Tudom, mr rtam egyszer az elevenszl halakrl, de gy dntttem, a mostani cikkem tmja a szivrvnyos guppi lesz. Egyrszt, szemly szerint az egyik kedvenc halam a guppi, illetve egyre tbb emait kapok, hogy milyen hallal rdemes kezdeni akvarisztikai plyafutsunkat, s hogy melyik halfaj fr el kis helyen, vagy szaporodik knnyen. A vlasz: a guppi. A mostani rsomban klnsen hangslyt fektetek a klnleges klsej, fajtatiszta guppitrzsek bemutatsra s ezek tovbbtenysztsnek rszletezsre.
A szivrvnyos guppit (Poecilia reticualata, rgebben a Lebistes nembe tartozott) sokszor mg azok is ismerik, akik nem rendelkeznek akvriummal. Szaporasga, egyszer tarthatsga s rendkvli szneinek ksznheten a guppi toronymagasan a legismertebb s legnpszerbb halak listjnak ln ll vtizedek ta vilgszerte. Termszetes lhelye Kzp s Dl-Amerika, Venezuela, Barbados, Trinidad s Tobago. Egyarnt megl a folykban, patakokban, tavakban s enyhn ss brakkvizekben is. Kzp-Amerikban "millis halaknak" nevezik, ezzel is utalva rendkvli szaporasgra. A vadonban a guppinak szmos ellensge van, kivl elesgknt szolgl a nagyobb test halaknak s egyb ragadozknak. Mivel sok guppi vlik ragadozk martalkv, a halacska a gyors s hatkony szaporodsi ciklusval ellenslyozza ezt a vesztesget. A sr nvnyzettel tsztt partkzeli vidkek guppi-vodaknt szolglnak az ivadkoknak.
A szivrvnyos guppin kvl haznkban is egyre npszerbb a trpe guppinak is nevezett Endler-guppi (Poecilia wingei). Apr mrete ideliss teszi a nano-akvriumban val tartst. Az Endler-guppit elszr 1937-ben Frankly F. Bond fedezte fel, de nevt mgis John Endlerrl kapta 1975-ben. Eredeti lhelye a Laguna de Platos, egy brakkvzi t volt Venezuelban, napjainkra innen kipusztult a mellette ltestett szemtlerak vzszennyezsnek ksznheten. Minden tren megegyezik a szivrvnyos guppival. A sznjtsz trpeguppi (Poecilia picta) nlunk mg egyltaln nem kaphat kereskedelmi forgalomban. Dl-Amerikbl szrmaz, 3-5 centis hal. Alapszne ezst-zld, testn srga, kk s fekete foltok vannak. Els rnzsre nagyon hasonlt a vad guppira, de teste ramvonalasabb s nem olyan nagy a farokszja. Ltezik egy vrs sznezet vltozata is, melynek teste narancs-vrs, fekete foltokkal. A nstnyek ezsts sznek, az idsebb egyedek hasi rsze gyakran arany vagy narancsszn. Sokig gy hittk, hogy a Guyanban l feketeszalagos guppi nll alfaj, m ksbb megllaptottk, hogy csupn a szivrvnyos guppi egy regionlis vltozata.
Endler guppi-pr Sznjtsz trpeguppi-pr
A guppi mindenev hal. Sznyoglrva pusztt tevkenysge miatt a vilg szmos rszn szndkosan beteleptettk folykba s tavakba. Budapesten tallkozhatunk guppikkal a margitszigeti tban, a vrosligeti tban, a Lukcs-frd melletti Malom-tban, Tapolcn, Miskolcon s az Eger-patakban is.
A vad guppi szinte kln fajt kpvisel a kereskedelemben kaphat tenysztett formkhoz kpest, a kt vltozatnak mra mr alig van kze egymshoz. Termszetes lhelyn a guppi kis mret s viszonylag szolid szn llat, mg az akvriumban l fajtrsai pp ragyog szneik miatt vltak az emberek kedvenceiv. A vad guppik szne szrks, srgs, vrses s zldes csillogs, mg a fogsgban lk a szivrvny minden sznben pompznak. Az ivarokat egyszer megklnbztetni, a hmek kisebbek, sznesebbek, gonopdiumuk van (przszervv alakult farok alatti sz), a nstnyek pedig nagyobbak, fakbb sznek s teltebbek. A nstny guppik korai ivrrettsgk (3 hnapos kor) elrstl kezdve letk vgig folyamatosan megtermkenytett llapotban vannak s sz szerint "halgyrakknt" mkdnek, megkzelthetleg havonta adnak letet 10-30 ivadknak. A hmek csupn 3-4 cm hosszak, mg a nstnyek 5-7 cm mretek is lehetnek. Nmetorszgban kitenysztettek akr 9 cm-re megnv ris guppitrzsekat is. A guppikat csak bks halakkal trstsuk. Nagy s agresszv fajok mell nem szabad betenni, klnben a szp farokszjukat letpkedik. Semmi esetre se tegyk ssze szimi harcoshallal, szumtrai dszmrnval s mg kismret sgrekkel sem (pl. Apistogramma-fajok). Legalkalmasabb laktrsak a pontylazacok, kistest mrnk, ms elevenszlk s harcsk.
