A krokodilokrl ltalban
A krokodilok (Crocodylia) a hllk (Reptilia vagy Sauropsida) osztlyba tartoz egyik rend. Ma l legkzelebbi rokonaik a madarak (Aves), melyekkel egy kzs stl szrmaz csoportot alkotnak. A krokodilok a hllk osztlynak Archosauromorpha alosztlygba tartoznak.
A krokodilok s aligtorok krlbell 200 milli vvel ezeltt fejldtek ki, a hllk virgkornak vge fel. Az akkori krokodilok mg teljesen szrazfldi letmdot folytattak, nem gy, mint a mai utdaik, amelyek rszben a vzben lnek. Lbuk hosszabb, orruk rvidebb volt, mint az ltalunk ismert krokodilok. Mikzben a fldtrtneti kzpid (mezozoikum) vge fel, nagyjbl 65 milli vvel ezeltt az akkori szrazfldi fajok jelents rsze kihalt, az aligtorok s a krokodilok valami okbl elgg alkalmazkodkpesnek bizonyultak ahhoz, hogy fennmaradjanak.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/croc1_zpsmlkffubc.jpg)
A krokodilok s az aligtorok - a kajmnokkal s a gavillal egytt - a hllk osztlynak Crocodylia rendjbe tartoznak, s jellegzetes gykszer testalkatukrl, a testket bort pikkelyekrl s szarulemezekrl, flelmetes fogakkal flfegyverzett hatalmas, ers llkapcsukrl azonnal flismerhetk. A krokodilok rendjnek fajai kivtel nlkl a Fld melegebb tjain honosak. A rendet ltalban hrom csaldra osztjk: az egyikbe a krokodilok, a msikba az aligtorok s a kajmnok tartoznak., a harmadik pedig egyetlen fajbl, a gavilbl ll. ltalnossgban a krokodilok karcsbb testek s megnyltabb fejek; az aligtorok s a kajmnok feje rvidebb s szlesebb. A krokodilok arrl is flismerhetek, hogy amikor a szjuk csukva van, als fogsorukban a negyedik fog jl lthat; az aligtoroknl ez a fog nem ltszik, mert egy gdrbe helyezkedik el. Br az egyes fajok alkatukban feltnen hasonltanak egymshoz, vgs testmretk tg hatrok kztt (1,5-7 m) vltozik.
Br a krokodil s rokonai a jelek szerint szvesen lnek nagyobb csoportokban, vdik a maguk territriumt, s a csoportban rendszerint egy dominns hm uralkodik. Ez az llat tbb idt tlt a vzben, mint a tbbiek, s terletnek hatra mentn fl-le cikzva elz minden ms nagytermet hmet, s gyakorta hangos vltst hallat. A krokodilok sokfle hangot tudnak kiadni - rfgnek, sziszegnek, morognak s mly hangon vartyognak -, s e hangok mindegyiknek kln jelentse van.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/croc3_zpsjwjvn71i.jpg)
A szrazfldn tbbflekppen is tudnak mozogni. ltalban elgg knnyedn jrnak testkbl oldalirnyban kinyl lbaikon, de ha kell, egyfajta szaggatott vgtra vltanak, vagy hason csszva lopakodnak.
A vzben erteljesen sznak, de a hajtert nem a lbaiknak, vagy szhrtys lbuknak, hanem hossz, ers farkuk szles csapsainak ksznhetik. A vzben kpesek hossz rkig mozdulatlanok maradni, ilyenkor egsz testk a vz al merl, csak a fejk tetejn elhelyezked orrnylsuk, szemk s flk emelkedik a vz szne fl. Llegezni csak a vz fltt tudnak, de olykor hosszabb idre is lemerlnek a vz al. Ilyenkor flk s orrnylsuk becsukdik, szemkre vdhrtya ereszkedik.
