Reptile Land
Reptile Land
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
Agámák
 
Gekkók
 
Kaméleonok
 
Leguánok
 
Gyíkok, szkinkek
 
Varánuszok
 
Szárazföldi teknősök
 
Vízi teknősök
 
Óriáskígyók
 
Siklók
 
Mérgeskígyók
 
Krokodilok
 
Kétéltűek
 
Ízeltlábúak és puhatestűek
 
Színváltozatok
 
Állatok

Röpképtelen madarak

Egyes madarak nem sajátították el a repülés művészetét, mert olyan szigeteken éltek, ahol nem voltak ragadozók. Másoknak úgy módosult a szárnyuk, hogy alkalmassá vált a víz alatti evezésre. A futómadarak hosszú lábat növesztettek, hogy elmenekülhessenek ellenségeik elől. 

A körülbelül 50 röpképtelen madárfaj olyan távoli ősöktől származik, amelyek még tudtak repülni. E képességnek azonban megvannak az árnyoldalai is: a levegőbe emelkedni csak meghatározott testtömeg és méret alatt lehetséges, ez pedig kihat arra, milyen táplálékforrásokat hasznosíthat a madár. A repüléshez különleges izmokat kell fejleszteni és működtetni, valamint ügyelni kell a tollazat ápolására. Úgy tűnik, a kis szigeteken uralkodó szél is közrejátszik abban, hogy például egyes guvatfélék röpképtelenné váltak. A földön tartózkodó madarakat ugyanis nem fenyegeti az a veszély, hogy a szelek elsodorják őket az otthonuktól. 

A röpképtelenné válás fokozatai napjainkban is megfigyelhető: például a nagytestű túzokok csak kelletlenül emelkednek  a magasba. A dél-amerikai gőzhajórécék között akadnak olyan fajok, amelyek még képesek repülni, míg mások menekülés közben úgy pedáloznak szárnyukkal a vízen, akár a korabeli gőzhajók forgólapátja. 

A nagytermetű futómadarak és a kivik elvesztették a szegycsonti taréjukat. A röpképes madaraknál a szegycsonti taréj szolgál az erős szárnymozgató izmok tapadási felületéül. 

  

A röpképtelen madarak két csoportja pusztult ki a jelenkorban: az új-zélandi moák (a legnagyobb faj 3,6m magas és 230 kg súlyú volt) és a madagaszkári elefántmadarak (3 m magasak és akár 400 kg súlyúak is lehettek). A kisebb szigeteken élt röpképtelen madarak (mint például a mauritiusi dodó) ősei még röpülve érkeztek szigetükre, ahol a ragadozók hiánya miatt veszítették el röpképességüket. Ugyancsak nem tartoznak a struccalakúak közé a Dél-Amerikában élt gyilokmadarak (mint például Phororhacos, Gastornis és Adalgalornis nemek), illetve az Ausztráliában élt menydörgő madarak (Dromornithidae). Ezek azért maradhattak fenn a késő negyedkorig, mert kontinensükön nem voltak specializált méhlepényes ragadozó emlősök. A gyilokmadarakat a Panama-földhíd kialakulása után Dél-Amerikába áttelepült észak-amerikai méhlepényes ragadozók irtották ki, a dromornitidákat pedig valószínűleg az Ausztráliába betelepülő emberek.

A röpképtelen óriásmadarak a dinoszauruszok kihalásával indultak gyors fejlődésnek a kainozoikum elején: ekkor a szárazföldeket már nem uralták a hüllők, de még az emlősök sem indultak robbanásszerű fejlődésnek, és a futómadarak minden kontinensen jelen voltak. Hanyatlásukat a nagy testű, méhlepényes ragadozók megjelenése és elterjedése okozta a negyedidőszakban.

Mivel a sruccalkatúaknak már a közvetlen ősei sem tudtak repülni, gyalogosan jutottak el mai és egykori élőhelyeikre. A jelenleg élő lapos szegcsontú madarak öt családját a kivi-, a strucc-, a nandu-, a kazuár- és az emu alkotják. 

A világ legmagasabb madara, a strucc egyben az egyetlen madárfaj, amelynek lábán csak két-két ujj található. A 2,4 méter magasságával és a 130 kg súlyával a hím strucc  magasabb és testesebb az embernél. A strucc a madárvilág futóbajnoka, óránként 60 km/h sebességgel képes futni. Csökevényes szárnyai a járásban, futásban nem segítik, csak a kakas szárnyát díszítő fénylő fehér dísztollaknak van szerepük a násztáncban. A kakas további ötven, ugyancsak fehér dísztollat a farka fölött hord. A tyúk szürkésbarna, piszkosfehér szárny- és farktollakkal. A kakas köves vagy homokos magaslaton, gyakran bokor mellé vagy alá kaparja fészkét, aminek átmérője a 3 métert is elérheti. Egy fészekbe több tojó is rak le tojást, és azokon felváltva kotlanak: nappal a domináns tojó, éjjel a hím. Nappal a barna tollú tyúk olvad jobban környezetébe, éjszaka a fekete kakas szinte láthatatlan. Még a fejét is lehajtja, ezért terjedt el az a téves nézet, hogy a strucc homokba dugja a fejét. 

A madarak elsődleges szaporítószerve e a kloáka. A laposmellű futómadarak hímjeinek ezzel szemben az emlősállatokéhoz hasonló, bizonyos fokú merevedésre képes péniszük van, ami valószínűleg a többi madártól eltérő testalkatuk miatt alakult ki. 

