismeretes. A szmok kiss eltrhetnek, mivel a fajok, alfajok nem mindig egyrtelmen elhatrolhatk. A teknsk rendjn bell megklnbztetjk a nyakrejtk s a nyakfordtk kt alosztlyt.
A szrazfldi teknsk Ausztrlia s az Antarktisz kivtelvel valamennyi kontinensen megtallhatk. Meleg, szraz lhelyeken, sivatagokban, sztyeppkek s szavannkon fordulnak el. A teknsk jellegzetes megklnbztet jegye, a pncl az llat testvel egytt, annak egsz letn t folyamatosan nvekszik. Fiatalabb korban a nvekeds teme gyorsabb s koruk elrehaladtval lelassul. A pncl kt rtegbl tevdik ssze: a szarupajzsok alkotjk a lemezt, a kls vzat, a csontos, bels rteg pedig szilrdan s szervesen kapcsoldik a klshz. A pnclt srn tszvik az erek s idegszlak, srlsei fjdalmat s vrzst okozhatnak. A teknsk sokkal sebezhetbb llatok, mint azt sokan gondolnk. Az egszsges teknsknl a szaru- s csontrteg azonos gyorsasggal nvekszik. Minden kls szarulemez egy jabb gyrt alkot a pncl kzppontja krl. Az llat megszletsekor a lemezek azonos mretek. A nagyobb test llatoknl a lemezek kzpontja nem esik egybe a mrtani kzpponttal, mivel bizonyos testrszeken a lemezek gyorsabban nvekednek. Ez a folyamat a pncl mrett is megvltoztatja. Ha egy kifejlett llatot fellrl nznk, feltnik, hogy a fiatalabb, kerekded pncllal rendelkez egyedekhez kpest ezeknek ovlisabb a pncljuk. A fogsgban tartott llatok kort a gyrk nvekedse alapjn nem lehet egyrtelmen meghatrozni, viszont a nvekeds utal az llat egszsgi llapotra.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/szenes_zps3cac384f.jpg)
A szrazfldi teknsk oszloplbak s az desvzi fajokkal ellenttben nincs szhrtya a lbujjaik kztt. A lbujjak szma fajonknt vltozik s a mells lbakon tallhat ujjak szma sem egyezik meg a hts lbakon lvk szmval.
A teknsk szjnak peremt szaruhrtya keresztezi, fogak helyett gynevezett szarucsrk van, mellyel darabokra tudjk szaggatni a tpllkukat. A teknsk szjnak szarukerete egsz letk alatt nvekszik. A mindenev fajoknl a szjat krlvev szaruperem les, mg a nvnyevk csipkzett formj. Nyelvk nem mozgkony. A teknsk ltsa rendkvl j. Formjuk s sznk alapjn mr messzirl felismerik a tpllkot. Szaglsuk is kivl. A teknsk csak bels fllel rendelkeznek, a szemek mgtt tallhat flnylst br zrja le. 50-100 ves kort is meglhetnek.
A szrazfldi teknsk nvnyevk, zldsgeket, gymlcsket s hajtsokat fogyasztanak. Nha adjunk nekik llati eredet tpllkot, pl. lisztkukacot, vagy egyb fehrjeforrst (vzbe ztatott macskatp). A fiatal llatoknak klnsen nagy szksgk van kalciumra s D-vitaminra. A fiatalokat naponta kell etetni, a felntteket elegend hetente kt-hrom alkalommal. A vltozatos tpllk alapvet fontossg.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/hermanni_zps864fffab.jpg)
Mivel a legtbb faj nagyra nv, ezrt biztostsuk a lehet legnagyobb alapterlet terrriumot a szmukra. ptsnk bvhelyeket kvekbl, tglbl vagy fbl. A leveg hmrsklete legyen magasabb, mint a talaj, mert a teknsk szmra rtalmas, ha felmelegedett hassal hideg levegt llegeznek. Talajnak hasznlhatunk homokot, vagy az erdei fajok szmra tzeget, fenykrget. A teknsk bks llatok, kzbevehetk, ritkn harapnak. UV vilgts szksges!
A hmek fejblogatssal udvarolnak s hangot is adhatak. Nhny faj nstnye kpes raktrozni a spermt, gy akr ngy v elteltvel is kpesek tojst rakni jabb przs nlkl. 10-50 tojst raknak.
A kereskedelemben kaphat szrazfldi teknsk CITES-listn szerepelnek, tartsuk engedlyhez kttt.
A Fldn tallhat legnagyobb szrazfldi tekns a galapagosi ristekns, melynek 10 alfaja ismert, mindegyik szigoran vdett. Testtmegk 400 kg, testhosszuk elrheti a 180 cm-t a fejtl a farokig. Slyos teknjnek alakja mutatja, milyen lhelyen l. Azon alfajoknak, amelyek ds nvnyzettel bortott terleten lnek, a pnclja boltozatos, a lba s nyaka is rvidebb, gy nem tudnak olyan magasra nyjtzni. Ms terleteken l alfajoknak, ahol gyrebb a nvnyzet, a pncljuk nyereg alak, valamint hosszabb nyakuk s lbuk is segti ket abban, hogy jobban elrjk a nvnyeket. A harmadik tpusba a kett tvzete tartozik. Ez az lhelyhez kthet morfolgiai vltozatossg nagy hatssal volt a szigeteken tartzkod ifj Charles Darwin.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/galapagos_zpseeabd0b6.jpg)
|