Hímek és nőstények- a szex természetrajza
Az állatvilágban az egyik legerősebb ösztön a szaporodási késztetés. Sikeresnek lenni evolúciós szempontból annyit jelent, hogy az egyedek megpróbálnak minél több utódot hátrahagyni, amelyek elég hosszú ideig élnek ahhoz, hogy továbbvigyék szüleik leszármazási vonalát. A hímek és nőstények ennek érdekében igyekeznek mindenféle taktikát és stratégiát bevetni. A nemek igen eltérő módon fejlődtek egymás mellett és a másik „igényei” szerint, mégis nagyban különböznek egymástól, mind külsőben, mind viselkedésben. A nemek közötti kapcsolat egyáltalán nem harmonikus. A külső szemlélő azt hiheti, hogy mindent alárendelnek az együttműködésnek, holott ez a kapcsolat folyamatosan bővelkedik feszültségben és bizalmatlanságban.
Pleisztocén megafauna
Pleisztocén megafauna alatt azokat a nagytestű emlős-, madár- és hüllőfajokat értjük, amelyek a pleisztocén korszakban éltek, de már nem érték meg a holocént (a jelenkort), illetve annak elején kihaltak. Minden földrésznek megvolt a maga jellegzetes megafaunája, de közülük csak Afrikáé maradt fenn a mai napig.
Nano-akvárium
A nano-akváriumok az elmúlt években váltak rendkívül népszerűvé. Kis méretükből adódóan sok pozitív tulajdonsággal rendelkeznek.
Az állatvilág vámpírjai
A vámpír szó hallatán mindenkinek a vérszomjas Drakula-gróf jut az eszébe. A karakter megteremtője Abraham „Bram” Stoker ír származású író volt, aki 1897-ben adta ki Drakula című regényét. A vérre szomjazó halhatatlan vámpír alakját és legendáját akár a természetből is meríthette volna, hiszen számos állatfaj él bolygónkon, amely vérrel táplálkozik. Most ezek közül mutatom be a legérdekesebbeket.
Világító állatok
A világon található állatok közül a mély tengerekben és óceánokban él a legtöbb világító faj. A vaksötétben az állatok semmilyen természetes fényforrásra nem számíthatnak, ezért saját fényforrást állítanak elő a könnyebb tájékozódás érdekében. Ismerjük meg a legérdekesebb és legismertebb fluoreszkáló állatokat.
Madárpókok
Az októberi első cikkemet a madárpókok bemutatásának szentelem.
Állatkultusz az ókori Egyiptomban
A régi korok emberei sokszor állat alakban tisztelték isteneiket. A legismertebb ilyen kultúrák között található az ókori Egyiptom.
Medvék
Szeptemberi blogbejegyzésemet a Föld legnagyobb ragadozó emlőseinek, a medvéknek szentelem.
Sügér napló
A blogon nyári szünetet tartok, szeptemberig nem lesz új cikk. Őszre viszont már készülnek az újabb érdekes cikkek. Nemrégiben azonban leikráztak a meggyhasú sügéreim és több akvarista ismerősöm kérésére most szeretném részletesen leírni a történteket és az ikráztatás menetét.
Védekezési technikák az állatvilágban
Egy zsákmányul kiszemelt állat élete sosincs biztonságban, hiszen nem tudhatja, mikor követ el valami végzetes hibát, amely egy ragadozót támadása ingerel. A zsákmányállatok mégsem élnek állandó félelemben, nem készülnek minden pillanatban a halálra. Különböző passzív védekezési formákat alakítottak ki, amelyek elrejtik a támadó elől, vagy megzavarják azt.
|