A mexiki kardfark hal az egyik elsknt felfedezett elevenszl hal. 1840-ban fedezte fel a magyar Heller Kroly, ezrt tudomnyos elnevezse a Xiphophorus helleri lett. Els l pldnyai csak 1909-ben kerltek Eurpba, m hamar a legnpszerbbb akvriumi hall vlt. Hazja Mexik dlkeleti vidke, valamint Guatemala s Honduras. A hm testhossza a kardnylvny nlkl 8 cm, a nstny 12 cm. A karcs, nylnkabb alkat hm farokszjnak als sugarai nagy mrtkben meghosszabbodtak, ez alapjn knnyen felismerhet, hogy melyik egyed hm s melyik nstny. A vadon l vltozat, mellyel szinte alig tallkozni mr kereskedelmi forgalomban, eredetileg olajzld, oldalai zldessrgk, a hasa srgs. Res fnyben a pikkelyei zldes s kkes ragyogsak. Orrcscstl a szemn t egszen a faroktig bborpiros cikkcakkban hzd sv tallhat, amelyet fell s alul zlden csillog vkony zna ksr, amit ismt piros vonal vesz krl. A pikkelyek barnn szeglyezettek, ettl az egsz hal finoman hls rajzolatnak ltszik. szi srgszldek. A hmek kardnylvnya narancssrga, fell s alul feketn keresztezett, als szeglye a faroktre is enyhn tterjed.
A vad, zldes trzsek szvsak s ellenllak. A vzhmrskletre nem knyesek, mr a 18-20 fokos vzzel is berik. A kitenysztett szn- s alakvltozatok viszont knyesebbek s melegignyebbek, ajnlott tartsi hfokuk 23-26 fok. A kardfarkak medencjt mindenkpp be kell fedni, mert ugrls faj! Az egymst kerget hmek, vagy ijedtsg hatsra a nstnyek is kiugorhatnak az akvriumbl. Mindenev faj. Fogsgban kapjon nagyobb arnyban nvnyi elesget, algkat tartalmaz tpokat.
A nagyobb test s tmzsi nstnyek nagyon termkenyek lehetnek. Az udvarl hmek lenygz ltvnyt nyjtanak, htrafel is kpesek manverezni. 5-6 heti vemhessg utn a nstnyek egy alkalommal akr 80-200 ivadkot is szlhetnek. A szls alatt az anya hajlamos a kannibalizmusra. Ha az akvriumban hagyjuk a nstnyt, maga az anya s a tbbi szif is pillanatok alatt bekapjk az jszltteket, ezrt fontos, hogy elklntsk a trsas medenctl, illetve olyan szlketrecet lltsunk fel, melyben a nstny nem tudja elrni sajt utdait. Klfldn elterjedt a fordtott piramis alak szlketrec, amelynek aljn a kipottyan ivadkok kiesnek, gy az anya nem ri el ket. Nlunk azonban ez a tenysztsi berendezs nagyon ritkn kaphat, illetve igen borsos r.
A kicsinyek bsgesen etetve gyorsan nnek. Kezdk szmra tenyszshez a legjobban az egyszn piros s a hagyomnyos zld szn szifk ajnlottak. A tenyszvltozatok s sznvaricik ugyanis sokszor termketlenek, nehezen szaporthatk, korltozott mennyisg kishalat produklnak, melyeknek nagy arnya letkptelen. gyelni kell arra is, hogy lehetleg ugyanolyan szn egyedeket prostsuk. A kardfark halak leggyakoribb sznvaricii a piros, a srga s a fekete, ezeknek azonban szmos tovbbi varicija van.
A kardfark halak rdekessge az ivari talakuls. Az idsebb nstnyek, illetve a csak nstnyekbl ll csoportokban nhny egyed egy id elteltvel hmm alakul. A nstnyek azutn is kpesek hmm alakulni, miutn mr tbbszr szltek. Egyszer csak eltnik rajtuk a terhessgi folt, testk megnylik, a farok alatti szik gonopdiumm mdosulnak s onnantl kezdve az llat termkeny hmknt funkcionl. Az talakulsi folyamat elg hossz ideig tart. Hmek viszont soha nem alakulnak t nstnyekk. Az ivari ktalakuls a kvetkezkppen jn ltre: az jszltt ivadkok mg ivarilag