tlagosan 20-40 literes alapmedenct biztostsunk a szmukra, melyet dsan rendezznk be l nvnyekkel s gykerekkel. Szvesen csipegetik a zld nvnyeket, ezrt vsroljunk savany z, vagy kemnylevel fajtkat, melyeket nem bntjk. Fontos a j szrs, a szr legalbb egyszer rnknt forgassa t a medence trfogatnak vizt. A guppik gyors szs, rkmozg halak. Klnsen a hmek rendkvl aktvak, naphosszat mssal nem is foglalkoznak, csak az udvarlssal. Nstny guppikbl - br nem olyan sznesek mint a hmek - mindig tartsunk tbbet, mivel a hmek kitart s folyamatos zaklatsa nagyon megviseli ket. 1 hmre szmtsunk 2-3 nstnyt. Az idelis hfok 24-28 fok. 20 fok alatt lass szsv s passzvv vlnak, valamint jelentsen lelassul a szaporodsuk. A fogsgban tenysztett guppik immunrendszere sokkal gyengbb a vadon l rokonaiknl, ezrt rzkenyebbek a hirtelen vzhmrsklet vagy vzminsg vltozsokra, melyek slyos betegsget eredmnyezhetnek. Sokszor mondjk, hogy a guppik ignytelen, elnyhetetlen llatok. A valsgban azonban k is ignylik a normlis letfeltteleket, a tiszta vizet s a minsgi tpot, ellenkez esetben ugyanis hinybetegsgek, fertzsekre val fogkonysg, az ivadkokban megjelen deformitsok jelentkeznek. n mr tbbszr lttam olyan eseteket, ahol a nem megfelel tarts miatt bizony a guppi volt az els hal, amely kipusztult a medencbl s a szifk vagy pontylazacok sokkal "tovbb hztk" a rossz krlmnyek kztt.
A guppi felfedezjrl, Robert John Lechmere Guppy angol szerzetesrl kapta, aki egyben geolgus s nvnygyjt is volt. A mlt szzad vgn szervezett dl-amerikai expedcija sorn fedezte fel a guppit s tbb konzervlt pldnyt kldtt Nagy-Britanniba. Az els l egyedek 1908-ban rkeztek a British Mzeumba. A guppi nagymrtk ismertsge s elterjedse a msodik vilghbor alatt kezddtt, amikor 1946-ban, majd 1954-ben a Deutsche Guppy Gesellschaft hannoveri nemzetkzi guppikilltson a kznsget lenygztk a rendkvl sznes, mutats szj llatkk. Azta vente rendeznek guppi szpsgversenyeket, szmos egyeslet s csoport jtt ltre, melyek az jabb sznek, farokvltozatok s gnkombincik kitenysztsre s tovbbrktsre trekszenek. A vadonban a fajon bell is eltrseket tapasztalhatunk: a guyanai guppik a legnagyobbak s legtarkbbak. Az szak-brazliainak a htszja kihegyesed, a farokszja pedig lekerektett. A venezuelai fehr guppi sznei vilgosabbak s fnytelenek, mg a trinidadi brakkvzi pldnyok nagy, srgs alapon fekete farokszval rendelkeznek. A Barbados-guppi magas htszj s vills fark, a Kis-Antillk krnykn l, "nyugati-guppinak" is nevezett guppik pedig helyileg is vltozatosak lehetenek, eltr sznek, nagyon szapork, ahol mr a megszletett utdok is sznesen jnnek a vilgra. A guppik akvriumi tenyszvltozatai sokflk. Elszr csak a szebbnl szebb sznvltozatok kitenysztsre koncentrltak a tenysztk, ksbb mr az szk mrett s alakjt is szmtsba vettk. A srgs szn, hlzatos pikkelymints vltozat mr az 1930-as s 40-es vekben megjelent. A pvafoltos guppi a vad egyedektl szrmazik. A Barbados-guppibl alaktottk ki a kard-, s lrafark varicikat, a trinidadibl pedig a legyez s ftyolfark trzseket. A Guyana-guppikbl ksbb orcidea-guppikat tenysztettek ki. Azutn megkezddtt a guppik nagymrtk "tmeggyrtsa", melynek eredmnye tbbek kztt a krminpiros, zld, kk, hullmvonalas, zebrarajzolat, kobramints s fekete sznvltozatok. Az szforma mell az szsznezet megnevezse is trsul. A test alapszne s tarkzottsga alapjn is megnevezik a trzseket. A pigmentszegny vltozatok kzl megklnbztetnk pldul blond (szke), albn, gold (arany) tenyszguppikat. A stt pigmentcij varicik kz soroljk a kk, vrs, fekete s zld egyedeket. A faroksz tpusok ltalban a kvetkezk:
