Madagaszkári tarkagekkó, vagy nagyfejű gekkó, vagy Picta gekkó (Paroedura picta):
Élőhely: Madagaszkár erdőségei.
Hossz: 10-15 cm.
Szín: az alapszín sötétbarna, világos foltokkal és csíkokkal. A has minta nélküli fehéres. Több szín és mintaváltozata létezik, nálunk a legnépszerűbb és legismertebb a csíkos.
Táplálék: rovarok. Mohó állat, szinte mindent megtámad, ami befér a szájába.
Terrárium: sivatag vagy szavanna-terrárium, 60x50x50 cm. Célszerű 2-3 nőstényt 1 hímmel tartani, mert ha 1-1 arányban tartjuk, a hím állandóan udvarolni fog, a nőstény meg folyamatosan vemhes lesz, amibe akár bele is pusztulhat! Általában elég ijedős és vad faj, kiskorban kezdjünk el barátkozni vele. A farkát ne fogjuk meg, mert ledobhatja, ami azonban idővel ujranő, de nem lesz olyan szép mint az eredeti. Talajlakó gekkó, de a lábujjai végén apró tapadókorongokat visel. Az állat lába olyan, mintha átmenet lenne a karmosgekkók és a tapadókorongos fajok között. Fiatal korban fel tudnak mászni az üvegre a korongjai segítségével, ezért fedett terráriumot igényel! Később azonban, főleg a nehéz hímek, de a kifejlett állatok is már a földön tartózkodnak.
Hőmérséklet: 24-28 fok. Igénylik a 10-12 órás megvilágítást, amit spot izzóval oldjunk meg, ami egyben biztosítja számukra a 28-30 fokos hőmérsékletet.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó. A tojás kis kerek labdára emlékeztet. A nőstény gyakran olyan jól elássa, hogy nem csinál buckát és alig lehet felfedezni, hogy hova rakta a tojásokat. Nem mindig használják a tojásrakó ládát, nálam többször is szétszórták a tojásokat a terrárium különböző pontjain. Lehetőleg minél előbb keressük meg a tojásokat, mert ha sokáig marad a terráriumban, az állatok ráléphetnek, a tojás érzékeny héja megrepedhet, illetve a homokban rövid időn belül kiszárad.
Kelés: 29 fokon 56-65 nap.
Utódok száma: 2 db tojást rak havonta, a tenyészidőszakban 5-7 alkalommal. Előfordulhat, hogy egyszerre csak az egyik tojást rakja le, majd 1-2 nap múlva a másikat. Nagyon szapora, már 5-6 hónaposan válik ivaréretté és onnantól kedzve szaporodnak, mint a nyulak. Nehéz megállítani, ha egyszer beindult a tojásrakás. Sokszor a nőstények addig tojnak, míg végül ki nem múlnak. A nőstényeket 5-6 tojás lerakása után vegyük ki a hímtől és pihentessük, ezalatt alaposan etessük. A vemhesség alatt fokozott mennyiségű kálciumra van szükségük. Ha nem kap elég kálciumot a tojások nyitottan kerülnek lerakásra, vékony lesz a héjuk, és könnyen eltörnek. A tojás apró kerek, labda alakú. A kikelt kisgekkó kb. 4-5 cm hosszú, de hamar megnő. Az ivarok gyakorlott szemmel akár már kikeléskor megállapíthatók, a bébi hímeken a kloaka mögött 2 oldalt 2 pici duzzanat van, a nőstényeken középen csak 1 dudor található. 3-4 hónapos korban és a kifejlett egyedeken nagyon szembetűnő a különbség, jól láthatók a hímek "heréi", illetve a hímek jóval nagyobbak (14-16 cm), míg a nőstények 7-10 cm-sek maradnak.
CITES: nem szükséges.
Angol neve: picta gecko, panther gecko, ocelot gecko, Madagascar ground gecko.
Saját kép
Színváltozatai:
Stripe:
Xanthic/caramel albínó:
Axantic:
Snow:
Részlegesen 3 csíkos (középen):
3 csíkos (3-striped):
Bold:
Red:
Hypo:
Hypo xanthic:
Wide stripe:
|