Terráriumi műszikla készítés
Szükséges eszközök, felszerelések:
Hungarocell
Tapétavágó kés
Sziloplaszt
Fehércement
Különböző méretű ecsetek
Aquakolor színező paszta
Mosogatószivacs
Üres terrárium
Egy készen vásárolt üres 50x25x25 cm-es terráiumban készítjük el a hátteret. Tapétavágó késsel levágunk egy megfelelő méretű hungarocell darabot. Érdemes fél cm-t lehagyni minden oldaláról, hogy a rákerülő cement rétegek vastagsága miatt nehogy ne férjen bele a terrárium hátfala. Ebben az esetben egy 49,5 x 24,5 cm hungarocell lapra lesz szükség.
A maradék hungarocellből kis párkányokat készítünk különféle méretekben és formákban megfaragva, melyeket sziloplaszttal ragasztunk fel a helyükre. Nem árt előbb egy tervet készíteni arról, hogy pontosan milyen hátteret szeretnénk készíteni, milyenek és mekkorák legyenek a teraszok, hol helyezkedjenek el stb. Érdemes számításban venni az adott állat viselkedését és természetes élőhelyét.
A legtöbb állat igényel egy búvóhelyet a terráriumba, ezt praktikusan kivitekezhetjük ha már a háttérbe beleépítjük a sziklák közé.
A felragasztott párkányok száradása után (24h) elkezdhetjük bevonni az első réteg cementtel. Bekeverünk tejföl sűrűségű fehércementet, majd ecsettel egyenletesen felhordjuk a felületre. Száradás közben fontos, hogy a a cementet permetezővel locsoljuk, mert ez segíti a megszilárdulását és megakadályozza a berepedezését.
24 órával az első réteg után következhet a második réteg. Mikor bekerverjük a cementet, adjunk hozzá egy kevés színező pasztát, mert fehér alapon fehéret felkenni nehéz úgy, hogy mindenhova egyenletesen jusson. Mikor hozzáadjuk a keverékhez a festéket, hirtelen be fog sűrűsödni, kis vízzel keverjük megfelelő állagúra. Felhordás utén már kisebb részleteket is felvihetünk az ecsettel. Újabb 24 óra szükséges a száradáshoz.
Ezután így fest:
Végül következik a harmadik, utolsó réteg. Itt már ki kell keverni az alapszínt, amit szeretnénk a háttérnek és azt kell bekevert cementhez adni. A színt mindig keverjük egy kicsit sötétebbre, mint amilyet szeretnénk, mert száradás közben valamennyit kifakul a színe. Itt már a végleges részleteket is ki kell alakítani, apró kitüremkedéseket, repedéseket, mintázatokat stb. Az ecsetnyomokat eltüntethetjük mosogatószivaccsal, illetve segít a felület porózusabbá tételében. Ne feledkezzünk meg itt sem a cement időnkénti locsolásáról!
A sziklákat színezzük eltérő színűekre, hiszen a valóságban is vannak világosabb és sötétebb részek. Aquakolor színező pasztával kikeverünk egy sötétebb színt, majd alaposan felhigítjuk vízzel. Ecsettel elfolyatjuk a hétteren a festékes vizet, így megszínezi az alapszínt. A mélyedésekben összgyűlő festék élethű színz alkot. Miután kész, hagyjuk száradni pár órát.
Ezután tovább díszíthetjük más színekkel, itt például zölddel, ami a sziklák közé nőtt zuzmót vagy mohát szimbolizálhatja. Sivatagi terráriumok esetében ez hanyagolható.
Száradás után így néz ki:
Már csak az utolsó lépés van hátra: a hátteret be kell ragasztanunk a terrárium hátuljába sziloplaszttal és várunk 24 órát a teljes száradásig. Fontos, hogy teljesen megszáradjon, mert nedvesen mérgező!
Száradás után esetleg lelakkozhatjuk az egész háttéret. Többféle dologgal próbálkozhatunk, lehet kapni spray formában is lakkot, melyet csak ráfújunk egyenletesen, vagy a szalvétatechnikához használható ragasztólakk, ecsettel való felkenése is bevált. Száradás után egyik anyag sem lesz mérgező kedvenceink számára, és mindkét anyag használatával, vízállóvá tesszük a hátterünket, ami a párásításokhoz, széklet lemosásához elengedhetetlen. Ez után már csak a díszítés marad, egy két növény elhelyezése, ami mögé bújni is tud az állatunk. Bőven elegendő rejtekhelyet biztosít, pláne ha hátterünkbe is csináltunk kis barlangszerű lyukakat, amelyekbe bele tud mászni és biztonságban érzi magát a hüllőnk. Barlang készítésénél arra figyeljünk, hogy a kezünk kényelmesen beférjen, hogy a takarításánál ne legyen akadály! Minden rés, sziklapárkány legyen jól hozzáférhető és könnyen tisztítható.
|