Spinosaurus
A Spinosaurus (nevnek jelentse tsks gyk, vagy htgerinces gyk) a Theropoda dinoszauruszok egyik kpviselje, mely szak-Afrikban lt a krta idszakban (106-93 milli vvel ezeltt). Fossziliit elszr 1910-ben Egyiptomban fedezte fel Ernst Stromer nmet slnykutat. Az eredeti maradvnyok megsemmisltek a msodik vilghbor alatt, de ksbb jabb leletek kerltek el. A Spinosaurusnak ma 2 ismert faja van, az Egyiptomban lt Spinosaurus aegyptiacus s a Marokkban felfedezett Spinosaurus marocannus. A Spinosaurus az eddig ismert egyik legnagyobb hsev dinoszaurusz. Az llcsont s a koponya 2005-ben publiklt leletanyaga alapjn a leghosszabb koponyj ragadoz dinoszaurusz. Koponyja 1,75 m hossz volt. A Spinosaurus vitorljt nagyon magas htcsigolyanylvnyok alkottk. Ezek a tskk htszer, de akr tizenegyszer is magasabbak voltak a csigolyknl, amikbl killtak. A vitorla funkcija mg vitatott. Egyes elmletek szerint a hszablyzsban vette hasznt az llat, amikor a napsugarak irnyba llt, a vrednyekkel teli vitorla el tudta vezetni a felesleges ht.
Nem tisztzott, hogy a Spinosaurus elsdlegesen szrazfldi ragadoz volt-e, vagy inkbb halev, amire meghosszabbodott llcsontja, kpos fogai s magasan elhelyezked orrlyukai utalnak. Azt az elmletet, ami szerint a spinosauridk halevsre specializldtak, korbban A. J. Charig s A. C. Milner a Baryonyxszal kapcsolatban vetette fel. Ez a krokodiloknl s a tpuspldny bordi mgtt tallt, gyomorsav ltal krostott halpikkelyek anatmiai hasonlsgn alapul.

Felfedezse ta a Spinosaurus versenyben ll a leghosszabb s legnagyobb theropoda dinoszaurusz cmrt, br ez a tny a nyilvnossghoz nem jutott el a Jurassic Park III. cm filmben val szereplsig s egy j pldny 2005-ben trtnt lersig. Friedrich von Huene s Donald F. Glut az ttekintseikben vtizedekre egymstl, 6 tonns tmeggel s 15 mteres hosszal a legslyosabb theropodk kztt tartottk szmon. 1988-ban Gregory S. Paul szintn a leghosszabb theropodk kz sorolta be 15 mteres testhosszal, a tmegt azonban kisebbre becslte. A legutbbi, j pldnyokon alapul tmegbecslsek 16–18 mtert s 7–9 tonnt llaptanak meg.
Franois Therrien s Donald Henderson 2007-es cikkben egy koponyahosszon alapul arnyszmts tallhat, ami ellenttben ll a korbbi becslsekkel, eszerint ugyanis a megllaptott hossz tl nagy, a tmeg pedig tl kicsi. A szmts alapjn a hossz 12,6–14,3 mter, mg a tmeg 12–20,9 tonna. A tanulmnyt kritika rte az sszehasonltshoz hasznlt theropodk kivlasztsa (a nagy theropodk csontvznak tbbsgt arra hasznltk fel, hogy belltsk a spinosauridktl eltr testfelpts tyrannosauridkhoz s carnosaurusokhoz tartoz kiindulsi egyenleteket) s a spinosaurida koponya rekonstrukciik miatt. A becslsek helyessgrl val dntshez teljesebb fosszlikra lenne szksg, m teljes csontvzat eddig mg nem talltak, st Spinosaurus mells vgtagokat sem.