Alkatuk gykszer, ht - hasi irnyban kiss laptottak, fejk ersen megnylt, arckoponyjuk erteljes, rvid nyakon foglal helyet. Farkuk hossza megegyezik a test hosszval, de oldalirnyba laptott, a vzben evezszervknt mkdik. Kltakarjuk rendkvl ers, pnclszer, innen ered rgebbi nevk, pnclos hllk. A szarupikkelyek egysges szarulemezekk s szarupajzsokk forrtak ssze, melyeket alulrl mg csontos pajzsok is erstenek. A htoldal pikkelyei ersebbek, sttebb, zldes, barns sznek, szablyos elrendezdsek. A hasoldal pikkelyei vkonyabbak, gyengbbek, s szennyes srga sznek. A krokodilok csontvzrendszere szmos klnlegessget mutat. Koponyjuk megnylt, lapos, a fej cscsn tallhat a szemreg. A koponyacsontok ersen sszeforrtak, a szjpadls elcsontosodott, a koponyacsontok s a fejbr is elvlaszthatatlanul egymshoz nttek.
A fogak nem rntt fogak, mint a tbbi hllnl tapasztalhatjuk, hanem valdi gykeres fogak, belekeldnek az arckoponyba. Rgsra nem alkalmasak, csak az ldozat megragadsra s darabokra tpsre. Minden fog egyforma alak, kpos, kiss htragrbl. Klnbsg csupn mretkben van. Ha egy fog letrik az alatta lv ptlfog kinyomja az eredeti gykert, s elbjik az j fog. Vgtagjaik tollbak, melyek csak kiss emelik meg a testet, s nem tmasztjk al. A lb ujjai kztt szhrtyk feszlnek.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/croc4_zpsx7kkpqfe.jpg)
Klnleges felpts az emsztrendszer is. A rvid s lapos nyelv az als llkapocs aljhoz ntt. Nylmirigyeik nincsenek, a tpllkot mindig nedves llapotban nyelik le. A gyomor - hasonlan a madarakhoz - ketts tagolds, egy mirigyes gyomorbl, s egy simaizomzat zzgyomorbl ll. Az llat mg kveket is nyel, melyek segtik a zzgyomorban a kemnyebb tpllk megrlst. A blcsatorna rvid, vakbl nlkl. Az emsztrendszer klokban vgzdik, mely egy hosszanti hastk a farok tvben. A hllk kztt a legfejlettebb keringsi rendszerrel a krokodilok rendelkeznek. Nagymret szvket szvburok veszi krl. A kamrk vlaszfalai teljesek, a bal kamrbl ered a jobb, a jobb kamrbl pedig a bal osztrtrzs, a tdartrival egytt. A ketts aortav is megtallhat, kis nylson keresztl kpes keveredni a vr, gy kialaktva a kevert vrt, mely az vltoz testhmrsklethez vezet.
Zrhat orrnylsuk - szemhez hasonlan - a fej magasabb rszn tallhat, gy kpesek vz alatt maradni, hogy kzben a vz felszne fltt mindent ltnak, s llegezni tudnak.
Az idegrendszer igen fejlett, az agy trfogata a testhez viszonytva nagy. Viselkedsk sokkal sszetettebb, mint a tbbi hll. Kpesek megjegyezni, felismerni gondozjukat - akit nem bntanak, st engedik, hogy simogassa ket - nvre is hallgatnak. A nlusi krokodil pldul emlkezetbl tudja, hogy mikor rkeznek a szavannn vrakoz llatok a folyhoz, hogy tkeljenek. Agyuk a madarakra emlkeztet, gyors reaglsra kpes. Szemk felptse egyezik a madarakval, hrom szemhjuk alakult ki. Egy fels, egy als s egy tltsz pisloghrtya. Ltsuk viszonylag fejlett, a szneket csak kezdetlegesen kpesek egymstl elklnteni. A koponya kt oldaln tallhatk a flbemetszsek, melyek brlebennyel elzrhatk. Szaglsuk nem tl kifinomult, zrzkelsk viszont nagyon fejlett.