A Dél-Amerikában honos nandu és a nála valamivel kisebb Darwin-nandu a strucchoz hasonlóan megőrizte feltűnő szárnyát, melyet násztánc során mindketten hevesen rázogatnak. A struccok a sztyeppék és szavannák tápláló növényeit fogyasztják, a nanduk olyan fűféléket és egyéb lágyszárúakat, melyeket a legtöbb állat elkerül. Mindkét fajnak rendkívül hosszú az emésztőtrakutsa, hogy megbírkózhasson a vegetáriánus táplálékkal. 

Az ausztrál régióban három kazuárfajés egy az emu él. Az előbbiek az esőerdőket lakják, míg az utóbbi a nyílt vidékeket kedveli. Az emu a világ második legnagyobb madara, 150-190 cm magas. A magvakat, a gyümölcsöket és a fiatal hajtásokat kedveli. Testének zsírraktáraiból meríti az energiát, amikor a szűkösebb időkben több száz kilométert kénytelen gyalogolni. Nagyon kitartó futómadár: hatalmas távolságokat képes megtenni. Gyűrűzött példányok akár 500 km-re is elvándolroltak a gyűrűzés helyétől. 

A három kivifaj zömök testalkatú erdőlakó, tollruhájuk szőrszálakra emlékeztet. A kiviknek már egyáltalán nincs szárnyuk és azon ritka madarak közé tartoznak, amelyek mindennapi életükben a szaglószervükre hagyatkoznak. Az egész madárvilágban a kivi tojója rakja a testméretéhez képest legnagyobb tojást. Testtömege kb. 2 kg, a tojásé pedig hozzávetőleg 450 gramm., vagyis az állat testtömegének csaknek az 1/4-e. A tojó 1-2 tojást rak le, a hím pedig a nőstény segítsége nélkül 10-12 hétig kotlik rajta. Valószínűle azért a hím kotlik, mert a nősténynek olyan sok energiájába kerül a tojásrakás, hogy ha megpróbálna kotlani, éhen pusztulna. 

 

A pingvinek majdnem tökéletes úszók és percekig kibírják a víz alatt, amikor halat keresnek. A legnagyobb pingvinféle 115 cm, a legkisebb csak 40 cm magas. Orsó alakú testük a szárazon nehézkes, viszont a víz alatt rendkívül áramvonalas. A közegellenállás csökkentését szolgálják rövid, lapos, testük teljes felületén növő tollaik is. Ez a tollazat a hőt rosszul szigeteli, ezért a pingvinek bőre alatt vastag zsírréteg van. A tollak a zsírréteg alól erednek. Szárnyukon nem nőnek evezőtollak. Csontjaikban a velő olajos. Másodpercenként kettőt-hármat is csapva a víz alatt hajtják magukat előre, mintha ott repülnének. A leggyorsabban úszó pingvinek sebessége eléri a 36 km/h-t. Eközben az e célokra átalakult lábukkal kormányoznak, illetve fékeznek. Úszásuk leginkább a delfinekéhez hasonlít, és azokhoz hasonlóan időnként ki is szökkennek a vízből. Annak érdekében, hogy vedléskor a kihulló tollak helyén maradó lukak ne rontsák hőszigetelésüket, az új tollak előbb kezdenek el nőni, és valósággal kitolják maguk elől a régieket. A tollváltás ideje néhány hét, és a madár számára igen megerőltető. Szárnyukat nem tudják se teljesen kinyújtani, se teljesen összehajtani.

A röpképtelen fajok köréből kerülnek ki az első fajok, amelyek kihalnak, ha az élőhelyükön újonnan megjelenő telepesek szarvasmarhákat, kecskéket és más háziállatokat, illetve patkányokat, kutyákat és macskákat hurcolnak be magukkal. A földön fészkelő madarak teljesen védtelenek az új veszélyforrásokkal szemben, illetve a betegségekre is fogékonyabbak. A struccot nem fenyegeti kihalás, de egyes alfajai már kipusztultak. A nandukat a vadászat veszélyezteti. A kazuárok jövője szintén bizonytalan. A kivik közül a legritkább képviselőjük, a kis csíkos kivi állománya annyira megcsappant, hogy biztonság kedvvért a megmaradt példányokat áttelepítették a kapiti-szigetre. Itt lassú gyarapodásnak indult az állomány, de a kivifajok fennmaradása továbbra is kérdéses. A világ egyik legritkább madara az Új-Zélandon élő kakapó vagy bagolypapagáj. Siklórepülésben képes megtenni 70-100 métert, de ennek ellenére a röpképtelen madarak közé tartozik. Éjszakai életmódot folytató madár, bogyókat, füveket és gyökereket fogyaszt. 

 

Források:

www.wikipedia.org

Alan Greensmith - Colin Harrison: A világ madarai

 

 

Még nincs hozzászólás.
 
BlogPlusz
Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
Dr. Temesi Géza: A denevérek nem repülnek?
 
Chat
Kedves kérdezők! A hosszú eszmecseréket inkább emailen vagy Skypon vitassuk meg, ne itt! Persze nyugodtan kérdezhettek itt is, főleg ha csak 1-2 sürgős kérdésetek van.
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Terráriumi állat linkek
 
Más állat linkek
 
A nap vicce

A nap vicce

 

 
Statisztika
Indulás: 2012-06-09
 
Időjárás
 
G-mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Naptár
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Óra
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal