A hllk evolcija:
A szoros rtelemben vett hllk vagy szauropszidk (Sauropsida vagy Reptilia) els ismert faja a Hylonomus lyelli. Ez a legrgebbi ismert hll krlbell 20-30 centimter hossz volt. Felmerlt ugyan, hogy a Westlothiana lizzae nev faj mg korbban lt, de errl a ksbbiekben megllaptst nyert, hogy inkbb a ktltekhez llt kzel, mint a magzatburkosokhoz. A Petrolacosaurus kansensis, valamint a Mesosaurus nem fajai szintn a hllk legels kpviseli kz tartoztak.
Az igazi hllk kt gon fejldtek tovbb. A krlbell 300 milli ve elklnlt anapszidk (Anapsida) masszv koponyjn csupn nhny lyuk tallhat az orr, a szemek s a gerincoszlop szmra. Az anapszidkat tll teknsk is hasonl felpts, de ersen vitatott krds, hogy a koponyjuk nem ksbb, pnclzatuk kialakuls kzben fejldtt-e vissza ebbe a stdiumba.
A diapszidk (Diapsida) alosztlyhoz tartoz hllknl a szemregek mgtt, kiss flttk egy-egy jabb nyls (az gynevezett halntkablak) alakult ki. A diapszidk fejldse mintegy 280 milli ve kt gra bomlott. Ezek egyike a Lepidosauromorpha, amelybe a mai kgyk, gykok, hidasgykok s egyesek szerint a kihalt mezozos tengeri hllk tartoznak s az Archosauromorpha, amelybl a pteroszauruszok, dinoszauruszok s tbb ms rend kihalsval mra csak a krokodilok s a dinoszauruszokbl kifejldtt madarak maradtak.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Other%20things/Hylonomus_lyelli_illustrati.jpg)
A legels masszv koponyj magzatburkosokbl mr mintegy 310 milli ve kivltak az emlsk sei, az emlsszer hllk vagy szinapszidk (Synapsida). Az emlsszer hllknek a diapszidkhoz hasonl halntkablakai voltak. Ez egyrszt knnyti a koponyt, msrszt tbb helyet biztost az llkapocsizmoknak. Br gyakran a szauropszidktl szrmaztatjk az emlsszer hllket is, ezek valjban nem tagjai a Sauropsida vagy Reptilia osztlynak.
A Lepidosauromorpha g kt regrendje kzl a sauropterygik kihaltak; a Lepidosauria regrendbl pedig mintegy 260 milli ve klnlt el a felemsgykok fejldse – ezeknek mra mindssze kt faja maradt letben az j-Zland szaki terletei krl helyet foglal apr szigetkken.
Az Archosauromorpha gban a dinoszauruszok fejldsnek kezdeti szakaszban, mintegy 240 milli ve klnltek el tlk a krokodilok (Crocodilia) sei (Crurotarsi), majd uralmuk vge fel, krlbell 120 milli ve fejldtek ki egy csoportjukbl a madarak sei, a hllmedencj dinoszauruszok (Saurischia).
A karbon korban (a devon s aperm idszakok kztti korszak, 359,2 milli vvel ezeltt kezddtt s 299,0 milli vvel ezeltt rt vget) mr nem ritka primitv hllk (Cotylosauria) tovbbfejldshez Laurzsia permben szrazra fordul klmja kedvez lkst adott. Ez a vltozs a Varisztidk kialakulshoz kthet. A hllk - szemben a ktltekkel - tpll s vdburokkal elltott, belsleg megtermkenytett kemny hj tojsaikat a szrazfldn rakjk le, s e tojs a ragadozkkal s a szrazsggal szemben egyarnt nagyobb vdelmet nyjt az ivadknak, mint a ktltek vzi, klsleg megtermkenytett peti. gy a hllk eltt megnylt sok olyan szraz, bartsgtalan krnyezet, mely addig meghdthatatlan volt a ngylbak szmra. Mindez kedvezett a hllk adaptv radicijnak.