A herk a hasregben a vesk mellett helyezkednek el. A kloka hts rszben fekv hmvessz egyszer, kp alak s mly csatorna fut rajta vgig. A kloka mindkt oldaln kt nagy mirigy van, melyeknek vladka ersen pzsmaillat s valsznleg a nemi tevkenysggel vannak kapcsolatban. Kt msik hasonl minsg mirigy tallhat az llkapcsoknak a fej kzpvonalhoz kzeles oldaln. A nemi ingerltsg alkalmval ezek a mirigyek csapszeren kitremkednek, ami mr a fiatal llatokon is megfigyelhet. A krokodilok przsa a sekly vzben trtnik. A nstny meszes hj, vastag fehrjerteg tojsokat rak a part homokjba, a fszekben gdarabokat, leveleket is hord, hogy a bomls kzben keletkez h segtsen a kikelsben. A fszket homokbl, magasra pti. Az anyallat agresszven vdelmezi, brmire, amely a kzelbe merszkedik rtmad (emberek is gyakran gy esnek ldozatul krokodilnak). A fikk nemt a fszekben uralkod h dnti el: 33 Celsius fok alatt nstnyek, mg 34 Celsius fok felett hmek kelnek ki a tojsokbl. A kikelt utdokat az anyallat szjba vve a vzhez viszi, ahol mg pr napig vigyz rjuk.
A krokodilok desvzi ragadozk, aktv vadszok, a gangeszi gavil tbbnyire halev. A legnagyobb faj a nlusi krokodil, akr az 6 - 8 mtert is elrheti, de lertak mr kivteles, 10 mteres pldnyokat is. Falnk ragadozk, mindenfle llati eredet tpllkot felfalnak, st a dgt sem vetik meg.
Napkzben a parton napoznak, hogy vrk felmelegedjk, inkbb jjel vadsznak, de ha van lehetsgk, nappal is zskmnyolnak, pldul az itatra jv llatokat vagy a partra jv embereket. Eurpa s az Antarktisz kivtelvel minden kontinensen lnek kpviselik. 23 krokodil, aligtor, kajmn-fle l a Fldn.
A krokodilok valamennyi faja veszlyeztetett, kihalsukat elsegti, hogy ksn vlnak ivarrettekk, s mg ma is vadsznak rjuk, nemcsak brkrt, hanem lltlagos gygyhats testrszeirt. A krokodil llkapcsnak jobb oldali rszrl felttelezik, hogy remek afrodizikum, mert nveli a szexulis ingert. A nyugat-afrikai varzslk szerint a krokodil mja mg a hallos betegsgeket is kizi az emberbl.A krokodil rlke remek kozmetikai szer, arcra kenve visszavarzsolja a br desgt, eltnteti a rncokat, a szeplket, bibircskokat s a szemlcsket. Leghatsosabb a krokodil szraz, mr kifehredett blsrja, amelyet porr trve kell hasznlni. A hiedelem gy tartja, hogy hatsos a nyavalyatrs ellen, s a nehezen megjv menstruci megindtsra. A mzzel elegytett krokodilepe eltnteti a vralfutst s gygytja a mhproblmkat. A krokodilzsr j szrtelent. A gyapjba csavart krokodilszv pedig lecsillaptja a ngynapos lzat. Jval egyrtelmbb volt tvol-keleti rokonnak, a Jangce folyban l aligtornak a megtlse. A knaiak ltalban kegyetlen, bajt hoz llatnak tartottk, az elpuszttott aligtorok brbl ritulis, dmonokat elriaszt dobokat ksztettek. Az egyiptomiak, krokodilistenket, a szent Szobeket mumifiklt krokodilknt vagy krokodilfej, embertest istenknt brzoltk. Szobek, mint a vz s a kiradt Nlus istene is, biztostotta az lvilg szmra a termkenysget s a bsget. volt a frak vdszentje, nevt gyakran felvettk uralkodk, plda erre, Szobekhotep fra neve. Az El Faiyum ozisban tallhat - a grgk ltal Krokodopoliszknt ismert - Arsinoe vrosban, a Szobek templomnak medencjben tartott krokodilt rendszeresen etettk, kszerekkel halmoztk el, s gyakran imdkoztak hozz. Amikor a hll kimlt, bebalzsamoztk, majd miutn vgeztek a mumifiklsval, szarkofgba zrtk. Az egyiptomi srokban szmos mumifiklt krokodil tetemre bukkantak az archeolgusok. Tbb visszaemlkezs a krokodilt az istenek s az emberek vdelmezjeknt tnteti fel, egykoron sokan krokodillal riztettk hzukat a gonosz szellemek ellen, mg msok - lvn Ozirisz isten ellensge - a gonosz oldaln llnak tekintettk, s knyrtelenl vadsztak r.
|