kialakulatlanok, vagyis brmelyik ivarr talakulhatnak. Bizonyos hatanyagok stimulljk, hogy a hal valamelyik ivarr alakuljon t. A leend nstnyek petefszkei olyan hormont vlasztanak ki, amely az egyed egsz testt nstny tpusv formlja. Mg nem teljesen tisztzott, hogy a petefszkek hormontermelse pontosan hogy befolysolja a hal szervezetben ltrejv vltozsokat. Bizonyos anyagok, vagy krnyezeti hatsok valsznleg blokkoljk a hormontermelst, gy az addig gtolt hm adottsgok felszabadulnak, a petefszkek elsorvadnak s herkk vltoznak.
A hmek territorilisak. ltalban fellltanak maguk kzt egy rangsort, egy dominns egyed kivlik, s az sszes tbbi hmet a sarokba zavarja. Ez a fiatal, alacsonyabb rang hmek szmra nagyon stresszes, letk nagy rsze a dominns hm ell val meneklsbl ll, ezrt mindig tartsunk jval tbb nstnyt. Minl tbb a nstny, annl bksebbek egymssal a hmek. Mindegyik hmre szmoljunk 3-5 nstnyt.
A szifknak nagyon sok szn s szvaricijt tenysztettk ki. Ismert s kedvelt vltozat a Simpson-szif, melynek htszi rendkvli mrtkben megnyltak. Nevezik ket delta-, s ftyolos szs szifknak is. Az 1961-ben az Egyeslt llamokbl eurpai hdttjukra indult tenysztrzsek hmjeinek htszja a farokszkardjnak kzepig hajlik htra, a nstnyek pedig a farokszjukon is tlnylhat. A Simpson-szifk tltenyszts s beltenyszts miatt nha letkptelen utdokat hoznak vilgra. A heterozigta egyedek lassabban nvekednek a tbbi egyedhez kpest s rzkenyebbek a gondozs hinyossgaira.
Az lnkpiros test s szem halak a bcsi szifk, gyakorlatilag flalbnnak tekinthetk. A bcsi szifk gyakori laki az llatkereskedseknek.
1966-ban fedeztek fel egy msik mutcit, mely lrafark egyedeket eredmnyez. Mindkt nem kpviseli hossz kardnylvnyt visel fell s alul a farokszjn. A farok alatti sz is hossz s hegyes, ezrt els pillantsra nehz lehet megklnbztetni az ivarokat. A nstny lrafark szifk teste teltebb, jelen van rajtuk a terhessgi folt, farok alatti szjuk pedig legyez alak s ltalban nem annyira hossz, mint a hmeknl. A lrafark pldnyok tovbbtenysztse problematikus, mivel a hmek farok alatti szja inkbb dekorci, mintsem przszerv. Az ondvezetk a tlntt sugrtske miatt elzrdik, ezrt a szervet egy bizonyos fokig csonkolni kell, amjd mikropipettval megtermkenyteni a nstnyeket. A tenysztk a gonopdiumot vissza szoktk vgni, hogy "normlis" mretre visszaalakulva kpes legyen feladatt elltni. Ismert mdszer, hogy mestersgesen termkenytik meg a lrafark nstnyeket. A legegyszerbb megolds azonban az, hogy nem lrafark hmekkel proztatjuk a lrafark nstnyeket, gy a lrafarokrt felels gnek tovbbrkldnek s az utdokban elbb-utbb megjelenthet a klnleges farokvltozat. A lrafarkakat srkny-szifknak is szoktk nevezni akvarisztikai krkben.
A berliner szifk testt s szit leggyakrabban barnsvrs alapon, szablytalan fekete foltok tarktjk. Az alapszn lehet srga, fehr vagy aranyszn is. A tuxedo szifk alapszne leginkbb zld, vrs vagy aranysrga. Lteznek tuxedo s berliner sznkombincik is egyszerre. A kt varici kzt az a klnbsg, hogy a berliner szif testn rendszertelenl pttyk vannak jelen, mg a tuxedo esetben a fekete szn egy svra korltozdik, amely az llat oldalnak kzepn fut vgig. A fekete sv szlessge vltoz lehet. A berliner szifk szaporodsi arnya elg gyenge, fleg az ersen feketn pigmentltak. Ha tenyszteni kvnjuk ket, vlasszunk minl kevesebb fekete sznt visel pldnyokat s csak elszrtan pettyezetteket.
A szift gyakran keresztezik vletlenl vagy szndkosan egy rokon fajjal, a Xiphophorus maculatus-szal, vagyis a szlesht fogasponttyal (platti). Az gy ltrejv utdok ltalban a plattira hasonltanak jobban, a hmekrl hinyziki a kardnylvny, m testk hosszks mint a szifk. A plattik kztt nagyon tetszets s npszer a wagtail sznvltozat, ami azt jelenti, hogy a piros vagy srga test hal sszes szja s az orra is fekete. Hamar ltrehoztk a wagtail sznt a szifk kztt is.
A fekete szifk viszonylag ritkn kaphatk llatkereskedsekben, ami annak tulajdonthat, hogy a fekete szn hmek szinte mind termketlenek illetve intersex jellegek (hm nstny kztt vannak). A nstnyek termkenysgi arnya is igen rossz. Az utdok kztt magas a halandsg, sok ivadk elpusztul. A fekete szfkra klnsen jellemz az elrkosods. A testen tlbrjnz melanmk, foltok s daganatok jnnek ltre, melyek az szkra is kiterjednek. Ez klnsen gyakran jelenik meg a faroknylen. Az szk darabjai elbb-utbb kiszakadnak, lehmlanak s hinyoss vlnak. Az ilyen egyedek ltalban korn elhullanak. A Nmetorszgban ltrehozott fekete test, lnk piros orr s szj halakat Alpha szifnak neveztk. Nagyon tetszets klsej llat.
A vilgossrga-krmes alapon piros faroknyel, fark s szj pldnyokat nlunk anansz szif nvvel illetik. Klfldn ezeket neon vagy szivrvny-szifknak hvjk. Ha az alapszn nem srgs, hanem inkbb szrks, akkor zld anansz szn az llat. Az ilyen halakat zld s anansz keresztezsbl szoktk kitenyszteni.
Nlunk taln a legritkbban kaphat varici az arany szif (klfldn marigold nven ismert). Az llat citrom vagy halvny narancssrgs, a faroksz szlei pirosak, a hmek faroknylvnynak szle fekete.
Lteznek albn szifk is. Ezek taln a legknyesebb vltozatok, a vzminsg apr vltozsaira is betegeskedssel reaglnak. A fekete szem fehres szn halak nem albnk, hanem leucisztikusak, ami egy termszetes sznmutci. A Mickey-mouse plattihoz hasonlan a kkes faroknyel fehr pldnyokat white moon nvre kereszteltk a tenysztk.
Klnsen Nmetorszgban tenysztenek extra szn s szvaricij szifkat. Kedvelt a koi szn, amit nlunk sokszor Mikuls-szif nven rustanak. Az llat tejfehr alapon pirosas szn. A piros szn kiterjedhet kizrlag a test els vagy hts rszre, gy flig piros, flig fehr lesz az llat, de foltos jelleg is lehet (pl. piros-fehr-piros sorrendben). Ha a fehr-piros szneken kvl megjelenik a fekete is, akkor az llatot showa szifnak nevezik, amely gyakorlatilag tricolor koi. A fehres-krmes alapon fekete pttys fehr koit pedig panda szifnak hvjk.
Most pedig lssunk az imnt felsorolt sznekrl s szvltozatokrl kpeket:

Egy nagyon szp sznes vad hm

Zld (vadas) pr

Fekete pigmentcij zld nstny

A boltokban ez a szn a leggyakoribb (vrs fekete pupillval)

Bcsi szif (a kpen lrafark)

Anansz



Arany

Wagtail

Delta wagtail

Berliner

Tuxedo

Albn

Fehr (leucisztikus) - a kpen lrafark

White moon

Koi

Showa

Fekete

Alpha

Simpson

Lrafark (ftyolos)

Fell kardos - nem elfogadott, vletlen mutci
Forrsok:
Lnyi Gyrgy: Elevenszl fogaspontyok c. knyve
http://www.xiphophorus-zuchtformen.de/
http://szifo.blogspot.hu/
http://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=28
www.diszhal-info.hu