kerekfark (roundtail)
kerekfark s zszls htszj (Robson)
tfark (pintail)
laptfark (cofertail)
lndzsafark (speartail)
alul kardos (bottom-sword)
fell kardos (topsword)
ketts kardos (doublesword)
lant vagy lrafark (lyretail)
ftyolfark (veil-tail)
zszlsfark vagy legyezfark (fantail)
hromszgfark (triangle)
Ebben a vgelthatalan sznrengetegben nehz kiigazodni. A kereskedelemben ma kaphat guppik tbbsge kevert vrvonal, szneiket nha nehz beazonostani s tudatos tenysztsknl lehetetlen megsaccolni a leend utdok tulajdonsgait. A tenysztk manapsg egy bizonyos vrvonal, mintzat, vagy szn megerstsre trekszenek, ahol a tenysztrzsek hmjeinek klseje a mrvad. A nstnyek ltalban trzstl s szntl fggetlenl fakk, szrksek, leszmtva nhny tenyszpldnyt. A hmek viszont annl szebbek!
Egyszer, tervszertlen szaportsuk teht semmifle szakrtelmet nem ignyel. Ha egy akvriumba helyeznk kt ellenkez nem guppit, garantlt, hogy utdaik lesznek. Ha viszont biztosan szp, tiszta vrvonal s egyb kls blyegekkel rendelkez egyedeket szeretnnk, akkor mr jobban el kell mlylnnk a szaportsban s genetikban. Nhny generci alatt ugyanis a gynyr, djnyertes s extra szn llomnyunk is teljesen leromlik, ha "jtt-ment" kevert plnyokkal, ellenrizetlenl keresztezzk ket. Egy bizonyos trzs sajtossgait csak gy tarthatjuk fent, ha csak azokat az llatokat prostjuk s esetenknt beltenyszetet is engedlyeznk, gy a sznek egyre intenzvebbek lesznek. Az utdokat nemek szerint 3-4 hetes korukban vlasszuk kln s a nstnyeket szigoran szzen neveljk. Amikor elrik az ivarrettsget, csak a legszebb, legnagyobb, legegszsgesebb hmekkel rakjuk ssze ket. A vemhes nstnyeket is tartsuk egytt, vagy teljesen egyedl a nyugalmuk rdekben. A stressz s a vzhmrsklet drasztikus vltozsa koraszlst, vagy halvaszletst eredmnyezhet. A vemhes nstny guppit knny felismerni: hasa duzzadt s szgletes alakv vlik s az ivarnylsa mgtt az n. terhessgi folt mg nagyobb s sttebb lesz (lsd az albbi kpen). Ez a folt minden nstnyen jelen van, m sokkal intenzvebb a szls kzeledtvel. A kzvetlenl szls eltt ll hal nyugtalan, fel-le szkl az akvrium oldala mentn, keresi a bvhelyeket, s gyakran visszautastja a tpllkot. Az anya hajlamos a kannibalizmusra, ezrt biztostsunk ds nvnyzetet, ahol a kicsik elrejtzhetnek. Trsas akvriumban, alapszint guppitenysztshez elegend egy ivadknevel szlketrec, melynek segtsgvel a kicsiket a kzs medencben hagyhatjuk anlkl, hogy a tbbi hal felfaln ket. Kb. 2-3 hnapos korban elrik azt a nagysgot, amikor mr nem tekintik ket prdnak s beengedhetjk ket a felntt egyedek kz.
A guppi viselkedst s szaporodst a genetikusok, etolgusok s a szaporodsbiolgusok is vizsgljk. Megllaptottk pldul, hogy a nstnyek elg vlogatsak. Csak a leglnkebb szn hmekkel prosodnak s elnyben rszestik a narancs s piros szn hmeket. A stt szneket, pldul a fekett nem kedvelik. Ez azrt alakult ki, mivel a vadonban a leglnkebb szn hmek feltnek s knnyebb prdt jelentenek a ragadozk szmra. A nstnyek viszont kvetkeztetni tudnak a hm rtermettsgre azltal, hogy eddig sikerlt letben maradnia, teht evolcis szempontbl elnys, ha ezzel a hmmel prosodnak s j kpessg, egszsges utdokat nemzenek velk.
