A gykokrl, szkinkekrl ltalban
A gykok (Sauria) a hllk (Reptilia) osztlyba s a pikkelyes hllk (Squamata) rendjbe tartoz alrend. 5 alrendg s 26 csald tartozik az alrendbe.
A gykok tlnyomrszt a sz legszorosabb rtelmben vett szrazfldi llatok, mert mg a nedves helyeket is elkerlik. Testkn rendszerint vilgosan megklnbztethetk a fej, nyak, trzs, farok s a vgtagok. A klnbz fajok szerint sokflekppen vltoz pikkelyeket tbla vagy szemcss, zsindely- s rvs-pikkelyekre osztjk. A pikkelyek s pajzsok mellett nem ritkn fordulnak el tvisek, lcek, tarajok, s msforma szarukpzdmnyek is.
A gykok a krnyezet melegvel tartjk fenn testhmrskletket, ezrt elssorban a meleget szeretik. A legtbb gykfaj a trpusokon, illetve szubtrpusi ghajlaton l. Szmos csaldjuk kzl a legtbb fajjal a vakondgykflk avagy szkinkek (mintegy 1000 faj), a gekkk (~830 faj), a legunok (~650 faj) s az agmk (~300 faj) bszklkedhetnek. A vilg legnagyobb gykja a komodi varnusz, testhossza 2,29–3,13 m, testtmege tlagosan 70 kg. A legkisebb pedig a Virgin-szigeteken honos 1,6 cm hossz trpegekk, a Sphaero parthenopion.
A gykok testt (mint minden hlljt) szraz pikkelyek bortjk, ami vdi ket a kiszradstl s a lgy rszeket is. A pikkelyek anyaga, kreatin. A kltakar a gykok esetben klnsen pomps szinezetekben kpes megjelenni. Nagyon sok sznes faj van, gondoljunk csak a kamleonokra, akik mg vltoztatni is tudjk a sznket, a kedvk, a krnyezeti hatsok fggvnyben, illetve egszsgi llapotukat illeten. A nstny kamleonok a fajra jellemz rajzolatot vesz fel, ha rett petetszk vannak a petefszkkben, ezzel is jelezve a hmnek, hogy kezdheti az udvarlst, a przst. A gykoknl tbb faj is kpes a sznt vltoztatni. (pl. Anolis caroliensis).
A testfelptsknl feltnik, hogy a gykoknak hossz farkuk van, akr a trzs 5-6 -szorosra is megnhet. Nmely vizi fajoknl oldalrl laptott, hogy futs kzben ide-oda tudja csapkodni. A kamleonok esetben felpdrtt farok figyelhet meg, ami a kapaszkodst szolglja, szinte tdik vgtagknt, a mszsban segti az llatot az elre haladssal. A gykok tbbsgnek trzse hengeres, de lehet laptott is. A lbukon 5-5 ujj tallhat, ami karmokban vgzdik, hogy az llat tudjon a sziklkok s a kveken is meg kapaszkodni. A kamleonok itt is klnck, mert az 5 db ujjuk, 2-3 arnyban sszentt, hogy jobban tudjanak kapaszkodni az gakon.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Animals/keacutekfeju_zpspi73qlxs.jpg)
Kkfej agma
A talajon l gykok terrriumnl azt kell figyelembe vennnk, hogy ezek az llatok az letk nagy rszt a talajon tltik. Ezrt esetkben nagyobb alapterlet terrrium berendezsre van szksg, sok bvhellyel, amik lehetnek gak, cserepek, kett vgott kkuszdi hj, kvek stb.
A fn l gykok terrriumnak berendezsekor inkbb a htfal mrete a mrvad. Elg egy keskenyebb, de magas pts terrrium, sok mszggal, amit megfelelen rgztnk.
Mindkt tpust a gyk szrmazsi helynek ghajlattl fggen rendezzk be nvnyekkel. A sivatagi viszonyoknak megfelel nvnyek: pozsgsok, agavk. A trpusi klmnak megfelel nvnyek: pfrnyok, bromlik, filodendronok stb.
A terrriumokat nem csak a benne l llatok szerint lehet tpusokba sorolni, hanem ghajlati tpus alapjn is. Ez utbbi besorols szerint a terrrium lehet trpusi serd ghajlat, szavanna ghajlat, forr sivatagi s mediterrn tpus.
Klnbz teljestmny terrriumlmpk kzl vlogathatunk, melyeket tbbsgben a vilgts mellet loklisan ftsre is hasznlhatjuk. Az jszakai llatok szmra kifejlesztett kk fny, gynevezett night-glo gk spektruma a holdfnyhez hasonlt. Az UV lmpa nagyon fontos a gykjaink megfelel tartshoz, ennek is tbb fajtja ltezik: sivatagi, trpusi stb. Az UV tartomny a fny spektrum 380 nm-es rsze alatt tallhat, s hullmhossz szerint hrom rszre szoktk felosztani:
-
UV-A (315-380 nm),
-
UV-B (280-315 nm),
-
UV-C (100-280 nm) sugrzsra.
A hrom tartomny eltr biolgia hatssal rendelkezik, mindhrom szksges a normlis biolgiai fejldshez, m tlzott adagban nagyon slyos hatsuk lehet! Az UV-A sugrzs a pigment kpzdsben jtsza a legnagyobb szerepet, ezrt a terrriumban UV fnnyel is megvilgtott llatok sokkal sznesebbek, mint ha egy sima lmpval vilgtannk meg. Az UV-B sugrzs a D-vitamint szintetizlja. A D-vitamin a csontkpzsben jtszik szerepet, segti a kalcium s a foszfor csontokba trtn beplst. A tlzott UV-B sugrzs ugyanakkor brdaganatot s szemkrosodst okozhat, gyenglhet az llat immunrendszere, s mg a DNS-llomnya is krosodhat. Az UV-sugrzs a legkrosabb, de a lgkr fels rtege ezt kiszri. Az veg is megszri az UV-sugrzst, ezrt ha aterrriumot az ablak mell tesszk, kevesebb kros napsugrzs ri az llatokat.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Animals/williams%20blue%20cave%20gecko_zpsbukglaqn.jpg)
Lygodactylus williamsi
Sok felszerelst gyrt cg knl klnbz teljestmny s mret UV csveket. Ezeket mindig szakboltokban vsroljuk, s mindig az llatnak megfelelt - vigyzat, sivatagi csvet ne vegyk meg a kamleonnak!
Az UV csveket az llattl 30-40 cm-re helyezzk el (ne vegen keresztl!), s legalbb napi 6-8 rn keresztl hagyjuk bekapcsolva.
A vakondgykok vagy szkinkek testt ltalban flkr alak, tfed, sima pikkelyek bortjk. A kifejlett pldnyok testhossza 2,5-35 cm kztt, alakjuk robusztustl a vkonyig terjed, lbatlan testig vltozik. A lbatlan fajok tbbnyire a talajban, a tbbiek a felsznen vagy a lombozatban lnek. A farok ltalban meglehetsen hossz, sok fajnl letrni kpes. Sok faj a homokba temetkezve rejtzik. Pikkelyeik simk, fogsuk emiatt viaszos. Renkvl gyorsak s frgk. Terrriumi tartsuk a gykokval megegyez. A legtbb faj tojsrak, de legalbb 25 esetben ismert elevenszls is.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Animals/skink_zpskrosmris.jpg)
Kurtafark szkink
|