Afrikai törpeegér tartása, tenyésztése
Az afrikai törpeegér a világ legkisebb emlősállatai közé tartozik. A terrarisztikában új fajnak számít hazánkban. Nemrégiben nekem is sikerült szert tennem néhányra, ezért szeretném most bemutatni a tartását.
Az afrikai törpeegér tartása nagyon egyszerű, egyedül az állat apró termetét és törékenységét kell figyelembe venni. A legkisebb rágcsáló a világon, hossza 5-6 cm, melynek felét a farok teszi ki, súlya csupán 3-4 g, a vemhes példányoké max 12 g. Hasonló méretük ellenére az európai törpeegérnek csak távolabbi rokona, sokkal közelebb áll a házi egérhez. Kinézetre pedig a nálunk is honos erdei egérhez hasonló. Szőrük aranybarnás, de létezik világosabb, szürkés színvariációja is. Hasuk fehéres. Hajnalban és alkonyatkor aktív, nappal pár órás elfoglaltság, szaladgálás után alszik, vackán pihen. Csapatban él, semmiképp se tartsuk magányosan. Minimum egy párt tarsunk belőle, de minél többen vannak, annál boldogabbak. A jól összeszokott csapatban még a hímek se bántják egymást. Átlagosan 2 évig élnek, de fogságban ismerünk 4 éves egereket is. A világon mindenütt ritka házikedvencnek számít. Fogságban jól tenyészthető, de szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján. A Szaharától délre egész Afrikában megtalálható. Csak üvegből készült terráriumban tartsuk, ugyanis olyan picikék, hogy a legkisebb résen, rácson átférnek. Ne becsüljük le apró méretüket, nagyon gyorsak, ügyesek, nagyot tudnak ugrani és kiváló mászók. Helyigényük sok rágcsálóhoz viszonyítva minimális, 1-3 egyed számára egy 30 literes akvárium is megfelelő. Alomnak használhatunk illatmentes faforgácsot, ám ebben az icipici állatka el fog tűnni, ha beássa magát az alomba. A csutkaalmot (kukoricadarálék) nem fogja feltúni, és ha falatozik belőle, az sem gond. Nagyon ijedős állat, ha megijed pattog, ugrik és ha van lehetősége, felfelé menekül, ezért mindenképp biztosítsunk nekik valamilyen mászóalkalmatosságot, ágat vagy műsziklát ahol kiélhetik mászás iránti rajongásukat. Búvóhelyet is feltétlenül biztosítsunk számukra, ami lehet WC guriga, tojástartó darab, kókuszhéj vagy üreges terráriumi dekoráció. Külön fűtést nem igényelnek, ám 20 fok alatt ne tartsuk, mert megfáznak és elpusztulnak. Érzékenyek a vízhiányra, mindig biztosítsunk ivótálat, mert sokat isznak és könnyen kiszáradnak. Eleségként csak kisméretű magok jöhetnek szóba, pinty, kanári vagy hullámos papagáj-eleség. A hagyományos rágcsáló magokhoz, szotyikhoz és pellet eleségekhez hozzá sem nyúlnak, túl nagy nekik. A fürtös kölest nagyon szeretik. Adhatunk nekik zöldségeket, gyümölcsöket, ám a k betűs zöldeket, mint sok rágcsálónál (káposzta, karfiol, karalábé) kerülni kell. Imádják a tyúkhúrt, salátát, uborkát, banánt. Biztosítsunk valamilyen fehérjeforrást, pl sajtot, tojást, lisztkukacot vagy nagyon apróra zúzott macsaka- vagy kutyatápot. A hagyományos rágcsálóknak való fogkoptatókat méretüknél fogva nem használják. Erre a célra válasszunk pl. Vitakraft, Vitapol vagy Trixie márkájú, vitamonokkal dúsított drops eleséget.
A törpeegerek tipikus példái a "mindent a szemnek, semmit a kéznek" állatkáknak. Nem szeretik, ha megfogják és kézben tartják őket, érzékenyek, ijedősek és ha egyszer kiszöknek, ember legyen a talpán, aki el tudja kapni őket. Internetes felületeken lehet látni videókat, ahol szelidített egerek kézből veszik el a táplálékot, vagy a gazdi kezén, vállán maszkálnak, ám a szelidítés hosszú időbe telhet és nem minden példány nyitott a foglalkozásokra. Ha egyáltalán nem teszünk be nekik búvóhelyet, akkor egy idő után megszokják az ember jelenlétét, valamint a sürgést-forgást a terrárijm körül ès idővel elviselik a simogatást. Ha takarításkor mindenképp ki kell venni őket, akkor ne az állat törzsét fogjuk meg, mivel haraphat (illetve méretéből adódóan inkább csíp), illetve össze is szoríthatjuk, ezért csipesszel ragadjuk meg a farkukat, vagy egy kis átlátszó salátásdoboz segítségével kerítsük be és dobozoljuk be őket. Saját tapasztalat alapján a dobozolás a legjobb módszer. Az állatokat lehetőleg egyenként helyezzük el, mert míg az egyiket becserkésszük, addig a másik kiugrik a dobozból, és ezáltal sokkal nagyobb a terráriumból kiszökés valószínűsége. Nekem egyszer szökött ki mindez idáig a hím egérke, akváriumi halászhálóval sikerült megfogni.
Fogságban viszonylag nehéz szaporítani. Egyrészt melegigényesek, és csak állandó kellemes hőmérséklet mellett kezdenek el párzani, másrészt társaságkedvelő, 2 ellenkező nemű példány együtt tartása nem feltétlenül eredményez szaporulatot. Ha tenyészteni kívánjuk, mindenképp tartsunk 2-3 nőstényt 1 hímmel, vagy 3-6 nőstényt 2 hímmel, szóval mindenképp egy kisebb kolóniát. 6-8 hetes korukban válnak ivaréretté. Az érett hímek könnyen felismerhetők az egerekre jellemző nagy méretű herékkről. Általában a hímek kisebbek és nyúlánkabbak a nőstényeknél. A törpeegerek egész évben szaporodhatnak. A többi egérhez hasonlóan náluk is a hím szaglássza, majd játékosan körbekergeti a nőstényt. Maga a párzás nagyon rövid és gyors, de órákon át sokszor párosodnak. A vemhesség kb. 19-20 nap. Az újszülöttek kukoricaszem méretűek, az átlagos alomszám 2-4 utód. 2 hetes korukban nyílik ki a szemük, 4 hetesen elválaszthatók. Igyekezzünk fiatal példányokat beszerezni, melyek fele akkorák, mint a felnőtt állatok. Áruk egér viszonylatban magas, 1500-3500 Ft körüli.
|