Johnson-krokodil (Crocodylus johnsoni):
Az desvzi krokodil, vagy ms nven az ausztrl desvzi krokodil, Johnson krokodil vagy ahogy a kznyelvben nevezik freshie. Ez a faj egy shonos desvzi ausztrliai faj. Ausztrlia szaki rgiiban honos. Sokkal kisebb testmrettel rendelkezik, mint az ausztrl ss vzi trsa. Ez a faj nem tmad emberre, kivtelt kpeznek azok a harapsos hallesetek amikor sarokba szortottk az adott pldnyt.
Ezt a fajt Gerard Krefft rta le 1873-ban, s azrt nevezte el Johnstonnak, mert egy ilyen nev ember szmolt be neki elszr, errl a krokodilfajrl. Kreff sajnos elrta a latin nevet, gy lett vgl Crocodylus johnsoni.
Az desvzi krokodilok az szaki llamokban tallhatak meg, mint Queensland. A fbb lhelyeik kz tartoznak az desvzi mocsarak,
a folyk s a patakok. Az desvzi krokodil a kisebb krokodilfajok kz tartozik. A kifejlett hmek 2,3-3 m nnek, a nstnyek legnagyobb mrete 2,1 m. A slyuk nagyon kicsi, a hmek gy 70 kg-osak, a nstnyek csak 40. A legnagyobb eddig mrt hmnek 100 kg volt a slya. Ez a faj rendkvl flnk, s rejtzkd letmdot folytat. A teste vilgos barna szn s stt svok keresztezik a farknl s teste tbbi rsznl, egyes egyedeknek a pofja is cskos. Az desvzi krokodil rendkvl vlasztkosan tpllkozik: madarakat, denevreket, hllket, ktlteket, halakat s nagyobb emlsket (pl.: kenguru) egyarnt zskmnyol. Ez a faj ott is megl ahol a nagyobb tengeri krokodil nem kpes. gy meredekebb terleteken is elfordul, de kvetkezetesen a alacsony vzlls folykat kedveli. A szraz vszakban rakjk le a tojsaikat, ez ltalban augusztusra esik, s az ess vszak elejn kelnek ki november december krnykn. A johnston-krokodilok nem vdik a fszket, homokkal letakarjk s ott hagyjk. A kikels eltt 1-5 nappal a kicsik a tojsbl hvjk az anyjukat. Ez a hang szinkronizlja a kelst s serkenti az anyallatot hogy ssa ki a fszket. Ahogy kibjnak az anyjuk egyesvel a vzhez viszi ket.
A kzelmltig a Johnston-krokodil gyakori volt szak-Ausztrliba, leginkbb ott ahol nem ltek tengeri krokodilok, pl.: szmos arid szrazfldi terlet s meredekebb fldrajzi trsg. Az elmlt vekben azonban drasztikusan elkezdett cskkeni a szmuk, mivel az invazv Aga varangy (Bufo marinus) beteleplt az lhelykre. Az Aga varangy rendkvl mrgez az des vzi krokodil szmra. A tengeri krokodilok nem is tallkozhatnak ezzel bkafajjal. ajnos egy msik llatfaj is irtja az desvzi krokodilokat ez pedig a Griphobilharzia amoena nev nematoda. Ez a parazita bels lskd, specilis kltakarval rendelkezik, amely segti megvdeni a gazdallat immunvlasztl. Az letciklusuk nem ismert, de valsznsthet hogy kzti gazdkban (puhatestekben) fejldik ki. Majd kerl a krokodilok szervezetbe. Itt kt helyen tallhat meg: a keringsi rendszerben s a hmek herjben. A nematoda a vrrel tpllkozik, a fertzt egyedek lesovnyodnak, majd idvel elhullanak. Ezrt jelenleg kritikusan veszlyeztetett fajj lett nyilvntva a Johnston-krokodil.
![](http://i66.photobucket.com/albums/h273/Erika0987/Animals/johnson_zps0szgxgo0.jpg)
|