Királypiton (Python regius):
Élőhely: Közép és Nyugat-Afrika. A királypiton név a legenda szerint onnan ered, hogy Kleopátra egyiptomi királynő szerette ezeket a kígyókat, és karkötőként a csuklóján "hordta" őket.
Hossz: 110-150 cm.
Szín: teste sötétbarnás, világosbarna és fekete foltok díszítik. Külföldön sok színváltozata létezik, nálunk még nincsenek nagyon színváltozatok.
Táplálék: a vadonban csak a futóegereket fogyasztják, ezért a befogott egyedek táplálása nehéz. A fogságban születettek rászoktathatók a háziegérre. Évente több mint 60.000 királypitont importálnak, a szülőföldjén húsáért és bőréért vadásszák. Az alacsony szaporodási arány ellenére, valamilyen okból mégis a vad pitonok a legolcsóbbak a piacon, akár 10 dollár alatt is árusítják őket. Az importált példányok hordozói lehetnek számos parazitának, amelyeket a kezdő kígyó tulajdonos észre sem vesz. Jobb fogságban született, jól evő fiatalt vagy felnőttet vásárolni, mint importált pitont.
Terrárium: szavanna-terrárium, 100x60x60 cm. A királypitonok éjszakai kígyók, a vadonban napjaikat a ragadozók elöl való elbújással töltik. Speciális izzót nem igényelnek, elég egy alacsony erősségű izzó, mert nem kedvelik a túlzott világosságot.
Hőmérséklet: 26-30 fok.
Szaporodás: tojásrakó, kotlik a tojásokon. Tenyésztése fogságban nehéz, mert imitálni kell a vadonbéli körülményeket, a száraz és az esős évszakot. Emiatt a kereskedelemben kapható egyedek nagy része a mai napig eredeti élőhelyéről származik, befogott kígyó. 4 éves kora előtt ritkán szaporodik.
Kelés: 90-100 nap, az anya melegíti a tojásokat.
Utódok száma: 6-10 db.
CITES: B-melléklet.
Angol neve: ball python (neve labdapitont jelent, amit arról kapott, hogy veszély esetén összetekeredik, testével labdát formáz), vagy royal python.
Saját kép
|