Br hagyomnyosan kt lbon jr llatknt brzoljk, az 1970-es vek kzepn felmerlt, hogy a Spinosaurus legalbbis alkalmanknt ngy lbon mozgott. Nhny jabb kelet tanulmny szerint a Spinosaurus s rokonai a krokodilokra emlkeztet, flig vzi letmdot folytathattak. Erre utalnak az arccsontokon lev nylsok, melyek a krokodilokhoz hasonl mdon, a vz alatti vadszatot segt nyomsrzkelket tartalmazhattak.
A Spinosaurus a Jurassic Park III. cm film bemutatsa utn vlt vilgszerte npszerv s ismertt. A filmben az egyik jelenetben a Spinosaurus vgez egy Tyrannosaurussal, m ez a valsgban nem trtntetett meg, hiszen a kt faj vmillikra lt egymstl klnbz korszakokban. A film ta azonban gyakori szereplje a videojtkoknak s egyb termkeknek.
Alapos modern, a kzelmltban trtnt vizsglati eljrsokkal most mr biztosan tudjuk, hogy a Spinosaurus olyan letmdot folytatott, mint kzeli rokona, a Baryonyx, vagyis vzkzelben, st vzben lt. Egyre tbb Spinosaurus fog leleten fedeznek fel halpikkelyeket, vagy halcsont maradvnyokat, illetve tbb shal gerincet s csigolyt is feltrtak, melyekbe Spinosaurs-fogak voltak beletrve. A Spinosaurusnak kolosszlis mrete ellenre valsznleg a krokodilhoz volt hasonl a harapsa, vagyis nem tl ers, llkapcsval s fogaival viszont tkletesen meg tudta ragadni a csszs test vagy akr a pnclos halakat is. A kutatk gy vlik, hogy vzkzelben lt, de szrazsg idejn eltvolodhatott a vzparttl, teht nem fggtt tle teljes mrtkben. Ha a szksg rvitte, aktv vadsz s dgev is lehetett. A htn meredez vitorla pedig a vzben val manverezsben is szerepet jtszhatott.

Megalodon
A Charcarodon megalodon a valaha lt egyik legnagyobb ragadoz hal. Krlbell 16 milli vvel ezeltt jelent mg s 1,6 milli vvel ezeltt tnt el a Fld sznrl a ks oligocn s a korai pleisztocn idszakokban. Nevnek jelentse "nagy fog". Az riscpa sokak szerint a fehr cpa egyik se volt, br a mai vizsglatok alapjn a makcpval is kapcsolatba hozzk. Egy dli-amerikai lelet alapjn a tudsok valahol a fehrcpa s a makcpa kztt helyezik el az scpt. Az sszehasonltsokat csupn a megmaradt fogleletekre alapozzk, hiszen a tbbi cphoz hasonlan porcoshal lvn, a Megalodonnak is csak a fogai, illetve nhny tredkes csontja maradt fenn.
Az eddigi kutatsok eredmnyekpp a taln legjobban sszerakott Megalodon rekonstrukci az USA Maryland llamban a Solomons szigeteken tallhat Calvert Marine Museumban van killtva.

A fosszilik alapjn 12-16 mteresre becslik az llat hosszt s 30-60 tonnra a slyt. A tallt fogak hossza meghaladja a 10cm-t is. Megalodon fogak a vilg minden rszrl elkerltek. Olyan hatalmas mret volt, hogy egszben kpes lenne lenyelni egy kifejlett orrszarvt. Mretbl s erejbl addan valszn, hogy nagytest shalakra, blnkra s primitv fkkra vadszott. Az llkapocs gyengn zeslt az llat testhez s ezrt hatalmasra tudta nyitni az szjt. Szabad mozgst is biztostott az elreugr llkapocsnak. A hatalmas test kormnyzshoz jval nagyobb mret szkra volt szksg, mint amit a ma l rokonok hordanak magukon.

Kihalst tbbflekppen magyarzzk. Egyes tudsok szerint az cenok lehlsvel magyarzzk, mivel a Megalodon a trpusi meleg vizek lakja volt. A hatalmas blnknak nem okozott nehzsget, hogy a hidegebb vizekbe vndoroljanak, ahov azonban a Megalodon nem tudta kvetni ket. A msik teria szerint elfogyott a tpllk: a hatalmas tpllkigny llat elsdleges tpllkforrsainak egy rsze (egyes delfin- s blnafajok) szintn kihaltak. Van olyan elmlet is, amely a nla frgbb ragadozk megjelensvel magyarzza az gy kialakult tpllkhiny miatti eltnsket. Egyesek szerint a jgkorszak bekszntvel az eljegesed vz sokukat ejthette csapdba, s a tengerszint ltalnos cskkense a przsukkor hasznlt sekly vzi terletek mrett is jelentsen cskkentette. Mai ismereteink szerint a Megalodonnal volt a legersebb harapsa a fldi llnyek kztt. Ma l llatok harapsnak ereje s a fellelt fog s llkapocsmaradvnyok alapjn a tudsok 10-18 tonna kz becslik az scpa harapst. sszehasonltskpp a fehr cpa viszont "csak" 1,8 tonns ngyzetmterenknti szortssal rendelkezik, az ember llkapocsizma nagyjbl 80 kilogrammot kpes kifejteni. Az USA-ban nemrgiben talltak egy blnafosszilit, melyet valamilyen msik llat kettharapott. A kutatk szerint egyetlen akkor lt llat volt elg nagy s ers ehhez: a Megalodon.
A Megalodon a Spinosaurushoz hasonlan egyre gyakoribb szereplje a regnyeknek s filmeknek.

