Görögteknős vagy mór teknős (Testudo hermanni):
Élőhely: Románia, Bulgária, Olaszország, Görögország, Franciaország, Spanyolország.
Hossz: 15-25 cm.
Szín: alapszíne sárgás színű, fekete mintákkal a páncélon.
Táplálék: növényevő, zöldségek, növények, szabadban gyűjthető lágyszárúak. A görögi teknõsök szinte kizárólag növényi táplálékot fogyasztanak. Ezt százalékos eloszlásban így néz ki: 80% rostban gazdag növényi tápanyag, 15% zöldségek, 5% gyümölcsök. Ezt a teknõstartók gyakran hibásan értelmezik és állataik számára heti egy gyümölcsnapot iktatnak be. Helyesebb, ha az állatok minden nap a feni százalékos eloszlásban kapják a zöld növényeket, a zöldségeket és a gyümölcsöket is. A teknõsök igénylik a táplálékkal bevitt vizet, amit vegetációs víznek nevezünk. A vadon termõ növények közül a pitypang az egyik leggyakrabban alkalmazott teknõstakarmány. A pitypang tavasszal és nyáron is gyûjthetõ. A teknõsök a leveleit és a virágát egyaránt elfogyasztják. A pitypang kalcium foszfor aránya kedvezõ. Szinte egész évben gyûjthetõ tyúkhúr. Nyári idõszakban az útifûfajok is megtalálhatók és gyûjthetõk. A termesztett zöldségek széles választéka áll rendelkezésünkre. A teknõsöknek adható saláta, paradicsom, cukkíni, sárgarépa. A gyümökcsök között az alma, körte, sárgabarack, õszibarack a javasolt. A szárazföldi teknõsök igen sok kalciumot igényelnek a táplálékukban. A megfelelõ mennyiség elengedhetetlen a páncél egészséges fejlõdéséhez. A kalciumhiány a páncél elpuhulásához és deformációjához vezethet. A természetes élõhelyen a növényekben akár 4-5:1 is lehet a kalcium-foszfor arány.
Terrárium: sivatag-terrárium, 120x70x50 cm, UV lámpa szükséges. A terráriumban napközben 28-30, éjszaka 18-20 foknak kell lenni. A megfelelõ hõmérséklet nagyon fontos, mert alapvetõ feltétele az állat emésztésének és minél megfelelõbb, az állat annál mozgékonyabb. Ezt könnyedén elérhetjük egy 40-60 W-os izzóval. Ez lehet valamilyen speciális terráriumi izzó (pl.: Exo Terra Sun Glo), vagy egy egyszerû spot izzó is. A melegítõt a terrárium egyik oldalán helyezzünk el, ezáltal a másik oldalon alacsonyabb lesz a hõmérséklet, különböző hőmérsékletű területek alakulnak ki, így az állat ki tudja választani a neki épp megfelelőt. A teknõsöknek szükségük van ezen kívül valamilyen speciális napfényspektrumú terráriumi fénycsõre (Exo Tera Repti Glo 5.0, Sera UV Terra Special). Ezek a fénycsövek hõt nem adnak le, tehát fûtésre nem alkalmasak. Viszont használatuk elengedhetetlen, mivel innen jutnak az állatok D3 vitaminhoz, ami elengedhetetlen feltétele a kalcium beépülésének a csontokba.
Hőmérséklet: 23-30 fok.
Szaporodás: tojásrakó, nem ivadékgondozó. Az ivarérett állatok tavasszal, április elején párzanak, és kora nyáron rakják le majdnem gömbölyű tojásaikat a laza avar, tőzeg vagy föld közé. Egy-egy nőstény évente 8-15 tojást tojik. A fiatal-mindössze 2,6-3,0 cm átmérőjű-teknősök augusztus végén, szeptember elején kelnek ki a tojásból. A fiatalok és az ivarérett példányok késő ősszel téli pihenőre vonulnak, pl. kidőlt fák gyökerei közé, máskor a szél által összehordott, vastag avarpaplan, vagy egy elhagyatott szalma vagy szénarakás alá.
Kelés: 28-30 fokon 60-80 nap.
Utódok száma: 4-8 db.
CITES: B-melléklet.
Angol neve: Hermann's tortoise.
|