Eltr ghajlati helyzete volt Gondwannak, ahol a permo-karbon jgkorszak mly nyomot hagyott a kontinens nvnyvilgn. A karbon s ids perm nedves hvs klmja a fagytr, lombhullat, kistermet, vgyrs fkbl s bokrokbl ll Glossopteris-flrt alaktotta ki. A Glossopteris magvait kln kt kis sszezrd levl vdte a hidegtl. Ez a tulajdonsga mr a zrvatermkre (Angiospermae) emlkeztet. A karbonban fellp, triszig kitart Glossopteris-flra sajtos blyegei a hideghez val alkalmazkodst bizonytjk. Egyesek a zrvatermk kzvetlen seit is a Glossopteris-flrban ltjk. Gondwana idsebb permi rtegeibl a jgkorszak miatt gyakorlatilag hinyoznak a hllk. A perm kzeptl azonban a laurzsiaival egyez, igen gazdag hllfauna lt itt, melynek bevndorlst az ghajlat felmelegedse tette lehetv. A permi hllk a karbonban mr nem ritka sbl, a Cotylossaurikbl fejldtek ki. Egyik csoportjuk, a Pelycosaurik, igen bizarr megjelens, vitatott funkcit betlt gerincvitorlval dsztett llatok voltak. Gyakorisgban azonban ezeken is tltettek a perm kzeptl trisz vgig elterjedt emlsszer hllk (Therapsida). Leletekkel dokumentlt nagyon szp fejldsi sor vezet ezektl a hllktl az els s legrgibb emlskig. Egyes jabb bizonytkok szerint az emlsszer hllk testhmrsklete lland volt.
A szrazfldek llatvilgban a hllk uralma szembetl. A mezozoikum volt a nevezetes dinoszauruszok kora. Ezek a gyakran bizarr klsej, olykor flelmetes mreteket elr hllk a triszban jelentek meg s a krta vgn haltak ki. Egyik legismertebb alkalmazkodsi formjuk az risi, 20-30 m-es test, hossz nyak, apr fej Brontosaurus, Brachiosaurus s Diplodocus. A trzset ngy oszlopszer lb emelte fel. Tavakban, folykban lhettek, ahol a hatalmas test slyt a vz felhajt ereje cskkentette. A tfenken jrklva kerestk vzi nvnyekbl ll tpllkukat. A nvnyevk msik ga ers pnclzattal vdekezett a ragadozk ellen. Ilyen volt pl. a Stegosaurus, a Triceratops stb. A nagymret ragadozk kt lbon jrtak (a Tyrannosaurus 12 m hossz volt), trszer, hatalmas fogaik tanskodnak tpllkozsmdjukrl. A nvnyevk kztt is szmos kt lbon jr faj alakult ki. A kt lbon jr formk mells vgtagjai gyakran elcskevnyesedtek. A jurban s krtban hllk repkedtek a cikszok s a tengerparti sziklk, st a nylt cen felett. A hllk, csakgy, mint ksbb az emls denevrek, behatoltak a lgkrbe is. A repl hllk (Pterosauria) brredt nvesztettek szrny gyannt, melyet a mells vgtag hosszra nylt negyedik ujja fesztett ki. Els hrom ujjukkal kapaszkodhattak a fkon, mint ksbb a denevrek. Csontjaik regesek, knnyek voltak, csrszer szjukban fogak ltek. A Pterosaurik legtbbje kitn repl volt.
A kgyk (Seprentes) a hllk osztlynak (Reptilia) Diaspida alosztlyba tartoz, azon bell a pikkelyes hllk rendjbe (Squamata) sorolt alrend. Legkzelebbi rokonaik a gykok, ezt a kzs sk bizonytjk. Az evolci sorn teljesen elvesztettk vgtagjaikat, sajtos testfelptsekk vltak. Az Antarktisz kivtelvel minden kontinensen megtallhatk. 4,5 milli vvel ezeltt mg a tengereket is meghdtottk, a tengeri kgyk kivtel nlkl hallos mrgek. A kgyk evolcijt nagyon nehz feltrkpezni, mivel kevs fosszilia ll a rendelkezsre. A megmaradt csontok vagy ersen hinyosak vagy rossz llapotak.
