Rovarállamok
Nehéz elképzelni, hogy az alacsonyabb rendű állatok egyszerű felépítésű idegrendszerükkel és kevésbé bonyolult életvitelükkel az emberhez hasonló társadalmakat alkossanak. Pedig léteznek államalkotó rovarok. Most ezekről lesz szó.
Homoszexuális állatok
A homoszexualitást sokáig az emberi faj sajátjának gondolta a tudomány. A fajfenntartás szempontjából nehezen értelmezhető viselkedésforma azonban jelen van az állatvilágban is.
Labirintkopoltyús halak
A labirintkopoltyús halak Délkelet-Ázsia, Indonézia és Nyugat-Afrika mocsaras, lápos, erősen felmelegedő sekély vizeiben élnek, ahol a víz oldott oxigénszintje minimális. A hiányzó oxigénmennyiséget a kopoltyúüreg felső részén található, ún. labirintszerv révén a víz felszíne fölött lévő atmoszferikus levegőből veszik fel.
Röpképtelen madarak
Egyes madarak nem sajátították el a repülés művészetét, mert olyan szigeteken éltek, ahol nem voltak ragadozók. Másoknak úgy módosult a szárnyuk, hogy alkalmassá vált a víz alatti evezésre. A futómadarak hosszú lábat növesztettek, hogy elmenekülhessenek ellenségeik elől.
Seabiscuit, a hős versenyló
"1938 elsőszámú hírfelelőse nem Franklin Delano Roosevelt, Hitler, vagy Mussolini volt. Nem is XI. Pius, Lou Gehrig, Howard Hughes, vagy Clark Gable - még csak nem is ember az illető" - ezekkel a szavakkal próbálta körülírni Seabiscuit életrajzírója, Laura Hillenbrand az amerikai csodalónak a közvéleményre gyakorolt hatását. A gazdasági világválság által térdre kényszerített Egyesült Államok lelki támaszát testesítette meg Seabiscuit, aki a kezdeti sikertelenségek ellenére az egyik legismertebb négylábú lett a tengerentúlon.
Tájékozódás az állatvilágban
A méhektől kezdve a hosszúszárnyú bálnákig sok állat képes arra, hogy rátaláljon egy adott helyről a másikra vezető útra. A navigáció eszközei sokfélék lehetnek, az ultrahangtól kezdve egészen a kémiai anyagokig. Ahhoz, hogy egy állat rátaláljon a helyes irányra, először is tudnia kell, ő maga hol helyezkedik el a térben. Különleges érzékszerveivel felméri a nehézségi erőt és az agyba továbbított információ alapján, a megfelelő izmokat működésbe hozva megváltoztatja a helyét.
A szerelem kémiája
A szerelem nem más, mint az agyban lezajló szellemi és fizikai reakciókat kiváltó kémiai folyamatok sora. Az agy elsődleges motivációs rendszere, alapvető párkeresési ösztön. Mivel a szerelem annyira alapvető emberi érzés, fontosnak tartom, hogy kivételesen nem csak az állatokról, hanem az emberi szerelem kialakulásáról is írjak.
Mimikri
Bizonyos állatok, hogy elkerüljék a ragadozók torkát, maguknál veszedelmesebb fajok viselkedését és figyelmeztető színeit utánozzák. Vannak állatok, melyek a külsejükben hasonulnak a környezetükhöz, mások pedig sérültnek vagy holtnak tettetik magukat. Ezt nevezzük mimikrinek, ami az álcázás és a ragadozókkal szembeni védekezés egy formája.
Imperiál
Imperiál, a híres versenyló a 20. század legjobb magyar tenyésztésű galopplova volt. Születési évfordulója alkalmából választottam őt a hónap első cikkének témájául (februárban született), mert érdemes bemutatni figyelemreméltó életpályáját.
Metamorfózis
Sok rovar jelentős átalakuláson megy keresztül, amikor petéből kifejlett állattá alakul. Ezt a folyamatot metamorfózisnak nevezzük. Metamorfózis az alak és a test szerkezetének megváltozása a fejlődés folyamán. Célja a szervezet alkalmazkodási lehetőségének biztosítása.
|