Sarcosuchus
A Sarcosuchus imperator nev skrokodilbl egszen a kzelmltig csupn nhny fog s pikkelymaradvny ltezett az 1950-es vebl, m 1997-ben s 2000-ben Paul Sereno paleontolgus 6 j egyedet, kztk egy fl csontvzat tallt a Szahara-sivatagban. Minden pldnynak csak a koponyjt talltk meg, ezrt nehz megllaptani, hogy melyik a legnagyobb faj. A Sarcosucchus ktsgkvl a valaha lt egyik legnagyobb krokodil. Nevnek jelentse "hs krokodil". 110 milli vvel ezeltt, a korai krta korszakban, a trpusi Szaharban lt. Hosszt 11-02,5 mterre becslik, a slyt 8 tonnra. A felntt llatok 80%-tl vett pikkelygyrk vizsglata azt mutatja, hogy a Sarcosuchusok egsz letkben nttek, ami eltr a mai fqajoknl, hiszen a modern krokodilok kb. 10 ves korukig elrik felnttkori mretket, utna nvekedsi temk nagy mrtkben lelassul. A Sarcosucchus llkapcsban 132 kp alak fog sorakozott, melyek nem harapsra, hanem a zskmny fogvatartsra s sztpsre volt megfelel. Ennek ellenre az skroki harapsa nem volt gyenge, kb. 80 kilonewton erej lehetett.

A Sarcosuchusnak az orrhegyn volt egy szvetdomborulat (ghara). Ez a kpzdmny a mai gavilon is megvan. Mg a gaviloknl a ghara csak a hmeken van jelen, addig a Sarcosuchus minde eddig fellelt pldnyn megtalltk. Ez arra kvetkeztet, hogy a Sarcosuchusnl nem jtszott szerepet a prvlasztsban. A valdi szerepe mg rejtly. Sereno s tbb hll kutatt megkrdeztek a szvetkpzdmny fell, de tbb, klnfle vlaszt kapott: vagy a szaglsban segtette az llatot, vagy hangokat tudott kiadni vele. Mint a mai krokodilok, a Sarcosuchus is kpes lehetett sokfle hang kiadsra. Valsznleg a hangokat a territrium vdelmezsre, a prkeressre s a fiatalokkal val kommunikcira hasznlta.

A 11 mter hossz Suchomimus, amely egy theropoda dinoszaurusz volt, vetlytrsa lehetett az riskrokodilnak. Mind a kt fajt ugyanabban a kzetben talltk meg. Sereno szerint, „mivel ez az si llat olyan hatalmas volt, knnyen elbnt a nagy dinoszauruszokkal, kztk a masszv hossz nyak, kis fej sauropodkkal, melyek kznsges llatok voltak Afrikban”. A tpllkt halak, teknsk s dinosazuruszok alkottk, az utbbiakat behzta a vz al, ahol azok megfulladtak. Roppant llkapcsval sztzzott mindent, ami a szjba kerlt. Ms krokodil kutatk nem fogadjk el ezt az elmletet, miszerint risi llatokat volt kpes zskmnyolni. A Sarcosuchus hossz, keskeny orra hasonltott a mai gavilhoz s ms keskeny llkapcsos krokodilhoz, ezek pedig mind hallal tpllkoznak, s kptelenek elbnni a nagyobb ldozatokkal. A keskeny llkapocs s a sok hal a krnyezetben, arra hagy kvetkeztetni, hogy a Sarcosuchus nem egy dinoszaurusz gyilkos volt, hanem egy hatalmas halev, egy tlmretezett vltozata a gavilnak. Br a fiatal pldnyok llkapcsa hasonlt a mai keskeny llkapcsos krokodilokra, a felnttek kiszlesedik. Br sszehasonltva a nlusi krokodilval, keskenyebb, a gavilnl mgis szlesebb. Ezenkvl a fogak nem akadnak egymsba, mint a mai halev krokodiloknl, ami arra kvetkeztet, hogy a Sarcosuchus mgis kiegsztette trendjt szrazfldi llatokkal, habr csak felntt korban. A Sarcosuchus idejben a halak is rendkvl nagymretek voltak. Akadtak 1,8m hossz s 100kg fajok is. Ez a tny is megersti a „halsz Sarcosuchus”-elmletet, teht nem a dinoszauruszok miatt nagy a krokodil, hanem a nagy halak miatt. Sok halfaj csontos lemezekkel vdtk magukat.

Forrsok:
Helmut Werner: 1000 dinoszaurusz knyv
Paul Berrett: Dinoszauruszok knyve (National Geographic)
www.wikipedia.com