Az egyik legkorbbi kgy a Lapparenthophis defrenni volt. Maradvnyait a Szaharban talltk meg. Az llat 130 milli vvel ezeltt a korai krta idszakban lt. Br a tallt csontok csupn hinyos gerinccsigolyk voltak koponya s bordk nlkl, a csigolyk szerkezete egyrtelmen a kgykra jellemz. Nemrgiben egy msik kgyfle kt pen maradt csigolyjt is megtalltak Spanyolorszgban, de mivel e kt csigolyn kvl semmilyen ms csont nem maradt fenn, az llat mg tudomnyos nevet sem kapott.
Egy msik korai kgy kerlt el szak-Afrikbl s Eurpa egyes rszeirl. A Simoliophis-nak keresztelt csszmsz 100 milli vvel ezeltt lt s gy tnik, rszben vagy teljesen vzi letmdot folytatott. Ennek ellenre egyetlen ma l vzi, illetve szrazfldi kgyra nem hasonlt. Mind a Lapparenthophis s a Simoliophis kihalt a krta idszak vgn, fejldsi guk megszakadt s nem hagytak htra ma l leszrmazottakat.
A legteljesebb kgycsontvz Argentnbl kerlt el. A fels krta idszakban lt 2 mteres Dinilysia patagonica anatmiailag hasonlt a mai bokhoz s pitonokhoz, melyeket a legprimitvebb kgyknak tartanak.
A Gigantophis nev 10 mteres ris a valaha tallt egyik legnagyobb kgy, szintn a bok rokona.
58-60 milli vvel ezeltt lt a valaha tallt legnagyobb kgy, a Titaboa cerrejonensis. A Kolumbibl elkerlt fosszilis gerincet a ma l kgyk gerincnek alakjval vetettk ssze s a szmtsok szerint a Titanoboa 12-16 mter hossz, 1 mter tmrj s 1200 kg lehetett.
![](http://i867.photobucket.com/albums/ab233/Zuricica/Other%20things/titanoboa.jpg)
A Nmetorszgban felfedezett Paleryx mg pikkelyek maradvnyait is megrizte a testn. A tudsok arra kvetkeztetnek, hogy a kgyk a gykflkbl alakultak ki abban az idben, amikor a dinoszauroszok uraltk a fldet. A gykok a kgyk legkzelebbi ma l rokonai, testfelptsk s letmdjuk hasonl. A herpetolgusok gy gondoljk, hogy egyes fld alatt l s vadsz gykflk vmillik alatt elvesztettk a vgtagjaikat, mivel az az letmdjuk miatt teljesen feleslegess vlt, s lassan kgykk fejldtek. A lbak cskevnyes maradvnyai azonban a mai napig felfedezhetk egyes kgykon, pldul pitonokon az n. anlis karmok formjban. Ezek a karmok a hmeken nagyobbak s przs sorn a segtsgkkel izgatjk a nstnyt. A korai kgyfosszlikon a lbcsontok apr nylvnyknt mg jelen vannak.
36 milli vvel ezeltt megjelentek a siklflk. Akkoriban a nagy bok voltak a cscsragadozk a kgyk kztt, az els siklk kicsik, kezdetlegesek voltak s csak kis szmban fordultak el. 20 milli vvel ezeltt azonban a kontinensek mozgsa lelassult, a fldrszek elfoglaltk mai helyzetket s a siklk gyorsan betrtek az rintetlen vidkekre, majd elszaporodtak. 15 milli vvel ezeltt aztn kialakult a siklk egy csoportja, melyeknek hts fogai megnagyobbodtak. Ezzel lassan kialakultak a hts mregfogas kgyk s felvirradt a mrgeskgyk kora.
10 milli vvel ezeltt az els viperk is megjelentek.
Anatmiai tanulmnyok s fosszlik vizsglata alapjn a teknsket a kgykkal, gykokkal s ms hllkkel hoztk kzelebbi rokonsgba. Mst mutattak azonban a genetikai elemzsek, amelyek szerint tbb kzs van bennk a krokodilokkal s madarakkal. sszehasonlt genetikai elemzskben tbb kgy-, tekns-, gyk- s krokodilfaj, valamint a csirke s a zebrapinty DNS-t elemeztk s vetettk egybe. A trtnelmi kavarodst rszben az okozhatta a kutat szerint, hogy a teknsk alapvet fizikai jegyeikben hasonltanak a gykokra s kgykra, belertve hromkamrs szvket is, mikzben kevs fizikai hasonlsgot mutatnak a krokodilokkal. A 200-300 milli vvel ezeltt kifejldtt teknsk eredete sokig tudomnyos vita trgya volt, mert fiziolgijuk az llatok evolcis fjnak msik gra utal, mint a gnjeik.
A krokodilok trzsfejldse is rdekesen alakult. A dinoszauruszok idejben a krokodilok egszen msmilyenek voltak, mint az ltalunk ismert maiak. A krokodilok fejldsben a legmeghatrozbb valsznleg a 200 milli vvel ezeltt bekvetkezett trisz-jura kihalsi esemny volt, amely eltrlte a fajok mintegy felt. A fldi lvilg trtnetben egyik legnagyobb kihalsi hullm vgzett a therapsidk, az emlsk seivel, amelyek addig nagyobb szmban npestettk be a Fldet, mint a dinoszauruszok s a krokodilok sei.
A Xilousuchus az als- trisz idszakban lt korai skrokodil. Maradvnyait szakkelet- Knban talltk meg 1981-ben.
Az els Phytosaurus fosszlia megtallsakor nem vlt azonnal nyilvnvalv, hogy ezek az llatok milyen fajhoz tartoztak. A elsknt tudomnyos nevet kapott faj a Phytosaurus cylindricodon (nevnek jelentse 'hengeres fog nvny gyk') volt, melyet 1828-ban G. Jaeger nevezett el, aki az llcsontban tallt megkvesedett sarat nvnyev fogazatnak vlte. A pldny gyengn rzdtt meg (nem diagnosztikus) s a faj nevt mr nem tekintik rvnyesnek. Magt a Phytosauria csoportot Hermann von Meyer nmet slnykutat nevezte el 1861-ben, az els faj utn. Br a megjelensk s az letmdjuk nagy mrtkben hasonlt a krokodilokra, szmos kisebb eltrs klnbzteti meg ket az igazi krokodiloktl. Pldul a phytosaurusok bokjnak felptse jval kezdetlegesebb, mint brmelyik krokodil. Tovbb a phytosaurusoknl hinyzik a csontos msodlagos szjpadls, ami a krokodilok szmra lehetv teszi, hogy akkor is tudjanak llegezni, ha a szjuk tele van vzzel.
Xilousuchus
A legkorbbi ismert valdi krokodil szablyos kerek pajzsot viselt a koponyjn. Az Aegisuchus witmeri rszlegesen fennmaradt koponyja Marokkban kerlt napvilgra. A ks krta idszakot, a 95 milli vvel ezeltt peridust a dinoszauruszok kornak szoks nevezni. Azonban a legutbbi idben szmos olyan fosszlia kerlt napvilgra, amelynek alapjn ez az idszak legalbb annyira a krokodilok kora is volt. Az Aegisuchus witmeri koponyjt ms krokodilflkvel sszehasonltva arra a kvetkeztetsre juthatunk, hogy sokkal laposabb volt, mint az utdok. A kutatk szerint ezrt az Aegisuchus witmeri aligha szllt harcba a dinoszauruszokkal. Hossz, keskeny pofjbl tlve inkbb halszhatott: meglapult, s leste, hogy mikor szik a kzelbe a gyantlan zskmny, amelyet gyorsan bekapott.
A Crocodylus thorbjarnarsoni 2-4 milli vvel ezeltt lt Afrikban, maradvnyait Kenyban trtk fel. Az ris testhossza meghaladta a 8 mtert, mg a nlusi krokodil nem ri el a 6,5 mtert sem. A krokodil tvoli seink kortrsa volt, s nagy veszlyt jelenthetett a vzhez merszked korai emberflkre, akik magassga legfeljebb 1,2 mter volt. A kutatk nem talltak eddig olyan fosszilizldott emberi maradvnyokat, amelyeken krokodiltl szrmaz harapsnyomokat fedeztek volna volna fel. A krokodilok azonban brmit bekapnak, ami az tjukba kerl, radsul a Crocodylus thorbjarnarsoni lnyegesen nagyobb volt, mint a mai hllk. Azonostottk az afrikai emberev szarvas krokodilt, a Crocodylus anthropophagust is, amely 1,84 milli vvel ezeltt lt a mai Tanznia terletn. A Crocodylus thorbjarnarsoni nem ll kzvetlen rokoni kapcsolatban a nlusi krokodillal. Ez azt jelenti, hogy a nlusi krokodil viszonylag fiatal faj, nem pedig skori l fosszlia, ahogy sokan tartjk.
A Champsosaurus a gavilokra emlkeztet, s hozzjuk hasonlan, hossz fogakkal szeglyezett pofjval a folykban s mocsarakban halakra vadszott. Valsznleg oldalaz testmozgssal szott, az ellenlls cskkentse rdekben a lbait a testhez szortva, ahogyan a krokodilok s a tengeri legun. A Champsosaurus szemei eltt a koponya nagyon szles volt s ers llkapocs izmok szmra biztostott tapadsi pontokat. Nevnek jelentse: "krokodil gyk". Kb 1,5 m hossz volt.
A Deinosuchus a ks krta korban l 12 mteres skrokodil volt. A pldnyok elterjedse azt jelzi, hogy ezek az ris krokodilok felteheten a tlcsrtorkolati krnyezetet kedveltk. 2002-ben megllaptottk, hogy tbb olyan Hadrosaurida farokcsigolya kerlt el, amelyen a Deinosuchus fognyomai lthatk, megerstve azt a korbbi feltevst, hogy a Deinosuchus legalbbis egyes esetekben dinoszauruszokkal tpllkozott.
Ma a kgyk az sszes lhelyen megtallhatk a tengerektl a magas hegysgekig. Az llatvilgban igazi tllmvszek, az egyik legrgebben bolygnkon jelenlv llatcsoport kpviseli, a vgletekig kpesek alkalmazkodni s pratlan anatmiai sajtossgokkal rendelkeznek. Mondhatjuk, hogy a kgyk elrtk evolcis fejldsk cscspontjt s hogy trtnetk evolcis sikertrtnet. Lenygz, hogy egy esetlennek tn, vgtagok nlkli llat hogyan kpes boldogulni s fennmaradni az emlsk uralta vilgban.
A kgyk fejldstrtnetnek feltrkpezse a legnehezebb a feladat, az egyik legnagyobb kihvs a tudsok szmra. A kutatk DNS analzissel s egyb eljrsokkal prbljk bizonytani az si fajok rokonsgt egymssal s ma l fajtkkal. Ennek ellenre az skgykrl mg nagyon keveset tudunk, a meglv csontok pedig nem elegek ahhoz, hogy teljes kpet kapjunk az letmdjukrl. Mg bven van mit tanulnunk s felfedeznnk e lenygz llatcsoportrl.
|