A guppit hasznljk ksrleti halknt is laboratriumokban.
Vgl egy vide egy olaszorszgi guppikillts gynyr halairl:
Szia.Nekem 200 literesakvriumom van guppibl tbb fajta,black molly neon hal,most kb 80 db hal van benne,de mr nem mentem meg a piciket,gy vettem szre ha a 3 napot eltudjk sumkolni azutn mr btran szklnak nem bntjk ket,akkor mindg van utnptl,,napi 2x kapnak kajt lnem sokat lehet ez is kzre jtszik ,mindg tallok jj infkat ksznm Neked s minden guppisnak
Szia.nagyon tetszik a cikked a guppikrl. Az n guppim 4 napja szlt de csak 4-5 darabot lttam s azokat meg is mentettem.Ez a nstny guppi amelyik szlt egy akvriumba van 8 trsval.Az lenne a krdsem hogy mrt van az hogy ugyanakkora a hasa s a fekete folt is mg igy szls utn 4 nappal is?Taln korn szlt volna s szl mg vagy sokat eszik s mindig ekkora marad?Kszi a vlaszodat elre is.
Vlasz:
Kedves Bizo! rlk hogy tetszett a cikkem! Tvhit hogy csak a vemhessg alatt van a guppin "terhessgi folt". E fekete folt mindig ott van a guppin ivarrettsg elrst kveten, csak a vemhes, rvidesen szl nstnyeken sokkal sttebb s nagyobb ez a folt. Lehetsges, hogy te a szls elejt lttad s azrt volt mg csak 4-5 kicsi, vagy a legvgt, s ezek voltak a szerencss tllk. A jl tpllt guppi hasa is nagy, olyan mintha kishalakkat lenne tele. A nstny guppik szinte letk vgig folyamatosan vemhesek, ezrt rettent nehz megllaptani, hogy pp csak degeszre ette magt, vagy hasas. Szls utn elvileg teljesen lapos lesz a hasa, pr nap "sznetet" tart s kb. 1 ht mlva jra megtermkenyl, minden kezddik ellrl. Szlskor a guppi viselkedse valamennyire megvltozik, elbjik, az akvrium fala mentn fel-le szik, vagy akr a tpllkozst is beszneteheti 1-2 napra. Utna viszont helyrell minden, a hmek rzkelik, hogy res a hasa ezrt jra elkezdik zni. Ha brmi krdsed van, szvesen vlaszolok :) dv: Erika
Ksznm a dicsretet! gy szoktam sszelltani a cikkeket, hogy minl tbb inft tartalmazzon, de rdekessgeket, szemlltet brkat s videkat is. Aszerint rom meg, hogy n mit olvasnk szvesen. Unom mr azokat a netes rsokat, ahol egy-egy fajrl 5-10 mondatot rnak s egy bekezdsben elintzik. Sajnos nagyon hinyolom, hogy Magyarorszgoban nincsenek, illetve nagyon kevs s kevsb alapos a fajtaspecifikus knyv. Volt szerencsm klfldre kijutni s megdbbenve lttam, hogy 100-300 oldalas knyvek llnak ott az rdekldk rendelkezsre egy adott fajrl, vagy egy bizonyos lhelyen tallhat llatokrl, s ezt nagyon hinyolom. Ha n llatot tartok, a lehet legtbbet akarom megtudni rla, biztos vennk ilyen knyveket, ha lennnek. Ha llatokrl van sz, n alapos vagyok, bemutatom a "trtnetket", a sznvltozataikat, ha van a hibridjeiket s sok egyebet. A legtbb honlapon az llatos cikkek ugyanazokbl knyvbl szrmaznak, mindenki ugyanazokat a forrsokat hasznlja (amik nha tvesek, a hllknl ltom ezt).
Kedves krdezk! A hossz eszmecserket inkbb emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan krdezhettek itt is, fleg ha csak 1-2 srgs krdsetek van.
Szia.Nekem 200 literesakvriumom van guppibl tbb fajta,black molly neon hal,most kb 80 db hal van benne,de mr nem mentem meg a piciket,gy vettem szre ha a 3 napot eltudjk sumkolni azutn mr btran szklnak nem bntjk ket,akkor mindg van utnptl,,napi 2x kapnak kajt lnem sokat lehet ez is kzre jtszik ,mindg tallok jj infkat ksznm Neked s minden guppisnak